Jump to content

Accident - Constatare Amiabila

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Va rog sa-mi spuneti cum ati procedat daca ati avut un caz similar :

Accident moto - auto - din care au rezultat doar cu pagume materiale , vina auto , la insistentele conducatoarei auto (vinovate) nu am mers la politie ci am facut amiabila.

Am mers la firma de asigurari am facut constatare impreuna cu conducatoarea auto , dupa care la cateva zile , SURPRIZA : proprietarul masinii contesta la asigurari amiabila !

- masina este pe firma si administratorul spune ca m-am inteles eu cu soferita sa fie ea vinovata....

Acum intampin probleme in a beneficia de reparative/despagubire....

Ce-I de facut ?

Merci .

Nu stiu, poate sunt eu mai dereglat dar cand citesc despre evenimente de genul acesta, eu unul nu stiu cum as reactiona in momentul in care dupa ce ca fac si amiabila si incerc sa ajut vinovatul ma trezesc contestat pe baza a ce? Cred... ce sa mai, nu cred, sigur as turba in momentul in care mi s-ar spune in fata ca s-au razgandit si contesta amiabila, daca nu as muri cu ei de gat... Vai de pl lor, foc la casa le-as da la oamenii ca astia.

Scz de off dar nu m-am putut abtine, cand citesc despre situatii d'astea ma apuca toti dracii........

Edited by Error

AM RELATAT ACUM CEVA TIMP

un accident auto -auto cu prob similare

numai ca vinovatul a mers la POLITIE!!!!

NU MAI INCHEIATI AMIABILA!!!!!

daca omul nu poate sa merga la politie este problema lui !!!!!

VOI MERGETI LA POLITIE SI DECLARATI ACCIDENTUL!!!!!! oricand dupa cum se poate vedea in cazul de fata AMIABILA este o porcarie!!!!

BAFTA LA ASIGURATOR!!!

AM RELATAT ACUM CEVA TIMP

un accident auto -auto cu prob similare

numai ca vinovatul a mers la POLITIE!!!!

NU MAI INCHEIATI AMIABILA!!!!!

daca omul nu poate sa merga la politie este problema lui !!!!!

VOI MERGETI LA POLITIE SI DECLARATI ACCIDENTUL!!!!!! oricand dupa cum se poate vedea in cazul de fata AMIABILA este o porcarie!!!!

BAFTA LA ASIGURATOR!!!

Like!

Daca soferul a semnat pe constatarea amiabila? Si a scris acolo ca" sunt vinovat" , care mai e problema? Asiguratorul trebuie sa plateasca.
Bun, nu stiu cum arata un formular de constatare. Daca e ala european.

Si mai ales ca , constatarea amiabila so facut la sediul firmei de asigurari.

Si din daune se poate vedea ca auto o fost de vina?? Adica un expert ar putea sa isi dea seama de exemplu ca auto a accidentat moto si nu invers?

se cade deacord cine este vinovatul .Asta intre voi si mergeti la asigurator.Daca nu va intelegeti la politie.Eu asa am facut,m-am inteles cu persoana respectiva.

1. Eu nu cred ca administratorul/proprietarul poate anula constatarea amiabila, aceasta, daca este completata corect este valabila.

2. Daca totusi poate fi anulata, va trebui sa obtineti proces verbal emis de Politie, cum veti face asta acum? Constatea la Politie se face in termen de 24H de la accident.

Bafta!

1. Eu nu cred ca administratorul/proprietarul poate anula constatarea amiabila, aceasta, daca este completata corect este valabila.

2. Daca totusi poate fi anulata, va trebui sa obtineti proces verbal emis de Politie, cum veti face asta acum? Constatea la Politie se face in termen de 24H de la accident.

Bafta!

Nu o anuleaza, doar o contesta. Care duce la proces si o sa dureze 100 000 de ani.

Dar un avocat ar sti cel mai bine .

asta o DATORAM tot poporului ROMAN

care face inselaciuni la asigurari.....

asa ca si asigurarile .... le o dau la cap NEVINOVATILOR

POLITIA ESTE SINGURUL ORGAN' CARE POATE DA O HARTIE LA CARE ASIGURATORUL SUGE PIXU' in 99% din cazuri

DE ACEEA SPUN FOARTE CLAR

NU MAI FACETI AMIABILA!!!!

un inspector zice azi .... ALB iar maine altul zice NEGRU!!!!!!

daca ai pv de la politie prin care se constata de catre ORGAN' cine este vinovat ASIGURATORUL destul de greu se mai poate razgandi cine si cum fu' de vina!!!!

faceti poze imediat la masini, vehicule si locul unde s a intamplat accidentul din mai multe unghiuri si de la mai multe distante fata de accident

NU MUTATI AUTOVEHICULELE PANA NU FOTOGRAFIATI/FILMATI ACCIDENTUL !!!!

