Sari la conținut

Bucuresti, 5.05.2015, REGIE P9


yonustelystu1992
 Share

Postări Recomandate

Undeva e de inteles - legea si taxele nu tocmai incurajeaza sa treci actele pe numele propriu.

Daca nu as fi luat masina (benve, numere Romanesti) inainte sa fie taxa de mediu, nu stiu cum as fi facut. Ca apoi la modelul meu taxa era spre 20.000 de euro. In varianta actuala ar fi cam 1200 de Euro.

Si asta,dar cum majoritatea nu au motoarele de fabrica pe ele...

Ultima pe care am avut-o era 1800 in acte si avea motor de 2500 pus pe ea,la care se mai adauga un diferential pe spate de M,niste suspensii tot de M.injectoare de 2800,resoftare,etc(nu asta era ideea).

Problema e cand o jucarie dasta care nu are frane prea bune si nici cauciucuri noi,cade pe mana un "reisar" care o arde fast and furios pe strazile publice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-pieton-a-scapat-cu-viata-dupa-o-ciocnire-in-lant-in-capitala-de-furie-martorii-au-atacat-masina-implicata-in-accident.html

 

E bine totusi ca nu e nimeni ranit grav... poate doar orgoliul posesorului de "benve". :)

Din punctul meu de vedere e bine ca l-au batut.

Editat de Mihai Pazel Anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-pieton-a-scapat-cu-viata-dupa-o-ciocnire-in-lant-in-capitala-de-furie-martorii-au-atacat-masina-implicata-in-accident.html

 

E bine totusi ca nu e nimeni ranit grav... poate doar orgoliul posesorului de "benve". :)

Din punctul meu de vedere e bine ca l-au batut.

Si putin offtopic astia de la stirilepro sunt in foame de lovele sau ce mama masii, ca sa vad un reportaj de 1min si ceva, parca 49sec, au bagat 2 spoturi publicitare, ca ala de la inceput nu era de ajuns, Spoturile au tinut mai mult decat reportajul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La accident cu victime autoturismul va fi verificat de catre RAR daca e ok din punct de vedere tehnic. Probabil jantele nu sunt ce trebuie, anvelope stretch probabil aproape ca si slick-urile ca deh un set de gume din alea noi sunt mai scumpe ca masina. O sa o suga rau soferasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, poate putin offtopic.

Masinile astea nemtesti n-au abs?

A mai avut un prieten un accident, a intrat un audi a6 in el (2002+) si s-a dus tot asa taras pana in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, poate putin offtopic.

Masinile astea nemtesti n-au abs?

A mai avut un prieten un accident, a intrat un audi a6 in el (2002+) si s-a dus tot asa taras pana in el.

Teoretic da,dar practit le mai lipseste 1-2 senzori de abs de la roti.

In stilul asta rotile fara senzori se duc tarash si mai rau te incurca la franare decat sa te ajute...

Eu cel putin asa am patit la ultima "pisica" si vreo 2 3 zile am mers incet de frica sa nu fac vreo traznaie...

Intr-un final s-a rezolvat cu 50 de ron(2 senzori luati de la sh)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa deschid alt topic...ieri a mai fost un accident pe sos panduri in dreptul - strazii -prof doctor Theohari ( sens Razoare)

In jur de orele 17-00 moto parea un bmw-xxxx gs....politia facea masuratori.

Mai erau 4-5 moto la locul faptei asistau la masuratori .

Nu am fost atent la detalii ....fiind blocata o banda pt masuratori.

sper ca sunt ok cei implicati.......;(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cocalarul cu bmw a sarit la bataie....masina este praf acum datorita studentilor:))))...iau facut masina praf lu ala, geamuri, bara spate, aripi

 

:clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul ar fi fost de vina, a facut slalom printre masini si cel cu bmw-u l-a observat prea tarziu a franat si a dat cu masina in bordura, din bordura masina a sarit in motocicleta. Soferul masinii nu a sarit la bataie, cei ce erau la fata locului au sarit sa il bata si sa ii distruga masina, imi pare rau pentru amandoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul ar fi fost de vina, a facut slalom printre masini si cel cu bmw-u l-a observat prea tarziu a franat si a dat cu masina in bordura, din bordura masina a sarit in motocicleta. Soferul masinii nu a sarit la bataie, cei ce erau la fata locului au sarit sa il bata si sa ii distruga masina, imi pare rau pentru amandoi!

sa zicem ca este si varianta asta, dar daca ala cu moto a facut slalom si a oprit ca acolo e o trece de pietoni foarte mare cum plm avea de gand sa treaca soferul daca nu a reusit sa opreasca in 80m de franare???:))).....serios acum

» Post actualizat in 07 May 2015 10:14

sa zicem ca este si varianta asta, dar daca ala cu moto a facut slalom si a oprit ca acolo e o trece de pietoni foarte mare cum plm avea de gand sa treaca soferul daca nu a reusit sa opreasca in 80m de franare??? :))).....serios acum

cei de la fata locului au sarit la bataie din cauza ca tot el era tare in gura dupa ce ca a fost in vina si o facea pe nevinovatul....eram la fata locului la 1 min dupa ce s-a intamplat, crede-ma ca parea cel putin drogat sau foarte baut soferul bmw-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, poate putin offtopic.

