Sari la conținut

Slovacia, Cracovia( Auschwitz )-29.05-01.06.


danielc
 Share

Postări Recomandate

Salutare...la sfarsitul lunii intentionez sa fac o excursie prin muntii Tatra avand ca destinatie - Auschwitz.

Ce traseu (obiective turistice ) imi recomandati.

Daca sunt doritori ii asteptam la o escapada cu cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu intentionez sa ajung pe la Auschwitz si sunt curios pe unde as mai putea opri sa vad chestii interesante.
Eu aveam de gand sa dau pe la Miskolc la pestera cu apa termala, dar asta e mai la Sud, in Ungaria.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu intentionez sa ajung pe la Auschwitz si sunt curios pe unde as mai putea opri sa vad chestii interesante.

Eu aveam de gand sa dau pe la Miskolc la pestera cu apa termala, dar asta e mai la Sud, in Ungaria.

Miskolc (practic Miskolc-Tapolca se numeste) este in nordul Ungariei deci chiar pica in drum spre Slovacia si de acolo Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce REdevine un loc ca Auschwitz destinatia unei calatorii, chiar nu pot intelege.

 

Pentru ca prezinta interes moral si istoric, daca nu s-ar duce nimeni acolo ar fi ca si cum toata lumea ar fi uitat.

 

Unii oameni viziteaza Cernobalul, cimitirul de la Sapanta, inchisorile comuniste, altii vor sa ajunga pe drumul oaselor si exemple mai sunt.

 

Pentru mine, e nevoia de cunoastere si de a vedea cu ochii mei. Ca si dorinta de a vedea o pictura celebra, vezi poze cu ea, insa nu se compara cu nivelul de detaliu pe care il percepi cu ochii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica recomandare: Nu uitati ca intodeauna CISTIGATORII razboaielor au scris istoria dupa cum le-a convenit. Si mai mereu adevarul e undeva la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica recomandare: Nu uitati ca intodeauna CISTIGATORII razboaielor au scris istoria dupa cum le-a convenit. Si mai mereu adevarul e undeva la mijloc.

Am un prieten care a fost acolo si dupa vizita a inceput sa-si puna intrebari in sensul recomandarii tale!

» Post actualizat in 19 May 2015 19:16

Am un prieten care a fost acolo si dupa vizita a inceput sa-si puna intrebari in sensul recomandarii tale!

Asta nu inseamna ca nu trebuie vazut, ci din contra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am facut acest traseu in perioada 06.05-12.05.2015 impreuna cu inca un prieten. Am plecat din Timisoara la 06 dimineata si in jurul orei 18 am fost la Cracovia, am ales traseul prin muntii Tatra am mers pana la Budapesta si de la intrarea in Budapesta am mers pe E77 pana la Cracovia. La ducere am mers direct pana in Cracovia direct fara sa ne oprim. Pentru lagar iti recomand sa faci rezevare online, nu mai stai la coada, langa Cracovia poti sa vizitezi si minele de sare, tot asa sa iti faci programare online,noi am mers intro-o zi si la lagar si la salina, Cracovia este un oras foarte frumos, turistic si cu multe pub-uri. La intoarcere ne-am oprit la castelul Orava in Slovacia, foarte frumos un tur dureaza cam 1,5 ore, am trcut prin statiunea Donovaly. Noi am mai ramas o noapte si in Budapesta. Drumurile sunt bune, peisajele frumoase. Trebuie sa sti ca in Ungaria si in Slovacia iti trebuie vinieta pentru motocicleta, in total 110 lei. Sper sa iti fie de folos informatiile si daca te mai intereseaza ceva poti sa ma intrebi. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam acesta e traseul planificat

Oradea-Bordejov-Poprad-Vysoke-Kezmarok-Pieninsky-Cracovia(+lagar)-Ojcow-Zakopane-Banska Bystrica-Dobsina.

In Slovacia iti mai pot recomanda un drum prin munti, intre Roznava si Poprad pe nationalul 67. Cred ca a fost cea mai frumoasa bucata din Slovacia. Eu voiam sa ocolesc chiar mai mult prin munti, spre est, dar am facut prostia sa nu fac plinul in Roznava si a trebuit sa scurtez spre Poprad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...la sfarsitul lunii intentionez sa fac o excursie prin muntii Tatra avand ca destinatie - Auschwitz.

Ce traseu (obiective turistice ) imi recomandati.

Daca sunt doritori ii asteptam la o escapada cu cortul.

Mai bine te-ai duce prin muntii Tatra, avand ca destinatie Austerlitz ;)

» Post actualizat in 25 May 2015 12:29

O mica recomandare: Nu uitati ca intodeauna CISTIGATORII razboaielor au scris istoria dupa cum le-a convenit. Si mai mereu adevarul e undeva la mijloc.

In cazul de fatza, FINANTATORII razboaielor. Iar adevarul e undeva in seifurile lor. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...