Sari la conținut

Siguranta pe chopper / echipament moto


anershady
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eram zilele trecute in benzinarie, intr-o tara straina si apar 3 bikeri pe choppere. doi aveau veste cu patchurile complete Hells Angels, al 3lea era doar pledge.. niciunu nu purta casca, toti fumau in timp ce alimentau (evident nu a comentat niciunul din angajatii benzinariei)..

 

banuiesc ca e foarte usor de inteles legatura dintre cele doua observatii facute. mie imi sunt ambele semne de iq scazut.

 

in cazul lipsei totale de echipament despre care se vorbea (mai putin casca) pot sa presupun doar ca inca nu au cazut majoritatea.. daca si pe urma continua la fel, presupun ca e acelasi motiv ca mai sus..

 

Tocmai ca am cazut de foarte multe ori si pot sa-ti spun ca echipamentul este bun doar sa te apere de niste julituri de care ai parte cu zecile in copilarie. Daca voi sunteti niste domnisoare cu frica de buba la genunchi, asta nu inseamna ca ceilalti au IQ scazut.

» Post actualizat in 31 May 2015 20:34

Un exemplu cu trei tampiti denumiti generic biker .....cand da TIR-ul peste ei ....le raman numa patch-urile de ei .

 

Uite aici exemplu de IQ scazut...

Pai daca ai casca si protectiile lu' peste, crezi ca ai alta soarta daca da TIR-ul peste tine? O sa ramana doar vesta reflectorizanta de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Uite aici exemplu de IQ scazut...

Pai daca ai casca si protectiile lu' peste, crezi ca ai alta soarta daca da TIR-ul peste tine? O sa ramana doar vesta reflectorizanta de tine."

Tataie ...IQ scazut ai tu ! Cand o da TIR-ul peste tine , poti fi imbracat in zale , te intinde ca pe rama ! .....asta era ideea . In alta ordine de idei ...cand am facut remarca exemplu trei timpiti ....ma refeream la fumat in statia de alimentare ....numa ca atunci cind citesti , nu trebuie sa citesti mecanic ....trebuie inteles ceace citesti ....si in final de ce nu au comentat oamenii ?

,,Tocmai ca am cazut de foarte multe ori si pot sa-ti spun ca echipamentul este bun doar sa te apere de niste julituri de care ai parte cu zecile in copilarie. Daca voi sunteti niste domnisoare cu frica de buba la genunchi, asta nu inseamna ca ceilalti au IQ scazut."

Echipamentul te apara de julituri ...corect ! ...mai bine fara buba la genunchi ! mai ales daca ai IQ -ul asa de mare ,ca al tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tataie ...IQ scazut ai tu ! Cand o da TIR-ul peste tine , poti fi imbracat in zale , te intinde ca pe rama ! ...cand am facut remarca exemplu trei timpiti ....ma refeream la fumat in statia de alimentare ....numa ca atunci cind citesti , nu trebuie sa citesti mecanic ....trebuie inteles ceace citesti...

 

Ba, tu sa-i crezi prosti pe altii de pe Forumul asta, dar nu pe mine.

» Post actualizat in 01 Jun 2015 06:50

Un exemplu cu trei tampiti denumiti generic biker .....cand da TIR-ul peste ei ....le raman numa patch-urile de ei .

 

Ia vezi, ma, am citit mecanic si n-am inteles nimic? Unde faci referire la fumat?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca am cazut de foarte multe ori si pot sa-ti spun ca echipamentul este bun doar sa te apere de niste julituri de care ai parte cu zecile in copilarie. Daca voi sunteti niste domnisoare cu frica de buba la genunchi, asta nu inseamna ca ceilalti au IQ scazut.

 

 

eu vorbeam de absenta castii la capitolul iq scazut dar sincer, vazand ca iti sustii parerea ca echipamentul e inutil pot doar sa-ti dau cateva contra exemple.

om pe chopper tavalit de masina, fara genunchere.. suruburi in genunchi...

om pe naked, alunecat pe apa/ulei la viteza mica.. glezna gaurita de scarita..

