Jump to content

Casti UVEX

Janes
 Share

Recommended Posts

Salutare! Doresc sa achizitionez 2 perechi de casti (una pt. mine, una pt. prietena).

Sunt incepator, motor SV650n.

Nu prea gasesc info despre siguranta, calitatea, etc. castilor UVEX.

Daca are cineva un feedback, ar fi de mare ajutor.

Multumesc.

am gasit recenzie doar pt. un model. Mersi

Man, eu am un Uvex Super Light Tricomposite, cumparata in 2008. In 2007 era cea mai usoara casca din categoria ei (1120 gr), impreuna cu Helix-ul 750, (shell-ul XS avand sub un kg), si undeva pe la 750 dolari. Eu am dat pe ea in 2008 in jur de 500. Materialul ei este un amestec de fibra de sticla, carbon si kevlar. Este o casca racing. Bineinteles ca nu este cea mai silentioasa casca, materialele care antifoneaza crescandu-i greutatea.

Din 2011 am purtat-o exclusiv in primii doi ani, si doar ocazional dupa ce am luat Shoei-ul. Am peste 15000 km cu ea si nu pot sa spun decat lucruri placute despre ea. Nicidecum aberarile pe care le-am citit pe topicul de Uvex. Plus ca, este o casca in care am incredere sa dau cu capul de asfalt, daca va fi vreodata cazul.

Viziera nu mi se abureste cum se afirma pe topicul sus amintit (are ceva tratament). Nicidecum la peste 10-15 grade. Iar shoei-ul fara pinlock se abureste si la 25.

Design-ul lor lasa un pic de dorit, dar in rest, castile Uvex sunt ok.

Bafta!

Edited by ®azvan

Multumesc de respunsuri. Prin topicul postat de Dan, am citit ca nu se mai fabrica aceste casti, lucru confirmat si de un reseller din Bv.

Preturile sunt foarte bune, pe la 100 euro, insa nu stiu cata protectie ofera.

La aceeasi valoare ar fi si castile Probiker de la Louis.

Sa optez pentru varianta asta?

Multumesc.

Uvex nu mai fac casti de ceva timp (in afara de cele de ski si biciclete) orienteaza-te catre altceva ...oricum , in afara de cele de top din carbon restul erau slabe oricum !

Sunt casti entrylevel. Sunt majoritatea din plastic. ABS-ul e un fel de plastic. Nici cele din fibra nu exceleaza

Daca tii la tartacutza, investeste intr-o casca buna, si pt tine, si pt prietena.

Eu mi-am luat echipamentul cu aproape 2 ani inainte de a-mi lua motorul.

Edited by ®azvan

Uvex nu mai fac casti de ceva timp (in afara de cele de ski si biciclete) orienteaza-te catre altceva

Îmi scapă logica. Care e problema? Că nu mai găsești piese de schimb? E ca la dacie, sau cum?

oricum , in afara de cele de top din carbon restul erau slabe oricum !

Ai avut tu și ai fost nemulțumit? Sau vorbim iar din auzite/păreri adoptate de la alții ca să ne aflam în treabă?

Probiker am o casca open face de pasager. Nu sunt de speriat, dar sunt sub Uvex.

Uvex am avut 2, un PS430 sau ceva de genul si un BOSS 525 pe care il tin si acum pt pasager sau pt mine cand vreau viziera mai inchisa.

PS430 - tratament ireprosabil la viziera, nu se aburea decat f greu.. zgomotoasa, ma tragea curentu' in ea cu toate cele inchise.. intr-un noiembrie cand am dus mobra la iernat, mi-am lipit banda izoliera pe partea de sus a vizierei ca sa nu-mi inghete un ochi. Calitate 3,5 stele din 5 la materiale(ff buna pt pret), testul la dat cu capul la viteza mica x2 a trecut cu brio. Daca as mai cumpara-o? Da.

Boss525 - ZGOMOTOASA ca dracu'. Fara doape ia-ti la revedere de la auz dupa 60 la ora. Dupa 2 sprinturi la 100 la ora imi tiuie urechile. Viziera mult mai prost tratata decat la PS430 care a fost mai ieftin, dar fiind semifumurie imi place atunci cand nu ploua. Calitate materiale 4 stele din 5(din nou, Foarte bune materiale de interior). Interior full detasabil, tocmai l-am spalat din nou acum 3 saptamani pe tot. Aerisirile funtioneaza ok, la inchidere mai scapa fire de vant dar e decenta la frig.. A nu se purta pe autostrada fara dopuri ca iti distruge auzul.

