Sari la conținut

"Gratis nu exista, ieftin nu rezista"


Grig_ESD
 Share

Postări Recomandate

problema e ca am un venit relativ mic si nu-mi permit in urmatoarele doua luni sa revopsesc piesele decat daca le fac singurel cu spray-uri. O alta varianta ar fi sa le montez pe mobra si sa merg cu ele asa pana strang bani de o vopsitorie omeneasca. Problema e ca mi-ar crapa obrazul de rusine sa apar asa pe strada.

Nu are de ce sa iti fie rusine sa iesi cu ea...nu cred ca ti-ai luat mobra sa mergi la agatat cu ea sau sa rupi gura targului cum arata...daca ai pus-o la punct din punct de vedere tehnic,baga benzina si da-i bataie...banuiesc ca mai mult te incanta senzatia sau adrenalina de a merge cu ea,nu parerile altora...plus de asta stai linistit ca nu toate motoarele sunt exemplare estetic da aia nu inseamna ca nu se iese pe strada cu ele...Daca ar iesi pe sosea doar aia cu mobre tipla,nu ar fi nici jumate pe sosele din cati sunt acum...Cand ai posibilitatea,o sa remediezi situatia si asta este!Pana atunci asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu-s de acord cu ce zice lumea mai sus.

Zilele astea tot l-am vazut pe un tip pe la Unirii care se da cu un CBR care nu are nici o carena pe el. Il doare undeva de ce cred altii - el are o mobra care merge bine si ii face placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, se putea si mai rau.

 

Exemplu: dupa ce auzi mai multe povesti din astea, sa iti sufleci manecile si sa iti zici ca le faci tu singur, ca orice ar iesi, sigur iese mai bine. Ce mare treaba vopsitoria, doar nu e rocket science. Te uiti pe net ce ai nevoie, faci o lista si pleci la cumparaturi. Smirghel, nitrodiluant, degresant, chit, vopsea, lac. 2 saptamani si 300 de lei mai tarziu, in timp ce freci ca boul la piesa si ti se pare ca nu se mai termina, incepi sa descoperi tot felul de chestii pe sub vopseaua veche: scursuri, chit crapat, indoituri. Chituiesti din nou, freci temeinic inca o saptamana, dai cu primer si totul pare sa fie cum trebuie. Doar ca primerul e acrilic si vopseaua e pe baza de apa si tu nu aveai de unde sa stii ca daca nu sunt compatibile, stratul de vopsea se face cam ca branza.

 

Asa ca 3 saptamani si alti 400 de lei mai tarziu, in timp ce prietenii tai se dau ca porcii cu motoreta, tu abia ce termini de frecat. Doar ca vopseaua a prins doar pe piesele de plastic. Ca vopseaua de pe bascula, cadru, motor, roti si restul pieselor de aluminiu cam sare la montaj. Adica sare sanatos, coji, in bucati mari. Asa afli ca pe aluminiu gol se da inainte cu un grund special reactiv pe care poti sa il iei de la Policolor, si abia peste asta se da cu primer si vopsea. Dar asta se da la pistol, nu se gaseste la spray asa ca iti trebuie cel putin un garaj, un compresor si un pistol. Si, cum deja stii, smirghel, nitrodiluant, degresant, vopsea, lac si inca 3 saptamani de frecat si una de vopsit.

 

In final mi-a iesit bine, nu perfect, nu chiar cum am vrut, dar decent. Pana cand o conducatoare auto a vrut sa parcheze corect dar a calculat gresit distanta fata de motoreta parcata pe trotuar.

 

Daca bagam banii astia in benzina, ajungeam la Nordkapp. Daca zici ca motoreta merge, sfatul meu e sa te dai cu ea asa pana la iarna. Cauti un garaj, dai jos de pe ea tot ce e de vopsit si iti incerci din nou norocul.

 

Un producator serios de vopsele care isi respecta clientii da un manual cu indicatii pentru vopsirea suprafetelor. Vorba ta nu e rocket science, citesti manualul te informezi si apoi cumperi ce e compatibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa bre ca ies eu cu tine si nici nu o sa observe lumea ca e vopsita nasol (eu arat pe motor ca ursul pe bicicleta de la circ si distrag atentia). Mai dai tu o bere din cand in cand si te scot basma curata :))

Zii mersi ca se invarte roata si poti sa te bucuri de ea. Mai tare te bucuri tu ca e urata dar merge decat unul de pe strada care vede o motocicleta frumoasa. La iarna ai 3-4 luni sa intelegi si treaba cu vopsitul, sa o vopsesti, sa o revopsesti ca nu ti-a placut ce a iesit s.a.m.d.

 

Eu-s de acord cu ce zice lumea mai sus.

Zilele astea tot l-am vazut pe un tip pe la Unirii care se da cu un CBR care nu are nici o carena pe el. Il doare undeva de ce cred altii - el are o mobra care merge bine si ii face placere.