 

doar pt ca tu nu ai avut ghinion nu inseamna ca toti care cad o sa cada la fel ca tine. eu prefer sa dau cu genunchera de asfalt decat cu genunchiul direct. am cazut recent cu bicla pe asfalt si am izbit genunchiul destul de nasol.. nu a fost problema de julituri. am cazut si cu snowboard-ul pe gheata si la fel, nu mi-a placut impactul genunchiului cu gheata..

 

pana la urma ce incerci sa faci? sa ne convingi ca esti ceva mai curajos decat restul? pana nu mergi fara casca nu ma impresionezi.. esti dispus sa fii ATAT de curajos?

 

daca ti-e jena sa arati ca un power ranger pe mobra, lucru usor de inteles, sa stii ca exista blugi cu kevlar si genunchere pitite si geci foarte discrete.. cald, pe mobra, in oras iti va fi si in tricou..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa-i zici lu' tactu neicanimeni ! Si cu tine am terminat orice discutie !

 

Aaa, eu nu pot sa-ti zic nici macar "ba", dar tu poti sa-i faci pe altii direct "tampiti". Esti culmea nesimtirii!

» Post actualizat in 01 Jun 2015 19:15

...cand am facut remarca exemplu trei timpiti ....ma refeream la fumat in statia de alimentare...

» Post actualizat in 01 Jun 2015 19:15

Un exemplu cu trei tampiti denumiti generic biker .....cand da TIR-ul peste ei ....le raman numa patch-urile de ei .

 

Si mai esti si mincinos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, eu nu pot sa-ti zic nici macar "ba", dar tu poti sa-i faci pe altii direct "tampiti". Esti culmea nesimtirii!

 

Tu chiar dai dovada de idiotenie crasa ! Pe cine am jignit eu ? Si inceteaza sa ma mai jignesti ! Invata sa citesti , neica nimeni ,ca nu stii ti-am mai spus mai sus , citesti mecanic ! Cat despre nesimtire .....nesimtit e cine trebuia sa te educe , iar eu nu-ti permit magaria, ca n-ai fost leat cu mine !

Daca ai de inteles ceva bine ....daca nu ...eu nu cer omului ce n-are! Si nici pereche nu fac prostului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@--=HD=-- sa stii ca gresesti.@mos bear are dreptate (nu la jigniri) ci la intelesul frazei.Ai cam inteles aiurea.....In rest asfalt uscat la toata lumea!

Acum legat de topic....Eu nu as face obligatorie nici purtarea castii sau a altor protectii si nici a centurii la masina (exceptand copiii).Frate pana la urma e alegerea ta cum vrei sa te protejezi!Daca tu vrei sa mergi doar in slapi si in curu gol n-ai decat!E viata ta la mijloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@--=HD=-- sa stii ca gresesti.@mos bear are dreptate (nu la jigniri) ci la intelesul frazei.Ai cam inteles aiurea.....In rest asfalt uscat la toata lumea!

Acum legat de topic....Eu nu as face obligatorie nici purtarea castii sau a altor protectii si nici a centurii la masina (exceptand copiii).Frate pana la urma e alegerea ta cum vrei sa te protejezi!Daca tu vrei sa mergi doar in slapi si in curu gol n-ai decat!E viata ta la mijloc!

Nu sunt de acord, că ajung la spital și sunt tratați din taxele pe care le plătesc eu. Oricum își rup toate cele, măcar sa fie obligați să facă un efort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

Cei care merg pe chopper tin la "moda". De aceea merg mai dezbracati pe motoare. Nu exista nici o legatura intre motocicleta si siguranta asa cum ai intrebat (risc mai mic).

La ciopar am auzit ca se blocheaza fata mai usor, vb aia, multa greutate pe spate..deci tine si de moto putin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul meu ca multe altele are tambur pe spate. Tendinta e sa franezi mai tare pe fata unde ai disc - de aici si blocarea. Tine doar de cioparist si de stilul lui de mers.

