Sari la conținut

Intersectii - Evitarea centrului imaginar prin dreapta sau stanga


robertd
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Va adres o intrebare legat de abordarea intersectiilor in Bucuresti. In imagine am ilustrat 3 cazuri. Am mers prin Bucuresti, cel mai recent weekendul trecut si e nebun traficul.

 

1) Autovehiculele ocolesc centrul interectiei prin dreapta ( conform legislatiei in vigoare este gresit, centrul intersectiei ocolindu-se prin stanga, insa face sens in cadrul intersectiilor mari cu multe benzi, cum sunt cele dintre Alba Iulia si Piata Unirii << bine acolo ai banda speciala pentru virajul la stanga, dar ati inteles ideea ).

Rezultatul este ca intersectia este in general blocata deoarece soferii se baga in intersectie desi vad ca este blocata ( din nou, ilegal, legislatia stipuleaza ca un conducator auto nu va intra in intersectie daca aceasta este blocata, chiar daca culoarea semaforului este verde).

 

2) Cazul legal, dar mai putine masini in intersectie, in cazul intersectiilor mari e si mai nasol pentru ca te vezi fortat sa ramai mult timp in fata masinilor care urmeaza sa primeasca verde

 

3) Desi "ilegal" mi se pare cea mai practica solutie, intra un cordon de masini in intersectie, se lasa liber 1-2 locuri pentru masinile de pe celalalt sens sa poata sa faca virajul, astfel nu se creeaza blocaje majore.

Dezavantaj : Te claxoneaza aia din spate " Pai frate, ce *** nu te bagi, nu vezi ca-i verde ? Moldovean imputit ! "

 

Care-i imputul vostru, avand in vedere ca aveti mult mai multa experienta prin capitala. Ms !

post-60782-0-15326500-1427367650_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic si corect dupa legislatie ar fi cazul 2. Sa se ocoleasca centrul imaginar prin stanga. Dar e cam greu cand unii au permis de 20 de ani si n-am mai redeschis noua legislatie de tot atatia ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, 2 este corect si conform legislatiei, dar duce si la o ungreunare a circulatiei - daca traficul e masiv, mai putine masini reusesc sa treaca comparativ cu 3.

Pruma oara cand am condus in Bucuresti am aplicat 2 si era sa am impact frontal cu un mosulet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu incerc sa aplic intotdeuna cazul 2; si mai incerc sa nu intru in intersectie pe verde daca este ocupata si risc sa ramai blocat acolo;

je m'en fous (adica ma doare la basca) de idiotii care tipa in spate "Baga-te, ba!!!";

 

unui prieten de-al meu i s-a intamplat ceva similar - s-a bagat (pe verde) dar a ramas blocat si a venit fluxul din dreapta peste el; si, ca fie si mai placut, hop politia : ca, dom'ne, blochezi intersectia, ai intrat pe galben (!!!), amenda.....asta a facut putin scandal si le-a spus ca le arata inregistrarea de la camera din masina (avea, omul) cand si cum s-a bagat; politia a lasat-o moale si : hai, treci ...

 

sfatul meu - daca mai viiprin bucuresti, incearca sa fii foarte atent si sa nu te sperie cei care te forteaza sa faci prostii; daca se intampla ceva, tot tu pici;

iti spun ca merg zilnic prin traficul bucurestean

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul 2 (ocolirea centrului imaginar al intersectiei prin stanga ) e cazul corect conform legislatiei rutiere in vigoare.

Insa...

1. Multi nu au citit si bagat la cap noile reglementari referitoare la ocolirea centrului intersectiei prin stanga. Multi merg cum au invatat acu 20-30 de ani...

2. oricum in bucuresti se merge la intimidare si trece cel mai smecher primul.

 

Deci mare grija si nu te baza pe faptul ca ai parteneri de trafic cititi in regulamente rutiere. Daca insisti sa mergi corect, risti ambuteiaje si discutii inutile.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar voi cum faceti, aplicati 2 sau you go with the flow cu 1/3 ?

 

Dupa cum se vede si din desenul tau in cazul 2 in intersectie patrunde un nr. mai mic de masini fata de celelalte doua situatii. D-asta eu unul prefer sa ocolesc centru intersectiei prin dreapta, daca sunt primul la semafor eventual fac o bucla mai mare ca sa permit cat mai multor masini ce vin din spate sa intre in intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

când pielea mea s-a schimbat legislatia ca eu tot prin dreapta stiu ca e legal ...

 

 

dar uite ca m-ai facut curios si o sa caut noile reglementări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede si din desenul tau in cazul 2 in intersectie patrunde un nr. mai mic de masini fata de celelalte doua situatii. D-asta eu unul prefer sa ocolesc centru intersectiei prin dreapta, daca sunt primul la semafor eventual fac o bucla mai mare ca sa permit cat mai multor masini ce vin din spate sa intre in intersectie.

Asta ar fi varianta logică, bănuiesc că legea actuală cu ocolirea prin stânga voia sa se refere la intersecţiile cu semafor separat pentru stânga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aplic cu succes urmatoarea logica:

- daca este verde la stanga concomitent cu verde INAINTE, ocolesc prin dreapta

- daca este verde exclusiv pentru stanga si cei care merg inainte au rosu, ocolesc prin stanga.

