Jump to content
Sign in to follow this  
®azvan

DB Killer in afara tarii - obligatoriu sau se poate si fara?

DB Killer in afara tarii - obligatoriu sau nu?  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Postez in cadrul acestui subforum problema pentru ca mi se pare de importanta vitala, mai ales pentru cei care urmeaza a calatori in afara tarii pentru prima oara (cu motocicleta) si pentru a sti la ce sa se astepte.

Asadar, este obligatoriu? Daca da, in ce tari?

Multumesc anticipat pentru pareri,

Asfalt uscat tuturor!

din cate stiu eu, majoritatea tobelor sport cu sau fara db killer nu sunt street legal.....

si pe Yoshi ale mele scria in mare ca a nu se utiliza pe strazi.... desi aveau inscriptia de omologare CE...

paza buna trece primejdia rea, montati db killerele afara, nu e musai sa auda militianul de la 10 km ca veniti....

Teoretic peste tot la vest de Romania e obligatoriu (ca si la noi de altfel). Practic vorbind, probabil ca de la Austria devine treaba mai serioasa.

In Ungaria de exemplu la numarul de mobre/maxiscutere cu Akra si fara dB killer care circula prin Budapesta zilnic, nu cred ca te deranjeaza nimeni.

In italia nu este oare acelasi lucru cu ce spui tu despre Budapesta?

Nu stiu de ce, dar parca imi aduc aminte ca sunau mobrele italienilor cand am fost la Roma.

Teoretic peste tot la vest de Romania e obligatoriu (ca si la noi de altfel). Practic vorbind, probabil ca de la Austria devine treaba mai serioasa.

In Ungaria de exemplu la numarul de mobre/maxiscutere cu Akra si fara dB killer care circula prin Budapesta zilnic, nu cred ca te deranjeaza nimeni.

Mda, e cu dus-intors. Evident solutia cea mai buna e sa ai toba omologata si dB killer-ul montat...altfel exista evident o doza de risc.

Povestile cele mai alarmante erau legate de Elvetia sau tarile nordice (plata unei amenzi colosale pe loc sau sechestrarea vehiculului pana la plata amenzii) dar nu stiu daca sunt baliverne sau nu.

Nu prea are alt raspuns intrebarea ta decat "DA-altfel risti amenzi" ...

Chiar vrei sa mergi sute de km cu urletul ala-n urechi?

Prin oras mai treaca mearga, mai uzi o p.... mai sperii o baba dar in afara orasului sunetul tobei "racing" e si enervant si obositor.

Intrebarea este: vrea cineva sa mearga fara dbkiller atata amar de km? Ajungi naiba surd la destinatie...

Cu toate ca topicul este per general, pe mine ma intereseaza in special italia, cu traversat de Ungaria si Slovenia, cel putin anul asta. Nu-s tari cu pretentii foarte mari de civilizatie, cum ar fi Elvetia sau Olanda.

Daca este cineva care ruleaza mai frecvent aceste tari si alte mai multe info, il rog sa posteze. Aici oricum vorbim de treburi relative, caci si la noi in tara este relativa problema. Mergi la itp si nu se leaga de tine, cu toba zgomotoasa si se leaga de unul care o are stock si nu a umblat niciodata la ea. Deci...

» Post actualizat in 23 Apr 2015 11:10

Chiar vrei sa mergi sute de km cu urletul ala-n urechi?

Prin oras mai treaca mearga, mai uzi o p.... mai sperii o baba dar in afara orasului sunetul tobei "racing" e si enervant si obositor.

Nu te gandi ca este o toba de 2 in V, relanti-ul are ceva bass mai grav, si cam atat. Sincer, fara ea, parca am o matza lesinata sub mine. Plus ca nu ma simt destul de auzit in trafic, si asta e destul de important.

» Post actualizat in 23 Apr 2015 11:14

Intrebarea este: vrea cineva sa mearga fara dbkiller atata amar de km? Ajungi naiba surd la destinatie...

Am facut vreo 25000 km fara db, in tara. Inclusiv un drum de 850km/zi cu pasagera, nu am avut niciunul nici-o treaba. Acum am mai evoluat si la casti... cel putin la pasagera, dar si la mine (ceva pad-uri pt urechi de la shoei)

In Elvetia ii doare in pix:)

Legal nu e, cand iti faci ITPu se intereseaza mai mult de catalizator de poluare .

Dar o trecut unii cu niste HD de so cutremurat geamurile. :)

In teorie pot sa iti si confiste motorul:)

as vrea sa vad un HA cu motorul confiscat ca era prea zgomotos :))

in ungaria e cam OK......

nu prea o sa ai acolo probleme, dpmdv 99,99%

e cam ca si la noi

sa nu fii fraier, fii zgomotos. e cool.

daca e sa ai ghinion si sa iti faca vreun garcea strainez probleme, fii si generos si posteaza patzania.

eu unul, cu cel putin inca vreo cativa, ne vom bucura sincer pentru tine.

satul de paraitorile voastre patetice pana-n urechi.

succes

daca e sa ai ghinion si sa iti faca vreun garcea strainez probleme, fii si generos si posteaza patzania.

succes

cred ca nu prea e bine si fair sa doresti raul cuiva....

in fine, tara libera!

numai bine

Edited by apriliacluj

Ai sunat exact ca un caine care musca si fuge. Sau oare asta-mi da impresia fotografia ta din avatar.