 

La ciopar am auzit ca se blocheaza fata mai usor, vb aia, multa greutate pe spate..deci tine si de moto putin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca am cazut de foarte multe ori si pot sa-ti spun ca echipamentul este bun doar sa te apere de niste julituri de care ai parte cu zecile in copilarie. Daca voi sunteti niste domnisoare cu frica de buba la genunchi, asta nu inseamna ca ceilalti au IQ scazut.

» Post actualizat in 31 May 2015 20:34

 

Uite aici exemplu de IQ scazut...

Pai daca ai casca si protectiile lu' peste, crezi ca ai alta soarta daca da TIR-ul peste tine? O sa ramana doar vesta reflectorizanta de tine.

touche!

» Post actualizat in 24 Jul 2015 06:03

----------------------------------

daca merg, prin oras, putin mai repede ca bicicleta(sic,cum merg eu) nu vad de ce te-ai imbraca ''full gear'', adicalea doar in oras; in afara eu nu am vazut "chopper-ist" in vesta si fara casca, dimpotriva!

Week-end placut si asflat uscat!

» Post actualizat in 24 Jul 2015 06:08

La ciopar am auzit ca se blocheaza fata mai usor, vb aia, multa greutate pe spate..deci tine si de moto putin :D

nu e chiar asa, masa este distribuita, esti aproape intre axe, nu stai pe axa spate, cum nici la vitezane nu stai pe roata din fata! nu vorbim de furci avansate exagerat sau alte modificari! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Eu acum aproximativ 3 saptamani am lovit o caprioara destul de mare!

Am geaca cu protecti si protectii la genunchi dar am realizat ca am nevoie la genunchi de protectii care acopera complet genunchiul si tibia. Daca a-si fii lovit-o in plin sigur cadeam cu motorul, dar am lovit-o cu genunchiul stang in cap si unul dintre picioare. Am reusit cat de cat sa evit un contact direct!

Casca e de preferat sa fie integrala, eu umblu cu un openface, dar am umblat si cu un braincap dar nu mai vreau!

Vreau sa achizitionez niste protectii care apara toata lungimea tibiei si genunchiului si sa-mi i-au o casca care e openface dar cu plexi ca deja m-am saturat de gandaci pe ochelari, in narile de la nas si intre casca si urechi, port neopren pe fata dar nu e suficient la un impact cu gandaci mari sau mai rau cu o caprioara!!!

post-25613-0-34247100-1438116214_thumb.jpg

post-25613-0-93120100-1438116216_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Eu acum aproximativ 3 saptamani am lovit o caprioara destul de mare!

Am geaca cu protecti si protectii la genunchi dar am realizat ca am nevoie la genunchi de protectii care acopera complet genunchiul si tibia. Daca a-si fii lovit-o in plin sigur cadeam cu motorul, dar am lovit-o cu genunchiul stang in cap si unul dintre picioare. Am reusit cat de cat sa evit un contact direct!

Casca e de preferat sa fie integrala, eu umblu cu un openface, dar am umblat si cu un braincap dar nu mai vreau!

Vreau sa achizitionez niste protectii care apara toata lungimea tibiei si genunchiului si sa-mi i-au o casca care e openface dar cu plexi ca deja m-am saturat de gandaci pe ochelari, in narile de la nas si intre casca si urechi, port neopren pe fata dar nu e suficient la un impact cu gandaci mari sau mai rau cu o caprioara!!!

Iar ai pus pozele alea care nu suport sa le vad, vezi ca te reclam la moderator :D

Acum sincer eu daca vedeam caprioara aia cred ca nu mai dormeam noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez niste protectii care apara toata lungimea tibiei si genunchiului [...]

 

După operația la genunchi am căutat (și găsit) același lucru: X-Strong Knee de la Acerbis. Protejează partea inferioară a femurului, genunchiul, tibia. Intră în cizmă și crează o zonă protejată foarte bine. În plus, sunt slim și intră sub orice pantalon, fie moto sau normali. Le-am luat de pe fc-moto: http://www.fc-moto.de/Acerbis-X-Strong-Knee-Protector.

