Sari la conținut

Bucuresti, 15.05.2015, Magheru


Fury
 Share

Postări Recomandate

 

Ce sa zic, sa fie bine ca sa nu fie rau...

Classic, neasigurare la schimbarea benzii de circulatie, eu vanataie, moto cu rezervor de frana srijelit, rezervor scrijelit, ghidon deplasat din prinderi si sper ca asta e tot. :cheers: Persoana cealalta foarte de treaba, ne-am inteles, am fost la spital, nu am nimic si o sa rezolvam cu asigurarea in zilele care urmeaza. Aveti grija, ochii cat cepele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii unde mi se pare mie ca ai gresit?

Cand te-ai mutat de pe banda 3 pe 2 , in timp ce el avea semnalul de dreapta in functiune ( asa se vede din filmare, e posibil sa fie doar un reflex)

 

Nu te-a mai vazut in oglinda ( daca s-a uitat) si ai intrat in unghiul mort .

 

Bravo ca esti bine . Ai mers incet , ai scapat cu putin .

 

Bafta in a rezolva cu asigurarea .

 

Pe viitor, multi km fara incidente.

Editat de Ativix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nasol.

 

Bine ca n-a fost nimic grav. Daca erai un pic mai atent era un accident de evitat. Puteai sa ramai pe banda a 3a si gata ca doar l-ai vazut (sau nu l-ai vazut?) ca va face dreapta. Si chiar dupa ce ai schimbat banda puteai sa eviti daca franai mai tare.

 

Acum ti-ai facut de lucru. Si cu reparatiile, dar mai ales cu recuperarea banilor.

 

Iti urez mai mult noroc decat sanatate pentru ca vanataia trece repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bucura-te ca ai posibilitatea sa deschizi un topic despre accidentul tau pe aria asta, in general aici scriu altii pentru ca subiectii sunt pe lumea ailalta!

Esti incepator, probabil ti-ai luat carnetul toamna trecuta..trebuia sa vezi ca avea semnalul dreapta pus si sa te astepti sa schimbe banda..

Tot raul inspre bine, ai numai de invatat din accidentul tau, bafta si ochii mari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochii cat cepele ... Trebuie intotdeauna sa stii ce o sa faca ala din fata, ala din lateral si ala din spate, chiar inainte ca ei sa stie. Si mai trebuie sa stii ca erai exact in unghiul (mort) fara vizibilitate al masinii. Asta nu-l disculpa pe sofer. Dar tu trebuie sa stii faptul asta ca sa poti evita. Stai in spate, sau mult in lateral, sa te poata vedea.

 

La o filtrare printre masini, trebuie sa fii extra extra extra precaut. Sa fii constient ca nimeni nu se asteapta sa treaca cineva/ceva prin spatiul acela. Esti pe cont propriu, la propriu. Se deschid usi, se vireaza, se franeaza, ti se agata ... etc. Grija mare!!!

 

Oricum, bine ca e numai atat. Iti tinem pumnii si sa nu te mai vedem in zona asta a forumului :D

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, ideea sta in felul urmator, eram pe banda 3 si cand am vazut ca masina albastra schimba banda am dat semnal sa ma bag pe banda 2. dupa ce m-am bagat pe banda 2 am inceput sa franez vazand ca si coloana si taxiul a inceput sa franeze. Nu ma asteptam ca asa din scurt sa intre masina alba pe banda 2 si buf... Acuma sunt de acord ca dupa vizionare si eu, stiind ce se va intampla, as putea acum sa evit coliziunea dar in momentul respectiv totul s-a intamplat asa repede. Am apucat sa franez, am apucat chiar sa claxonez si sa schitez o tentativa de evitare dar a fost prea tarziu. cum zicea un prieten bun care a venit sa ma ajute, dupa 5 ani de motociclism, era timpul pentru un incident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi permiti, tura viitoare (doamne fereste) nu mai intinde mana, mana la piept! ca nu poti decat sa ti-o rupi, nu e amortizor ohlins...

Editat de mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rahat se intampla in viata, asta a fost unul mic :)

o sa astepti ceva sa iti dea asigurarea sa inlocuiesti trei fiare dar tu, cum zicea cineva mai sus, esti ok! sanatatea e prioritatea nr.1

ma bucur totusi ca soferul a fost om, era asa de simplu (si des intalnit) sa se dea jos si sa inceapa cu cea plm mea ba! dat tu nu te uiti ba! etc..

sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi permiti, tura viitoare (doamne fereste) nu mai intinde mana, mana la piept! ca nu poti decat sa ti-o rupi, nu e amortizor ohlins...

Daca intinzi mana ti-o rupi, daca nu o intinzi iti rupi clavicula. E cam lose-lose.

Oricum, bine ca ai scapat sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva vroiai sa il depasesti pe dreapta?

