Sari la conținut

Mortal in Falticeni


draven
 Share

Postări Recomandate

http://www.ziaruldepenet.ro/2015/04/23/accident-grav-pe-strada-armatei-din-municipiul-falticeni/

» Post actualizat in 23 Apr 2015 13:48

Acum mi-a trimis linkul o amica din Falticeni!

RIP!!!

» Post actualizat in 23 Apr 2015 13:51

Acum am vazut ca, desi politistii au intocmit dosar de ucidere din culpa motociclistul e totusi in stare grava, cine stie detalii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cum va plati mosu'? Un pic de 'suspendare' + niste bani despagubiri din RCA-urile astora sub 30 de ani, ca ei 'e' astia periculosi :) De la o varsta unii sunt pericol, azi una babaciune s-a oprit in mijlocul bulevardului cu ditai jeep-ul si a inceput sa consulte niste hartii. Dupa care a taiat-o direct fara sa se asigure... Dar astia tineri sunt periculosii... De ex. ca mine care am 2 tamponari usoare la activ in 9 ani, nici una din cauza mea ci din cauza unor nenici bine trecuti de prima tinerete, dar cu masini 'sanatoase'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil. Trece o zi fără un eveniment atât de nefericit oare!?

Oare cum va plăti moșul neatenția care a dus la pierderea unei vieți!?

 

RIP!

Chiar imi ziceam astazi: " bine ca nu este niciun accident pe prima pagina" si uite....

Mare pacat de vietile oamenilor. Condoleante familiei!

Editat de iulian-isaia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E selectie naturala domnilor, daca nu mergi in ritmul trafiucului local, mai ales pe 2 roti, ajungi statistica. Adrenalina se poate obtine si pe alte cai.

Motocicleta a fost mutata acolo sau a ricosat dupa impact ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

 

cand se va termina oare? abia a inceput sezonul si deja e ''fara numar''

 

Se va termina cand motociclistii vor invata sa mearga cu motocicleta.

 

Foarte multi motociclisti se sperie si culca motocicleta pe jos. Si asta este o greseala majora. Nu stiu cine ii invata sa faca asa sau de ce nu ii invata nimeni sa nu faca asa ceva.

 

Franarea e mult mai eficienta daca motocicleta ramane pe rotile ei. Daca e culcata.. se duce sanie si se duce sanie si pilotul odata cu ea. Chiar daca impactul pare inevitabil ramaneti cu motocicleta pe roti si franati pana in ultima clipa. Sansele sunt mult mai mari sa evitati totusi accidentul. O spun din experienta proprie. Eu am bagat la cap chestia asta cu ramasul pe motor si mi-a folosit. De cateva ori mi sa parut imposibil sa nu fac accident, ma si vedeama cum ma busesc de masina si cu toate astea am reusit sa evit tocmai pentru ca am franat pana in ultima clipa.

 

Foarte multi motociclisti merg ca disperatii prin oras. Eu nu fac parte din corul celor care zic de viteza. Dar nene, adapteaza viteza la situatia din trafic, ce e asa greu? Daca vezi intersectii si potentiale pericole mergi mai incet ca nu se intampla nimic. Daca ai drumul liber atunci poti sa mergi cat te tine.

La cate masinii sau animale (bipede sau patrupede) mii-au taiat calea pana acum ar fi trebuit sa fiu mort de cel putin 300 de ori. Daca am reusit sa evit este si pentru ca am anticipat.

 

Celui care a murit nu-i mai foloseste la nimic acum, dar poate baga la cap cei care citesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca exista cu adevarat "am culcat voit motocicleta" ci mai repede se intampla "pun frana ca apucatu' si fuge fatza din cauza suspensiilor, cauciucurilor, franelor, amortizoarelor, nisip samd samd"

Nu inteleg de ce-l condamnati pe mosulica, sunt o gramda de oameni care la 70 de ani sunt in putere, ganditi-va ca pana mai acum cativa ani erau apti de munca - pensionarea se face la 65. Intr-adevar, nu mai ai reflexe cam la 30-40, dar totusi... Si ce am observat eu din pozele astea? Ca nici mama tobelor nu te mai salveaza cand iti suna ceasul...

 

A platit mult prea scump pentru aceasta pasiune, pacat de tineretea lui. Aveti mare grija ca nu-i a buna pe strazi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se va termina cand motociclistii vor invata sa mearga cu motocicleta.

 

Foarte multi motociclisti se sperie si culca motocicleta pe jos. Si asta este o greseala majora. Nu stiu cine ii invata sa faca asa sau de ce nu ii invata nimeni sa nu faca asa ceva.

 

Franarea e mult mai eficienta daca motocicleta ramane pe rotile ei. Daca e culcata.. se duce sanie si se duce sanie si pilotul odata cu ea. Chiar daca impactul pare inevitabil ramaneti cu motocicleta pe roti si franati pana in ultima clipa. Sansele sunt mult mai mari sa evitati totusi accidentul. O spun din experienta proprie. Eu am bagat la cap chestia asta cu ramasul pe motor si mi-a folosit. De cateva ori mi sa parut imposibil sa nu fac accident, ma si vedeama cum ma busesc de masina si cu toate astea am reusit sa evit tocmai pentru ca am franat pana in ultima clipa.

