Jump to content

Teapa ! Honda 954 - 2003 din Targu-Mures (alb cu rosu)

Recommended Posts

TEAPA ! TEAPA ! TEAPA !

Postez anuntul pentru un prieten care nu are cont aici, care a batut drumul degeaba pana acolo desi il intrebase la telefon daca motocicleta e in mintile ei, daca are carenele lipite sau crapate sau daca are vreo carena revopsita.

TEAPA , TEAPA , TEAPA !

Este vorba despre anuntul asta :

Honda 954 - 2003 din Targu-Mures (rosu cu alb)

telefon: 0744572839

http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=view&src=db&tip=am&ID=594474

"Ajuns la fata locului , am constatat ca motocicleta Honda CBR 954 din 2003 este o TEAPA TOTALA !

- motocicleta a fost lovita in fata si culcata pe dreapta ,se vad urmele jugului cum a dat in cadru atunci cand iei dreapta de ghidon, jugul schimbat

- carena fata revopsita si lipita aiurea in dreptul oglinzii din partea dreapta

- prinderile farului de carena fata rupte (atat pe stanga cat si pe dreapta rupte)

- carena stanga crapata in dreptul surubului de prindere exact pe centru si stikerele de pe aceasta usor incretite

- carena dreapta zgariata (se vad urme de kit pe unde a fost julita si revopsita) si stikerele la fel de incretite

- codita (carena spate) revopsita si lipita in partea dreapta (se poate observa cum dai saua pilotului jos)

- lantul de distribuie zdrangane

- da usor cu fum pe toba atunci cand e turata

- un surub lipsa la baia de ulei ( ulei peste tot in partea de jos sub motor, din cauza pierderii unui surub din apropierea baii de ulei)

- una din galerii este stramba in partea de sus.

Pune lumea pe drumuri degeaba spunand initial la telefon ca motoreta e IMPECABILA."

Concluziile le trageti si voi ce gunoaie de oameni avem in tara asta mai ales in zona Targului-Mures

Puteti sa-i dati un telefon si sa-i ziceti si voi de dulce

Edited by blue_nightwishX
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imi pare rau pentru prietenul tau ca a cheltuit banii de drum degeaba dar putea foarte usor sa evite lucrul asta daca dadea un search pe Google sau oricare alt motor de cautare: Honda nu a avut niciodata schema asta de culori pe 954, deci din start era clar ca motorul a fost revopsit... Fara sa mai punem in discutie 17000 km in 12 ani... Oricum, orice banut pierdut nu mai vine singur inapoi...

PS: Nu poti baga in aceeasi oala toti baietii din Mures pentru un singur tepar. Sunt multi baieti ok care au cuvant si demnitate.

Bafta prietenului tau sa-si gaseasca motoreta care si-o doreste.

De o luna imi caut si eu un touring..am fost si am vizionat cateva mobre...toate troznite si reparate prost,strambe,carenele se imbina cu luft,prinse cu suruburi de orice model numai de moto nu erau,comenzi indoite sau inlocuite de la alte modele decat cele originale..dezastru total,la telefon imi ziceau ca sunt ok motoarele,noroc ca erau toate in Bucuresti,la cum se prezinta parcul moto in Romania nu as avea curaj sa plec prea departe sa vizionez cine stie ce cazatura.Mai bine imi aduc numai din Italia ca pana acum motoare ieftine si in stare foarte foarte buna,acolo chiar daca sunt cazute,le baga in service si sunt reparate cu piese originale,in service-uri specializate.

De o luna imi caut si eu un touring..

Apelează cu încredere la frații Biriș. Acu am luat eu moto cu ajutorul lor și e impecabilă pe bune.. Nu ca astea de aici

Nu vreau sa va stric karma, dar in urma cu 3 ani am comandat si eu un Bandit 1200 de la Cosmin (parca Biris il chema), adus in Bucuresti....eram pe punctul de a incheia tranzactia. Pana la urma am vazut ca bascula era crapata, mai avea putin si se rupea.

Am lasat-o balta bineinteles, omul s-a jurat ca n-a observat defectul, am zis ok. S-o dea la dezmembrat.

Peste cateva luni a aparut motorul la un alt afacerist vestit, unu' uifaleanu de prin Reghin :). Bineinteles, impecabil!

In concluzie:

1. orice ai cumpara, verifica bine de tot

2. nu te astepta sa gasesti mobre de 10+ ani cu carene impecabile. serios acu, importante sunt defectele tehnice, alea trebuie cautate bine.

3. vine si vremea cand ne luam mobra noua :)

• Admin

Buzau

Arad

Mures

Sunt doar cateva topicuri aparute in ultima perioada despre tepe! Si or sa mai fie si tot or sa fie! Nu mai generalizati aiurea, neseriosi sunt peste tot!

