Jump to content

Mare atentie cand treceti prin Glod, Moroieni, Dambovita

Recommended Posts

Am trecut de multe ori pe acolo fără probleme. Ce-i drept, toba mea nu oracaie sa anunțe cu 10 minute inainte ca vin...

Si eu merg un pic subturat prin localitate sa nu imi anunte prezenta din timp altfel fac ca animalele pe marginea drumului daca treci turat, cu viteza. Am trecut si cu bicicleta prin prin Glod-Moroieni nu am avut probleme.

Edited by varg-voshod

Cam ce crezi ca s-ar intampla daca ar ajunge acolo 15 motociclete si incercam sa discutam cu ei? Cum zici tu *pregatiti* in ce sens...adica sa comunicam frumos cu ei?..Nu ar iesi nimic mai simplu decat un scandal sau o mare bataie cu tiganii..nu intelegi ca acolo cand sunt probleme apare SPIR-UL, mascatii, numai de aia stiu de frica tiganii, politia locala?? Oare exista acolo?

Eu am avut probleme cu tiganii, chiar cu astia din Ferentari. Totul a inceput de la niste vorbe, 2 tigani m-au amenintat ca vin sa ma bata la mine in casa, eu i-am luat la misto, convins ca blufeaza. Au venit 6 taxiuri pline. Cum spui tu, o vecina a strigat ca a chemat Politia, 3 taxiuri au demarat in tromba, probabil erau cei cu antecedente. 3 au ramas, insa norocul meu a fost ca au sarit vecinii cu cazmale, bite, lanturi. Tiganii au luat-o pe coaja rau de tot, liderul e fost internat ulterior la spital. Nu au mai indraznit dupaia sa se razbune sau sa umble cu amenintari. Au inteles ca nu-i de gluma cind au de-a face cu oameni hotariti. Tot noroc pt mine a fost ca vecinii mei NU au stiut pe cine bat, dupaia au aflat ca au batut un mare interlop, au stat cu inima cit un purice de teama ca se intorc sa se razbune. Nu trebuie batuti toti tigani strinsi la scandal, e suficient sa-l altoiesti pe lider si restul o iau la goana. Tiganii sint mult mai fricosi, ei se bazeaza mereu ca romanii sint lasi si renunta.

Asa cum unii motociclisti umbla cu numarul indoit , la fel de bine pot sa-l ascunda cind debarca la tigani.

Edited by JAGI

Indiscutabil ciorile știu doar de frică. După ce mi-au furat scuterul mi-am luat pistol si am făcut câteva exerciții de tir in văzul lor. Acum ABSOLUT TOTI dau buna ziua.

Ieri am facut primul meu drum lung - Brasov-Targoviste-Bucuresti.

Am trecut prin Satul Glod Comuna Moroieni si imediat ce am trecut podul si am urmat drumul la dreapta erau cativa puradei pe margine care aruncau cu pietre. Una dintre ele m-a lovit in piciorul stang.

:shootingsmilie: la intoarcere sa arunci si tu o grenada ...

Eu am avut probleme cu tiganii, chiar cu astia din Ferentari. Totul a inceput de la niste vorbe, 2 tigani m-au amenintat ca vin sa ma bata la mine in casa, eu i-am luat la misto, convins ca blufeaza. Au venit 6 taxiuri pline. Cum spui tu, o vecina a strigat ca a chemat Politia, 3 taxiuri au demarat in tromba, probabil erau cei cu antecedente. 3 au ramas, insa norocul meu a fost ca au sarit vecinii cu cazmale, bite, lanturi. Tiganii au luat-o pe coaja rau de tot, liderul e fost internat ulterior la spital. Nu au mai indraznit dupaia sa se razbune sau sa umble cu amenintari. Au inteles ca nu-i de gluma cind au de-a face cu oameni hotariti. Tot noroc pt mine a fost ca vecinii mei NU au stiut pe cine bat, dupaia au aflat ca au batut un mare interlop, au stat cu inima cit un purice de teama ca se intorc sa se razbune. Nu trebuie batuti toti tigani strinsi la scandal, e suficient sa-l altoiesti pe lider si restul o iau la goana. Tiganii sint mult mai fricosi, ei se bazeaza mereu ca romanii sint lasi si renunta.

Asa cum unii motociclisti umbla cu numarul indoit , la fel de bine pot sa-l ascunda cind debarca la tigani.

