Sari la conținut

Recomandare enduro


boda
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Am nevoie de putin ajutor. De ceva timp ma bate gandul sa imi iau o motocicleta enduro pentru iesit in off-road. In momentul de fata am o Honda Transalp 650 care e foarte ok pt touring si forestiere dar prea grea pt offroad adevarat.

Motocicleta ar trebui sa fie ceva dual-sport pt ca nu am platforma (si nici nu vreau sa imi iau) asa ca va trebui sa merg pe asftalt probabil 100-150km inainte de a iesi in teren. Scopul meu nu este de a merge la offroad extrem ci de a iesi pe diverse trasee de munte, relaxare in aer liber etc.

Mi-am facut o lista cu modelele care s-ar incadra in bugetul alocat (~1800 eur) :

- Suzuki DR 350 : pare o motocicleta foarte "sincera" cu ce ofera dar din pacate e un model vechi si gasesti destul de greu una in stare buna

- Suzuki DRZ 400s : varianta mai noua a DR 350, cam aceeasi treaba doar ca fiind model mai nou sansele sa gasesti una buna sunt mai mari (bineinteles si cu diferenta de pret de rigoare)

- Husqvarna TE 610 : pe hartie pare o varianta foarte buna pentru dual-sport , dar o motocicleta mai nepopulara la noi; nu stiu cum sta la partea de fiabilitate si intretinere, piese etc

- Honda XR400: pare cam acelasi aluat cu Suzuki DRZ400 dar mai usoara

- Yamaha WR400/WR250 : modele foarte ok din ce am inteles; nu stiu daca 250 se preteaza f bine la mers pe asfalt pe distante mai mari

- CCM 404 DS : pare foarte interesanta avand motorul de la Suzuki DRZ400 si componente mai bune pe partea de suspensie, frane etc ; nu am gasit multe review-uri iar la noi nu am gasit sa aiba cineva

 

Cam astea sunt. Daca aveti alte propuneri in bugetul alocat astept cu interes.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM 520 EXC, 525 EXC. Ambele sunt dual sport si se pot inmatricula! Foarte brutale ! Fiabile daca respecti intervalul de service (15 ore sau 100l combustibil MAX.) Nu poti lua pasager si vibreaza ca naiba!

Detin un 520 cu roti de supermoto si offroad! Nu recomand distante lungi pe cauciucurile de offroad deoarece: 1. nu sunt omologate 2. Pe asfalt te innebunesc din cauza cranpoanelor 3. Tot pe asfalt se uzeaza f f repede! 4. Aderenta execrabila pe ....Asfalt!

Am detinut si un WR de 400! Mai usor la buzunar si mai prietenos cu riderul..DAR KTM-ul mult mai FUN!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu multă vreme în urmă, căutam și eu, exact ce cauți tu, o a doua mobra, pt chestiile mai grele, tot așa fara platformă.

Bugetul meu a fost un pic mai mare și am ales WR450F. Dacă era si mai mare aș fi optat pt G450X, iar dacă era nelimitat, pt GP 450 de la CCM.

Revenind la bugetul tău aș alege după cum urmează:

  1. CCM
  2. TE 610
  3. WR/XR

Restul după părerea mea, nu prea merită. Pe lângă greutatea redusă, față de cealaltă mobra, asta ar trebui să aibă și suspensie mult mai bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu multă vreme în urmă, căutam și eu, exact ce cauți tu, o a doua mobra, pt chestiile mai grele, tot așa fara platformă.

Bugetul meu a fost un pic mai mare și am ales WR450F. Dacă era si mai mare aș fi optat pt G450X, iar dacă era nelimitat, pt GP 450 de la CCM.

Revenind la bugetul tău aș alege după cum urmează:

  1. CCM
  2. TE 610
  3. WR/XR

Restul după părerea mea, nu prea merită. Pe lângă greutatea redusă, față de cealaltă mobra, asta ar trebui să aibă și suspensie mult mai bună.

Cam asa ma gandisem si eu. Din ce m-am uitat pe net CCM 404 pare o motocicleta foarte faina, dar nu prea am gasit mare lucru despre fiabilitate si disponibilitatea pieselor. Daca are cineva sau s-a dat pe una apreciez o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ce imi puteti spune despre KTM LC4 640 enduro? Ma tot uit de cateva zile si am citit ba ca are probleme, ba ca e cam greu. Pare sa fie totusi o varianta buna pt ce am eu nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...