Sari la conținut

Honda Shadow VT750 vs. Kawasaki VN800 vs. Yamaha Virago 750 vs. Yamaha


bucsaadi
 Share

Postări Recomandate

Magna nu prea se gasesc dar cand ies la vanzare se invart in jurul sumei de 3000. Eu zic ca Shadow 750 sau Vulcan de 800 iti sunt bune. Acum depinde de gusturile tale pe care dintre cele doua modele le vei alege. Ambele au mai multe variante: custom sau clasic.

Mergisi vezi cateva si de care te vei "indragosti", aceea sa fie a ta!

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Revin...am luat decizia si am si achizitionat mobra...e un VN800 Clasic, din 96, negru, usor customizat la 42.000 km...astazi am venit calare pe el de la craiova. Multzam de sfaturi si informatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te bucuri de el, asteptam primele impresii! :peace:

 

L.E. Ne poti spune si cat a costat vacuta?

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam fain! Doamne ajuta cat mai multe drumuri fara probleme. Mobra a costat 2800E.

Am venit calare pe ea de la craiova, deci vreo 300 km, si am ramas placut impresionat de putere, comfort, pozitie, sunet...tot. Bine, am si trecut de la o clasa mai mica....virago 535 cu care nu se compara in nici o privinta posibila. Acum caut sa imi cumpar niste coburi...daca stiti ceva, dati-mi de stire.

;:)

Editat de bucsaadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Dupa cum se vede am un VN de 800 din 1995 si am si un prieten cuun VN de 800 din 2008. Al lui e drifter model cu roata groasa pe fata al meu model A (subtire). Mult mai manevrabil al meu dar al lui are coarnele inaltate si mai late. Mult mai avantajos la drum lung dar mai greu in oras.

Acum pe partea tehnica nu sunt mult difere ntiate. Carburator de reglat? Da, daca umbla un sculer matriter in ea chinez care habar nu are. Am patit-o si consumul era de 10%. Consumul in cazul ambelor motoare este simiar. Cam 6-7 %.

Motorul este puternic de 54 CP. Dar parca i-ar trebui a sasea la 90. Asa o simt.

Alte intrebari daca ai da-mi PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am facut cu ea ~ 6000 km. Ce i-am schimbat pana acum au fost gumele, i-am pus unele cu talon alb, ulei motor + filtru (Repsol 10W40 sintetic) si termocupla de pe radiator ( nu cupla ventilatorul)....aaa, si i-am pus coburi + reglaj amortizor spate ca era prea moale si imi atingea guma de aripa la hopuri....un filtru de benzina pe furtunul de alimentare ( imi blocase cuiul ponto si mi-a innecat-o de numa numa). Consumul pana acum la mers pana in 120 cu pasager nu a sarit niciodata de 5%, mai exact 4.5-4.7%. Maxim i-am dat pe A2 incarcat cu pasager umpic peste 160 km/h, ajungea cred la 170, dar n-am fortat ca ma lamurisem.

Per total...foarte multumit, cred ca am facut o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vulcan de 750 se mai incadreaza in bugetul tau e mai coioasa secat toate specificate de tine...ce-i drept mai uratica dar uiti cand tragi de gaz.....si se duce.... si la 5000 se tot duce si mai vrea

m-am dat si cu vn-ul de 800 cu hipercharger...si tot la urata mea trag ...cel putin pentru mine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cardanul pierdeau ceva putere. Intr-adevar, mult mai comod ca n-ai intretinere, si eu il preferam. VN750...o merge bine, dar arata mult mult mai urat decat vn800, mai ales decat varianta clasic. Da a Virago750 care pare inghesuita tare fara nici un rost....parerea mea.

Cum spuneam, am luat VN800 clasic si sunt multumit de el, nu regret alagerea nici un moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapanesti sanatos si daca ai nevoie de ajutor ... PM. VN 800 la VN 800 trage :)

Daca imi permiti .. tobele alea sunt gaurite cu bormasina????

 

Cu cardanul pierdeau ceva putere. Intr-adevar, mult mai comod ca n-ai intretinere, si eu il preferam. VN750...o merge bine, dar arata mult mult mai urat decat vn800, mai ales decat varianta clasic. Da a Virago750 care pare inghesuita tare fara nici un rost....parerea mea.

Cum spuneam, am luat VN800 clasic si sunt multumit de el, nu regret alagerea nici un moment.

Editat de CEMAAPUCAT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt gaurite cu bormasina si se aud foarte frumos. zgomot umpic spart cand e foarte cald motorul / tobele, dar in accelerari e demential. La o intrunire chiar cineva a ramas uimit de cum se aud in conditiile in care omul investise cativa E in niste tobe custom care se auzeau asemanator.

Merci de suport, sigur voi apela daca va fi nevoie. In principiu i-am invatat naravurile si ii cunosc punctele bune / rele, iar ca reparatii...ca oricare alta mobra din lumea asta. nimic special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...