Sari la conținut

Accident


Bogdan.MRA
 Share

Postări Recomandate

Corect,daca vreau sa merg in p-la goala aunci sigur ma accidentez? :nono:

Nu, dar e pacat sa mergi sa 'te dai' in blugi si geaca. Adica saracu era cu budigaii in vine aproape... Am mai avut un prieten care a cazut si fiind tot in blugi a ajuns la urgente cu genunchiul terci si cu fundul dat pe asfalt, de ramasese numai cu o ata in fund de zici ca avea tanga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A fortat? De ce sa forteze, ca nu era la concurs.

A gresit. Viteza + lipsa de experienta...

Sanatate si noroc motociclistului! E de fapt un copil...

Incepator+motocicleta puternica+lipsa de experienta+echipament neadecvat+grup de prieteni care probabil mergeau un pic mai repede si vroia sa tina pasul cu ei, sau mai rau, sa ii intreaca. Toate astea la un loc cresc sansele de accident.

Oricum, multa sanatate si recuperare rapida!

 

Nu te vei accidenta, dar sansele cresc sa scapi mai usor daca ai un echipament adecvat sportului.

Unii chiar nu inteleg ca daca vrei sa faci un sport, oricare ar fi acesta, trebuie sa te echipezi corespunzator, apoi vorbim despre experienta...

Ai dreptate. Echipamentul e necesar, iti creste sansele sa scapi. Cu toate astea, sunt multi bikeri care privesc motociclismul nu doar ca pe un hobby, ci ca un sport. Greseala apare cand uita ca acest sport se practica pe circuit, nu pe drumuri publice.

Multa sanatate colegului!

 

Nu, dar e pacat sa mergi sa 'te dai' in blugi si geaca. Adica saracu era cu budigaii in vine aproape... Am mai avut un prieten care a cazut si fiind tot in blugi a ajuns la urgente cu genunchiul terci si cu fundul dat pe asfalt, de ramasese numai cu o ata in fund de zici ca avea tanga...

Da, echipamentul te poate scapa nevatamant sau macar mai putin sifonat.

Temperamentul in schimb.... aici e problema... ex.: "Daca prietenii mei iau curbele cu 80 km/h, ce eu nu pot sa fac cel putin la fel?!"

Cateodata ma intreb daca ar fi o solutie ca la scolile moto sa se introduca si vreo 4-6 ore de etica si comportament in trafic (inclusiv cu exemple de accidente si cauzele lor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca-si iau motoare inaintea permiselor..Cat de bine sa fie la ce traume are?

Partea mai grava este ca ii si mana aghiuta sa plece cu ele. Daca nu are permis o mare vina au si cei care l-au luat cu ei.

Vad ca xsebi care a aruncat chestia cu "nu avea permis", cu toate ca se poate spune "nu are permis", este din Arad si ma gandesc ca stie ce spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba este una larga, dar cu o coborare(damb) a venit mai tare si sigur a pierdut roata fata.Daca nu avea permis vina apartine si a grupului cu care a fost.

Legat de echipament fiecare merge cu ce vrea, Si eu folosesc blugii la un touring scurt.Dar cand deja vrei sa rupi gumele trebuie totusi mai multa protectie sau mai ales daca e si incepator.

Sanatate aradeanului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba este una larga, dar cu o coborare(damb) a venit mai tare si sigur a pierdut roata fata.Daca nu avea permis vina apartine si a grupului cu care a fost.

Legat de echipament fiecare merge cu ce vrea, Si eu folosesc blugii la un touring scurt.Dar cand deja vrei sa rupi gumele trebuie totusi mai multa protectie sau mai ales daca e si incepator.

Sanatate aradeanului.

 

Vina e doar a individului, el este 100% responsabil pentru ceea ce face si pe cine isi alege in anturaj. Daca el a ales sa mearga pe moto fara permis, este problema lui.

Insanatosire grabnica though.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai intrebat vreodata daca nu cumva experienta ne da dreptul sa vorbim? Jagi spune destul de bine , cand aduce vorba de gume si asa mai departe...cand jagi se dadea tare, altii nu aveau idee cum se schimba vitezele la mobre, iar eu sunt un tip destul de direct si zic lucrurilor pe nume. Nu! Cand ai atatea leziuni, pe strada la viteze necunoscute, o jacheta moto nu este o aura magica ce protejeaza motociclistul de fracturi, se intampla sa-ti rupi coloana...cati dintre voi aveti protectii de coloana bune? Armurile nu se pot numi protectii...asadar?

» Post actualizat in 13 Apr 2015 16:55

Te-ai intrebat vreodata daca nu cumva experienta ne da dreptul sa vorbim? Jagi spune destul de bine , cand aduce vorba de gume si asa mai departe...cand jagi se dadea tare, altii nu aveau idee cum se schimba vitezele la mobre, iar eu sunt un tip destul de direct si zic lucrurilor pe nume. Nu! Cand ai atatea leziuni, pe strada la viteze necunoscute, o jacheta moto nu este o aura magica ce protejeaza motociclistul de fracturi, se intampla sa-ti rupi coloana...cati dintre voi aveti protectii de coloana bune? Armurile nu se pot numi protectii...asadar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ai tu si mama combinezonului, daca ai venit in cap la viteza aia esti dus.

