Jump to content

Exista Vaperi printre noi? Eu sunt.

Recommended Posts

Pt cei care vor sa se lase cititi cartea asta.. este si audiobook. Cum ziceam si mai sus e f ok conceptul, pretul mai mult decat decent (ca sa nu mai vb de alte surse). Pentru cine vrea sa se lase e must read, din 1985 s-au vandut zeci de milioane de exemplare si cica are rata de succes de peste 90%.

http://www.elefant.ro/carti/lecturi-motivationale/dezvoltare-personala/in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui-allen-carr-editia-iiiiiv-162169.html

in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui

V-am pus aici ca pdf http://we.tl/Lzvkts9UOC ;)

• 2 weeks later...

Contraargument:

Existing evidence indicates that EC use is by far a less harmful alternative to smoking. There is no tobacco and no combustion involved in EC use; therefore, regular vapers may avoid several harmful toxic chemicals that are typically present in the smoke of tobacco cigarettes. Indeed, some toxic chemicals are released in the EC vapor as well, but their levels are substantially lower compared with tobacco smoke, and in some cases (such as nitrosamines) are comparable with the amounts found in pharmaceutical nicotine products.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110871/

Si da, vaca aia e nesimtita, din principiu nu vapezi unde nu ai fuma.

Edited by 9470m

Pt cei care vor sa se lase cititi cartea asta.. este si audiobook. Cum ziceam si mai sus e f ok conceptul, pretul mai mult decat decent (ca sa nu mai vb de alte surse). Pentru cine vrea sa se lase e must read, din 1985 s-au vandut zeci de milioane de exemplare si cica are rata de succes de peste 90%.

http://www.elefant.ro/carti/lecturi-motivationale/dezvoltare-personala/in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui-allen-carr-editia-iiiiiv-162169.html

in-sfarsit-nefumator-metoda-usoara-a-lui

Sustin!!!! singura metoda cu care am reusit sa ma scap de depententa asta pacatoasa dupa 15 ani de fumat !!!! 2 ani si ceva ,mi-am luat motor din banii de tigari ..sa ma corectez....inca un motor !!!!!

din linkul tau:"formaldehyde, acrolein, isoprene, acetaldehyde and acetic acid were detected"

si in mod sigur se expira nicotina, pentru ca nu e toata retinuta de plamani

de ce trebuie ca nicotina aia sa ajunga in plamanii celor care s-au lasat de fumat si in plamanii copiilor din spatiile publice din cauza unor nesimtite ca aia? formam noi generatii de mici copii? chiar in video se aud copii mici cum plang, e transport in comun !

Da, se gasesc dar in cantiti foarte mici. Compusi toxici ai si in aer (poluare), poate mai multi decat in tigara electronica. Nu mai zic de mancare samd. Sunt insa in cantitati foarte mici, nimic nu e steril. Nicotina din fumatul pasiv (de tigara electronica) e de 10 ori mai putina decat din fumatul pasiv de tigara normala, insa nici eu nu sunt de acord cu ceea ce a facut tipa aia in autobuz. Am mai zis, eu nu vapez unde nu fumez. Respect fumatul interzis si pe electronica si pe normala si asa ar trebui sa procedeze toti care fumeaza electronica insa nesimtiti sunt in toate grupurile. Unii parcheaza pe banda 1 cu avariile puse, altii se urca cu masinile pe tine pt ca s-au simtit mai putin barbati ca a plecat un motor mai repede de la semafor decat ei ( am patit azi) , altii fumeaza electronica la metrou sau in autobuz. Edited by 9470m

Asta e si ideea, daca se poate sa ne lasam de fumat.

Acum 2 ani am stat nefumat 3 saptamani, avea 108 kg, nu puteam sa ma aplec sa ma inchid la cisme sau bocanci, ma trezeam noapte si mancam unde mai pui ca-mi cumparam si dulciuri.

Cei aflati in astfel de situatii pot incerca in loc de mancare un pahar de apa si spalat pe dinti. Functioneaza perfect

.

