Sari la conținut

Distributie 600 rr


Postări Recomandate

Salut. Prin martie m-am decis sa schimb lantul si intinzatorul de la distributie din cauza unui tacanit ciudat ( ma enerva sunetul maxim). Zis si facut. Am fost, am schimbat, si acuma nici dupa 300 km, a inceput din nou. Mecanicul a zis ca e posibil sa inceapa din nou deoarece se pare ca este specific la honda acel sunet. Acuma stau si ma gandesc daca tacanitul acela este normal sau pur si simplu iara s-a intamplat ceva. O fi de la ulei ( fol motul 300v)? A mai intampinat cineva problema asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

? A mai intampinat cineva problema asta?

DA, cam toti ce detin f3/f4/f4i si modelul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema cu tzacanitul la 3 F3 si 2 F2-uri. Ocupati-va de INTINZATOR, nu mai cautati probleme si motive in alte parti; valabil pentru HONDA in general, sportive in special! Varianta cu intinzator mecanic imi place cel mai putin... prefer alta metoda (la F2 e umpic mai complicat, merge cu mecanic, ATENT reglat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am avut si eu aceeasi problema, am schimbat intinzatorul doar desi cumparasem si lantul, insa persoana la care dusesem motocicleta a zis ca e nevoie doar de intinzator. L-am schimbat, sunetul a disparut, insa recent se aude ceva foarte fin intr-o anumita plaja de turatii. Daca zgomotul tau e la fel de puternic ca si inainte, ceva nu e in regula, la mine facea destul de mult zgomot iar dupa schimbarea intinzatorului a disparut complet..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Prin martie m-am decis sa schimb lantul si intinzatorul de la distributie din cauza unui tacanit ciudat ( ma enerva sunetul maxim). Zis si facut. Am fost, am schimbat, si acuma nici dupa 300 km, a inceput din nou. Mecanicul a zis ca e posibil sa inceapa din nou deoarece se pare ca este specific la honda acel sunet. Acuma stau si ma gandesc daca tacanitul acela este normal sau pur si simplu iara s-a intamplat ceva. O fi de la ulei ( fol motul 300v)? A mai intampinat cineva problema asta?

O sa sune ciudat dar la F4i se potriveste intinzator de atv linhai care costa de 7 ori mai putin si este de 10 ori mai bun

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu e zornait si e tacanit cum spui incearca sa tragi ambreiajul sa vezi daca se mai aude.e posibil sa fie rulmentul acela din ambreiaj,oricat il schimbi iar incepe si se aude,

am avut si eu problema cu intinzatorul de distributie si i-am schimbat doar arcul din interior dar la mine se auzea un zornait .

Editat de Virus3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu ambreiajul. Nu se modifica nimic. La fel se aude. Ma uitam pe forum dedicat la 600rr si multa lumea era deacord asupra faptului ca intinzatorul de distributie (CCT) incepe sa faca figurii din cauza folosirii unui ulei gresit dpdv al vascozitatii. Momentan folosesc 300V 15W-50. Asa ca am facut comanda de un 10-w50 si sa vedem ce naiba se intampla. Desi banuiesc ca daca a inceput sa bata, indiferent ce fac eu in continuare tot asa o sa se auda :(

Editat de givemefive
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...