Sari la conținut

Nevoie de o informatie


Postări Recomandate

O rugaminte am si eu. Stie cineva care-mi sunt posibilitatile si care ar fi costurile de inaltare a unui f650 din 1996 ?

Adica as vrea sa maresc ground clearance.

 

 

Multumesc mult.

 

» Post actualizat in 21 Apr 2015 10:24

Inca ceva, are cineva pe motor aripa fata inalta, precum gs-ul?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia legatura cu Dan Cata, face niste piese de la suspensie care pot regla inaltimea la sa:

 

/index.php?/topic/622519-linkage-urioase-pentru-urcatcoborat-f650gsdakar/?p=2734181

 

 

Daca vrei doar o forestiereala mai noroioasa si sa eviti infundarea cu noroi intre aripa si roata, cred ca poti sa ridici aripa cu vreo 3-4 cm folosind niste prinderi improvizate; daca vrei sa ai cei 17 cm de cursa disponibili ar trebui sa te inspiri de la 650 Dakar si sa creezi un "cioc" si o sectiune de aripa prinsa de jug. Trebuie ca partea din fata a "ciocului" sa fie destul de jos incat apa aruncata de roata sa nu ajunga atat de sus incat sa-ti vina in fata.

Daca ridici aripa sub jug ar fi bine sa pui o plasa sau aripioare in fata radiatorului, care sa-l protejeze de noroiul aruncat de roata. Mai este problema si cu faptul ca aripa pusa sus obstructioneaza trecerea aerului catre radiator si motorul de incalzeste, trebuie fante in aripa, ca la Dakar.


» Post actualizat in 01 May 2015 18:53

Daca schimbi "oasele" alea se mareste si garda la sol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info baieti.

Scurt istoric:

Am calarit 2 sezoane un kawa klx 250, noroaie nenorocite, munti, dealuri, stanca, rau, absolut tot ceea ce poate sa ofere Argesul si Brasovul. Am simtit nevoia de ceva mai mult decat taureala prin paduri, vroiam adventure ride. Target-ul meu a fost si ramane Tenere 2008+

Dar de curand a aparut o putulica in familia mea si nu am putut sa mai cheltui asa de mult pe motor. Am facut un compromis pentru un motor mai ieftin, mai batran (dar impecabil) si am cumparat f650-ul.

Dar simt eu ca trebuie un pic inaltat ( sunt invatat cu klx-ul). Voi face si noroiala si oras si munte si deal cu el insa as avea mai multa icredere daca ar fi mai inalt. De aici dorinta mea...

Pana voi fi in stare sa-mi iau tenere-ul visat sper ca batranica asta sa nu ma dezamageasca.....

Multumesc de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...