Sari la conținut

Ajutor pt partea electrica


pizzaru
 Share

Postări Recomandate

Am doua lupe pe led care merg pe baterii 3x1.5V adică 4.5V si am doua bucati care vreau sa le adaptez in masca moto, problema este ca nu stiu ce fel de consumatori trebuie sa mai pun pe fire. Mă poate ajuta si pe mine cu un sfat un Domn Electrician? Va multumesc si va doresc o zi plăcută si fara incidente :)

» Post actualizat in 30 Mar 2015 13:20

Lanternele despre care vorbeam.

post-73208-0-25098400-1427721560_thumb.jpg

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca pun o siguranta pe fire crezi ca ar merge? Nu am cum sa mai pun inca una pt ca le-am luat din dragonul rosu dimineata si nu mă mai duc acum pana acolo doar pt inca o lanterna :)) mă gândesc sa bag o siguranta sau mai multe sa mai diminueze voltajul, se poate oare?

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Ar fi mai multe solutii tehnice, dar eu as folosi stabilizator de tensiune de 5 volti de tipul LM7805 sau echivalent.

 

Lampile tale cred deja au integrata electronica de comanda a LED-urilor (sursa de curent constant, pt. ca la LED-uri ne intereseaza curentul care le strabate, sa se incadreze in limita data de producatorul LED-ului).

 

Dar ca sa nu lungim discutia, uite o schema cu stabilizatorul de 5V. Asta ne da la iesire 5V stabilizat, iar tensiuena de intrare poate varia intre 7.5V si 35V, ceea ce e ok pt instalatia moto de 12V.

 

7805.gif

Eu as mai adauga pe intrare o siguranta de 800mA. Circuitul 7805 se gaseste pe la orice magazin de electronice si e ieftin, cativa lei.

Cel mai bine e sa apelezi la un prieten care se pricepe cat de cat cu electrica, sa te ajute sa faci instalatia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua lampase de astea am pus si eu la o mobra, pe langa stabilizatorul de 5V mai trebuie sa pui si o rezistenta suplimentara in serie cu fiecare lampas astfel incat sa nu depasesti curentul admisisbil pe leduri. aici sunt 2 variante ca nu mai stiu cum sunt legate 4serie x3paralel ori 3serie x4paralel, in primul caz curentul maxim trebuie sa fie 60mA in cazul al-II-Iea 80mA la fiecare lampas. Aceste lampase nu au niciun fel de elecronica in ele numai o rezistenta de limitare.

Poti folosi cate un generator de curent constant

post-81635-0-86996400-1427725545_thumb.jpg

il realizezi cu LM317 L care duce pana in 100mA si costa 1leu

Rezistenta in cazul 1 21ohmi in cazul 2 16ohmi cu toleranta cat mai mica

Condensatorul ni-i necesar

Schema asta o faci pentru fiecare lampas in interiorul lui unde ai loc destul.(eu am avut dar erau patratoase)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am luat din dragonul rosu

Nu te mai obosi sa faci nimic, nu o sa mearga nici macar o luna! Am lucrat 7 ani in dragon si stiu ce "calitate" au lucrurile de acolo! O sa se arda ledurile unu cate unu!

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca le unesc am un consumator de 9V si mă gândeam sa mai pun un consumator "bec" de 3V sa facă cat unu de 12V, eventual mai pun o siguranta pe circuit sau merge si fara.Intrebarea este daca merge sa mai pun inca un bec sau led de 3V, sincer nu am inteles deloc schemele de mai sus. Si ii rog pe colegii sa nu se supere pe mine dar nu le am cu electrica iar schemele m-au dat gata la propriu :P voiam ceva mai simplu, gen "mai baga 1 bec de 2,3,4v" ce e mai sus e mult pt mine :)

» Post actualizat in 30 Mar 2015 15:19

Nu te mai obosi sa faci nimic, nu o sa mearga nici macar o luna! Am lucrat 7 ani in dragon si stiu ce "calitate" au lucrurile de acolo! O sa se arda ledurile unu cate unu!

Este ceva provizoriu pana îmi ajung lupele, am facut comanda de pe un site din state si ajung abia la sfârșitul lui aprilie, am masca streetfighter si nu pot iesii seara pt ca nu am lumini, vreau ceva provizoriu ni de durata, cat sa mă tina seara 5 minute cat fac de la munca acasa. Stiu ca nu e calitate. O luna sa mă tina si sunt mai mult decât multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea este daca pot pune inca un bec la cele doua leduri sa fie echivalentul a 12V,mentionez ca mai mult de 5 min nu-l tin aprins, doar cat fac din Dorobanti-Crangasi 5 min maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara 2 stabilizatoare de tensiune in comutatie (randament mai bun decat LM7805) gen : http://www.okazii.ro/componente-electronice/sursa/mini-sursa-comutatie-lm2596-adjustable-dc-dc-converter-3a-max-3-40v-to1-5-35v-step-down-power-supply-module-a172625451

 

Banuiesc ca gasesti de vanzare si in alta parte nu neaparat pe okazii

Nu stiu ce curent consuma "lanternele" alea. Daca nu depasesc 2A merg alimentate cu cate un modul din asta.