Am fost multumit de ambele casti, iar Bossul chiar daca e "volumu' la maxim" are acolo un loc special in inima mea. In cazul Boss, atentie la marime mai ales pt fete, din cauza ca sistemul de prindere e unic in felul lui, sa nu ii scape de pe cap unei fete.

Eu inca mai folosesc un Uvex Enduro SLT. SLT = Super Light Tricomposite (kevlar, carbon si fibra). Am dat 200 de euro pe ea acum vreo 3 ani.

Am mers cu ea si la 0-5 grade, pe ploaie, ceata, si alte stari meteo si nu se abureste de nici o culoare. In schimb scrie clar ca pe interiorul vizierei sa nu o speli cu sapun, solventi, alcool sau alte treburi, ca se duce stratul antifog. Tot interiorul e detasabil, spalabil, tratat antibacterian, etc. Nu e excesiv de zgomotoasa, dar oricum nu prea ma intereseaza aspectul asta, ca oricum in afara localitatii imi pun dopuri, iar prin Bucuresti nu merg cu mai mult de 60-70 km/h.

Singurul lucru care nu imi place la ea e cum se imbina viziera cu casca cand e inchisa. Daca ai rabdare sa reglezi si sa pozitionezi prinderile vizierei, se aliniaza totul perfect, dar dupa cateva luni de inchidere/deschidere incepe iar sa se inchida aproximativ, si iar trebuie pozitionat cu atentie mecanismul vizierei.

Una peste alta, nu regret ca am luat-o. La raportul calitate/pret sta foarte bine. Inainte de asta am avut tot o casca Uvex, integrala. Multumit si de respectiva, doar ca avea finisajul argintiu mat si era un chin sa iei urmele de insecte de pe ea. Cea actuala e lacuita. Nu recomand finisajul mat la casti.

corect, Bossul meu e alb mat cu model. Pe de o parte albul ajuta muuuuult vara cand e soare si super cald, in schimb faptul ca e mata a facut-o sa se pateze mai usor si sa se ingalbeneasca la muchii, "frigider vechi"-style

Salutare! Doresc sa achizitionez 2 perechi de casti (una pt. mine, una pt. prietena).

Nu cred ca o sa gasesti casti moto sa fie la pereche. In general casca din stanga este la fel cu cea din dreapta :))

• 2 weeks later...

Boss525 - ZGOMOTOASA ca dracu'. Fara doape ia-ti la revedere de la auz dupa 60 la ora. Dupa 2 sprinturi la 100 la ora imi tiuie urechile. Viziera mult mai prost tratata decat la PS430 care a fost mai ieftin, dar fiind semifumurie imi place atunci cand nu ploua. Calitate materiale 4 stele din 5(din nou, Foarte bune materiale de interior). Interior full detasabil, tocmai l-am spalat din nou acum 3 saptamani pe tot. Aerisirile funtioneaza ok, la inchidere mai scapa fire de vant dar e decenta la frig.. A nu se purta pe autostrada fara dopuri ca iti distruge auzul.

Am fost multumit de ambele casti, iar Bossul chiar daca e "volumu' la maxim" are acolo un loc special in inima mea. In cazul Boss, atentie la marime mai ales pt fete, din cauza ca sistemul de prindere e unic in felul lui, sa nu ii scape de pe cap unei fete.

Despre zgomot ar trebui sa faci un test pe motor. Am folosit doua Boss525 si intradevar este zgomotoasa,dar daca te ridici in picioare zgomotul dispare.

Asa ca depinde de motor. Pe un nacked sau choper o sa fie linistita. Pe o motocicleta cu parbriz este zgomotoasa din cauza deflectarii curentilor de aer altfel decat a fost proiectata.

• 3 months later...

Salut,pentru cine are nevoie, gasiti in BV la magazinul Powersports interioare si ceva viziere pentru casti Uvex. Preturile incep de la 40 ron interiorul si 80 ron viziera. Nu stiu sa va spun exact pentru ce modele de casti,dar aveau 2 cutii cu interioare si o cutie cu tot felul de acareturi pentru casti. Ii gasiti pe facebook.

Uvex nu mai fac casti de ceva timp (in afara de cele de ski si biciclete) orienteaza-te catre altceva ...oricum , in afara de cele de top din carbon restul erau slabe oricum !

Am vazut la Le MAns mecanici cu casti open face Uvex... Cred ca noi, insa fiull face nu am mai vazut de mult.