Socrul meu a fost lovit din spate de o masina, au facut amiabila (pagube minore, cealalta masina a avut bara fata putin indoita si numarul cazut), poze, etc... Asiguratorul a refuzat plata reparatiilor (bara spate, masina noua, 10 zile, numar rosu) pe motiv ca 'nu se poate demonstra vinovatia asiguratului'. Si acum, dupa 7-8 luni umbla asiguratul si se cearta cu aia ca sa accepte plata, ca de aceea s-a asigurat (devizul de la reprezentanta e 'grasut', evident :))

Daca soferul a semnat pe constatarea amiabila? Si a scris acolo ca" sunt vinovat" , care mai e problema?

Tocmai ca formularele astea cica nu stabilesc vinovatul. Vinovatul e decis conform schemei si declaratiilor celor 2 implicati in accident, dar de catre cine, asta nu stiu. Probabil initial un angajat al firmei presupusului vinovat, ca doar la ei te prezinti, dupa... D-zeu cu mila.. Eh...e cu cantec toata smecheria asta...

Pai cine zice ca formularele nu stabilesc vinovatul? Asa zicea si o angajata de la Carpatica cand am fost cu vinovatul sa scriem amiabilele, dar tot l-am pus sa scrie la observatii ca "se declara vinovat de producerea accidentului". Acuma nu stiu cata greutate a avut chestia asta in decizia celor de la Carpatica, dar cert e ca pana la urma am primit banii (dupa vreo doua oferte de rahat si o luna jumate de frecus). BTW pulitia n-a venit la accident, ca se pare ca nu mai apar decat la accidente cu victime, cel putin placa asta mi-a pus-o militianul de la telefon. Ma trimitea la pascut, sa caut eu MCV-ul de circulatie la 20km departare, sa ii aduc eu personal la locul accidentului ca sa constate. Il durea in stremeleag pe militian de mine.

Ar trebui, intr-o lume ideala (nu in tara noastra minunata) sa existe un avocat care sa ceara

Raportul / expertiza (facuta de expert autorizat sau firma de expertizare autorizata) in baza careia s-a facut contestatia impotriva constatarilor asiguratorului si a declaratiilor celor implicati.

- Imobilizarea / neintrebuintarea autoturismului pentru a nu se modifica detaliile accidentului pana la sfarsitul procesului.

- Raspunderea civila impotriva declaratiilor in fals facute de administrator si penalizarea pentru tentativa de fraudare a asigratorului / a pagubitului.

Salutare tuturor,

Va rog sa-mi spuneti cum ati procedat daca ati avut un caz similar :

Accident moto - auto - din care au rezultat doar cu pagume materiale , vina auto , la insistentele conducatoarei auto (vinovate) nu am mers la politie ci am facut amiabila.

Am mers la firma de asigurari am facut constatare impreuna cu conducatoarea auto , dupa care la cateva zile , SURPRIZA : proprietarul masinii contesta la asigurari amiabila !

- masina este pe firma si administratorul spune ca m-am inteles eu cu soferita sa fie ea vinovata....

Acum intampin probleme in a beneficia de reparative/despagubire....

Ce-I de facut ?

Merci .

Eu nu inteleg ce legatura are proprietarul masinii in toata afacerea si nici cum a putut interveni.

Constatarea amiabila a fost semnata de conducatorul auto, care este direct responsabil pentru ceea ce s-a intamplat.

Declaratia (la asigurari, la politie) se scrie si se semneaza in calitate de conducator auto, nu de reprezentant al firmei/proprietar al masinii.

Nu cumva este vreo manevra a societatii de asigurari? Cum anume te-au informat? Ti-au dat ceva in scris?

P.S. Ce anume s-a intamplat si unde? Te-ai uitat dupa vreo camera prin zona?

Edited by snache

Eu nu inteleg ce legatura are proprietarul masinii in toata afacerea si nici cum a putut interveni.

Constatarea amiabila a fost semnata de conducatorul auto, care este direct responsabil pentru ceea ce s-a intamplat.

Declaratia (la asigurari, la politie) se scrie si se semneaza in calitate de conducator auto, nu de reprezentant al firmei/proprietar al masinii.

