Sari la conținut

tura de o saptamana ultra low budget


mony
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imprumut un cort sau sa cumpar unul ieftin si sa plec saptamana viitoare din Bucuresti cu scuterul de 125 cmc.

Asta e inculpatul:

 

post-25665-0-26824300-1431012311_thumb.jpg

 

Vreau sa merg la plimbare.

Nu am nicio destinatie stabilita dar vreau sa obtin cele mai mici costuri posibile.

Ma intereseaza variante de campare la malul marii care sa nu coste nimic dar daca e posibil sa fie langa o plaja frumoasa, nu prin vreo rapa.

Ca posibile destinatii, pe langa Romania ar fi Bulgaria, Grecia, Turcia.

Cunoasteti locuri care sa corespunda ?

Nu vreau sa stau mai mult de o zi, doua in acelasi loc.

In afara de stat la plaja vreau sa plec si sa vizitez cat mai multe in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Banzay

Am cumparat unul exact ca al tau :)

Si aceasi schema de culori.

 

P.S. mai ai cumva suportul pe care ai pus topcaseul (portbagajul scuterului) ?

Am vazut ca e facut dintr-un material (gen aluminiu sau antimoniu) foarte subtire in zona in care am prins topcaseul si probabil nu o sa tina al vibratii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de in siguranta esti cu camparea gratis, ramai si fara cort si fara scuter....daca mai astepti putin as veni si eu, tot cu scuterul de 250, sa fim o mica gasca,ai alt curaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca e facut dintr-un material (gen aluminiu sau antimoniu) foarte subtire in zona in care am prins topcaseul si probabil nu o sa tina al vibratii.

Nu il mai am, am dat scuterul complet :) nu cred ca e problema, nu pare genul de material sa se crape in timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ zune

Si eu sunt curios sa vad cum ma descurc, mai ales ca nu am mai fost cu cortul.

 

@ megamotoreta

am vorbit cu un coleg de-al nostru si daca reusesc sa mai aman cu o saptamana zilele libere merge si el (oricum se ducea intr-un loc care corespunde cerintelor).

 

@alex_spd

marea evadare este programata pentru luni-marti 11-12 mai iar daca reusesc sa aman inca o saptamana zilele libere, se va decala cu o saptamana (dupa 18 mai).

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spate am schimbat-o fiindca era crapata din prima zi si scapa aer.

Intre timp am comnadat unele din china, care nu au ajuns (au trecut vreo 3 saptamani).

Pe fata vad ca tine bine presiunea. Am o camera la mine pentru orice eventualitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supermarket sau minimarket se gaseste in apropierea oricarei locatii.

Este adevarat, ca daca vreau sa nu cheltiuesc mult, pot sa plec de acasa cu vreo 2kg de biscuiti varsati :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un om cu capul pe umeri si care zice lucrurilor pe nume. Omule, drum bun si sa ne zici prin ce peripetii ai trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu capul pe umeri? Eu zic ca un pic sărit, dar în sensul bun. :)

Nu ma băgam în discuție, dar ai pomenit de malul mării și ceva de Turcia. Totuși, cu scuterul...?

Și să te încadrezi într-o săptămână ar fi foarte obositor... Crede-mă, îți spun din experiență! Ok, eu m-am și dus mult înspre sud. La întoarcere drumul de la Giurgiu la București, adică ultimii câțiva zeci de km au fost...de neuitat, în viața mea nu am fost atât de obosit!

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,cand ajungi la destinatie esti obosit si nu mai ai chef de plimbare, trebuie sa te refaci. Nu are rost sa gonesti ca disperatul, ca transformi plimbarea intr-o competitie si in loc sa te bucuri de mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ aship

Merci mult :)

 

@ Tornada

Da, cu scuterul. Calatoria va fi o plimbare. Scuterul este limitat in CDI la 80 km/h, dar am vazut ca cel mai frumos merge motorul la 70 km/h.

Stiu ca il pot delimita schimbandu-i CDI-ul (costa doar 15-20 de ron nou nout in magazin) si sa prinda spre 120 km/h, dar consider ca din punct de vedere mecanic (pentru motor) si mai ales al sigurantei mele, nu merita.

S-ar putea sa cumpar totusi unul ca sa il am la mine just in case.

In Turcia am fost de foarte multe ori cu masina si stiu la ce drum as face fata. Nu e problema.

In general pentru o medie a vitezei de 50 km/h - fiindca mai opresti sa alimentezi, sa mananci, sa bei apa ( nu poti merge non stop cu viteza de 70 km/h) ar insemna in 12 ore ca fac 600 km (hai ca or fi 500 km mers lejer de tot).

Cele mai mari probleme ar fi:

- capacitatea rezervorului (4 litri pentru un consum de aproximativ 2.7 litri) ceea ce inseamna ca la aproximativ fiecare suta de km trebuie sa alimentez.

- seaua care este cam tare si inclinata putin spre fata - e putin cam incomoda la drum lung

- capacitate extrem de mica de a transporta lucruri (am pus un topcase)

 

Da, aveti dreptate, majoritatea accidentelor (cel putin auto) se intampla aproape de casa, la intoarcere, cand oboseala si deconcentrarea sunt maxime.

 

 

Se pare ca am gasit ceva frumos in Grecia la vreo 530 km.

Daca reusesc sa aman zilele libere inca o saptamana, 100% asta va fi destinatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia, ca sa vedeti ca se poate si mai si ....

 

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=1050153

 

Asta e primul road report care l-am gasit asa la nimereala, dar stiu ca nu este primul care a facut inconjurul lumii cu scuterul. Deci, se poate. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot decat sa ma bucur pentru ceea ce fac acesti oameni, pentru ceea ce reusesc sa vada si pentru ceea ce reusesc sa traiasca (partile bune.... fiindca rele sunt sigur ca sunt extrem de multe).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca in Grecia nu e riscul sa te intalnesti cu leul pe drum :)

Ar fi misto daca ai avea o camera cu tine.

 

Felicitari pentru initiativa si drum bun!

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns ln Cesme. Maine traversez in insula greceasca Chios. Pana acum am facut peste 1500 km fiindca am vizitat multe obiective.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...