Nu avea viteza mare in in locul unde a picat, s-a dezechilibrat de la coborarea de pe un fel de damb,inainte este o curba de pe linie dreapta unde s-au infipt multi si cu masini si cu moto.

 

Te-ai intrebat vreodata daca nu cumva experienta ne da dreptul sa vorbim? Jagi spune destul de bine , cand aduce vorba de gume si asa mai departe...cand jagi se dadea tare, altii nu aveau idee cum se schimba vitezele la mobre, iar eu sunt un tip destul de direct si zic lucrurilor pe nume. Nu! Cand ai atatea leziuni, pe strada la viteze necunoscute, o jacheta moto nu este o aura magica ce protejeaza motociclistul de fracturi, se intampla sa-ti rupi coloana...cati dintre voi aveti protectii de coloana bune? Armurile nu se pot numi protectii...asadar?

» Post actualizat in 13 Apr 2015 16:55

Te-ai intrebat vreodata daca nu cumva experienta ne da dreptul sa vorbim? Jagi spune destul de bine , cand aduce vorba de gume si asa mai departe...cand jagi se dadea tare, altii nu aveau idee cum se schimba vitezele la mobre, iar eu sunt un tip destul de direct si zic lucrurilor pe nume. Nu! Cand ai atatea leziuni, pe strada la viteze necunoscute, o jacheta moto nu este o aura magica ce protejeaza motociclistul de fracturi, se intampla sa-ti rupi coloana...cati dintre voi aveti protectii de coloana bune? Armurile nu se pot numi protectii...asadar?

Armurile sunt aproape degeaba, Jacheta moto te protejeaza de vant si de animale mici zburatoare, eventual sa nu iti raschetezi coatele la o viteza moderata.

» Post actualizat in 13 Apr 2015 17:24

Din accident conteaza doar daca bikeru a avut permis, oricine poate sa greseasca indiferent de experienta, o clipa de neatentie,un mic praf,o rafala de vant.....Va mai place sa va crede-ti toti mari piloti.Omul poate intradevar nu avea experienta si nici categ A i-a trebuit o doza de adrenalina si poc, sau poate nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as vrea sa mai avem la ce comenta, din pacate odata cu cresterea numarului de motociclisti pe strazi va creste si numarul accidentelor, dar atata timp cat nu este o crestere direct proportionala o putem incadra la selectie naturala.

 

 

Echipamentul joaca un rol deosebit de important, dar nu este de competenta comunitatii moto sa impuna purtarea unui echipament adecvat. Fiecare fiinta are cate un creier, un instinct de conservare si supravietuire s.a.m.d. Asadar, fiecare motociclist isi alege daca isi asuma riscurile pilotatului cu minim de echipament sau alege sa se echipeze corespunzator motocicletei pe care o detine pentru mai multa siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , in primul rand asta nu este curba :

 

https://www.google.com/maps/@45.8047015,21.1998082,764m/data=!3m1!1e3

 

Ori avea mintea la altceva si nu a fost atent ori doar iepurasul de pasti mai stie ce a fost acolo . Cam dura lectia , dar sper sa invete . Sanatate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 curbe in locul unde este filmat accidentul, una inainte cu o ridicare(damb) si a doua mai in vale dupa panoul publicitar, sigur s-a dezechilibrat daca nu la primul damb la al doilea.

 

https://www.google.ro/maps/place/SC+Agroindustriala+Km+6+SA/@45.802914,21.200627,3a,15y,320.55h,91.22t/data=!3m4!1e1!3m2!1s7hlJBpYt2krmfrJIbP42JA!2e0!4m7!1m4!3m3!1s0x47456795fba54429:0xb950fc11b3397f9b!2sTimi%C8%99oara!3b1!3m1!1s0x0000000000000000:0x3434ec9e0792aaf6!6m1!1e1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa par carcotas, dar o vedere de sus cu google maps nu e atat de edificatoare pe cat ai crede. Asa am cautat si eu o curba in care m-am pi.zdit si de sus parea intr-un fel,iar cand mergi cu mobra si intri in curba e cu totul alta poveste..

Fac zilnic drumul asta si fiind vorba de un drum la 4 benzi tind sa cred ca este vorba de neatentie . Inainte de locul accidentului are o curba pe dreapta , mai stransa decat asta de unde a avut accidentul si dupa locul accidentului , mai urma una tot pe dreapta . Daca a scapat de prima , asta ar fi trebuit sa fie floare la ureche . In fine , vorba lunga ...... sanatos sa fie baiatul . Sa se puna pe picioare si dupa aia are tot timpul sa o judece la rece :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...