Nu cumva este vreo manevra a societatii de asigurari? Cum anume te-au informat? Ti-au dat ceva in scris?

P.S. Ce anume s-a intamplat si unde? Te-ai uitat dupa vreo camera prin zona?

Subscriu la ce ai zis. Si eu cred ca inspectorul care se ocupa de despagubire incearca petarde de fum. Ce societate de asig e?

Nu inteleg de ce mai sunt oameni care fac amiabila. Prea multe probleme raportate.

Nici cu PV de la politia nu merge struna, mi s-a zis la constatare asirom ca trebuia sa vine si soferul vinovat ca sa vede daca daunele la mobra sunt compatibile cu cele de pe masina. Bineinteles nu au zis asta cand am facut programare cu soferul vinovat langa mine.

Le am zis ca au in dosar PV de la politia, la care inspectorul de daune a zis senin ca nu prea il intereseaza, pentru ca politia accepte orice declaratie.

Il am explicat frumos ca totusi politia reprezinta lege, si nu o firma comerciala de asigurare, si ca nu ei au competenta in caz. Drept urmare s-a trimis o solicitare scrisa catre sofer, care nu mai a fost de gasit, si am stat 90 de zile cu dosar blocat dupa care am fost despagubit.

» Post actualizat in 22 Apr 2015 16:07

Aici mai e o posibila problema - firma (proprietarul) trebuie sa admite ca soferul a condus masina cu acordul lor parca.

De acord, dar pana la a spune ca nu recunoaste ceea ce s-a intamplat si contesta vinovatia (cel putin, asta am inteles eu) este cale lunga.

Avand in vedere ca anul trecut am avut vreo patru tamponari usoare, cu masina (3 in spate, in timp ce stateam la semafor si una, in timp ce stationam in coloana), imi permit sa va dau cateva sfaturi:

1. Aveti mare grija cum completati constatarea amiabila. La una din tamponari, am uitat sa scriu pe constatare, in partea de jos, cate casute au fost bifate.

Din acest motiv, evident, asiguratorul meu nu a vrut sa ia in considerare constatarea. Avand in vedere ca trebuia depusa si o copie dupa celalalt exemplar, nu puteam sa fac nimic.

In concluzie, m-am intalnit cu omul, am pus hartiile una peste alta, am scris un amarat de 1 si am rezolvat problema.

2. Faceti copie/poze si la exemplarul care ramane la celalalt sofer.

3. Nu cedati in momentul in care asiguratorul vinovatului va conditioneaza despagubirea/solutionarea dosarului de pozele si masuratorile facute cu ambele vehicule implicate.

Este o tampenie sinistra.

Tu, cel pagubit, poate te duci peste o saptamana, doua, cinci la asigurator. In tot acest timp, vinovatul poate sa-si repare masina pe casco, poate s-o vanda, s-o mai buseasca odata samd.

Nu mai vorbesc de faptul ca vinovatul poate locui in celalalt colt al tarii.

4. Exista asigurari CASCO incheiate cu o clauza de recuperare a fransizei de la asiguratorul vinovatului.

Cum se procedeaza, pe testate:

In cazul in care sunt implicat intr-un incident si celalalt sofer este vinovat, ma duc frumos cu toate actele la asiguratorul meu, care din fericire are birou chiar in reprezentanta marcii masinii mele, completez o declaratie, imi face copii dupa actele, predau copiile actelor vinovatului si constatarea amiabila si las masina la reparat.

Fara batai de cap, fara masuratori si intalniri pe la asiguratorul vinovatului, impreuna cu acesta, fara programari in prealabil (peste o saptamana) samd.

5. Neaparat poze!

Edited by snache

La 3: Asiguratorul are drep sa-si deschida propria ancheta daca vor. Daca fac asta, pot sa trag timp de cam 3 luni de zile legal. Aici a fost buba mea.

Niciun fel de problema. Sa-si deschida, dar in niciun caz nu pot refuza solutionarea dosarului, sau primirea documentelor, tocmai din motivele enuntate de mine.

Stiu ca este off-topic, dar ...

Mai jos gasiti un articol destul de interesant despre asiguratori, asta in contradictie cu parerea populara despre Carpatica si, de ce nu, despre Allianz, care sunt printre cei mai scumpi.

http://www.zf.ro/zf-news/topul-asiguratorilor-dupa-reclamatiile-primite-de-la-clienti-13952374/poze/

Ce lipseste in grafica este numar totala a polite emise. Era interesant si ceva relatat la volum.