Jump to content

Exista Vaperi printre noi? Eu sunt.

Recommended Posts

Seara buna. Acum ceva timp am inercat tigari electronice si nu imi placeau.

De o luna si un pic,,,, vapez.

Suntem mai multi sau e subiect Tabu?

Edited by pedros

Am fost si eu de 2 ori cate 3 luni si la fiecare 3luni mi se făcea greata de la ele.. nu mai fumam deloc o perioada si ma apucam din nou de tigari normale.. acum.. sper sa scapi si tu de ea si sa nu mai fumezi deloc.. eu nu am reusit

Eu am vapat vreo luna dar ma deranja ca puteam sa "fumez" intruna, oriunde si oricand si chiar aia am facut, am bagat non stop si m-am reintors la tigari normale si mai exact 2,5 pachete pe zi.

Acum sunt intrat in saptamana 7 de cand nu am mai fumat deloc, am folosit primele zile Nicorette spray(a facut minuni pt mine) si acum astept sa vad daca-mi iese, momentan sunt bine.

Edited by Error

Asta e si ideea, daca se poate sa ne lasam de fumat.

Acum 2 ani am stat nefumat 3 saptamani, avea 108 kg, nu puteam sa ma aplec sa ma inchid la cisme sau bocanci, ma trezeam noapte si mancam unde mai pui ca-mi cumparam si dulciuri.

Si eu vapez de peste un an,la inceput nu credeam ca scap de tabac normal dar am scapat,daca ai o luna de vapat ai scapat de tabac.Intentionez sa o las si electronica,Recomand lichidele de la LIQUA(cuban tabacco) fara cine stie ce arome de capsuni,mere,pere ce or mai fi de la alea ti-se face greata dupa un timp.Interesant este ca nu mai suport fumul de tigara. :)

Acum 2 ani am stat nefumat 3 saptamani, avea 108 kg, nu puteam sa ma aplec sa ma inchid la cisme sau bocanci, ma trezeam noapte si mancam unde mai pui ca-mi cumparam si dulciuri.

Tocmai asta e avantajul la Nicorette, nu simti ca te-ai lasat de tigari, nu intri in sevraj, nu mananci ca apucatul incercand sa inlocuiesti placerea fumatului, te simti ca si cand nu ai fi fost fumator niciodata.

ti-se face greata dupa un timp.Interesant este ca nu mai suport fumul de tigara. :)

Aici ai mare dreptate.Dimineata la cafea cu muierea mea, simt fumjul si-l dispretuiesc.

» Post actualizat in 27 Mar 2015 20:27

108 kile, dar la ce înălțime?

1780 mm, pe verticala.

Am fumat 16 ani cate doua pachete pe zi. Le-am lasat brusc si definitiv acum 6 ani, fara electronica sau Nicorette si intradevar am realizat ca am vre-o doua ore libere pe zi- timpul in care fumam. Acum ma deranjeaza fumul (ma deranja fumul altora in exces intotdeauna) dar am visat intr-o noapte ca fumez :)))

Nu m-am imbogatit din economia facuta :))) si nici nu cred ca le-as mai lua...zic eu

E chestie de vointa si de autoimpunere. Totul e in capul tau :))

Eu am 3 luni de când nu mai fumez. Drept îi ca înainte de a mă lasa nu mai fumam decât la servici și când ieșeam undeva la o băută. Chiar băutura a fost motivul pt care m-am lăsat.

Așa ca o metoda buna de a va lăsa de fumat e o beție cât mai cruntă. recomandare pt beție este o băutură invenție proprie care se numește la cucaracha, adică stroh cu absint juma juma. Și a doua zi după pe acea mahmureala cu acel gust oribil în gura va aprindeți o țigară. Eu am vomitat aproape instantaneu. De atunci am repulsie fata de țigări.

Mai degraba e greu sa scapi de obicei decat de nevoie. Conteaza si anturajul tau. Cand esti obisnuit sa faci ceva foarte des, cu mare greu te dezobisnuiesti.

"Nevoia" de tigari nu cred ca exista. Am fost si eu fumator si am testat pe pielea mea asta. Am reusit cu usurinta sa ma las de ele fara electronice, plasturi sau orice alte mijloace de diminuare. E ceva gen: "De ca sa-mi aprind o tigara acum? Merg sa-mi iau un cappuccino si il beau singur".

Edited by alecscosmi

Eu vapez de 6 luni .Am o Itaste mpv2 si pentru mine este ok. Acum vreu sa imi fac singur lichidul de vapat.Nu vreau sa ma las de ele.

Cantitatea de nicotina din lichidele pt tigari electronice este mult mai mica ca si procent fata de o tigara normala ( te ajuta cand simti ca te apuca tremuriciul ) . Teoretic scapi usor si de astea electronice daca iti faci programul in asa fel incat sa nu ai prea multe pauze de meditatie .

Eu nu mai fumez de vreo 3 ani dar dimineata la cafea mi musai sa vapez ca sa si faca efectul ... cafeaua .

Cat despre cat dauneaza asta nimeni nu stie cu siguranta dar , probabil ca toate variantele duneaza cateceva pe undeva ...

Salut! Eu sunt pe electronica de un an jumate. Folosesc numai lichid "Oriental" de la Joyetech.Am incercat si altele dar asta e singurul cu care ma impac. Pe mine nu ma mai deranjaza fumul de tigara dar nu pot sa mai fumez normale. Am incercat si mi-a creat o greata nasoala si ameteala.Din punctul asta de vedere sunt fericit .Daca o sa pot renunta si la asta intr-un final ramine de vazut.