Prietene, presupunand ca ai o motocicleta silentioasa, ca altfel nu faceai comentariul, adu-ti aminte de parerea mea (e bine sa fii auzit si vazut in trafic), data viitoare cand vreun conservar va trece la propriu peste tine ca nu te-a auzit.

Pana atunci, iti doresc un asfalt cat de poate de uscat!

Numai bine!

» Post actualizat in 23 Apr 2015 13:58

succes

Sunt oameni pe lume iritati de tobele zgomotoase.

Altii, de manele la maxim. Pentru multi, e tot un drac.

Unii dintre astia se bucura si de civilizatie si legislatie aplicata, pe langa opinie - admirabil, nu?

In trafic mi se pare foarte important sa fiu vazut si deloc important sa fiu doar auzit. Te crezi masina de pompieri?

Exista moduri sa scapi intreg din trafic si fara sa deranjezi cu baraitul tau penibil.

Binele tau poate fi raul altuia si oricum nu e treaba mea sa le "doresc" cuiva. Pentru asta exista familie, amici, inamici etc iar eu n-am motive sa fac parte dintre (oricare) ei.

On topic: daca ai cum, macar in vizita "in lumea buna" echipeaza-te cu surdine. Respect. Civilizatie. Pentru restul, exista Gitanistan.

Salut,este obligatoriu peste tot in UE si daca ajungi si prin Italia carabinieri iti chiar incearca db daca nu este gaurit sau spart pt ca erau tobe cu el sus dar taiat sau gaurit, :nono: (apoi e decizia ta intodeauna) :peace:

Edited by romyc

una e sa ai o toba sport si sa fie un pic mai zgomotoasa decat media,

si una e sa ai o toba golita/belita de toate interioarele si sa o arzi full-gas noaptea la trei......

nu trebuia sa-i bagi pe toti sub aceeasi palarie!

» Post actualizat in 24 Apr 2015 04:56

dar cum am zis, tara libera, fiecare cu parerea lui....

Sunt oameni pe lume iritati de tobele zgomotoase.

Altii, de manele la maxim. Pentru multi, e tot un drac.

Unii dintre astia se bucura si de civilizatie si legislatie aplicata, pe langa opinie - admirabil, nu?

In trafic mi se pare foarte important sa fiu vazut si deloc important sa fiu doar auzit. Te crezi masina de pompieri?

Exista moduri sa scapi intreg din trafic si fara sa deranjezi cu baraitul tau penibil.

Binele tau poate fi raul altuia si oricum nu e treaba mea sa le "doresc" cuiva. Pentru asta exista familie, amici, inamici etc iar eu n-am motive sa fac parte dintre (oricare) ei.

On topic: daca ai cum, macar in vizita "in lumea buna" echipeaza-te cu surdine. Respect. Civilizatie. Pentru restul, exista Gitanistan.

Man, toate comentariile tale denota o frustrare interioara. Care-i aia, habar n-am si nici nu prea e treaba mea.

Este pacat ca pe un forum care ar vrea sa fie civilizat, tocmai tu (care vorbesti de civilizatie), in necunostinta totala de cauza (caci doar crezi ca ma cunosti prin prisma experientelor tale placute sau mai putin placute, cu altii, bineinteles), judeci, intr-un mod jignitor. Dar no, existi, si cum reiese si din spusele lui Descartes... ai dreptul la opinie.

Tot ca offtopic, intre 2 paraleli si 4 in linie, care crezi ca suna mai tare a partaitoare? Acum iti inteleg o mica parte din frustrare.

Cheers man!

Vezi ca in Italia din cate stiu eu oricemodificare facuta la motocicleta trebuie omologata si costa. Chiar si un simplu stop cu LED trebuie omologat la ei daca nu, iti salta talonul.

Imi place cum la noi se pun tobe care mai de care mai galagioase, dar cand e vorba sa iesi motorul din tara, mai ales spre vest stai cu morcovul ;) Oare de ce?

Oare de ce toata lumea trage concluzia cand pun problema db-ului ca am o toba de circuit?

Oameni buni, pentru a nu mai interpreta atata, motocicleta mea este un fazer din 2009 adus din anglia, de la KJM Superbike Ltd, cu 8000 km la bord.

Motocicleta a venit cu toba aftermarket Scorpion, omologata si cu db killer, powercomander si parbriz touring. Db-ul l-am dat jos din motive personale.

Diferenta intre cu sau fara este la putere (trage simtittor mai bine), are un sunet ceva mai grav la relanti si se aude mai bine in ture inalte fata de varianta cu, cand suna ca o matza gatuita.

Am trecut inclusiv un itp fara el, fara spaga. Deci nu a omorat pe nimeni.

Cam atat!

» Post actualizat in 24 Apr 2015 06:34

PS: ramaneti la subiect (DB killer dincolo, cu sau fara), fara sa mai interpretati si apoi sa trageti concluzii, ca nu sunteti deloc buni de asta...

Pune db-killeru si gata.

e pus... ma gandeam sa-l scot :))

Edited by ®azvan

tu ia-ti mototru de la service si du-te la plimbare...

Nu pot ca n-am dbkiller :) și nu știu dacă sa îl montez sau ba. :) oricum n-am decât 91 db