Sari la conținut

Bucuresti, 7.05.2015, Calea Floreasca - Gsxf 600


Neo^_^
 Share

Postări Recomandate

In jurul orei 8:40, ploaie serioasa, cred ca s-a oprit coloana de masini (era aglomerat) si a vrut sa depaseasca / l-a surprins dar a intrat in coltul masinii din fata....nu-s foarte sigur.

 

Motocicleta nu pare sa aiba mare lucru, "calaretul" cred ca era putin in stare de soc........sper......ca a ramas pe sosea pana a venit ambulanta (care e la 5 minute).

 

Pus motocicleta pe marginea drumului si ti-am luat cheile - 0769686219, suna-ma te rog, sa ti le recuperezi.

post-10128-0-61350700-1430979516_thumb.jpg

post-10128-0-22160100-1430979523_thumb.jpg

post-10128-0-74870100-1430979529_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am vazut pe baiat chiar inainte de accident. Circulam in sensuri opuse. Eu veneam pe Stefan cel Mare spre piata Victoriei si eram cu scuterul, veneam dupa o tura de noapte si m-a prins ploaia.

Cand l-am vazut, chair ma gandeam ca nu sunt singurul pe doua roti.

Cu ocazia acestei ploi, am constat ca frana fata care este pe disc nu mai tine aproape deloc (in mod normal este putin mai slaba, dar acum era ca data cu ulei )

Tind sa cred ca este de la porcariile cu care tot stropesc strazile fiindca amortizoarele si franele sunt impecabile si ieri am mers cu scuterul aproximativ 150 km iar frana era perfecta.

O sa incerc astazi, fara sa spal cu spray de frana sa vad cum tine dupa ce se usuca... eventual sa dau si cu putina apa sa reactivez substantele "minune".

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca este de la porcariile cu care tot stropesc strazile fiindca amortizoarele si franele sunt impecabile si ieri am mers cu scuterul aproximativ 150 km iar frana era perfecta.

Intradevar masinile care "spala" drumurile patriei lasa un fel de mazga in urma lor. E binevenita ploaia asta, spala cu adevarat soselele :P.

ps: sanatate motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am vazut pe baiat chiar inainte de accident. Circulam in sensuri opuse. Eu veneam pe Stefan cel Mare spre piata Victoriei si eram cu scuterul, veneam dupa o tura de noapte si m-a prins ploaia.

Cand l-am vazut, chair ma gandeam ca nu sunt singurul pe doua roti.

Cu ocazia acestei ploi, am constat ca frana fata care este pe disc nu mai tine aproape deloc (in mod normal este putin mai slaba, dar acum era ca data cu ulei )

Tind sa cred ca este de la porcariile cu care tot stropesc strazile fiindca amortizoarele si franele sunt impecabile si ieri am mers cu scuterul aproximativ 150 km iar frana era perfecta.

O sa incerc astazi, fara sa spal cu spray de frana sa vad cum tine dupa ce se usuca... eventual sa dau si cu putina apa sa reactivez substantele "minune".

O servisare la etrieri ai facut?

 

Si pe mine m-a prins la 8.30 si acum inghit in sec pentru ca stau cu blugii uzi pe mine,la birou...

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ GBV

Franele functioneaza perfect.

Scuterul a fost cumparat de nou si are 2800 km, printre primele lucruri pe care le-am facut la inceputul sezonului au fost verificarile (lichidul de frana era schimbat din toamna).

Astazi simteam ca frana fata strangea pe disc (se simte in maneta cum placutele apasa pe disc) doar ca din cauza solutiilor, discul si placutele aluneca.

La mine, fiind roata mica de tot, discul si etrierul ajung foarte usor in balti.

Nu zic ca nu este posibil ca apa sa fi spalat si uleiul de pe carosabil (care pluteste) si sa se fi depus o pelicula extrem de fina,

Fac insa legatura cu momentele cand aparea prin martie-aprilie "asfaltul negru" si foarte alunecos - iti intra ABS-ul la masina si la frane foarte usoare.