Regleaza tensiunea de alimentare la 4V din potentiometrul de pe modul inainte sa le conectezi ca sa fii sigur ca nu le arzi.

 

Eu cu un modul in genul asta alimentez un wireless care ia vreo 2.5A si merge fara probleme de cateva luni (alimentatorul original se arsese)

Editat de desmodue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine le pui pe o banda elastica (aia de la chiloti) si o pui pe cap.. asa luminaza si in curba :P

 

Pana descifrezi schema băieților vine ploaia :(

Nepoate lasa gargara ca-ti fur prelata la trotineta, ai uitat ca e la mine sub geam? :))

» Post actualizat in 30 Mar 2015 15:45

Cumpara 2 stabilizatoare de tensiune in comutatie (randament mai bun decat LM7805) gen : http://www.okazii.ro/componente-electronice/sursa/mini-sursa-comutatie-lm2596-adjustable-dc-dc-converter-3a-max-3-40v-to1-5-35v-step-down-power-supply-module-a172625451

 

Banuiesc ca gasesti de vanzare si in alta parte nu neaparat pe okazii

Nu stiu ce curent consuma "lanternele" alea. Daca nu depasesc 2A merg alimentate cu cate un modul din asta.

Regleaza tensiunea de alimentare la 4V din potentiometrul de pe modul inainte sa le conectezi ca sa fii sigur ca nu le arzi.

 

Eu cu un modul in genul asta alimentez un wireless care ia vreo 2.5A si merge fara probleme de cateva luni (alimentatorul original se arsese)

Am inteles si schema baietilor numai ca nu am de unde sa procur piesele necesare acum pe moment,si de aici si întrebarea daca merge sa le reglez tensiunea din sigurante sau alte becuri pe instalatie. Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te complici daca te apuci sa faci montaje cand exista deja facute

 

Cu modulele alea iti reglezi sa scoata ce tensiune vrei tu iar conectarea se face simplu: ai 2 intrari (12v, masa) si 2 iesiri (tensiunea pe care o vrei, masa).

Nu cred ca exista mai simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un magazin de piese auto si pista Crangasi lângă si nu au auzit de aaa ceva astia, cica se gasec greu, nu am de unde sa iau acum si îmi trebuia pt seara asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, mai simplu: ia naibii doua incarcatoare din alea penale de bricheta auto, care scot 5V(usb). Le scoti din carcasa ca ar fi jenibil sa le lasi asa...vezi care sunt firele de alimentare...si vezi care sunt cele de iesire(asta ar trebui sa stii) si ai terminat problema. Dupa ce ai tras firele afara, poti sa pui circuitele si inapoi in carcase, pe care le izolezi bine si scapi si de problema lasarii circuitelor in aer. Singura problema este sa gasesti ceva incarcatoare la min 1Ah..ca sa ai ceva lumina. Ideal ar fi 2Ah, dar deja te vor costa incarcatoarele mai mult decat lampile. :)

Parerea mea este ca lampile alea sunt oricum penale, deci daca le dai 5V in loc de 4.5 nu or sa pateasca nimic mai mult decat ca sunt foarte proaste. Pana la urma, la cat costa, iti iei cate un set pe luna...si gata. :D

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine iti iei baterii si nu te mai complici

Cred ca o sa te las pe tine fara far in seara asta vecine, si nu ma mai complic deloc :))))

 

Hai sa te scot la o tura pana nu se intuneca :))

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi de ce nu vrei sa le folosesti cu baterii, ca tot zici ca merg doar 5 min pe zi timp de o luna?

Tin destul de mult bateriile la chestiile alea si chiar daca le schimbi de 2-3 ori intr-o luna tot iesi mai ieftin decat cu alte montaje si nici nu risti sa faci vreo prostie ca oricum nu te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine iti iei baterii si nu te mai complici

E totusi cel mai bun sfat la cat o sa le folosesti (luandu-ne dupa cele spuse de tine)

 

Nu te mai obosi sa faci nimic, nu o sa mearga nici macar o luna! Am lucrat 7 ani in dragon si stiu ce "calitate" au lucrurile de acolo! O sa se arda ledurile unu cate unu!

La mine s-au ars unul cate unul pana le-am limitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi de ce nu vrei sa le folosesti cu baterii, ca tot zici ca merg doar 5 min pe zi timp de o luna?

Tin destul de mult bateriile la chestiile alea si chiar daca le schimbi de 2-3 ori intr-o luna tot iesi mai ieftin decat cu alte montaje si nici nu risti sa faci vreo prostie ca oricum nu te pricepi.

Asta am facut pana la urma, le-am lasat pe baterii si bate destul de bine, parca as avea xenoane :)))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...