 

Anul trecut eram in aceeasi situatie si tot am facut vreo 2000 de km. (rusinat intradevar :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua la spray (chiar cu lac la suprafata) se zgarie foarte foarte usor. Tine-o asa pana gasesti pe cineva care vopseste cu pistol la pret acceptabil tie.

Dar... daca s-a ajuns pana la tabla acolo s-ar putea sa apara rugina intre timp.

Nasol moment.

Poate vede topicul cineva care se pricepe si este din oras cu tine si care este dispus sa te ajute.

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In final mi-a iesit bine, nu perfect, nu chiar cum am vrut, dar decent. Pana cand o conducatoare auto a vrut sa parcheze corect dar a calculat gresit distanta fata de motoreta parcata pe trotuar.

iti mai trebuie skill si rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAI NOROC..

CAND AM CITIT NU AM PUTUT SA NU RAD. DE CE?

CA NU SUNT SINGURUL CARE A PATIT-O CU "MESERIASII".

AM ARIPA FATA FRUMOASA, REZERVOR FARA LAC(CUM AM PUS BENZINA SA INCRETIT, ARIPA SPATE CU BUBURUZE.

PE LANGA ASTA UMBLU CU CASCA CURATATA...CA SI AICI M-A MANCAT SA VOPSESC LA "MESERIE"

 

DAR MA PLIMB CUM DA SOARELE.

ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din tot ce ati scris pana acum vad numai vorbe de incurajare si indemn la mers cu mobra tărcată. De asemenea, vad ca sunt cam multi care si-au luat-o de la vopsitori si ”meseriasi”, ceea ce ma face sa ma gandesc din ce in ce mai mult sa-mi fac singur vopseala. Va iesi ceva aproape bun, dar macar voi sti ca am imbulinat-o cu mana mea. Oricum, mai rau decat acum n-am cum s-o fac nici daca o vopsesc cu pensonul pe intuneric.

 

A se nota că am vrut sa fac rezervorul cu vopsea ”candy”, stilul Harley Seventy Two...ca sa fiu si eu băiețaș...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite de asta exista forumul , afli mai multe despre ce vrei tu sa faci si ce ti se recomanda , ai posibilitatea de a alege . Eu nu as astepta iarna sa vopsesc motorul , cum s-au facut 24-25 grade afara , vopsea , diluanti , smirghil , compresor , pistol si intro saptamana esti din nou pe ea. La o recomandare trebuie sa vezi fizic o lucrarea facuta de cineva. Oricum ar fi , costa bani , toate sunt scumpe , inclusiv manopera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu o oferta la Praktiker la pistol electric (probabil acelasi ca la LIDL). Cand m-am dus in magazin sa vad despre ce e vorba, am observat ca e recomandat pt vopsea lavabila si nu are reglaje. In plus, duza e cam mare.

 

 

Eu nu as astepta iarna sa vopsesc motorul , cum s-au facut 24-25 grade afara , vopsea , diluanti , smirghil , compresor , pistol si intro saptamana esti din nou pe ea.

 

La asta ma gandesc si eu. Acum sa vad de unde produc repede ceva banuti.

 

Prima estimare a unui vopsitor de la o vopsitorie cu acte si oameni calificati ar fi cam 800-900 lei. Asta e prima oferta pe care am primit-o. Mai am de prospectat piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intamplarea initiatorului imi aduce aminte de afisul vazut intr-un service

zicea asa:

 

In acest atelier se fac reparatii bune, ieftine si rapide

 

Reparatiile bune si ieftine nu sunt rapide

Reparatiile bune si rapide nu sunt ieftine

Reparatiile ieftine si rapide nu sunt bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intamplarea initiatorului imi aduce aminte de afisul vazut intr-un service

zicea asa:

 

In acest atelier se fac reparatii bune, ieftine si rapide

 

Reparatiile bune si ieftine nu sunt rapide

Reparatiile bune si rapide nu sunt ieftine

Reparatiile ieftine si rapide nu sunt bune

:D )))))))) asta la mine e afisat ... nici macar nu vreau sa comentez la ceea ce se discuta aici ... toti stiu cum sa faca si cu ce sa faca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....mda ... parca e vopsit cu pensonu de fiica-mea ... daca vrei te pun in legatura cu un meserias ... la el imi vopsesc si eu tancul ... vorbim pe pm ... ne vedem in trafic si vezi rezultatul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici macar nu poti spune ca nu stia si se invata pe piesele tale ... zici ca le-a facut in dusmanie , s-a razbunat pe tine pt vreo ceva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-avea pt ce sa se razbune pe mine. Am fost un domn cu el (cum sunt cu mai toata lumea).

 

A se nota ca baiatul asta a facut liceul de arta...si nu la sectia "Skrillex cu cetera" ci la desen/pictura/grafica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...