Sari la conținut

Plimbare 2015 Bucuresti


Postări Recomandate

Si eu as prefera acolo in militari, ca sa pot veni din otopeni direct pe centura fara sa mai intru spre buc. @ianachim hai sa ne intalnim noi doi acolo si ii asteptam si pe ei de la miorita sa vina, asta in cazul in care nu le e mai usor ai altora sa vina direct in millitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 503
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sa nu incurcam lucrurile eu va astept atunci la intrarea pe autostrada din centura adica in dreptul mag mobexpert chiar pe autostrada

la 8.20 sunt prezent ca ma gandesc ca atat va ia si voua daca la 8 sunteti la miorita

la meteo au zis ca vor fi ploi dupa amiaza pe zona de munte.....

ok si cu sunatul ca sa stiu cand plec de la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu, dar pe varianta mai scurta. Cea prin Voineasa.

Eu am o autonomie de 200-220 km, sper sa nu incurc.

 

Daca e ceva, iau canistra cu mine..

 

Pe bucata Obarsie - Voineasa poate cu mobra ta o sa reusesti o medie de 30-35 la ora, dar restul nu vor trece de 20.

 

Autonomia nu ar trebui sa fie o problema. Alimentezi in Bucuresti, apoi la Horezu (fix 220 km, o iei o idee mai linistit pe autostrada sau mai pui ceva in Pitesti), dupa care in Sebes (un pic sub 180 de la Horezu). Daca fortezi pe serpentine ai varianta in Susag, dar e la ghici ce calitate are benzina de acolo. Urmatoarea alimentare e la Valcea si de acolo ajungi inapoi in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cum e alimentarea cu benzina intre Novaci si Voineasa. Gasim benzina buna la Ranca, sau mai bine nu alimentam de acolo?

Ma gadeam sa fac si eu traseul, dar a mea papa benzina repede cand trag de gaz .. ceva de genul 110 ~ 120 KM cu un plin. Nu bag decat benzina de 99 ~ 100 si nu cumpar de la statii no-name.

O fi mai bine sa imi iau vreo 4 litri in rucsac, plus un plin inainte sa urc la Novaci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cum e alimentarea cu benzina intre Novaci si Voineasa. Gasim benzina buna la Ranca, sau mai bine nu alimentam de acolo?

Ma gadeam sa fac si eu traseul, dar a mea papa benzina repede cand trag de gaz .. ceva de genul 110 ~ 120 KM cu un plin. Nu bag decat benzina de 99 ~ 100 si nu cumpar de la statii no-name.

O fi mai bine sa imi iau vreo 4 litri in rucsac, plus un plin inainte sa urc la Novaci?

sincer.... mai bine o vinzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cum e alimentarea cu benzina intre Novaci si Voineasa. Gasim benzina buna la Ranca, sau mai bine nu alimentam de acolo?

 

Ma gadeam sa fac si eu traseul, dar a mea papa benzina repede cand trag de gaz .. ceva de genul 110 ~ 120 KM cu un plin. Nu bag decat benzina de 99 ~ 100 si nu cumpar de la statii no-name.

 

O fi mai bine sa imi iau vreo 4 litri in rucsac, plus un plin inainte sa urc la Novaci?

Mergi cu ea pe rosu,sau cum reusesti sa scoti consumul asta? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cum e alimentarea cu benzina intre Novaci si Voineasa. Gasim benzina buna la Ranca, sau mai bine nu alimentam de acolo?

 

Ma gadeam sa fac si eu traseul, dar a mea papa benzina repede cand trag de gaz .. ceva de genul 110 ~ 120 KM cu un plin. Nu bag decat benzina de 99 ~ 100 si nu cumpar de la statii no-name.

 

O fi mai bine sa imi iau vreo 4 litri in rucsac, plus un plin inainte sa urc la Novaci?

Am alimentat la Horezu si pe urma la Sebes. ~ 180km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu ea pe rosu,sau cum reusesti sa scoti consumul asta? :rusinica:

 

Sa fie din cauza benzinei de 100 consumul ala? Stiu ca la mine a recomandat japan-ul 94, aia de 100 explodeaza altfel parca.

» Post actualizat in 07 Jul 2015 23:05

@ Killer. Ar trebui sa cari in plus mai mult de 1/3 din volumul rezervorului.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBV

Mergi cu ea pe rosu,sau cum reusesti sa scoti consumul asta?

 

Da, nu ma dau track-day style dar nici legal .. undeva intre. Mai ales pe curbe imi place sa stau pe treapta a 2-a (imi intra in rosu numai daca dau sa trec de 200 la ora), asa ca am si cuplu si frana de motor care ma ajuta. Treapta 1 e prea brutala, iar 3 e prea soft.

 

Contabil

 

Sa fie din cauza benzinei de 100 consumul ala?Sa fie din cauza benzinei de 100 consumul ala?

Nu e benzina, e de la stilul de mers .. odata am prins o portiune de drum cu gropi intre Targoviste si Sinaia. In fata mea 2 motociclisti mergeau legal, eu veneam ca zmeul cu cel putin 150 si cand sa-i prind din urma, cel din spate mi-a facut semn ca urmeaza o ditamai groapa. Am reusit s-o ocolesc, m-am prins ca nu sunt sanse sa-i rup fashul pe portiunea aia asa ca m-am pus in spatele lor. In cele din urma toti 3 ajunsi la cota 1400 in Sinaia (mergand legal :rolleyes:), am vorbit / mancat / frecat menta ..etc.

 

Numai ca intre timp eu intrasem la idei .. aveam 180 km de la ultimul plin si nu se mai aprindea becul !!! Deci se poate merge si la consum, numai ca e putin cam monoton.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o varianta economicoasa e sa pui frana de motor, daca poti...folosind mai rar frana fata. pe decelerare consumul este inspre zero

acum o vreme am reusit sa merg mai bine de 1000 de km fara sa tocesc atele de turnare ale cauciucului fata...tocmai pentru ca franam prea putin cu fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cred ca dau o tura scurta pe Valea Prahovei. Trebuie sa duc mandra in service (revizia de 6000) si cam sar din grafic cu o tura pe Transfagarasan... Data aviatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...