Sari la conținut

Echipament moto pe comanda


petrica
 Share

Postări Recomandate

Va salut !

 

... poate nu sunt singurul pe aici, dar am mari probleme in achizitia unui echipament moto, in sensul ca am niste dimensiuni atipice , lucru ce face sa-mi gasesc extrem de greu un echipament.

Cea mai mare problema o am cu pantalonii ! ... daca in talie imi vin bine, atunci cracii imi sunt foarte lungi, iar protectiile pentru genuchi imi vin la jumatea tibiei ... daca imi vin bine ca lungime, atunci nu ma cuprind la talie. Chiar si marimile atipice de genul KXL sau XL short nu-mi vin bine.

 

Intrebare: Exista in tara asta o persoana sau un atelier care confectioneaza echipament moto pe comanda ? ... adica sa merg acolo, ma masoara si se apuca sa-mi faca echipament ... cum se faceau costumele la croitor (sau se mai fac si acum). Ma refer la echipament din material textil si NU din piele, ... cu mesada detasabila, buzunare pentru protectii, fermoare de aerisire si toate cele.

 

Ori cine detine informatii in acest sens il rog sa posteze aici !

 

Multumesc anticipat !

Petrica

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi mai simplu sa modifici un echipament care iti vine cat de cat ok. Asta cu siguranta gasesti sa faci ;)

Sa ti-l faca cineva de la 0 slabe sanse pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar de unde sunt cei de la motofashion, ca pe site-ul lor nu scrie asta ?

Normal cred ca ar trebui sa merg acolo si sa ma masoare, nu ? ... doar nu facem asta ,,on line" ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar de unde sunt cei de la motofashion, ca pe site-ul lor nu scrie asta ?

Normal cred ca ar trebui sa merg acolo si sa ma masoare, nu ? ... doar nu facem asta ,,on line" ?!

 

zic ei pe site "Costumele se fac la comanda dupa dimensiunile dumneavoastra si cerem avans 100 lei.

Costumele se pot personaliza, iar culorile sunt de asemenea la alegerea dumneavoastra. "

dar cred ca ar trebui sunat. vad ca au si messenger si skype.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai scria cineva acum ceva vreme pe forum ca ar mai fi un italian pe la Moara Vlasiei care face asa ceva...dar nu mai gasesc exact acel topic... Poate stie cineva ceva.


» Post actualizat in 09 Apr 2015 09:58


Gata....

 

Am gasit:

 

"Salut,

Am avut aceiasi problema cu o geaca de piele primita cadou.

Trebuia modficata, de la nr. 52 la 48.

Pielea este foarte groasa. Acelasi raspuns l-am primit si eu prin alte parti. Ca e prea groasa, ca se rup acele, ca nu se baga.

Am fost la Franco Fermon in Moara Vlasiei 0763 069564. Intr-o saptamana a rezolvat-o. Geaca imi vine turnata.

In total, toata afacerea m-a costat 200ron.

Tipul lucreaza foarte bine. Eu personal sunt foarte multumit".

Nu zice aici ca si produce echipament de la 0...dar merita sa incerci/sa suni.
Succes. Sa ne spui si noua ce ai facut.
Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motofashion m-am conversat eu pe mail, cu greu, au niste preturi nesimtite, intredevar fac dupa dimensiuni.

Am un pantalon nou care era scurt, am gasit material asemanator la culoare si textura, l-am lungit la un atelier de croitorie, am schimbat pozitia buzunarelor pentru protectie si acum sint foarte multumit, nu am poze dupa modificare dar o sa pun.

Cred ca asta este solutia cea mai economica si pentru tine, gasesti un pantalon care iti vine si lucrezi pentru aducerea in parametri, succes.

Pentru cine vrea, mai am ceva material sau pot face rost.

post-48168-0-76821500-1428579431_thumb.jpg

post-48168-0-31025600-1428579441_thumb.jpg

post-48168-0-42766200-1428579528_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e greu sa cred ca nu gasesti echipament pe masura. Nu exista asa ceva. Daca incapi pe un motor, cu siguranta gasesti si echipament adecvat. Mult mai greu, ce-i drept, dar gasesti.

 

Vorbesc din proprie experienta: 193cm si 100-115kg (greutatea variaza de la o perioada la alta in cazul meu :) ).

 

Mi-am luat si eu tepe cu geci de piele 58 comandate de pe net, care imi erau scurte in talie si pe care ulterior le-am facut cadou prietenilor mai inaltuti, ca nimeni nu dadea bani pe asa masuri insa toti peste 180cm le acceptau cadou. Am cumparat si eu dupa ce mi-am luat carnetul, acum vreo 12 ani, pantalonii cei mai mari de la Streetfighter si nu i-am folosit mai deloc, pentru ca nu erau deloc comozi si preferam sa merg cu blugi si genunchere. Asa ca-ti inteleg pe deplin suferinta.

