Jump to content

Probleme acte / inmatriculare

Recommended Posts

Buna ziua,

Am o mica nedumerire, si speram ca ma puteti ajuta cu un sfat.

Am cumparat in data de 14 Martie 2015 un GS500F din 2007.

Actele si asigurare pe numele meu le-am facut in Pitesti (de acolo am cumparat-o, de acolo este fostul proprietar)

Numerele de pe motocicleta sunt de Braila.

Am fost sa o inregistrez la taxe si impozite, am platit vreo 18 lei (pana in data de 14 Aprilie)

Apoi m-am programat la RAR, ca sa pot sa merg la politie sa ii schimb numerele.

La RAR m-au programat in data de 22 Aprilie de dimineata, cand a plouat, si nu am vrut sa merg pe ploaie, asa ca m-am reprogramat pentru data de 5 Mai.

ITP-ul este valabil pana in 2016.

Acum problema este in felul urmator:

Am observat ca pe certificatul de inmatriculare al motocicletei la posesorul certificatului de inmatriculare este trecuta o firma (Valraz Auto SRL - Braila), si la "instrainat catre" este trecuta o persoana care nu este nici fostul proprietar, si nu sunt nici eu - cu data de 09.03.2014.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

-Pot circula cu motocicleta in conditiile in care am asigurarea si motocicleta pe numele meu, ITP platit si motocicleta e inregistrata la taxe si impozite, dar talonul e pe numele altcuiva (am inteles ca dupa ce trece o luna de la data instrainarii, talonul expira???) ?

-Trebuie sa o duc pe platforma pana la RAR?

-De la RAR sau de la politie imi vor elibera talonul imediat, ca sa pot circula cu motocicleta in continuare?

-Ce taxe/timbre trebuie sa am platite cu dovada la mine cand merg la DRPCIV?

- trebuie sa platesc timbrul de mediu pentru motocicleta?

Daca trebuie sa completez cu mai multe informatii, va rog sa imi spuneti.

Multumesc in avans pentru ajutor.

Bogdan.
Edited by Bogdan Manolache

Ar trebui sa mergi la un birou de copiat acte sau o firma care se ocupa de înmatriculări. Ai vreun act de vânzare (factura, contract) intre firma și cel care ți-a vândut-o ție?

Poți circula liniștit asa, nu ai nevoie de platforma sau altceva. Nu exista taxa de mediu la motor. Actele necesare le găsești într-un topic de pe aici.

Cred ca ti-ai luat un picut de teapa... Daca nu ai actele de la proprietarul din carte/talon, inclusiv contracte si fiscale/fise inmatriculare care sa includa toate persoanele pe la care a trecut, vei avea ceva bataie de cap si o sa alergi dupa toti aceia. Sunt sanse sa nu rezolvi mare lucru, dar totusi ai si 1% sanse sa rezolvi pe la DRPCIV, se lauda cineva pe aici ca ar fi rezolvat, fiind in situatie asemanatoare, asa ca cel mai bine, te duci la ei si iti zic ei ce acte iti trebuie.

Trebuie sa verific ce acte am acasa.

Din cate tin minte, am cel putin doua contracte de vanzare cumparare acasa, sper sa fie 3... (intre firma si cel trecut la intrainare pe talon, intre cel de pe talon si fostul proprietar, intre fostul proprietar si mine)

Fiscalul il am de la fostul proprietar, ca altfel nu o puteam inregistra la taxe si impozite. (Imi trebuie fiscal de la fiecare fost proprietar...?)

Am si o carte in care sunt scrise toate persoanele pe la care a trecut motocicleta.

Ok, deci sa inteleg ca pot circula cu talonul asa...?

Trebuie sa verific ce acte am acasa.---Corect, si apoi sa postezi.

Din cate tin minte, am cel putin doua contracte de vanzare cumparare acasa, sper sa fie 3... (intre firma si cel trecut la intrainare pe talon, intre cel de pe talon si fostul proprietar, intre fostul proprietar si mine)

Fiscalul il am de la fostul proprietar, ca altfel nu o puteam inregistra la taxe si impozite. (Imi trebuie fiscal de la fiecare fost proprietar...?)--Trebuie sa ai fiscalul de la toti intermediarii, nu "proprietari"- pt inmatriculare!

Am si o carte in care sunt scrise toate persoanele pe la care a trecut motocicleta.---Ce carte este aceea? CIV? toti intermediarii au si inmatriculat motorul pe numele lor???

Ok, deci sa inteleg ca pot circula cu talonul asa...?---Maxim 30 zile de la ultimul CV.

Spor!

Edited by iulian-isaia

Scuze, nu stiu ce e CV.
Revin cu o lista cu toate actele pe care le am in urmatoarea ora.

Contract vanzare-cumparare.

Asteptam lista....

Contract peste contract se numeste. Acel SRL ii vinde lui X si practic X iti vinde tie moto, deci trebuie sa ai un contract intre X si tine precum macar o copie de pe un contract intre SRL si X (si acesta sa fie stampilat!) Daca ai aceste 2 contracte nu va fi problema la inscriere. Fiscalul se face cu ultimul proprietar deci in acest caz X nu acel SRL. Taxe: taxa certificat si taxa de inmatriculare, una se plateste la Primarie, una la CEC, dovada inregistrarii la fiscal si asigurare pe numele tau, certificat de autenticitate (de la RAR).

Bogdan,

Poti circula linistit atat timp cat este inregistrata pe rolul fiscal si ai itp si asigurare valabile.

