Sari la conținut

MT Helmets


Părintele
 Share

Postări Recomandate

Are cineva experienta cu MT Matrix sau KRE? Ma batea gandul initial sa ma uit la Matrix, dar a iesit din fabricatie, iar KRE e relativ nou ca model si n-am gasit prea multe opinii de la utilizatori. Am probat marimea M la Matrix/KRE SV/KRE Carbon si sunt singurele casti in afara de HJC care imi vin extrem de bine pe bostan. Sincer sa fiu motivul pentru care n-am luat un KRE SV este ca nu mai gasesc nicaieri in tara marimea S, iar HJC FG-ST care ma tenteaza parca e putin mai slab construita decat MT KRE si costa cu 30% mai mult. HJC FG-ST pare o casca buna, peste medie, dar despre MT modele de la mediu in sus (Matrix, iar acum inlocuit de Rapide), KRE nu prea gasesc opinii, mai ales de la oameni care sa aiba experienta si cu alte casti din gama medie.

Editat de Geo_pitesti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un MT Revenge pe care-l folosesc de aprox. 6 luni.

 

Avantaje:

-Raportul calitate/pret este unul foarte bun;

-Interiorul este acceptabil;

-Design agresiv.

-5 stele Sharp (aici e discutabil, nu prea am incredere in stelele astea)

-Nu ti se rupe inima daca o scapi din mana sau o zgarii:))

 

Dezavantaje:

-Este cam grea (asta am observat-o dupa ce am probat un HJC RPHA 11/70 si m-am decis rapid sa imi schimb casca);

-Este ZGOMOTOASA (de la 100-110km/h suiera ca naiba, iti vine sa mergi cu 80 pe autostrada numai ca sa nu mai fie atat de obositoare. Am incercat si cu dopuri si mi-a permis sa merg cu 120-130, dar tot enervanta e. Am mers si cu ventilatiile inchise si tot suiera);

-Are o aparatoare de vant pentru nas care tot iese cand transporti casca;

-Ventilatiile sunt comme ci comme ca, nu simt ca si-ar face treaba foarte bine.

-De mai multe ori am patit ca buretele din interior de la nivelul fruntii sa se deplaseze si sa ating cu fruntea direct polistirenul castii, ceea ce nu prea e placut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Admin

Tot timpul, vara din coolmax, iarna windstopper.

Am chiar o poveste haioasa, era vara, 35 grade, mi.am dat casca jos, a vazut o batranica cagula si m.a intrebat mirata: mama, este chiar asa frig calare pe motocicleta? :-)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Acum 10 ore, Cristi PH a spus:

Salut, as vrea sa stiu daca LS2 Helmets e zgomotoasa la viteza? Multam !

Salut. Depinde ce înseamnă 》viteza《pentru tine și ce motor deții. Ca sa ti poti face o idee, la 110 - 120km/h cu un shark de 8-900lei și o cagulă e suportabil drumul in bataia directa a curentului ce se formeaza pe un naked. 

Ls2 ul despre care vorbești e posibil să-ți îndeplinească aceleași condiții. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, Cristi PH said:

Mersi,  astept o parere de la un posesor de Ls2. Viteza ,da, 100-120km/h. Agriusul din dotare e nasol peste 60 si insuportabil la 120.

E zgomotoasa la viteza. Daca ai parbriz cu turbulente e mai rau. Daca ai flux de aer curat e mai bine, dar in orice caz la drum lung o port cu dopuri de urechi.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, nefiind MT, nu are ce cauta pe topicul de MT :D.

In al doilea rand, vad ca e doar DOT approved, adica supusa unor teste care nu mai sunt la standardele de siguranta la care se produc in ziua de astazi castile moderne.

Personal as cauta ceva care e cel putin ECE approved (remarcand bugetul).

Daca stai in Prahova cu siguranta ai vreme rece dimineata/seara, asa ca un Pinlock e necesar ca sa nu ti se abureasca viziera pe interior.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi. Imi doresc sa cumpar peste o luna de zile o casca noua. Am pus ochii pe modelul kre snake carbon, insa la acelasi buget am si un ls 2 tot din carbon. Prea multe informatii nu am gasit despre aceste casti. Are cineva kre snake ul si imi poate spune cum e ? (Sau daca stiti vreun vloger mai cu capul pe umeri care a testat casca ) :))?

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

salut , m-a intereseaza  un MT Syncrhrony duou sport, de la posesori as vrea sa stiu o greutate ( port M , pe net gasesc diferite cifre ) , si cum sta cu ventilatia la viteza mica ( off-road) . Mersi

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...