Sari la conținut

Delimitari


myk3y
 Share

Postări Recomandate

Idee buna cu tema :eek:

 

Cine are un Ludix si vrea sa-l bage pe steroizi instant: Dai jos variatorul de pe axul motorului, desfaci cele 3 suruburi care tin capacul de la role si bagi mai multe saibe/sau cate o piulita de metric 5/ pe fiecare surub sa tina capacul mai departat si rolele sa urce mai mult. Rezultatul: nu te mai prinde troleibuzul din urma :blbl: Dupa operatiune dracia fuge cu 70-75 cu 100 kile de animal pe ea. :D

PS daca nu puteti bloca variatorul sa desfaceti piulita, ete o smecherie de la comuniste: scoateti bujia, duceti pistonul in pmi, bagati pe gaura de la bujie o bucata de sfoara , aduceti pistonul pe compresie si se blocheaza motorul. Desfaceti, mesteriti, montati la loc si pe urma trageti sfoara afara.

 

spor ! :D

 

PS e valabil si pt alte modele :lol:

da nu merge sa`l dai jos de tot ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Idee buna cu tema :D

 

Cine are un Ludix si vrea sa-l bage pe steroizi instant: Dai jos variatorul de pe axul motorului, desfaci cele 3 suruburi care tin capacul de la role si bagi mai multe saibe/sau cate o piulita de metric 5/ pe fiecare surub sa tina capacul mai departat si rolele sa urce mai mult. Rezultatul: nu te mai prinde troleibuzul din urma :D Dupa operatiune dracia fuge cu 70-75 cu 100 kile de animal pe ea. :blbl:

PS daca nu puteti bloca variatorul sa desfaceti piulita, ete o smecherie de la comuniste: scoateti bujia, duceti pistonul in pmi, bagati pe gaura de la bujie o bucata de sfoara , aduceti pistonul pe compresie si se blocheaza motorul. Desfaceti, mesteriti, montati la loc si pe urma trageti sfoara afara.

 

spor ! ;)

 

PS e valabil si pt alte modele :eek:

daca pui si niste poze ... ar fi perfect ... Aaa .. chestia e valabila si la SpeedFight 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pareca scuterele chinezesti, inclusiv Go Popurile au un fir roz care merge la CDI cu informatia despre viteza. Se taie pur si simplu firul si se izoleaza capetele. Il voi cauta pe al meu. Daca are numai 5 fire la CDI, nu-l mai cautati ca nu exista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

180 FXR ????? !!!!! e cel mai suparat scuter de 2T...trebuie limitat sa mearga normal...sau scos in afara legii ;) ...face liniutze cu multe masini voinice!

Pe mine m-a intrebat cineva si nu am stiut ce sa-i zic, ma gandesc ca la un motor de 180 cmc nu ar trebui sa fie limitatoare.Mai astept pareri.Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut la toata lumea. am si eu o honda sh 50... are 100 in bord... dar eu prind doar 70... nu are saiba la variator... nici teava in toba. cand ii dau blana... ajunge la 70 si nu mai vrea sa urce... dupa cum se aude motoru'... ceva o limiteaza. daca aveti o idee va rog sa imi spuneti si mie. va multumesc :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca e nou nu-l delimita. Intai fa rodajul si apoi...daca il delimitezi, cel putin tu, dar cred ca si daca il delimitezi la ei, pierzi garantia...deci vezi ce faci :kiss:

 

Sincer, mai ales ca e nou nu prea stiu ce sa-ti zic de limitari. Iti dau doar ideile unde sa te uiti: saiba variator, garnitura toba-motor, daca are un brat in plus pe toba si CDI-ul...cam astea ar fi variantele. la primele 3 te poti uita, la CDI trebuie sa confirme cineva care stie sigur ca e...dar nu prea cred

 

Bafta :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie la modelele de piaggio typhoon de 50 :kiss: are vreo limitarE? cand a fost in service pt schimbare de bloc motor acu vrem buna ... tiu mi-a zis ca nu are limitator ... so fi uitat peste tot? stiti voi cv? bra suplimentare la toba nu am :kiss: astept pareri ms :kiss: :what:

Daca ti-e rusine sa zici pe forum macar da-mi un pm frate si iti cumpar eu un Dex si un Abecedar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie la modelele de piaggio typhoon de 50 :kiss: are vreo limitarE? cand a fost in service pt schimbare de bloc motor acu vrem buna ... tiu mi-a zis ca nu are limitator ... so fi uitat peste tot? stiti voi cv? bra suplimentare la toba nu am :eek: astept pareri ms :kiss: :kiss:

Care e viteza maxima? Limitari ar fi la transmisie la variator, la admisie, la evacuare, jiglor mai mic la carburator, cdi nu prea cred.

 

 

Bafta! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e viteza maxima? Limitari ar fi la transmisie la variator, la admisie, la evacuare, jiglor mai mic la carburator, cdi nu prea cred.