 

sunt mai multe motive pentru care aplic aceasta metoda, prima fiind ca trebuie sa le cedezi celor care vin din fata pe directia inainte, iar cand se pune rosu vor pleca cei din lateral iar tu vei ramane blocat in intersectie si vei lua pwlile tuturor, neavand direct vreo vina ca ai ramas acolo

2. daca ocolind prin dreapta nu poti face stanga de cei de pe contrasens care fac stanga la randul lor, merg inainte pana se termina coloana apoi fac U-turn, ideea e sa nu ramai tu blocat in intersectie.

Motivul principal pentru diferentierea intre abordari este ca semafoarele sunt prost dimensionate fata de dinamica traficului si astfel ca in fiecare intersectie difera cea mai buna abordare, de la caz la caz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi varianta logică, bănuiesc că legea actuală cu ocolirea prin stânga voia sa se refere la intersecţiile cu semafor separat pentru stânga.

 

De asemenea si ceea ce spui tu are logica, daca regula respectiva ar face referire la acel tip de intersectii de care spuneai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 pt degajarea rapida a intersectiei

corect este si 1 cand traficul este redus si nu se blocheaza intersectia.

multi , de fapt mai toti , nu aplica 2 si astfel se fwte traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles absolut niciodata de ce se ocoleste prin dreapta :eek: - este o idiotenie maxima!!

oricum, soferi mai dsitrusi ca in bucuresti nu am vazut nicaieri; stresati, mereu in graba, calca in picioare orice regula posibila, agresivi, egoisti....un haos total!! (culmea, unele femei sunt la fel, asta m-a socat total!!)

o alta chestie pe care nu o inteleg...de ce pusca mea nu pun militie la toate intersectiile critice, sa ia carnetele prostilor/coclitilor si sa fluidizeze traficul asta barbar?!

 

sper sa nu se simta nimeni jignit, dar asta e cruntul adevar despre traficul din bucuresti. am vazut si soferi civilizati si cu bun simt, dar sunt un fel de raritate, din pacate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles absolut niciodata de ce se ocoleste prin dreapta :eek: - este o idiotenie maxima!!

oricum, soferi mai dsitrusi ca in bucuresti nu am vazut nicaieri; stresati, mereu in graba, calca in picioare orice regula posibila, agresivi, egoisti....un haos total!! (culmea, unele femei sunt la fel, asta m-a socat total!!)

o alta chestie pe care nu o inteleg...de ce pusca mea nu pun militie la toate intersectiile critice, sa ia carnetele prostilor/coclitilor si sa fluidizeze traficul asta barbar?!

 

sper sa nu se simta nimeni jignit, dar asta e cruntul adevar despre traficul din bucuresti. am vazut si soferi civilizati si cu bun simt, dar sunt un fel de raritate, din pacate..

 

pai altfel de ce-i spune Bucuresti? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

când pielea mea s-a schimbat legislatia ca eu tot prin dreapta stiu ca e legal ...

 

 

dar uite ca m-ai facut curios si o sa caut noile reglementări.

 

"Art. 110. – (1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia. (2) Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora. (3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-n India nu e cu de-astea :P

 

"Art. 110. – (1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia. (2) Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora. (3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles absolut niciodata de ce se ocoleste prin dreapta :eek: - este o idiotenie maxima!!

oricum, soferi mai dsitrusi ca in bucuresti nu am vazut nicaieri; stresati, mereu in graba, calca in picioare orice regula posibila, agresivi, egoisti....un haos total!! (culmea, unele femei sunt la fel, asta m-a socat total!!)

o alta chestie pe care nu o inteleg...de ce pusca mea nu pun militie la toate intersectiile critice, sa ia carnetele prostilor/coclitilor si sa fluidizeze traficul asta barbar?!

 

sper sa nu se simta nimeni jignit, dar asta e cruntul adevar despre traficul din bucuresti. am vazut si soferi civilizati si cu bun simt, dar sunt un fel de raritate, din pacate..

 

Gresesti destul de mult. Sunt multi soferi care conduc prost in Buc dar si foarte multi care conduc foarte bine. La fel cum sunt f multi distrusi prin orasele mici in care cu toate ca au un trafic mult mai mic decat Buc conduc ca niste idioti. (sper sa nu se simta nimeni jignit). E normal ca lumea aici sa fie in graba, plm e un oras mare, aglomerat oamenii mai au si alte probleme decat sa stea sa doarma in trafic. Unde sa se grabeasca unul din urziceni cand in doua min face orasul in lung si in lat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos in lumea voastra imaginara?

Pot sa va dau N exemple, daca respecti regulamentul in Bucuresti mai mult INCURCI

*ma refer la facut stanga in intersectii

Poti sa fii cea mai mare VIRGINA corecta si conforma cu articolul 110 si cu cele dinainte si dupa 110, pentru ca in jungla scapa cine poate

 

Mai scrie la lege ca in intersectii au prioritate cei care se afla deja in intersectie (cei care au ramas blocati) fata de cei care vor sa intre in intersectie. Deci tu ca si cetatean IMACULAT semafoare la randul nu intri in intersectie pana nu se elibereaza de tot? Astepti pana la 11 noaptea sa treci pe partea cealalta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt situatii cand drumul nu este in aliniament , in cazul asta se ocoleste prin dreapta .

Iar cu ocolitul prin stanga ... o tampenie , daca sunt doua benzi trebuie sa intri mult in intersectie sa vezi daca vine ceva pe directia inainte . S-au intamplat accidente de motocicleta din cauza asta ..bagat botul masinii prea mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...