O sa repet pina or sa ma doara degetele de la batut in tastatura, inainte de a bate sute de kilometri scrieti frate pe forum, dati link, aratati motorul si intr-un final rugati pe cineva care are referinte serioase pe aici sa mearga sa o vada!!

Nu mai mergeti la plezneala dupa toate mokangelile ore intregi cheltuind bani, nervi si timp pentru ca nu toti sunt seriosi!!

Daca prietenul tau isi amintea de tine si te ruga sa scrii pe forum sunt convuins ca nu mai patea asa ceva!!

Imi pare rau pentru prietenul tau ca a cheltuit banii de drum degeaba dar putea foarte usor sa evite lucrul asta daca dadea un search pe Google sau oricare alt motor de cautare: Honda nu a avut niciodata schema asta de culori pe 954, deci din start era clar ca motorul a fost revopsit... Fara sa mai punem in discutie 17000 km in 12 ani... Oricum, orice banut pierdut nu mai vine singur inapoi...

PS: Nu poti baga in aceeasi oala toti baietii din Mures pentru un singur tepar. Sunt multi baieti ok care au cuvant si demnitate.

Bafta prietenului tau sa-si gaseasca motoreta care si-o doreste.

Perfect adevarat ai grait!

:)

Corect ce zici, eu l-am trimis la vreo trei pe care nu le-a luat datorita unor defecte sau neconcordante de vopsea etc, deci mi s-a părut destul de implicat și motocicleta care am luat-o chiar e ok estetic și mecanic, cred ca tine mult de o inspecție tehnici amănunțită și de noroc, oricum dacă iei prin ei motocicleta și când ajunge aici constați ca nu e ok le rămâne lor pe cap, deci prea multe de pierdut nu ai, mai ales ca nu solicita niciun avans. În rest, am stat de prin octombrie până acum cu ochii pe anunțuri și nu știu dacă au fost mai mult de o mână de motociclete care să merite cumpărate majoritatea datorită sincerității vânzătorului și mai puțin a stării "impecabile'.

Nu vreau sa va stric karma, dar in urma cu 3 ani am comandat si eu un Bandit 1200 de la Cosmin (parca Biris il chema), adus in Bucuresti....eram pe punctul de a incheia tranzactia. Pana la urma am vazut ca bascula era crapata, mai avea putin si se rupea.

Am lasat-o balta bineinteles, omul s-a jurat ca n-a observat defectul, am zis ok. S-o dea la dezmembrat.

Peste cateva luni a aparut motorul la un alt afacerist vestit, unu' uifaleanu de prin Reghin :). Bineinteles, impecabil!

In concluzie:

1. orice ai cumpara, verifica bine de tot

2. nu te astepta sa gasesti mobre de 10+ ani cu carene impecabile. serios acu, importante sunt defectele tehnice, alea trebuie cautate bine.

3. vine si vremea cand ne luam mobra noua :)

A luat si un prieten un Street Triple prin el. Ca scoasa din cutie si excelent intretinuta, cu multe accesorii de calitate, plus piesele originale. Impecabil cu adevarat.

Adica el pus geana pe cateva si Cosmin l-a sfatuit, s-a dus si a verificat, intermediind apoi tranzactia pentru cea care i s-a parut cel mai avantajos de cumparat. Chiar s-a batut un pic la pret. Omul ofera servicii corecte la pret bun si, ce e mai important, in mod cinstit si cu dorinta de a multumi clientii. In cazul in care ma hotarasc sa-mi iau ceva vara asta, mai degraba voi apela la el decat sa bat drumuri practicand mecanica aplicata prin Romania, unde daca nu cumperi o motocicleta pe care o cunosti, risti sa iei tepe ca cea descrisa de colegu'.

Edited by WotRU2Me

Nu toata lumea scrie de tepe... Cred ca ar trebui totusi sa incep si eu. Am mers cu un prieten pana aproape de Arad (Braila - Arad), pentru un supermoto, care era ok intru totul. La fata locului, avea aproape totul spart, furca avea joc mare chiar si pentru o bicicleta de 300ron, amortizorul spate curs tot, placutele spate mai aveau doar partea metalica... lipsa surub de la axu rotii fata...

Tepele exista peste tot! Probabil cel mai bine, ca tot suntem o comunitate relativ unita, ar fi sa rugam un alt membru sa mearga sa analizeze in mare o anume mobra din zona lui... eu sunt deschis la asa ceva, chiar daca nu sunt mecanic si nici nu ma pricep la chestiile fine, insa ordinariile le poate constata si prietena.

eu tot nu ii inteleg dc posteaza ca toate sunt ok pe mobrele respective .chiar nu ii ajuta cu nimic ii face pe potentialii cumparatori sa bata drumul degeaba si nici nu o sa le vanda.

