Sari la conținut

Siguranta pe chopper / echipament moto


anershady
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa achizitionez niste protectii care apara toata lungimea tibiei si genunchiului [...]

 

După operația la genunchi am căutat (și găsit) același lucru: X-Strong Knee de la Acerbis. Protejează partea inferioară a femurului, genunchiul, tibia. Intră în cizmă și crează o zonă protejată foarte bine. În plus, sunt slim și intră sub orice pantalon, fie moto sau normali. Le-am luat de pe fc-moto: http://www.fc-moto.de/Acerbis-X-Strong-Knee-Protector.

 

(poza e luată de pe net)

post-79922-0-94552700-1438157331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, toti dorim siguranta si sa jungem bine acasa, dar la 35 grade, echipat ca si un robot, unde-i placerea ? o solutie de compromis e sa mergi incet, iar pt. viteza, adrenalina si racing adevarat ... pe circuit si gata, cu echipamant de Moto GP, frumos, sigur ..., altfel suta prin localitate si 160-170 afara, mai ales cu chopper-cruiser, no thanks, cu toate ca raman babele de prin sate neimpresionate si nimeni nu stie cat esti tu de fapt de dur :)))))))))))))))), si ca sa nu zicem nimic de caini, balegi, gropi-surpriza, nisip, ulei, motorina, boi si vaci pe drum etc.

 

niste idei pt. caldurile astea ?

 

Fundamentals of Evaporative Cooling

e422ca71-69ae-4f57-9375-894d78ead422.jpg In hot environments and when exercising vigorously we all sweat cool ourselves evaporatively. It's very efficient, and if there's any kind of breeze available, as on a motorcycle, this works really well. Popsicles and wet neck wraps are great too, if you have those. The lower the humidity, the better a wetted t shirt or a moist wrap around one's neck works.

Evaporation from even a small wet bandana provides tremendous evaporative cooling to one's entire body. The circulation of blood passing by the evaporative wrap (carotid artery, etc) quickly carries the freshly chilled blood cells to every area of one's body. The effect can be so great one can actually become chilled despite it being a very hot day. It’s the same as putting an ice cube on one's wrist or eating ice cream too fast. 9799cfcc-3dd1-40a7-bacc-18a046468037.jpg

Re-wetting a bandana, neck wrap or silk scarf as needed while on the move is simple if you keep a squirt-type water bottle or water bag handy inside a tank bag or pocket. And for longer days during very hot and dry conditions consider covering yourself entirely with something more protectively windproof than mesh. Any traditional leather or textile outer garment with a few zippered vents will let you manage and achieve a comfortable, healthy, moist microclimate between this gear and your skin -- just as nomadic peoples living in desert areas have done for centuries by wearing their traditional loose cotton and silk robes. (Those aren't 'colorful native costumes', but rather functionally highly refined clothing that works. Just like your riding gear.)

98950687-9c4b-4a39-b2a1-d91856a1632a.jpg Mesh gear is fine for short-distances in these conditions, but during longer exposures the risks of inadvertent dehydration are significant. The tipping point between a healthy fluid balance and heat-stoke can occur quite suddenly, and the consequences may quickly become extremely serious. Even life-threatening in some instances.e039da26-a212-4633-a4de-409ef4d7ae10.jpg

Otherwise unexplainable single-vehicle motorcycle accidents sometimes happen on clear hot days because with no warning a rider may simply faint. One suddenly feels very sleepy and a moment later they go unconscious and ride into the ditch and crash at full highway speed, on an otherwise empty road. (Have you ever seen a photograph of a row of soldiers standing stiffly at attention on some parade ground somewhere, on a very hot day, and one of them has suddenly fainted and is lying sprawled on the ground between the others?) If you don’t pay enough attention to your body's cooling needs and fluid requirements on hot days that could happen to you when riding. The danger is real

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tricoul udat, stors și îmbrăcat pe sub geaca de plasă. Idem cagula (sub cască, evident). La 37C a fost ok, la viteze normale, cateva sute de km.


» Post actualizat in 29 Jul 2015 09:03

Sunt f misto, par si comode... dar sunt si o gramada de bani.

 

După ce am plătit vreo 2000 euro pe ligamente noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tricoul udat, stors și îmbrăcat pe sub geaca de plasă. Idem cagula (sub cască, evident). La 37C a fost ok, la viteze normale, cateva sute de km.

» Post actualizat in 29 Jul 2015 09:03

 

După ce am plătit vreo 2000 euro pe ligamente noi...

 

Corect, aici n-am ce sa mai zic... din fericire nu am avut, pana acum, accidente nasoale. Si sper sa nici nu am...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ai pus pozele alea care nu suport sa le vad, vezi ca te reclam la moderator :D

Acum sincer eu daca vedeam caprioara aia cred ca nu mai dormeam noaptea.

