Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut

 

Va rog sa imi spuneti daca imi poate face cineva piesa de mai jos dintr-un material rezistent (sa nu se indoaie usor)..

Este (va fi) o piesa de prindere genti laterale pe suport.

 

As avea nevoie pana Sambata.

Daca o poate face cineva, rog sa imi transmita cat ma costa. Am nevoie de 12 bucati.

 

tel 0733111309 Stefan

 

post-88147-0-66575800-1427793068_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un desen de executie pt piesa asta? Te pot ajuta cu modelarea 3D si cu fisierul mergi la orice firma de prelucrari metalice care au masini-unelte cu comanda numerica (CNC), le dai pe stick modelul 3D si ti-o executa mult mai rapid....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca forma piesei (partea superioara) limiteaza posibilitatile de utilizare a materialelor, sunt deschis si la alte forme,

In principiu am cautat sa imi fac o deschidere mare a partii superioare pentru o prindere ferma pe geanta laterala.

 

O varianta era un L metalic cu laturile egale, si sa indoi, vorba colegului, cu ciocanul, una dintre laturi ca sa obtin o piesa similara.

Dar parca nu am incredere in coltarele de la magazinele de bricolaj.

Editat de Fafane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, am gresit , in prima faza parea o piesa destul de solida mai ales dupa ce a spus ca este pentru a prinde genti laterale si am omis grosimea de doar 2 mm....

 

 

dude aia e o tabla de 2 mm. ce CNC? o menghina , un ciocan si o masina da gaurit.

Materialul e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cam asa ar arata desenul de executie,modelul 3D nu am acces sa il incarc , dar asa cum zicea colegul mai sus, nu cred ca o sa ai nevoie de el..eventual mers la un atelier cu o bucata de tabla de genul:http://melindasteel.ro/ro/15-table-din-otel unde au stante sa vb cu baietii :D Desenul este incomplet oricum, am 2 cote pt pozitia gaurilor....

post-66493-0-52443600-1427798505_thumb.jpg

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru schita, o sa ma duc cu ea la un atelier.

 

Recomandati un atelier in zona Drumul Taberei care sa mai fie deschis si la ora 18.00?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata desenul complet, cum am zis, mai sus era fara ceva cote. Dar esti sigur ca e buna? Eventual masoara pe acolo , si vezi daca iti e buna talpa aia de 30 mm latime....

post-66493-0-77097900-1427802234_thumb.jpg

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte sigur ca "talpa" aceea de 30mm este potrivita.

O singura cota de 20mm de la Left view ar trebui sa fie de 22mm si nu de 20mm, daca scazi grosimea materialului sa raman cu un spatiu de 18mm care sa cuprinda bara de pe motor.

Bara (teava de la suportul de bagaje) este de 16mm la care se mai adauga un tampon de cauciuc (manson) de aprox 2mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca te uiti, eu m-am raportat diferit pt dimensiunea respectiva,cu alte cuvinte este tot 18 mm , daca te raportezi la planele din poza ta...oricum, poti sa le explici baietilor... :)

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desenul meu este "de amator" si are cateva scapari, intr-adevar...

 

Stiti vreun atelier unde ma pot duce sa fac piesele?

 

Am retinut Dinamita Brothers, din cate stiu sunt undeva in Prelungirea Ghencea, dar ma indoiesc ca se ocupa ei de "prostioare" din acestea...


» Post actualizat in 31 Mar 2015 12:56

Dude, am o rugaminte la tine...

 

Imi poti trimite fisierul mai mare, astfel incat sa il pot printa A4?

 

Eventual pe mail faniqastefan@yahoo.com

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis desenul pe email.

 

 

Desenul meu este "de amator" si are cateva scapari, intr-adevar...

 

Stiti vreun atelier unde ma pot duce sa fac piesele?

 

Am retinut Dinamita Brothers, din cate stiu sunt undeva in Prelungirea Ghencea, dar ma indoiesc ca se ocupa ei de "prostioare" din acestea...


» Post actualizat in 31 Mar 2015 12:56

Dude, am o rugaminte la tine...

 

Imi poti trimite fisierul mai mare, astfel incat sa il pot printa A4?

 

Eventual pe mail faniqastefan@yahoo.com

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...