 

Foarte multi motociclisti merg ca disperatii prin oras. Eu nu fac parte din corul celor care zic de viteza. Dar nene, adapteaza viteza la situatia din trafic, ce e asa greu? Daca vezi intersectii si potentiale pericole mergi mai incet ca nu se intampla nimic. Daca ai drumul liber atunci poti sa mergi cat te tine.

La cate masinii sau animale (bipede sau patrupede) mii-au taiat calea pana acum ar fi trebuit sa fiu mort de cel putin 300 de ori. Daca am reusit sa evit este si pentru ca am anticipat.

 

Celui care a murit nu-i mai foloseste la nimic acum, dar poate baga la cap cei care citesc.

 

Sunt de acord cu ce spui. E corect ca, daca ramai pe roti si incerci sa franezi pana eviti sau chiar daca are loc impactul, acesta nu are urmari asa de grave ca in cazul in care il culci pe strada si el se duce ca sania.

 

Doua intrebari totusi merita atentia:

1. Cati din cei fara experienta sunt constienti de cele spuse de tine in momentul in care le taie calea o masina? In plus, poate el nu a stiut sa franeze. Daca sari deodata pe frane fara sa ai anvelopele incalzite ai toate sansele sa se culce singura, mai ales ca nu avea ABS.

 

2. Avand in vedere ca incepatorii sunt poate cei mai vulnerabili in situatii de genul asta, ce pot face pana invata franarea cu evitare? Asta daca mai exista o sansa sa eviti ceva.

 

Cei drept motorul a avut ceva viteza, pentru ca dupa impact a ricosat din masina 5-6 metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema mare si mereu " uitata " : in oras si nu numai ,se circula preventiv .

Sa i fie tarana usoara .

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari totusi merita atentia:

1. Cati din cei fara experienta sunt constienti de cele spuse de tine in momentul in care le taie calea o masina? In plus, poate el nu a stiut sa franeze. Daca sari deodata pe frane fara sa ai anvelopele incalzite ai toate sansele sa se culce singura, mai ales ca nu avea ABS.

 

2. Avand in vedere ca incepatorii sunt poate cei mai vulnerabili in situatii de genul asta, ce pot face pana invata franarea cu evitare? Asta daca mai exista o sansa sa eviti ceva.

 

Cei drept motorul a avut ceva viteza, pentru ca dupa impact a ricosat din masina 5-6 metri.

 

Nimeni nu s-a nascut motociclisti. Toti am invatat.

Exista 2 metode de invatare:

- hard way - pe propria piele - din pacate metoda asta uneori e mult prea costisitoare

- easy way - citesti ce au scris altii - pana capeti experienta practica e bine sa ai un minim de cunostinte teoretice. Daca stii ce ai de facut, chiar daca n-ai mai facut pana atunci in practica, ai mai mari sanse.

 

Eu am facut un blog si am stat si am scris despre tot ce trebuie sa stie un incepator - viraje, franare, cum sa anticipeze traficul, mers pe ploaie, mers cu pasager, chiar si cum sa te feresti de caini.

E gratis nene. Blogul nu l-am facut in scop comercial. N-am pus niciodata reclame si nici nu intentionez. Poate oricine sa intre si sa citeasca. Dar nu pot sa oblig pe nimeni sa citeasca.

 

Ce pot face incepatorii?

Sa citeasca. Si sa-si intrebe instructorii de la scoala moto cum se franeaza si cum se evita obstacolele. Chiar daca la scoala se invata doar opturi si jaloane, instructorul ar putea sa le spuna macar in teorie ce trebuie sa faca. Eu sunt sigur ca orice instructor ar da explicatiile astea daca ar fi intrebat. Normal ar fi sa le dea din proprie initiativa, dar nah, poate s-or fi saturat si ei de cat au tot spus. Dar inca o data, daca sunt intrebati sunt sigur ca o sa spuna. Eu l-am batut pe instructorul mei la cap pana nu am mai putut. L-am intrebat cate in luna si in stele si omul a avut rabdare si mi-a raspuns cum a stiut el mai bine. Ii voi fi recunoscator mereu pentru cate m-a invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am "absolvit" scoala moto garcea (scuze) a tinut sa ne informeze ca :

pe strada nu e ca in poligon si singurii care ne poarta grija suntem noi!

asta pe scurt! le multumesc pt alea 5 minute in care am inteles cu ce se maninca motociclismul la noi in tara.

on.

pacat de omul ala care de azi E MORT fara sa mai poata fi altfel.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Un motociclist a intrat în plin într-o Dacia Logan care a ieșit, fără să acorde prioritate, de pe strada Horia, chiar în fața Școlii Militare de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni."

 

anvelope, casca, chiloti, adidasi, permis,

CE ROL MAI AU ?????!

 

EXPERTILOR DE TASTE, PROFESIONOSTILOR DE MONITOR

am auzit ca e cel mai SAFE cu kurul pe canapea

cel mai PREVENTIV este mersul pe hol intre dormitor si wc sa o scuturi

 

cred ca la unii de pe aici si o pisica daca sare din camara se arunca la pamant ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime, hatere! La citi km parcurgi tu, cum naiba de nu-ti iese nici unul pe care sa nu-l poti evita? pt ca stii care-s riscurile.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...