Se stie treba cu tiganii ca sunt fricosi si prosti la bataie..Ai vazut tigan in sala de antrenamente lupte/box/arte martiale...? Sa traga de fiare controlat si sa participe la concursuri/competitii..s.a.m.d. Never ...Tupeu la maxim si gura mare! Problema este ca noi daca am face o descindere in acea zona s-ar interpreta ca un atentat la ordinea publica si atac impotriva unei minoritati...bla bla, sigur va iesi cu scanda si cine stie cum...sunt foarte violenti. Daca ne strangem 50-60 motoare putem sa facem un protest organizat sub controlul politiei, numai asa ar fi bine! Ce bine am da pe sticla a doua zi.. :crack: Si eu dupa ce am trecut prin acea zona si mi-am dat seama ca daca piatra ma lovea in casca/vizor putem sa fiu jos ....la ce crezi ca m-am gandit pentru 2 zile, nu vreau sa-ti spun, in fine mi-a trecut..

Ai vazut tigan in sala de box?

Da! In cartierul unde am copilarit jumate din astia se duceau la box sa stie o cafteala. 1/4 din astia mergeau la competitii si castigau ceva antrenorii pe seama lor, nu stiu ce naiba tot faceau de le plateau drumurile si cantonamentele.

Da! In cartierul unde am copilarit jumate din astia se duceau la box sa stie o cafteala. 1/4 din astia mergeau la competitii si castigau ceva antrenorii pe seama lor, nu stiu ce naiba tot faceau de le plateau drumurile si cantonamentele.

Sorry...adica acum cati ani daca nu sunt indiscret? Daca imi spui ca lucrurile acestea se petreceau inainte de 1989, te cred, era o alta lume si o alta viata. Sportul era o metoda de educatie si antrenamentele incepeau din scoli si licee, in spirit competitional, nu batai de strada si control de cartier... ...stiu, si eu am intalnit la vremea aceea tigani in sala si chiar seriosi. In prezent ... mai greu, vin la 2-3 antrenamente si fug dupa aceea... Vor sa invete 2- 3 sedinte sa lupte ca Bruce Lee...ca sa fie sef de gloata.

Pe la sfarsitul lui '90, inceput de 2000... imbatranesc si eu, am cam uitat ca se intampla acum vreo 15 ani :) Majoritatea, 99%, nu se duceau de spirit competitional, ci sa invete sa dea si ei cu pumnul... mai era cativa manati de reusitele lui Vastag si Mihai Leu, dar acum, la maturitate, sunt pesti/percep taxe de protectie, altii cam pe la puscarie... Mai ies, mai intra.

Napalm?

» Post actualizat in 10 May 2015 15:23

Napalm?

Sa nu deranjam vecinii nevinovati!!!

Edited by iulian-isaia

@Proxi ce sa alerg ? Cred ca daca opream se adunau zeci de locuitori si mai faceam cateva vanatai :)

Ultima oara cand am vazut un puradel pe margine care se pregatea sa arunce spre mine cu un lemn, am indreptat motorul spre el si am iesit de pe sosea. Nu mai stia in ce directie sa fuga :laugh:

Ganditi-va ca acolo s-a filmat inceputul la "Borat" :crack:

E un fel de Sanzieni, numai ca cu tigani vorbitori de romana, nu maghiara.... mereu cand trec p-acolo ma simt intors in timp, si spatiu mult in est, undeva...nu stiu.

Mi-am luat odata de la un puradel de vreo 12-13 ani (desi nu era f negru), o mana de nisip/noroi in casca, trecand prin Tamadau sau Ileana (nu mai stiu sigur, oricum, in jud CL, pe DN3).....si plin de spume am intors mobra, am oprit/cric centra/ scos cheia si am inceput sa alerg dupa puradel, avea avans (o luase la fuga de cand a vazut ca am intors)....si am zis ca ma duc dupa el pana sub patu' ma-sii la ce draci aveam, dar a fugit intr-un magazin, unde l-am prins de urechi.

"Ba (cuvant jignitor), stii ca puteai sa ma omori??? stii ca si daca nu ma omorai, platea tactu mii de euro si intra si la parnaie daca picam? Unde e ma, tactu?"

Proprietarul magazinului: "Nu-l bate nene la mine in magazin, scoate-l afara"

"Nu bat nene copii, ce ai? ...Unde stai ma??? hai la tactu' sa-i povestesti ce ai facut"

"Nu nenea, ca nu mai faaaaaaaaac, te impoooor, proomiiiiit"

Proprietarul magazinului: "Te calca-n picioare tactu bah, (cuvant jignitor), de ce dai ma cu pietre???!"

"Bine-i face...zi ma! unde stai????!"

"Nu nenea ca nu mai faaaaaac"

"Bine atunci, te duc la politie, unde e postu de politie???"