Masinile astea nemtesti n-au abs?

A mai avut un prieten un accident, a intrat un audi a6 in el (2002+) si s-a dus tot asa taras pana in el.

In principiu, ABS-ul nu te ajuta sa franezi mai repede. El e gandit ca sa poti lua curba in timp ce franezi blana.

Am un e36 cu numere de Ro :))) stiu, sunt printre putinii, am si ABS, dar asta nu te scapa de situatii din astea, poate doar daca ai avea pe unde sa-l ocolesti, atunci da, te-ar ajuta mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie si eu care stiam ca tocmai pentru o franare mai eficienta e.

Au mai fost demonstratii unde un priceput fara ABS a franat mai bine decat un noob cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-ti cunosti motorul foarte bine sa franezi la limita ruperii aderentei, deci sunt de acord ca se poate pentru ca ABS-ul lasa si perioade de "respiratie", dar totusi pentru marea majoritate ajuta mai ales ca ai o varietate de tipuri de carosabil si conditii meteo ce modifica aderenta.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-aia e dotare standard in gp, sbk, dakar si altele...

 

Noi doar vizitam mobrele in comparatie cu cei mentionati de tine, de care putem spune ca traiesc pe ele. :)

» Post actualizat in 08 May 2015 08:53

El e gandit ca sa poti lua curba in timp ce franezi blana.

100% adevarat in ceeace priveste posibilitatea de a vira pe frina maxima - pe mine m-a scos (binenteles in primul an de la achizitionarea mobrei, daca nu ma insel).

» Post actualizat in 08 May 2015 08:56

S-a discutat degeaba jdemii de pagini despre accidentul din Covasna.

Si eu cred la fel ........

» Post actualizat in 08 May 2015 09:52

Se pare ca etnia cocalarilor (desi batuta fizic), a invins etnia din regie prin neprezentare. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La accident cu victime autoturismul va fi verificat de catre RAR daca e ok din punct de vedere tehnic. Probabil jantele nu sunt ce trebuie, anvelope stretch probabil aproape ca si slick-urile ca deh un set de gume din alea noi sunt mai scumpe ca masina. O sa o suga rau soferasul.

 

Poti sa aduci si argumente legale care sa sustina ceea ce spui ? Ca la dat din taste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti sa aduci si argumente legale care sa sustina ceea ce spui ? Ca la dat din taste...

Da. Asa se face. Nu am răbdare sa caut acum și nu cred ca e prevazut în lege cred ca e procedura a poliției dar știu asta de la polițiști și în plus ultima oara când am fost la Rar ne-a scos pe toți afara de pe linie ca sa bage la verificat un camion care lovise o persoana. Nu știu însă dacă se face tot timpul astq sau de ce depinde.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti sa aduci si argumente legale care sa sustina ceea ce spui ? Ca la dat din taste...

Am fost cu un prieten în mașină când s-a răsturnat, în dreapta față era prietena lui și se lovise la cap. Când a venit poliția i-a zis sa facă rost de trailer și sa o duca la rar. Acolo a fost verificată.Și nu vb de dat din taste ca nu sunt genul. Mai ușor cu vorbele aruncate în vânt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident cu victima (fara deces) acum 1 luna. Nici vorba de mers la RAR. Permisul luat, amenda, etc. dar atat.

Cautati articol din legi care sa confirme asta. Eu nu am gasit pana acum. Poate n-am cautat eu destul, nu zic nu.

 

P.S. Politia poate cere ce vrea, nu inseamna si ca e legal si ogligatoriu, in genere vorbind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Accident cu victima (fara deces) acum 1 luna. Nici vorba de mers la RAR. Permisul luat, amenda, etc. dar atat.Cautati articol din legi care sa confirme asta. Eu nu am gasit pana acum. Poate n-am cautat eu destul, nu zic nu. P.S. Politia poate cere ce vrea, nu inseamna si ca e legal si ogligatoriu, in genere vorbind.

Eu cred că în unele situații asta e procedura, probabil la invocarea unei defecțiuni tehnice ca o cauză a accidentului Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident cu victima (fara deces) acum 1 luna. Nici vorba de mers la RAR. Permisul luat, amenda, etc. dar atat. Cautati articol din legi care sa confirme asta. Eu nu am gasit pana acum. Poate n-am cautat eu destul, nu zic nu. P.S. Politia poate cere ce vrea, nu inseamna si ca e legal si ogligatoriu, in genere vorbind.

Si nu ti-au deschis dosar penal pentru vatamare din culpa? C'mon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...