Bafta! :what:

poi modelu e cam din 95 sau poate mai tanar sau batran :kiss: dar pt ca nu am avut C.I. nu stiu ... ultima oara cand am verificat ... la plan era 65 dar acuma cu filtru sport mie cel putin mi se pare ca trasge catre 70 ... dar in bord am 90 ... si multe typhoonuri vechi de 50 am vazut ca luatu si peste 90 ... care sa fie problema la mn?

 

--- Mesaj completat în 11 Feb 2008 14:06 -------------

Care e viteza maxima? Limitari ar fi la transmisie la variator, la admisie, la evacuare, jiglor mai mic la carburator, cdi nu prea cred.

Bafta! :kiss:

poi modelu e cam din 95 sau poate mai tanar sau batran :kiss: dar pt ca nu am avut C.I. nu stiu ... ultima oara cand am verificat ... la plan era 65 dar acuma cu filtru sport mie cel putin mi se pare ca trasge catre 70 ... dar in bord am 90 ... si multe typhoonuri vechi de 50 am vazut ca luatu si peste 90 ... care sa fie problema la mn?

 

--- Mesaj completat în 11 Feb 2008 14:13 -------------
scz pt greshelile de ortografie :eek: dar era 1 30 noapte si ma si grabeam :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi modelu e cam din 95 sau poate mai tanar sau batran :kiss: dar pt ca nu am avut C.I. nu stiu ... ultima oara cand am verificat ... la plan era 65 dar acuma cu filtru sport mie cel putin mi se pare ca trasge catre 70 ... dar in bord am 90 ... si multe typhoonuri vechi de 50 am vazut ca luatu si peste 90 ... care sa fie problema la mn?

<small>--- Mesaj completat în 11 Feb 2008 14:13 -------------</small><br/>scz pt greshelile de ortografie :eek: dar era 1 30 noapte si ma si grabeam :ok:

La anii lui si la uzura care sigur a inghitit-o, e normala viteza aia. Nu mai e "fata mare" de mult :kiss:

 

 

Bafta! :what:

 

 

Unde te grabeai asa la ora aia? :kiss:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca nu ai fost atent vladul ... la poze cu scuterele noastre am mentionat ca blocu motor i l-am schimbat acu 3-4 luni maxim ... deci ... repet intrebarea ... doar la variator ... jiglor ... admisie ar fi sanse sa gasesc cv?

Daca ai pe la transmisie piese uzate poti sa ai si cel mai tare set ca tot nu merge cum trebuie. Verifica la evacuare sa nu fie ingustata din garnitura, la admisie cotul ala de cauciuc sa nu aiba limitare... Nu stiu ce sa-ti spun exact.

 

 

 

Bafta! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la cotu de cauciuc de la admisia de aer ... pica varianta ... pt ca am filtru sport ... la toba iar nu am tzeava deaia ... in toba doar sa nu fie cv ... ar trebui sa verific si sa schimb rolele la variator cu unele de vitezxa si sa verific piesele de trasmisie ...? si la trasmisie ce piese ar trebui sa verific? cureaua? rotile ? sau doar in ansamblu? scz dar inca invatz ... :what: si abia acum incep sa desfac motorul :kiss: pana acum doar i-am facut o baie la carb cu benzina si schimbat filtrul ... dar sa nu fac offtopic :kiss: deci ce ar trebuit s averific la trasmisie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la cotu de cauciuc de la admisia de aer ... pica varianta ... pt ca am filtru sport ... la toba iar nu am tzeava deaia ... in toba doar sa nu fie cv ... ar trebui sa verific si sa schimb rolele la variator cu unele de vitezxa si sa verific piesele de trasmisie ...? si la trasmisie ce piese ar trebui sa verific? cureaua? rotile ? sau doar in ansamblu? scz dar inca invatz ... :kiss: si abia acum incep sa desfac motorul :kiss: pana acum doar i-am facut o baie la carb cu benzina si schimbat filtrul ... dar sa nu fac offtopic :kiss: deci ce ar trebuit s averific la trasmisie?

sa o luam incet :

1) >daca te referi la cotu de cauciuc de la admisia de aer ... pica varianta<aici nu ti-ai dat seama la ce se refera vladul,se refera (ca sa intelegi tu) la Urmatoarea Piesa dupa Carburator bineinteles inspre motor,este acel cot de cauciuc,nu este un simplu "cot" inauntru are niste lamele care dau drumul benzinei sa curga in cilindru,poti sa ai o limitare la acele lamele ! ramane sa dai jos sa te uiti ,eventual faci niste poze,dar deocamdata mai stai poate e din altceva.

2)ar trebui sa verific si sa schimb rolele la variator cu unele de vitezxa si sa verific piesele de trasmisie .

> Daca schimbi rolele,si vrei viteza poti pune role de peste 5 grame,chiar peste 6 grame...7,8...cum vrei dar vei pierde din demaraj

3)si la trasmisie ce piese ar trebui sa verific? cureaua? rotile ? sau doar in ansamblu?

> Ce roti ? :what: trebuie sa verifici ambreiajul,cureaua,si variatorul,altceva nu prea ai ce,eventual grupul rotii din spate,il poti schimba cu unul de viteza,daca vrei intr-adevar sa il schimbi.

