Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Altceva nu are ce sa fie... ori faci misto, ori ai motorul praf. Cam in cat timp iti consuma uleiul? Am o banuiala ca nu ai pus segmentii deloc :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o banuiala ca nu prea va pricepeti, deci imi da picaturi de ulei mici de tot pe toba, parerea mea e ca uleiul pe prea subtire . si ca trebe sa bag un 5w... ca ala e mai gros si nu`l mai scoate... Dar nimeni nu da sfaturi.. doar "mistocari" se dau mari ca ei au motoare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o banuiala ca nu prea va pricepeti, deci imi da picaturi de ulei mici de tot pe toba, parerea mea e ca uleiul pe prea subtire . si ca trebe sa bag un 5w... ca ala e mai gros si nu`l mai scoate... Dar nimeni nu da sfaturi.. doar "mistocari" se dau mari ca ei au motoare..

Imi place ca tu vi sa ceri ajutorul si tot tu le spui lor ca nu se prea pricep, atata timp cat tu intrebi ce se poate intampla daca merg fara ulei nu stiu cum poti sa te astepti ca cineva sa fie serios cu tine.

 

Doar mie mi se pare ca esti foarte agitat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am mers cu 10 ml de ulei [foarte putin] si nu scotea fum si tragea destul de bine.. Ei imediat cum i`am pus uleiul [scrie pentru motoare pe benzina] atat .

Cred ca ai motor care merge fara ulei, daca ii pui ulei merge prost!

 

I-ai pus ulei hidraulic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui mutat la rubrica fun.

de curiozitate, de unde stii ca e ulei ala de pe toba? scoate fum? uleiul de care tot zici tu...unde anume il bagi? stiu ca poate aprea prosteasca intrebarea, dar totusi raspunde la ea.

apropo, daca scoti uleiul e normal sa nu mai dea pe nicaieri.....ca nu mai are ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat . am pus 5w cum scrie in carte si scotea dar doar putin.. dar fum tot scotea :)) asa ca am luat si un 0w20 [fiind ultima incercare] asta e gros .. Merge perfect . nici urma de fum sau de picaturi .. :) Am mers azi cu el cu 65 km / h [are 80 in bord] , am facut 44 de km cu el :) struna merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. Nu se duce tot motorul sigur, ori segmentii ori altceva...

Daca esti asa de sigur de ce dreak mai intrebi ? Uleiul unge segmentii ambielajul rulmentii sistemul de distributie etc deci se duce TOT motorul. Daca esti asa de sigur este OK faci ce vrei este motorul tau si poti sa-i dai foc din partea mea. Nu ar strica sa pui manuta pe ceva carti de mecanica ai putrea invata foarte multe

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca devine topic de mistouri si refulare. Omul si-a rezolvat problema, oricare ar fi fost aia, sugerez inchiderea topicului, cine e pentru?

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprob pozitiv. :)

 

Sa mai zica cineva ca FB sunt proaste. Merge cu 10 ml de ulei in baie, chiar daca era in rodaj, merge cu ulei de 2T, ce sa mai, o adevarata masinarie a Apocalipsei, motorasul ala o sa se invarta si dupa o bomba atomica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Uleiul trebuie 4t 10w 40 si sa respecte normele pt ambreiaj umed. De trebuie ulei special de motocicleta, sa aiba motocicleta pe el . Mobil 300v recomandat, eu am bagat castrol power 1 racing, e bunicel si asta. Motorul tau trebuie segmentat iarasi daca iti arunca ulei pe toba, ai avut ulei foarte purin la inceput, acest motor se unge prin balbotaj nu are pompa ulei , iar o alta greseala grava ai pus ulei 2t care este un ulei de amestec adica se pune in benzina la motoarele in 2 timpi. Cu alte cuvinte ti_ai batut joc de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Dudaewvlro a spus:

Uleiul trebuie 4t 10w 40 si sa respecte normele pt ambreiaj umed. De trebuie ulei special de motocicleta, sa aiba motocicleta pe el . 

Am vazut sudoku mai usor ca exprimarea ta ! 

 

In alta ordine de idei ...crezi ca mai exista dracovenia aia ...dupa 5 ani ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Dudaewvlro a spus:

Uleiul trebuie 4t 10w 40 si sa respecte normele pt ambreiaj umed. De trebuie ulei special de motocicleta, sa aiba motocicleta pe el . Mobil 300v recomandat, eu am bagat castrol power 1 racing, e bunicel si asta. Motorul tau trebuie segmentat iarasi daca iti arunca ulei pe toba, ai avut ulei foarte purin la inceput, acest motor se unge prin balbotaj nu are pompa ulei , iar o alta greseala grava ai pus ulei 2t care este un ulei de amestec adica se pune in benzina la motoarele in 2 timpi. Cu alte cuvinte ti_ai batut joc de el.

5 years later...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...