"Nu nenea ca nu mai faaaaaaaaac"

pan' la urma i-am dat drumu', ca ce era sa-i fac??? dar oare, o mai face? se speriase de tremura ca varga.... la cum zbieram la el cred ca ma facusem ca racu' de nervi.

Am trecut prin Glod de nenumarate ori cu motorul. Niciodata nu am vazut nici o intentie la puradeii mici sau mari, in afara de cazurile cind mai infata era alt "motociclist" care dadea forja sau facea mega zgomot. In rest, dimpotriva, erau doar curiosi sau vroiau sa le fac cu mina.

le-ai zis tu ceva de DOT-ul cauciucurilor de la caruta, altfel ce ar fi avut cu tine?

O replică pe cât de amuzantă, pe atât de potrivită! :crack: :crack:

» Post actualizat in 11 May 2015 16:33

Corect!

Câți dintre elevii de nota 10 practică sporturi de contact?

Așa, în general, pe la televizor, în declarațiile pe care le dau boxerii, boxerițele, par tipi/tipe care au deschis vreodată o carte?

Câți intelectuali cunoașteți că ar fi practicat sporturi de contact? (Să nu îl dați exemplu pe Badea-șpagat, nu se încadrează!)

• 3 weeks later...

Am pațit-o și eu dar in postura de biciclist, eram intr-o tura cu un vechi prieten când inițial ne-au atacat câinii intr-un sat, apoi a urmat "artileria". Obiceiul e vechi, de regulă copii sunt cei care aruncă, am pațit-o și cand eram elev si mergeam pe o cursieră pe când mai exista mahalaua lânga lacurile din Gheorgheni (Cluj) ...

» Post actualizat in 29 May 2015 08:30

O replică pe cât de amuzantă, pe atât de potrivită! :crack: :crack:

» Post actualizat in 11 May 2015 16:33

Corect!

Câți dintre elevii de nota 10 practică sporturi de contact?

Așa, în general, pe la televizor, în declarațiile pe care le dau boxerii, boxerițele, par tipi/tipe care au deschis vreodată o carte?

Câți intelectuali cunoașteți că ar fi practicat sporturi de contact? (Să nu îl dați exemplu pe Badea-șpagat, nu se încadrează!)

Mai sunt....sunt sigur, cunosc personal fosti elevi de "10" care faceau pe atunci sporturi de contact, era la mare modă...In special arte martiale (scoli de tot felul, shotokan fiind atunci extrem de popular)

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

am trecut si eu pe acolo acum vreo 2 ani si aveau aceiasi atitudine....adica pusi pe scandal si pregatiti de aruncat cu ceva. ati fost atenti la ce aveau prin curti ? aveau topitorii de fier vechi si gramezi de masini...probabil unele furate.

de atunci eu evit zona.

Am citit toate post-urile acestui topic cu interes alimentat de o proaspata experienta din categoria asta.

Aseara am avut o intamplare pe la ora 22.00 cu niste tigani ce stateau la aer prin Araci (jud. Brasov), ceva usor, doar se faceau ca dau cu ceva, dupa mine si fratemiu (pe motociclete, desigur). Asa ca mi-am adus aminte de toate aceste "mici" chestii ce se intampla la limita cu tiganii: o piatra, o intimidare, o muzica tare in miez de noapte, un miros "imbietor", un cersetor... din astea "marunte".

Eu cred ca pana la urma vom ajunge sa ocolim toate aceste zone cu probleme, daca mai punem ca le ocolim si pe cele cu drumuri proaste atunci mai raman cateva.

Sunt scarbit de astfel de gunoaie si (cred ca) pregatit sa particip la orice actiune organizata de a "nivela" un sat din asta de imputiti.

Edited by keenon

• 6 years later...

.....

Buna seara, imi cer scuze pentru incident, sunt un "puradel" din satul moroeni glod. Eu sunt diferit si premiant.. 
in fine... sper sa nu se mai intample asa ca incercati sa le faceti cu mana copiilor mai mici  pentru ca asta semnifica faptul ca sunteti prietenos deci ei se vor oprii sau daca tot nu se opresc
incercati sa vorbiti cu ei si sa le explicati ca nu este ok
Si aveti grija la copii care joaca Fotbal intre intersectie spre sanatoriu 
 cand i vedeti  salutatii =))
a da si inca un lucru aveti grija mare la un baiat alb si mic asa 1,50 pentru ca pune mana in fata la motociclisti si face lucruri urate
Noi l-am avertizat ca nu este bine si nu vrea sa inteleaga..
Imi cer scuze din nou si va urez o seara buna

Edited by RafaelBogdan

#clona