Spunea cineva pe forum ca asta era de la o solutie ceheasca sau slovaca pe baza de sfecla, ceva anti inghet.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele placute au o eficienta scazuta cand sunt ude / rece. Problema probabil nu e de la nu stiu ce solutii.

Daca era ulei, ar ramana pe frane si dupa ce se usuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar masinile care "spala" drumurile patriei lasa un fel de mazga in urma lor. E binevenita ploaia asta, spala cu adevarat soselele :P.

ps: sanatate motociclistului.

apa este luata din Dambovita., iar comentariile cred ca sunt fara rost. traim intr-o Capitala Europeana 'kkurata'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apa este luata din Dambovita., iar comentariile cred ca sunt fara rost. traim intr-o Capitala Europeana 'kkurata'.

Nu vreau sa-mi imaginez atunci ce este in Dambovita .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Updates: fost la primiri urgente floreasca, aparent era o fata....a refuzat internarea dimineata....si aveau ceva numar de contact de-al ei, am lasat cheile la receptie si o sa le recupereze de acolo.

 

PS: sper ca ea a mutat motocicleta, ca nu mai era pe marginea drumului unde am lasat-o dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

E o colega de-a mea de munca.

Totul ok, mai mult speriata.

 

Motorul a fost preluat de alti colegi si dus in siguranta dimineata.

 

Multumim Neo pentru ajutor in recuperarea cheilor. Se dovedeste din nou cat de uniti sunt motociclistii.

 

Bafta tuturor,

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin 2013 am facut un topic asemanator cand am avut accident datorita astora de spala soseaua cu porcaria aia din dambovita si se formeaza o mazga nenorocita....ora 07:00 mergeam spre munca in momentul in care unu cu masina pune frana in fata, se duce taras cativa metri dar in cazul asta 4>2 a rezultat o ciocnire frumusica, eu am ajuns direct in portbagaj ( destul de comod fara curbe si colturi) si reparatii in valoare de vreo 400 Euro.... Ideea este ca nu stiu daca poate fi facut ceva in legatura cu asta ca din alta parte nu vad eu sa aduca apa pentru "curatenia orasului", ne mai rupem cateva oase dar este mai ieftin si pentru ei ca nah...contracte mari costuri putine cine nu doreste asa ceva

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dambovita(aia care se vede) e plina de ce se scurge de pe drumuri cand ploua... ulei, praf, jeg etc

"Dambovita" care nu se vede si care curge pe sub aia care se vede (sunt separate) e plina cu chacat si alte reziduri canalizate din oras


» Post actualizat in 07 May 2015 11:22

PS: nu doar din Dambovita iau apa...depinde de zona, mai iau si apa statuta din lacuri: IOR, 23 August/National, Plumbuita parca si Herastrau.... miroase a Delta Dunarii cand arunca apa aia cu minimormoloci pe un asfalt incins de luna lu' cuptor :crack:

 

Dar e bine.. "racorim strazile nene"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cale de atac poate e anularea contractului prin motivatie ca aia nu e spalare de strazi ci de bani. Ca sa curati ceva nu trebuie doar udata, trebuie sa mai si sa iei mizerie de pe strada. Si asta nu se face. Dar cautati pe forum, au mai fost discutii / initiative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Neo de tot ajutorul.Am recuperat motocicleta si cheia.M-am ales cu cateva vanatai si o sperietura zdravana.Motocicleta e ok, are mici crapaturi pe carenele din fata si parbrizul iesit din urechiuse.Ca idee ce s-a intamplat:ploua torential pe Floreasca, am vazut ca masina din fata franeaza, am franat si eu insa motocicleta s-a dus sanie :(.Numai bine!Cristina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin 2013 am facut un topic asemanator cand am avut accident datorita astora de spala soseaua cu porcaria aia din dambovita si se formeaza o mazga nenorocita....ora 07:00 mergeam spre munca in momentul in care unu cu masina pune frana in fata, se duce taras cativa metri dar in cazul asta 4>2 a rezultat o ciocnire frumusica, eu am ajuns direct in portbagaj ( destul de comod fara curbe si colturi) si reparatii in valoare de vreo 400 Euro.... Ideea este ca nu stiu daca poate fi facut ceva in legatura cu asta ca din alta parte nu vad eu sa aduca apa pentru "curatenia orasului", ne mai rupem cateva oase dar este mai ieftin si pentru ei ca nah...contracte mari costuri putine cine nu doreste asa ceva