Am fumat 16 ani cate doua pachete pe zi. Le-am lasat brusc si definitiv acum 6 ani, fara electronica sau Nicorette si intradevar am realizat ca am vre-o doua ore libere pe zi- timpul in care fumam. Acum ma deranjeaza fumul (ma deranja fumul altora in exces intotdeauna) dar am visat intr-o noapte ca fumez))

Nu m-am imbogatit din economia facuta si nici nu cred ca le-as mai lua...zic eu

E chestie de vointa si de autoimpunere. Totul e in capul tau

:10:

Eu am 3 luni de când nu mai fumez. Drept îi ca înainte de a mă lasa nu mai fumam decât la servici și când ieșeam undeva la o băută. Chiar băutura a fost motivul pt care m-am lăsat.

Așa ca o metoda buna de a va lăsa de fumat e o beție cât mai cruntă. recomandare pt beție este o băutură invenție proprie care se numește la cucaracha, adică stroh cu absint juma juma. Și a doua zi după pe acea mahmureala cu acel gust oribil în gura va aprindeți o țigară. Eu am vomitat aproape instantaneu. De atunci am repulsie fata de țigări.

Sigur nu se numeste moartea caprioarei? :D Sau aceea este si cu lichior peste cele doua bauturi ce-ti omoara incet si sigur ficatul...

Kanbo tu esti un negativist de cariera ...

Stai relax, e doar troll ce ii continua munca userului Adam.

Edited by ZaiR

nu cred ca ne intereseaza cum sa ne lasam de fumat.aici eu cred ca vrem sa discutam despre baze arome ,rezistente kituri ,anumite tipuri de electronice.

Eu folosesc un itaste mpv2 de 6 luni sint super multumit de el .

Otrava asta de care tot vorbiti este o hipstareala ce dauneaza grav organismului. Nu te ajuta cu nimic in privinta lasarii nicotinei deoparte, si nici alte sadisfactii financiare nu-ti aduce.

ba-ti aduce saDisfactii,daca esti saDic si te otravesti singur :crack:

hai :cheers: clona mica.

scorul nu mai e la zero pentru mine, acum ai si tu una. :P

Edited by ZaiR

Otrava asta de care tot vorbiti este o hipstareala ce dauneaza grav organismului. Nu te ajuta cu nimic in privinta lasarii nicotinei deoparte, si nici alte sadisfactii financiare nu-ti aduce.

\

Am pus pe pagina 2 niste link-uri, poate te-ar interesa sa le citesti inainte de a afirma o chestie care este pur si simplu neadevarata (cum ca ar fi otrava ).

Glicerina folosita in lichidele astea este acelasi lucru care este folosit in inhalatoarele de astm precum si in masinile de fum din cluburi. Ai glicerina+nicotina+arome.

Un alt articol care sugereaza ca ajuta la oprirea fumatului pt cine doreste asta prin reducerea concentratiei de nicotina, treptat, la zero

http://www.reuters.com/article/2015/04/20/us-health-ecigarettes-idUSKBN0NB2KQ20150420

Edited by 9470m

Astia nu au alta treaba !

nu ne intereseaza

.nu vreau sa ma las de fumat ,si curvele dauneaza sanatati si tot ma duc !

numai sfatosi pe sait !

sa mor eu de le otrava si sa nu am nici un accident si voi muri fericit !

sa mor eu de le otrava si sa nu am nici un accident si voi muri fericit !

Sunt sigur ca ai fi foarte fericit in toata perioada de dezvoltare a cancerului la plamani, cu chemoterapia, imposibilitatea de a mai respira si chestii d'astea minore...

Doamne fereste... Mai bine ramai doar la curve :)

\

Am pus pe pagina 2 niste link-uri, poate te-ar interesa sa le citesti inainte de a afirma o chestie care este pur si simplu neadevarata (cum ca ar fi otrava ).