Ahoi!

Persist pentru ca multa lume nu realizeaza ca e chiar periculos ceea ce facem noi, eu deja am avut parte de multe experiente neplacute la unele am scapat ieftin dar la altele urat!

De aceea incerc sa ma echipez macar cu minimu necesar pentru astfel de evenimente.

Cred-ma ca am vazut si oameni morti rupti...etc lucrez intr-un domeniu care mi-a oferit astfel de ipostaze si realitatea ma face sa fac constientizez pericolul!

» Post actualizat in 29 Jul 2015 20:03

După operația la genunchi am căutat (și găsit) același lucru: X-Strong Knee de la Acerbis. Protejează partea inferioară a femurului, genunchiul, tibia. Intră în cizmă și crează o zonă protejată foarte bine. În plus, sunt slim și intră sub orice pantalon, fie moto sau normali. Le-am luat de pe fc-moto: http://www.fc-moto.de/Acerbis-X-Strong-Knee-Protector.

 

(poza e luată de pe net)

Multumesc de info, e o lectie pe care trebuie sa o invatam de la tine.

Util acest link, trebuie neaparat sa achizitionez asa ceva, pare extrem de confortabile fata de ceea ce am eu acuma, in plus iarna par tare bune pentru snowbarding :D

» Post actualizat in 29 Jul 2015 20:11

da, toti dorim siguranta si sa jungem bine acasa, dar la 35 grade, echipat ca si un robot, unde-i placerea ? o solutie de compromis e sa mergi incet, iar pt. viteza, adrenalina si racing adevarat ... pe circuit si gata, cu echipamant de Moto GP, frumos, sigur ..., altfel suta prin localitate si 160-170 afara, mai ales cu chopper-cruiser, no thanks, cu toate ca raman babele de prin sate neimpresionate si nimeni nu stie cat esti tu de fapt de dur :)))))))))))))))), si ca sa nu zicem nimic de caini, balegi, gropi-surpriza, nisip, ulei, motorina, boi si vaci pe drum etc.

Ahoi!

Crede-ma ca mai bine mori de cald decat sa mori din propria neglijenta sau nepasare.

Mie personal imi mai place sa ii dau cate un sprint de 3-5km pe curbe, in unele cazuri ating bine cu scaritele si de aceea am nevoie de echipament. E un risc pe care mi-l asum dar in acelasi timp incerc sa ma protejez cat de cat, in plus eu alerg prin curbe de munte unde riscul creste mult mai mare (animale domestice si salbatice, balega la greu, nisip sau noroi, idioti pe drum, carute...etc) Chiar Duminica eram prin Cluj-Napoca si a fost o ploaie torentiala pe la ora 14 iar eu am mers pe ploaie, la un moment dat ma apropiam de o trecere de pietoni cu damb si aveam in jur de 40-45km\h, iar inaintea trecerii de pietoni apa de ploaie a dus nisip de la un santier, iar culoarea nisipului era exact ca asfaltul moment in care am inceput sa dansez pe drum urat de tot, la un moment dat mi-am vazut dosul la motor si atunci am lasat franele si am sarit peste damb cu vreo 30-35km\h, era sa trag o tranta de toata frumusetea. Un prieten m-a vazut si mi-a zis ca: - te-ai dat in figuri? ce ai vrut sa demonstrezi? Dupa care i-am explicat ce si cum....

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ca e de mers incet cat sa nu "fierbi" motorul, o mai frigi unde (crezi ca) se poate, ochii-n 14 cel putin, in oglinzi tot timpul, si no, o mai poti si pati chiar si asa, never say f. never, dar la vitezele astea vei pati ceva grav doar daca ai ghinion cu carul, eu am avut, dar si vina :), insa nu ma voi echipa asa incat sa-mi ia o jumatate de ora imbracatul sau dezbracatul, in plus castile integrale (am doua profi) ma incurca foarte mult la campul vizual si la intors capul, cand trebuie, ca toate cagulele/face mask alea, tonele de haine (vesta peste geaca de peste vesta de sub camasa s 2 tricouri :)) la fel, ma omoara, daca ploua ma opresc si ma cazez daca e cazul fiind prea departe de casa, nu-mi pasa de frig si de alea, si la sub 12-13 grade iau masina oricum ... luna asta a curs apa pe mine rauri in bascheti, pantaloni scurti, camasa fara maneci si o casca nazi de 2 lei, nu ma deranjeaza caldura, dimpotriva, dar "robotel" muream dracului fiert

dar e opinia mea, nu incerc sa impun nimic la nimeni, NU, Doamne fereste !