Ce maaa?! Tu de cand conduci? Si cat prin oras? Auzi, depasire pe dreapta! Pfuaaa!

 

Eroarea a fost ca n-a anticipat miscarea cu toate ca soferul era cu semnal pus. Bine ca a scapat usor. data viitoare cand o sa vada semna pus o sa se astepte la d-astea.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te doare capu' ce auzi p-aici. Depasit pe dreapta cand vorbim de 3-4 benzi. Nu pune mana jos c-o rupi. Nu pune TU ma mana jos, sa cazi in cap! Mana se strange pe langa corp cand cazi la viteza mare si te rostogolesti pe asfalt!
Ma abtin, gata! E plin de experti
Sanatate ridere si invata din asta, altfel ai patit-o degeaba.

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea procedau la fel daca erau in locul celui din masina.

Omu a dat semnal si te-a vazut in oglinda si de aceea nu s-a bagat.

Cand s-a uitat a doua oara erai in unghiul mort crezand ca banda e libera.

Bine ca nu a fost mai grav si a fost o invatatura...mai ales pt tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! Azi a fost randul meu... In fata spitalului Floreasca.

 

Macar am ajuns repede la investigatii la sital :) Ma plictisesc pe un pat si am dat drumu la net..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare sa cazi cu amandoua maineile la piept, ca poate e mai grav si, daca tot mori, macar sa mori in pozitie, sa fii gata de aruncat pe masa. Si in buzunarasul ala unde se tine Zippo, sa ai o iconita mica si un muc de lumanare (pe langa Zippo, normal). Sau in loc sa tii o tigare intoarsa in pachet, sa bagi o lumanarica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! Azi a fost randul meu... In fata spitalului Floreasca.

 

Macar am ajuns repede la investigatii la sital :) Ma plictisesc pe un pat si am dat drumu la net..

Pune radiografiile.

 

:pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu magar (pentru ca nu are neaparat legatura directa cu accidentul tau de acum), dar ieri am facut poza asta, fix pe Magheru. Tu esti?

 

srUTFRO.jpg

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul si tenisii sunt aceeasi

nu vad casca

azi avea casca ,dovada sta filmuletul(camera este fixata pe casca) plus ca se aude cum dupa ce cade isi ridica viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi avea casca ,dovada sta filmuletul(camera este fixata pe casca) plus ca se aude cum dupa ce cade isi ridica viziera.

accidentul e de ieri. cel putin asa e editat filmul.

si da, ai dreptate cu camera.

nu mi-a trecut prin minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de poza, se mirau (in bine) la spital de la receptie, la radiografie, ecografie, asistenti, doctori, unii de la telviziune care o ardeau in fata spitalului etc. ca aveam echipamentul (cizme, manusi, casca, genunchiere, armura).. ma gandesc ce vad aia zilnic..
Eu am cazut ca broasca pe spate si socul practic l-a preluat armura si casca cu ceafa. Ma doare spatele in continuare.. ca deh.. trauma, dar daca eram zorro si nu aveam astea (nu obisnuiesc absolut de loc sa merg asa) nu cred ca mai faceam glume cu lumea locul de munca

Nu vreau sa fiu magar (pentru ca nu are neaparat legatura directa cu accidentul tau de acum), dar ieri am facut poza asta, fix pe Magheru. Tu esti?

Pune radiografiile.

 

:pics:

sorry.. fara poze din partea mea, dar de fapt e bine, ca atuncea cand sunt poze e cam jale..

P.S. Diseara ma duc la politie sa faca constatarea si dosarul, pana acuma am avut contact cu un agent de la politie care m-a asteptat sa ies de la raze sa imi ia alcolemia si mi-a zis ora si locul unde ne vedem sa terminam birocratia.
Intrebare: se face dosar de dauna pe motocicleta, si dupa dosar separat pe echipament (casca ca am dat cu ceafa de asfalt) ala unde se face? tot la politie ii zic baga casca pe dosar sau se face complet separat la asigurator?

Merci! si grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat cand am facut poza, e la 19:58, cam la o ora dupa ce a cazut.

E posibil ca in poza sa mute motorul/sa verifice daca este totul in ordine, nu stiu, ca nu am stat sa vad de unde venea si unde se ducea...

 

Oricum, cine vede asta in afara contextului se gandeste la ce e mai rau (gen uite-l si pe ala fara casca pe Magheru - eu la asta m-am gandit cand l-am vazut).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu magar (pentru ca nu are neaparat legatura directa cu accidentul tau de acum), dar ieri am facut poza asta, fix pe Magheru. Tu esti?

 

srUTFRO.jpg

 

Nu, eu eram in masina alba cu soferul, ma duceam la spital, Cel de pe motor e prietenul meu care a tras motorul langa o banca la vreo 20 de m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...