Man, daca vrei sa te lasi de fumat lasi tigarile deoparte si te apuci de vaporeala, numai nu scrie ca astea sunt sanatoase precum alte alimente incercand sa la promovezi pe piata.. ca mi vine sa :puke: Am 3 colegi ce-ti pot povestii tie ce intoxicatii au facut din cauza acelor mizerii, eu refuz sa mi aduc amitne acele povesti.

:cheers:

Man, daca vrei sa te lasi de fumat lasi tigarile deoparte si te apuci de vaporeala, numai nu scrie ca astea sunt sanatoase precum alte alimente incercand sa la promovezi pe piata.. ca mi vine sa :puke: Am 3 colegi ce-ti pot povestii tie ce intoxicatii au facut din cauza acelor mizerii, eu refuz sa mi aduc amitne acele povesti.

Nu le-am luat ca sa ma las de fumat, le-am luat pt ca-mi plac aromele. Si faptul ca zici tu sa nu mai scriu nu e un argument, pur si simplu. Ti-am oferit dovezi cum ca eu am dreptate, dovezi clare si studii facute de universitati nu de lobby-isti ai industriei tutunului cum a fost prostia aia de studiu cu formaldehida( facut in conditii extreme ), dumneata ti-ai exprimat o parere personala plus o poveste cu amici. Am si eu amici care n-au patit nimic, n-avem de unde sa stim cine are dreptate la faza cu amicii.

Si nu e nici macar parerea, fiecare e liber sa aiba una insa vine cineva si citeste aici si chiar ia pe bune faza cu otrava fara sa cerceteze mai departe si asa creste "cercul" celor care "cred si nu cerceteaza" . O opinie, credinta care nu rezista criticii nu merita sa fie avuta.

Nu conteaza daca ma crezi pe mine sau nu, insa priveste ambele fete ale foii, sau macar una! Nu-ti baza parerea pe chestii auzite "din gura lumii"

Edited by 9470m

Si faptul ca zici tu sa nu mai scriu nu e un argument, pur si simplu.

Sa nu ma intelegi gresit, nu am spus sa nu-ti mai exprimi parerea, doar ca ma deranjeaza unele "dovezi" precum cele ale unora ce-si promoveaza produsul.

Esti liber sa faci ce vrei cu viata ta.. doar ca nu toti au reactionat atat de ok precum tu / prietenii tai (probabil am reactionat eu prea brutal).

dumneata ti-ai exprimat o pare........

drumuri misto ;)

Sa nu ma intelegi gresit, nu am spus sa nu-ti mai exprimi parerea, doar ca ma deranjeaza unele "dovezi" precum cele ale unora ce-si promoveaza produsul.

Esti liber sa faci ce vrei cu viata ta.. doar ca nu toti au reactionat atat de ok precum tu / prietenii tai (probabil am reactionat eu prea brutal).

drumuri misto ;)

Te-am luat cu dumneata ca sa nu crezi ca sunt malitios sau sar la gatul tau, eu vad lucrurile altfel pe subiectul asta.

Drumuri bune si tie!

Sa inteleg ca plamanii roz sunt tot de la un mort.P-ala sigur aia cu coasa l-a luat,totusi,din alte motive..Poate o ciroza? Dar e bine ca n-a crapat din cauza fumatului..Stiu cazuri de morti din cauza cancerului pulmonar desi aia nu pusesera tigara-n gura..Interesant un asa topic pe forumul asta unde oameni tineri cad ca mustele..Din cauza accidentelor.In alta ordine de idei cancerul pulmonar poate aparea de la bronsite tratate superficial sau pneumonii,TBC,chestii d-astea.Asta nu inseamna ca fumatu-i sanatos.

.In alta ordine de idei cancerul pulmonar poate aparea de la bronsite tratate superficial sau pneumonii,TBC,chestii d-astea.Asta nu inseamna ca fumatu-i sanatos.

Bine punctat.

» Post actualizat in 23 Apr 2015 17:20

mai putini batrani dar mai intelepti decat sa ajunga la pensie toti idiotii!

Aici ai pus punctul pe P.