ce poate fi facut? luate mostre din 'n' puncte ale orasului, duse la analize, si o mediatizare puternica in functie de rezultatele analizelor. mers pe la min. mediului, presa, televiziuni, ong-uri, etc, sa vada si populatia cat de 'curata' este capitala noastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa cazi si sa poti sa te ridici si sa pleci mai departe pe drumul tau este mai mult decat perfect . Vanataile trec , motocicleta se repara si lectia ramane invatata . Bafta si sa nu mai ai parte de astfel de evenimente :) .

Editat de 5129114
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe bune, tu dacă mergi si te prinde ploaia ce faci? Tragi pe dreapta și chemi duba?

 

Stai, la tastatura nu te poate prinde ploaia. Ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin 2013 am facut un topic asemanator cand am avut accident datorita astora de spala soseaua cu porcaria aia din dambovita si se formeaza o mazga nenorocita....ora 07:00 mergeam spre munca in momentul in care unu cu masina pune frana in fata, se duce taras cativa metri dar in cazul asta 4>2 a rezultat o ciocnire frumusica, eu am ajuns direct in portbagaj ( destul de comod fara curbe si colturi) si reparatii in valoare de vreo 400 Euro.... Ideea este ca nu stiu daca poate fi facut ceva in legatura cu asta ca din alta parte nu vad eu sa aduca apa pentru "curatenia orasului", ne mai rupem cateva oase dar este mai ieftin si pentru ei ca nah...contracte mari costuri putine cine nu doreste asa ceva

 

Ai facut si topic asemanator si tot nu te-ai lamurit cum e cu apa de Dambovita.

 

Nu e apa de vina. Apa-i apa, ori de unde ar lua-o. Nici macar nu e luata toata din Dambovita. Stiu ca era o pompa din asta pe lacul IOR. Or mai fi si altele.

Apa o baga in cisterne cu pompa nu cu galeata. Pompa aia trage mai de pe fundul lacului nu de la suprafata ca sa ia toate algele. Si poate or avea si astia o sita sa nu le bage toate mizeriile in cisterna.

 

Problema e cu drumurile. Sunt foarte murdare. Din masini se mai scurg tot felul de fluide (inclusiv pe teava de esapament). In Bucuresti parcul auto nu e chiar din 2014. Sunt o gramada de rable care scapa ulei, lichid de frana si alte substante uleioase. La asta se adauga tonele de praf.

 

Apa + praful + uleiuri de la masini = mare mazga - aluneci mai ceva decat pe gheata. Nu stiu ce e asa de greu de priceput.

 

Poate in tari mai civilizate se pune si detergent in cisterna cu care se spala drumurile ca sa mai degreseze. Si nah, e mai putin praf si mai putin ulei pe jos.

La noi mai subtire cu detergentul ca noi suntem ecologisti. Ori primaria nu are bani de detergent ori pur si simplu firmele de salubritate ”uita” sa il puna. E foarte greu de controlat.

 

Acum pe bune, tu dacă mergi si te prinde ploaia ce faci? Tragi pe dreapta și chemi duba?

 

Stai, la tastatura nu te poate prinde ploaia. Ai dreptate.

 

Da, cea mai buna solutie e sa tragi pe dreapta. Mai bine mergi pe jos acasa decat sa mergi cu ambulanta la spital.

 

Cand incepe sa ploua testezi carosabilul - cand te opresti la primul semafor (sau pur si simplu te opresti pa marginea drumului) pui piciorul jos si vezi daca iti aluneca gheata sau nu. Poti sa testezi si cu frane usoare sa vezi cat de eficiente sunt.

Daca totul e in regula si exista aderenta mergi mai departe ca un pic de ploaie n-a omorat pe nimeni. Daca in schimb aluneca tare pe jos mai bine astepti macar jumatate de ora - ploaia o sa spele in cele din urma strada si vei putea merge in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...