4)pana acum doar i-am facut o baie la carb

>Degeaba ai facut o "baie" carburatorului , prin baie eu inteleg ca l-ai bagat intr-un recipient cu benzina si la revedere,trebuie sa il desfaci piesa cu piesa,jigler cu jigler si sa il cureti cu o pensula prin toate colturile,eventual sa il suflii cu aer comprimat,sau macar cu o pompa.

 

Asteptam raspunsuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o luam incet :

1) >daca te referi la cotu de cauciuc de la admisia de aer ... pica varianta<aici nu ti-ai dat seama la ce se refera vladul,se refera (ca sa intelegi tu) la Urmatoarea Piesa dupa Carburator bineinteles inspre motor,este acel cot de cauciuc,nu este un simplu "cot" inauntru are niste lamele care dau drumul benzinei sa curga in cilindru,poti sa ai o limitare la acele lamele ! ramane sa dai jos sa te uiti ,eventual faci niste poze,dar deocamdata mai stai poate e din altceva.

2)ar trebui sa verific si sa schimb rolele la variator cu unele de vitezxa si sa verific piesele de trasmisie .

> Daca schimbi rolele,si vrei viteza poti pune role de peste 5 grame,chiar peste 6 grame...7,8...cum vrei dar vei pierde din demaraj

3)si la trasmisie ce piese ar trebui sa verific? cureaua? rotile ? sau doar in ansamblu?

> Ce roti ? :kiss: trebuie sa verifici ambreiajul,cureaua,si variatorul,altceva nu prea ai ce,eventual grupul rotii din spate,il poti schimba cu unul de viteza,daca vrei intr-adevar sa il schimbi.

4)pana acum doar i-am facut o baie la carb

>Degeaba ai facut o "baie" carburatorului , prin baie eu inteleg ca l-ai bagat intr-un recipient cu benzina si la revedere,trebuie sa il desfaci piesa cu piesa,jigler cu jigler si sa il cureti cu o pensula prin toate colturile,eventual sa il suflii cu aer comprimat,sau macar cu o pompa.

 

Asteptam raspunsuri !

uite ca a explicat cineva si pe intelesul lui :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e viteza maxima? Limitari ar fi la transmisie la variator, la admisie, la evacuare, jiglor mai mic la carburator, cdi nu prea cred.

Bafta! :wink:

 

Degeaba incercati la scutere de 49 sa scoateti din c...t bici nu o sa scoateti mare lucru din 49 cc e un amarat de piston cat un banut ....eu am incercat ceva si chiar mi-a iesit am pus pe o chinezarie in 4 timpi un kit de 63cc si de la 60 prinde 90 deci merita un chit nu am schimbat absolut nimic la transmisie sau la carburator numai am pus chitu :kiss: si merita investitia daca vreti ceva frumos.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba incercati la scutere de 49 sa scoateti din c...t bici nu o sa scoateti mare lucru din 49 cc e un amarat de piston cat un banut ....eu am incercat ceva si chiar mi-a iesit am pus pe o chinezarie in 4 timpi un kit de 63cc si de la 60 prinde 90 deci merita un chit nu am schimbat absolut nimic la transmisie sau la carburator numai am pus chitu :kiss: si merita investitia daca vreti ceva frumos.....

Sa schimbi setul motor cu unul mai mare nu mai e delimitare, e modificare radicala! Intra la tuning :)

Si mai vine problema legala, nu mai are 49cc :lol:

Stai linistit ca si 49cc au destula putere sa duca un scuter la 100km/h.

 

 

Bafta! :wink:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) >daca te referi la cotu de cauciuc de la admisia de aer ... pica varianta<aici nu ti-ai dat seama la ce se refera vladul,se refera (ca sa intelegi tu) la Urmatoarea Piesa dupa Carburator bineinteles inspre motor,este acel cot de cauciuc,nu este un simplu "cot" inauntru are niste lamele care dau drumul benzinei sa curga in cilindru,poti sa ai o limitare la acele lamele ! ramane sa dai jos sa te uiti ... ms de explicatie Brick :D acu stiu la cot se refra;)

 

2)ar trebui sa verific si sa schimb rolele la variator cu unele de vitezxa si sa verific piesele de trasmisie .

> Daca schimbi rolele,si vrei viteza poti pune role de peste 5 grame,chiar peste 6 grame...7,8...cum vrei dar vei pierde din demaraj ... nu ma prea intereseaza demarajul ... si acum ... are demaraj f bun si viteza la 65-70 :D da nu-mi ajunge:D vreau mai mult :blbl: :lol: :P :lol:

 

4)pana acum doar i-am facut o baie la carb

>Degeaba ai facut o "baie" carburatorului , prin baie eu inteleg ca l-ai bagat intr-un recipient cu benzina si la revedere,trebuie sa il desfaci piesa cu piesa,jigler cu jigler si sa il cureti cu o pensula prin toate colturile,eventual sa il suflii cu aer comprimat,sau macar cu o pompa. ms si aici ... asa o sa fak;)

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 14:50 -------------
ms ReDeYe ca sti sa iei la misto pe alti :( :( :( :( :wink: :kiss: :) :lol: :) :lol: :lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...