 

insa auzi in ultima vreme pe unii "rebeli" criticandu-te ca nu te protejezi :)))) asa cum ar vrea ei s-o faci (no !?), ca lifestyle (fara oglinzi, semnalizari si altele) si alte rahaturi ... serios acum ? cui ii pasa de mine ??? sa fim seriosi, nici nu vreau sincer

 

IceLord, nu iau curbele/serpentinele in padure sau unde-s tufele de 3 metri la sosea, cu viteza orbeste ca ma pot trezi oricand cu o caruta, un animal, unu' pe contrasens, sau o masina oprita, am p-aci doua curbe faine ce se pot lua cu 90-100 km/h si tot timpul am surprize acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 2 months later...

Aseară am avut neșansa de a mă izbi de un cal. Nu aveam mai mult de 50-60 la oră. Mi-a sărit în fața motocicletei de la mai puțin de 5 m. Stiam ca ma voi izbi de el, asa ca m-am ținut zdravăn de coarne, în speranța că voi rămâne pe motor. Din păcate, m-am tăvălit destul de bine, în ciuda faptului că mare parte din inerție s-a disipat în impactul frontal cu animalul, pe care, de altfel, l-am trantit. Desi afara erau în jur de 30 de grade, tot mi-am luat casca flip-up, armura, genunchierele, cizmele, mănușile cu protecții, pana si indispensabilii cu protecție laterala. Cu toate astea tot ma dor încheieturile mâinilor, coapsa dreaptă s-a umflat, si alte mici "neajunsuri". Nu pot să nu mă gândesc cum ar fi fost cu brain-cap, tricou si ciocate, cum merg, de altfel, doar prin oraș...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre marile avantaje ale Vulcanului de 800 este ca, exceptând aripa față, e toată numai fier, deci doar s-a îndoit cate ceva, nimic grav. Si Slava Domnului, am crash bar, care zic eu ca mi-a salvat multe, atât mie (picioarele), cat si motorului (rezervor, coburi, etc.). Mi s-a zgâriat crash-ul, îndoit partea dinspre jug a farului, lovit de acesta la impact, un pic îndoit ghidonul, sparta oglinda dreapta, un pic polizate foot-pegu', maneta frana si tobele, si cam atât...

Am anunțat poliția, sper sa-l afle pe proprietarul calului si să-l amendeze zdravăn pe proprietar și poate să-mi recuperez si eu o parte din banii de echipament, pe care l-am cam distrus, asta în cazul în care nu e a-l vreunui amărât.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am putin timp si pt ca am dat de acest topic o sa imi spun si eu parerile.

 

1. In pantaloni scurti, brain-cap si tricou iti este mai cald decat daca ai o armura/geaca de vara, blugi cu genunchiere peste si cisme moto inalte, casca integrala de culoare deschisa, manusi moto de vara. De ce? Pentru ca te bate sorele direct pe piele (neplacut de altfel) si caldura de la motor iti amplifica senzatia de canicula la picioare. Nimeni nu doreste sa faca "sauna" pe motor, dar uneori este mai sigur macar cu un minim de protectii.

 

2. Nu e vorba numai de preferinte personale cand esti in trafic. Nimeni nu doreste sa stea cu tine pe la politie si pe la spital ore in sir, nici tu nu iti doresti asta. Cu siguranta ai multe alte treburi. Daca porti echipamentul, la incidente usoare vei avea doar daune materiale, daca nu .....

 

3. Bain-cap-ul nu este omologat in RO.... asta pe parte legala. In plus orice leziune la nivelul capului poate fi fatala, chiar si la 5km/h. Daca nu va gantiti la voi, macar gantitiva la familia care va asteapta intregi acasa, mai ales daca aveti si niste responsabilitati fata de ea.

 

4. Pe vremuri, cand nu aveam atatea echipamente moto, se foloseau pantalonii si gecile de piele cu insertii de burete cu cusaturi la 1cm distanta. Deci pana si doar niste pantaloni de piele sunt mai buni decat pantaloni scurti.

 

5. In oras riscul de accident este mai mare, iar in afara orasului riscul accidentelor este mai redus, insa cele din afara orasul de obicei sunt mult mai grave. Asa ca echipamentul isi are rostul atat in oras cat si in afara lui.

 

 

Eu port mereu, indiferent daca sunt in oras sau in afara: ghete moto inalte, ghenunchire cu protectii hard peste blugi lungi, plasa protectii de snowbord findca are protectii pe toata mana (in cot cazi mult mai greu insa pe antebrat foarte usor) si geaca piele peste - in functie de temperatura sau loc, casca integrala. Urmele de pe genunchierele mele imi reamintesc mereu cat de urat putea sa fie daca nu le aveam.

La drum lung mai adaug un brau sau gheaca cu protectii, in functie de temperatura de afara.

 

Acum fiecare e liber sa faca ce vrea, insa atunci cand vad "frati motoristi" tavaliti si ii vad cu ZERO protectii sper ca invata ceva pana nu e prea trarziu.

Editat de Alexaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...