 

Dar daca ai o strategie de cautare si urmaresti din timp anumite modele, cu siguranta o sa-ti gasesti.

 

De pilda, eu de fiecare data cand mergeam prin Europa opream la Louis si incercam cateva ore toate modelele posibile de geci si pantaloni, chiar daca momentan nu imi permiteam sa le cumpar. Memoram modelul ok si marimea, apoi, cand strangeam banii, comandam direct de la Kronaumoto exact modelul si marimea care le doream, fiind sigur ca imi vor veni bine.

 

Spui ca esti interesat de textil: Cycle Spirit-ul de la Louis acopera, zic eu, toate marimile pentru un om < 2m / 150kg. Si e un brand cu produse low-cost de calitate f. ok.

 

Asa ca sfatul meu e sa mai cauti... E intr-adevar dificil dar cu rabdare se gasesc solutii.


» Post actualizat in 10 Apr 2015 11:55

Aah, si vezi ca la pantaloni exista si marimi speciale, pentru oameni mai ianalti si slabi sau pentru oameni mai indesati si cu picioare mai scurte.

 

Pe site-ul Louis de exemplu ai link de Konfektionsgroessen la fiecare produs, iar acolo Poti alege la barbati (Herren) intre Normal, Kurze sau Lange.

 

Asta numai orientativ, ca sa vezi ce sa incerci. Fara incercat, sigur o dai in bara, ca dimensiunile efective oscileaza de la un producator la altul.

 

 

post-55543-0-80125600-1428666916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...
  • 3 months later...
La 25.06.2022 la 17:52, JohnnyBoy2000 a spus:

Unde pot sa-mi fac la comanda o cutie de scule cu cheie ? Multumesc !

toolbox.jpg

Eu am cumparat-o pe asta:

https://www.muziker.ro/givi-s250kit-universal-instal-kit?gclid=CjwKCAjwp9qZBhBkEiwAsYFsb3RyjnvAKqyToe-2vb0BPjVYsJAKc3L5c-dytC-xVqj950dSVik8dxoCUJAQAvD_BwE

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutia din poze.Probabil ca m-am exprimat gresit,my fault.

O are Motomus pe stoc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 Am nevoie de ajutorul vostru, din nou, in a imi gasi un costum de piele, 2 bucati. Pentru ca..am probleme in a il gasi datorita unor picioare mai groase. Deci ce caut - totul e bine si frumos la marimi mai putin faptul ca majoritatea pantalonilor nu ma incap in partea de sus a piciorului - intre genunchi si fund. In rest totul e bine si frumos. Pana acum am probat revit combi & apex 58..si pantaloni se blocheaza acolo. Jacheta e perfecta, Nu o pot lua din magazin in magazin pt ca toti zic ca nu au marimi asa mari (am 187 - 105-110 kg). De ce revit - pt ca am o pereche de textili care imi sunt aproximativ ok..

 

Iar de comandat si returnat online pe la magazine din afara m-am cam saturat. Ar fi si varianta custom made...dar am mai multa incredere in a lua de la o firma care face asta decat de la cineva care nu are vechime. Si poate iesi si mai ieftin. 

Deci, va rog, idei, marci care fac si pentru altii decat cei care arata ca Rossi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, tzunoi a spus:

Salut,

 Am nevoie de ajutorul vostru, din nou, in a imi gasi un costum de piele, 2 bucati. Pentru ca..am probleme in a il gasi datorita unor picioare mai groase. Deci ce caut - totul e bine si frumos la marimi mai putin faptul ca majoritatea pantalonilor nu ma incap in partea de sus a piciorului - intre genunchi si fund. In rest totul e bine si frumos. Pana acum am probat revit combi & apex 58..si pantaloni se blocheaza acolo. Jacheta e perfecta, Nu o pot lua din magazin in magazin pt ca toti zic ca nu au marimi asa mari (am 187 - 105-110 kg). De ce revit - pt ca am o pereche de textili care imi sunt aproximativ ok..

 

Iar de comandat si returnat online pe la magazine din afara m-am cam saturat. Ar fi si varianta custom made...dar am mai multa incredere in a lua de la o firma care face asta decat de la cineva care nu are vechime. Si poate iesi si mai ieftin. 

Deci, va rog, idei, marci care fac si pentru altii decat cei care arata ca Rossi. 

intreaba i pe cei de la alphahead daca mai fac:

https://alphahead.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o varianta pe care o luasem in calcul..dar as prefera sa nu fie pe comanda pt ca nu stiu nimic despre cat de sigure sunt. Atentie - nu zic ca nu sunt sigure..doar ca nu stiu despre ele.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

ntreaba i pe cei de la alphahead daca mai fac:

https://alphahead.ro/

Intrebat. Nu mai fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...