Eu m-am lasat de fumat prin 2009 fara sa vreau.. bagam cam 1 pachet/zi - am citit pe undeva pe net de tigarile electronice si mi s-a parut interesanta ideea, am gasit un vanzator cat de cat serios prin china si mi-am luat un set din primele generatii, erau in forma/dimensiune de tigara, cu cartuse de lichid cu vata. Dupa ce mi-au ajuns n-am mai fumat deloc tigari normale, ma distram de numa prin baruri ca lumea nu prea stia de ele, arata ca o tigara normala avea si led rosu si trageam din ea, scoteam fum si o bagam dupa aia direct in buzunarul de la camasa :)) Dupa 2 luni mi-am mai comandat o baterie care mergea la usb-u de la pc si dupa alte 4 luni m-am plictisit de vapat si nici tigari normale n-am mai fumat.

Acuma am vazut pe la cunostinte tot felu de surubelnite profi care scot vapori ca o locomotiva. Sunt mai ok decat tigarile normale dar pana la urma tot dispozitive de livrat nicotina raman.

Cartea aia a lui Allan Carr a incercat-o cineva? cunosc mai multe persoane care s-au lasat dupa ce au citit-o si am rasfoit-o si eu un pic, e f ok scrisa, nu se bazeaza pe sperieturi cu tot felu de boli ci mai mult cu formarea unui alt punct de vedere asupra fumatului.

Don Pedro cand m-am internat pt o operatie si doctorul a zis piua tigari a doua zi am terminat cu ele si ma minunam de mine cum am putut sa le las dupa 30 de ani . Dupa 6 luni nevasta baga divort de mine si m-am apucat de fumat din nou , am dovedit ca sunt un caracter ,,slab,, . Asta inseamna tigara de orice fel ,,vointa,, si scapi de ele. Electronica este o pacaleala de moment , lucru incercat de mine

Seara buna. Acum ceva timp am inercat tigari electronice si nu imi placeau.

De o luna si un pic,,,, vapez.

Suntem mai multi sau e subiect Tabu?

felicitari.

intial am citit "vampe" si nu intelegeam la ce faci referire. ca te stiam baiat finut

acum am citit :)

in mare, intebarea care se pune - asa te-ai nascut sau te-au convins altii ?

la homosexuali stiu ca era scuza asta ( ca asa s-au nascut , ca i-a batut Dumnezeu etc ).

la fumareti e la fel ?

eu de ex am cazut in pacatul asta si m-a scos Dumnezeu din el.

Pt cei care vor sa se lase cititi cartea asta.. este si audiobook. Cum ziceam si mai sus e f ok conceptul, pretul mai mult decat decent (ca sa nu mai vb de alte surse). Pentru cine vrea sa se lase e must read, din 1985 s-au vandut zeci de milioane de exemplare si cica are rata de succes de peste 90%.

http://www.elefant.ro/carti/lecturi-motivationale/dezvoltare-personala/in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui-allen-carr-editia-iiiiiv-162169.html

in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui

Kanbo tu esti un negativist de cariera vad ca.. Dupa conceptia ta ar trebui sa mergi la toate persoanele fumatoare pe care le cunosti si sa le spui in fata ca dupa parerea ta ar fi mai bine sa moara. Ti se pare o chestie ok?

Fumatul a ajuns cum a ajuns din mai multe cauze.. perceptie sociala, marketing ca sa nu vb de adictia fizica provocata de nicotina care e destul de parsiva.. Adica iti da impresia ca face ceva pentru tine (te relaxeaza, te face sa te simti bine sau ce explicatii mai dau fumatorii) cand de fapt aprinsul unei tigari calmeaza simptomele de sevraj provocate de tigara anterioara care incep sa apara din momentul in care o stingi.

Pe scurt, nicotina de fapt e un drog care nu face nimic pentru tine, in afara de a calma propriile simptome de sevraj.

Edited by bocosb

Acum vreu sa imi fac singur lichidul de vapat.Nu vreau sa ma las de ele.

Te referi cumva la Glicerina vegetala din Farmacie?

Salut. Eu unul am inceput sa vapez de prin 2007. Am tras din pixul ala cam un an, apoi m-am lasat de fumat/vapat pana prin 2010, cand m-am luat iar de mahoarce. Pe la jumatatea lui 2013 m-am apucat iar de vapat si vapez in continuare.

Lichidul mi-l fac eu (din baza si arome), rezistenta tot eu (nicrom si bumbac organic), toata treaba ducandu-ma la aproximativ 80lei/luna.

(nicrom si bumbac organic),

Nu am folosit pina acum nicrom.

Folosesc Kanthal de 0,30 mm, pe 2 mm cu 7 spire la 1,3 Ohmi.

post-39145-0-55388500-1427780195_thumb.jpg

Plus unu pentru cartea lui Allen Carr. M-am lăsat 8 luni din octombrie 2010 pînă în iunie 2011 după ce vreo 2 luni am ascultat audiobook-ul.

Pentru mine, care la vremea aia fumam deja de 18 ani cîte un pachet pe zi şi nu încercasem niciodată să mă las a fost un succes. Îmi amintesc că nu simțeam deloc nevoia de a fuma, îi priveam cu milă şi înțelegere pe vînzătorii de la magazine care stăteau la uşa, scoțînd doar capul afară, pentru a trage o țigară.

Eheeei, au fost 8 luni minunate. Apoi, am încălcat o regulă pe care o aminteşte şi Allen în cartea lui, am aprins o țigară. De-atunci fumez iar un pachet pe zi :(.

Succes tuturor :)

Edited by zĂŽmbesc