Te sfatuiesc sa nu prezinti talonul in caz ca te opreste militia, ti-l poate retine daca au trecut 30 de zile de la data care e trecuta pe talon la "Instrainat catre...". Mai bine iei o amenda ca nu-l ai la tine.

La DRPCIV sa ai ce ti-a scris @Delo mai sus.

PS: 0259?

Avem asa:

1. Certificat de Inmatriculare -

• pe numele Valraz Auto SRL (adresa in Braila)
  • Instrainat catre A. Constantin la data de 09.04.2014
  • ITP valabil pana in 16.05.2016 (RAR Buc)

2. RCA pe numele meu facuta la RKA-Burg in Pitesti (aceeasi persoana mi-a facut si actele de vanzare cumparare)

3. Carte de identitate a Vehiculului unde avem asa:

1. Marin Ion C. in 2007 (Braila)
  2. Cristian A I. in 2008 (Braila)
  3. Valraz Auto SRL in 2012 (cu numerele curente, de Braila)
  4. nimic altceva
  • La Radieri sunt doua stampile, una in 2008, una in 2012

4. Chitanta pentru taxe si impozite (platita de mine pe data de 08.04.2015) si decizia de impunere, cu stampile si semnaturi.

5. Contract vanzare cumparare intre mine si fosta proprietara.

6. RCA pe numele A. Constantin (pe care probabil pot sa o arunc)

7. Chitanta cum ca fosta proprietara a platit impozit (27.10.2014)

8. Fisa de inmatriculare / transcriere vehicule (08.04.2015)

• cumparator - eu
  • fost detinator - fosta proprietara (Pitesti)

9. Certificat de atestare fiscala - aici apare fosta proprietara cu total impozit auto 0

10. Fisa de inmatriculare auto (27.10.2014)

• cumparator - fosta proprietara (Pitesti)
  • fost detinator - Silviu N. (Braila)

11. Certificat de Autenticitate (probabil il pot arunca, scrie pe el ca e valabil 60 de zile de la data eliberarii, care e 16.05.2014)

12. Contract vanzare cumparare intre Silviu N. (Braila) si fosta proprietara (Pitesti) - 16.09.2014

13. Copie C.I. - Silviu N. (Braila)

14. Contract vanzare cumparare intre A. Constantin(vanzator) si Silviu N. (cumparator) - 16.07.2014

15. Copie C.I - A. Constantin

16. Fisa inmatriculare auto - nu are data pe ea (cred ca nu e completata fisa cu totul, dar am zis sa o mentionez)

• fostul detinator - Silviu N
  • cumparator - nu scrie nimic

17. Factura fiscala din data de 09.03.2014 cumparator A. Constantin (furnizor Valraz Auto SRL)

18. Contract vanzare cumparare 09.03.2014

• Vanzator Valraz Auto SRL
  • Cumparator A. Constantin

19. Certificat inspectie tehnica periodica - 16.05.2014 (facuta in bucuresti) - avea 5987 km la bord aici, si la evaluarea globala a vehculului scrie bun tehnic

20. Certificat de inregistrare - Firma Valraz Auto SRL (cf cu originalul)

21. Fisa de inmatriculare auto - 24.03.2014

• fostul detinator Valraz Auto SRL
  • cumparator A. Constantin

22. Fisa de inmatriculare auto - 23.07.2014

• fostul detinator A Constantin
  • cumparator Silviu N.

23. Decizie de impunere pentru impozite - pe numele Silviu N. (apare si mobra mea intr-un tabel aici, impreuna cu alte motociclete)

• perioada pentru care se stabileste si termenele de plata - la Suzuki 500f scrie 01.08.2014 - 31.12.2014 si sub: 30.09.2014

24. Certificat de atestare fiscala - pe numele Silviu N. - 03.10.2014

25. Procesul - Verbal pentru stabilirea taxei asupra mijloacelor de transport detinute de persoana fizica Silviu N. - 23.07.2014

» Post actualizat in 24 Apr 2015 19:45

Probabil am pus si documente in plus, dar daca nu stiu exact ce e relevant si ce nu, mai bine pun tot (e greu sa fiu prost :( )

PS: 0259?

nu stiu ce e asta :-/

» Post actualizat in 24 Apr 2015 20:01

Contract peste contract se numeste. Acel SRL ii vinde lui X si practic X iti vinde tie moto, deci trebuie sa ai un contract intre X si tine precum macar o copie de pe un contract intre SRL si X (si acesta sa fie stampilat!) Daca ai aceste 2 contracte nu va fi problema la inscriere. Fiscalul se face cu ultimul proprietar deci in acest caz X nu acel SRL. Taxe: taxa certificat si taxa de inmatriculare, una se plateste la Primarie, una la CEC, dovada inregistrarii la fiscal si asigurare pe numele tau, certificat de autenticitate (de la RAR).

Am stampila doar pe contractul meu cu fosta proprietara si pe cel intre Valraz Auto SRL si A. Constantin.

Sa inteleg ca o sa fie o problema?

» Post actualizat in 24 Apr 2015 20:07

Inca o mentiune ar fi ca pretul de vanzare a variat destul de mult dupa ce a plecat de la firma cu 7500 RON, apoi 2000 (probabil a fost facuta dauna totala), 1800 euro, 1900 euro.

Motoreta merge, cateva zgarieturi pe ici pe colo, dar eu sunt foarte multumit de ea pana acum...

» Post actualizat in 24 Apr 2015 20:09

Am fost si la mecanic cu ea, totul e in regula, so far so good...

» Post actualizat in 28 Apr 2015 08:09

Bump.

Imi poate spune cineva daca am toate actele?

Multumesc in avans.