Mizează pe faptul ca dacă bați atâta drum poate tot o iei, ca tot ai dat banii pe transport. Și presupun ca le și merge asta câteodată

Se bazeaza pe faptul ca daca tot ai ajuns acolo dupa atata drum dai banul si o iei asa cum este, tot ai cheltuit atata pe drum, nu o sa te intorci cu mana goala....

Yoyo am scris amandoi in acelasi timp!!!

Edited by megamotoreta

a discutat cu omu la telefon niste intrebari foarte clare:

bai nene e julita, are zgarieturi, prinderile de la far sunt rupte sau nu, are defecte ? nu domne, n-are nimic motocicleta, nu mai scad un leu la ea, e impecabila.... ce mai e de zis in cazul asta? nu merita o mana de nisip de pe marginea drumului pusa pe unde ii bagi ulei cand o iei la proba doua strazi mai incolo ?

Se bazeaza pe faptul ca daca tot ai ajuns acolo dupa atata drum dai banul si o iei asa cum este, tot ai cheltuit atata pe drum, nu o sa te intorci cu mana goala....

Yoyo am scris amandoi in acelasi timp!!!

Schema e veche la mașini și se face cu fiscalul. Mergi pana în nu știu ce localitate ca sa afli după ce ai plătit că are datorii și nu poate da fiscal și ce faci? I le plătești ca doar ai bătut atâta drum.. Schema e veche

Si eu am pățit una cu biriș si alta pe la sibiu,așa k sunt destui măgari.Alta o stiu de la un amic care a pus poze la vânzare cu mobra cnd a luat o si după 3 ani de off road a pus la vânzare cu pozele de acum 3 ani si nu mai era așa nici in veci

Si a dracu ce bine arata din poze :crack:

Mai e un 954 2003 galben pe net, la 2300 euro, extrem de suspect pretul.

Si sta cam de mult timp la vanzare...

» Post actualizat in 06 Apr 2015 12:43

Si eu am pățit una cu biriș

Esti primul pe care il aud ca si-a luat tzeapa de la biris.

Eu unul nu am mai auzit pe altcineva care sa se planga de el

Apelează cu încredere la frații Biriș. Acu am luat eu moto cu ajutorul lor și e impecabilă pe bune.. Nu ca astea de aici

:peace: si eu de la ei !!! foarte multumit !

» Post actualizat in 06 Apr 2015 13:07

Si eu am pățit una cu biriș si alta pe la sibiu,așa k sunt destui măgari.Alta o stiu de la un amic care a pus poze la vânzare cu mobra cnd a luat o si după 3 ani de off road a pus la vânzare cu pozele de acum 3 ani si nu mai era așa nici in veci

Sincer eu nu prea cred ce spui despre biris ,poate dai detalii ca sa nu pice oameni aiurea cu reclama proasta , poate altu care a intermediat dar baietii aia sant de nota 10 x si asta o spun multi care au luat de la ei printre care si eu !

Edited by matrixx

Teparii exista datorita posibililor clienti. Fara sa fac vreo aluzie la anuntul postat de Adi, am un prieten care are un Vstrom la vanzare de un an. Nu corespunde pretului stabilit de samsari, deci nu se vinde, desi motorul vine cu istoric, km reali si cateva accesorii. Atata timp cat pretul straluceste, clientul roman e dispus sa se lase mintit si sa dea banii pe agregat.

Teparii exista pentru ca o motocicleta ca a mea (929) cu 70000 km la bord, carte service si toate reviziile la zi(nu, nu doar 300V la 3000 km si cauciucuri de la Balamuc), nu se va vinde niciodata in Romania. La noi conteaza sa fie spalata bine, sa aibe cateva accesorii(de cele mai multe ori fix cele inutile), km cat mai putini si sa coste poate jumatate cat una "din strainatate".

NU are cum sa-ti aduca VICBIRISUIFALEANU&Company mobra impecabila la pret de dumping decat daca are hibe,bube sau necesita o investitie colosala post achizitie.

Edited by Gixu.

sincer eu chiar vreau sa-mi iau un motor si asa am vazut anuntul cu "teapa",dar nici pana in oradea nu o sa ma duc pt unul.cel putin daca o sa-l iau de undeva de prin imprejurimi sa zic un bucuresti ,ploiesti,sibiu o sa pun intrebari pe forum poate stie careva detalii despre respectivul motor

a discutat cu omu la telefon niste intrebari foarte clare:

bai nene e julita, are zgarieturi, prinderile de la far sunt rupte sau nu, are defecte ? nu domne, n-are nimic motocicleta, nu mai scad un leu la ea, e impecabila.... ce mai e de zis in cazul asta? nu merita o mana de nisip de pe marginea drumului pusa pe unde ii bagi ulei cand o iei la proba doua strazi mai incolo ?

Sau poti sa rogi pe cineva sa-l urmareasca in trafic, si cind face o depasire , o intoarcere pe interzis, pac, amenda si carnetul. Si e 100% legal.