 

(poza e luată de pe net)

post-79922-0-94552700-1438157331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, toti dorim siguranta si sa jungem bine acasa, dar la 35 grade, echipat ca si un robot, unde-i placerea ? o solutie de compromis e sa mergi incet, iar pt. viteza, adrenalina si racing adevarat ... pe circuit si gata, cu echipamant de Moto GP, frumos, sigur ..., altfel suta prin localitate si 160-170 afara, mai ales cu chopper-cruiser, no thanks, cu toate ca raman babele de prin sate neimpresionate si nimeni nu stie cat esti tu de fapt de dur :)))))))))))))))), si ca sa nu zicem nimic de caini, balegi, gropi-surpriza, nisip, ulei, motorina, boi si vaci pe drum etc.

 

niste idei pt. caldurile astea ?

 

Fundamentals of Evaporative Cooling

e422ca71-69ae-4f57-9375-894d78ead422.jpg In hot environments and when exercising vigorously we all sweat cool ourselves evaporatively. It's very efficient, and if there's any kind of breeze available, as on a motorcycle, this works really well. Popsicles and wet neck wraps are great too, if you have those. The lower the humidity, the better a wetted t shirt or a moist wrap around one's neck works.

Evaporation from even a small wet bandana provides tremendous evaporative cooling to one's entire body. The circulation of blood passing by the evaporative wrap (carotid artery, etc) quickly carries the freshly chilled blood cells to every area of one's body. The effect can be so great one can actually become chilled despite it being a very hot day. It’s the same as putting an ice cube on one's wrist or eating ice cream too fast. 9799cfcc-3dd1-40a7-bacc-18a046468037.jpg

Re-wetting a bandana, neck wrap or silk scarf as needed while on the move is simple if you keep a squirt-type water bottle or water bag handy inside a tank bag or pocket. And for longer days during very hot and dry conditions consider covering yourself entirely with something more protectively windproof than mesh. Any traditional leather or textile outer garment with a few zippered vents will let you manage and achieve a comfortable, healthy, moist microclimate between this gear and your skin -- just as nomadic peoples living in desert areas have done for centuries by wearing their traditional loose cotton and silk robes. (Those aren't 'colorful native costumes', but rather functionally highly refined clothing that works. Just like your riding gear.)

98950687-9c4b-4a39-b2a1-d91856a1632a.jpg Mesh gear is fine for short-distances in these conditions, but during longer exposures the risks of inadvertent dehydration are significant. The tipping point between a healthy fluid balance and heat-stoke can occur quite suddenly, and the consequences may quickly become extremely serious. Even life-threatening in some instances.e039da26-a212-4633-a4de-409ef4d7ae10.jpg

Otherwise unexplainable single-vehicle motorcycle accidents sometimes happen on clear hot days because with no warning a rider may simply faint. One suddenly feels very sleepy and a moment later they go unconscious and ride into the ditch and crash at full highway speed, on an otherwise empty road. (Have you ever seen a photograph of a row of soldiers standing stiffly at attention on some parade ground somewhere, on a very hot day, and one of them has suddenly fainted and is lying sprawled on the ground between the others?) If you don’t pay enough attention to your body's cooling needs and fluid requirements on hot days that could happen to you when riding. The danger is real

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tricoul udat, stors și îmbrăcat pe sub geaca de plasă. Idem cagula (sub cască, evident). La 37C a fost ok, la viteze normale, cateva sute de km.


» Post actualizat in 29 Jul 2015 09:03

Sunt f misto, par si comode... dar sunt si o gramada de bani.

 

După ce am plătit vreo 2000 euro pe ligamente noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tricoul udat, stors și îmbrăcat pe sub geaca de plasă. Idem cagula (sub cască, evident). La 37C a fost ok, la viteze normale, cateva sute de km.

» Post actualizat in 29 Jul 2015 09:03

 

După ce am plătit vreo 2000 euro pe ligamente noi...

 

Corect, aici n-am ce sa mai zic... din fericire nu am avut, pana acum, accidente nasoale. Si sper sa nici nu am...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...