Sari la conținut

Bucuresti, 15.05.2015, Sos. Mihai Bravu, intrare Victor Babes


Val.Hayabusa
 Share

Postări Recomandate

In unele tari civilizate, depasirea cu 50km/h a vitezei legale te lasa pieton ani de zile, amenzi uriase. Evident ca nimanui din cei ce comenteaza "suspendati permisele soferilor" nu ar fi de acord sa-i fie anulat permisul din cauza ca a facut o mica accelerare cu motoreta din dotare, plecat de la semafor si a atins doar 100km/h . "Ce naiba, e viteza mica, motoreta poate si 280km/h! Nici nu mi-am dat seama ca am 100/h. Doar nu o sa merg cu 50/h cu asemenea moto, pt 50/h imi luam scuter de 50cc".

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca-l cunosti pe baiat spune-ne si noua cine este.

e coleg cu noi aici pe forum?

are experienta sau este incepator?

nu stiu daca este neaparat importanta asta , dar vrem cu totii sa aflam exact ce s-a intamplat.

personal tind sa cred ca a plecat ca din pusca de la semafor si n-a mai avut ce face cand s-a vazut cu masina in fata lui.

ii urez multa sanatate si recuperare usoara !

Silver Arrow, DStar si Jagi le-au zis foarte bine...Finul are de asemeni dreptate. Cine e acest motociclist, ce nick are daca intra pe forum, as vrea sa-i vad comentariile mai vechi si cata experianta are, ar fi interesant de aflat. Apoi ar fi interesant si despre sofer sa aflam cate ceva: ce varsta, ce etnie, ce experienta de condus are...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver Arrow, DStar si Jagi le-au zis foarte bine...Finul are de asemeni dreptate. Cine e acest motociclist, ce nick are daca intra pe forum, as vrea sa-i vad comentariile mai vechi si cata experianta are, ar fi interesant de aflat. Apoi ar fi interesant si despre sofer sa aflam cate ceva: ce varsta, ce etnie, ce experienta de condus are...

de Azi inainte doar cu un CV in pdf trimis la acest user vom putea iesi pe strazi .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de acum asteaptate sa iasa cineva in drum!

Chiar si cand mergi relaxat pe drum cunoscut, ai un moment de neatentie, drumul si partenerii de trafic iti fac surprize...

Pe motor nu poti lasa nici un moment garda jos ...am patit-o si eu, au mai patit-o si altii, unii inca o patesc...si o sa o mai pateasca...

Indiferent de experienta acumulata, de km, trebuie concentrare, atentie distributiva, trebuie sa stii tot ce ai in jurul tau... in imediata apropiere si in adancime, adaptarea vitezei in functie de vreme, de zona si densitatea traficului.

» Post actualizat in 16 May 2015 06:20

de Azi inainte doar cu un CV in pdf trimis la acest user vom putea iesi pe strazi .......

Multi isi dau cu parerea pe aici... dau fel de fel de sfaturi, sunt aroganti si plini de basini...Cand au accident nu se mai aude nimic, sa nu le strice imaginea... tac chitic, prietenii ii acopera ca apoi sa apara iar si sa debiteze aceleasi ineptii pe forum. De aceea as fi dorit sa vad cine e persoana si cum gandeste...cat de ,,expert'' a fost inainte de accident.

Cu etnia e alta poveste...unii incalca orice regula mai des decat altii, fie si dintr-un cod rutier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu inteleg mistoul fin pe care il face Iananchim.

Fast arrow doreste sa vedem daca experienta motociclistului sau lipsa acesteia a avut un rol in accident.

Motivul este evident. Poate asa mai invata debutantii despre cum este cu motorul, mai ales cand ai destui cai putere sub tine.

Cat despre sofer, indiferent de varsta, sex, etnie, acesta va spune ca nu l-a vazut pe motociclist. Sincer banuiesc ca omul cand a iesit din curte s-a uitat in stanga, a vazut masinile la semnafor, apoi in dreapta. A zisca are timp sa faca manevra imbecila. Cat se uita omul in dreapta s-a pus verde, si moto a demarat ca la GP. Asa cum v-am spus ieri, de la semafor la locul impactului sunt circa 70 m.

Soferul a demarat si el cu ochii in dreapta. Cat timp ii trebuie unei moto sa parcurga cei 70 m? Putin. Banuiesc ca motociclistul l-a vazut pe sofer si a facut 2 supozitii: prima ca soferul l-a vazut, si a doua ca nu o fi atit de bou incat sa intoarca peste linia coninua. Amandoua gresite.

In trafic pleci exact de la premisele inverse:

1 - soferul nu te-a vazut

2 - va efectua manevra care te va pune in pericol

Vezi de exemplu incidentul de ieri cu chopperul culcat de Renault. Acelaeasi supozitii ignorate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe banda 2 rula o masina. Mobra pe 3. Cand boul a iesit in cox din curtea spitalului masina de pe 2 a franat abrupt (declaratia soferului). E clar ca mobra de pe 3 a vazut tarziu boul, mobra fiind vitezana (pozitie joasa) si avand masina pe banda 2 care i-a acoperit buna parte din campul vizual de pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti INCREDIBILI...

UN (cuvant urat) CARE INTENTIONAT incalca cele mai simple norme de circulatie si baga in spital un om iar voi vreti istoricul motociclistului

pe care l ascund prieteni....

ce sa acopere .....CA UN (cuvant urat) CU AUTO NU A RESPECTAT O REGULA ELEMENTARA DE CIRCULATIE?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca masina care a frinat sa-i faca loc boului avea un 60/h. Motocicleta venita de ce nu a frinat deloc vazind ca masina de pe B2 opreste?Da, normal , avea prioritate. Pe patul de spital, conteaza daca a avut sau nu prioritate? Daca nu aveam grija de noi, sintem niste timpiti sa credem ca Statul va avea grija sa nu ni se intimple nimic rau.

 

Ai iesit de pe proprietatea ta? Esti pe cont propriu.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit pe topic doar din dorinta de a afla ca bikerul este bine.

Surpriza neplacuta a fost sa vad cum unii useri se cearta intre ei pe problema impartirii vinovatiei.

Un accident este un accident, punct, pot fi 1000 de cauze, poti face accident si la 30KM/h....

Important este ca riderul sa scape cat mai usor din asta, consider ca este pacat sa il presupunem vinovat de accident, ca avea nu stiu ce viteza doar pt ca avea GSXR 1000, sau cati cm cubi o fi avut motorul acela.

Nu inteleg cum se face ca, pe strada ne salutam intre noi, iar aici parca suntem niste dusmani, rivali, unul mai destept/experimentant ca altul...

 

Tot ce imi doresc este ca baiatul sa fie bine, multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovatia o stabileste organu'.

Daca riderul a avut viteza mai mare decat viteza legala va fi si el vinovat. Nu o sa mai conteze cine a fost mai vinovat decat celalalt, o sa fie culpa comuna.

 

Noi nu stabilim vinovatii.

In schimb ar trebui sa discutam despre ce ar fi trebuit sau n-ar fi trebuit sa faca riderul ca sa nu ajunga in situatia asta.

Pe forumul moto or sa fie, by default, conservarii de vina. Ok. Asta s-a stabilit deja. Si? Mai departe? Strigam moarte conservarilor sau invatam sa ne ferim de soferii neatenti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emilio, iti jur ca daca nu treceam pe la locul accidentului, care m0a intirziat 10min in drumul spre job, nu ma oboseam sa scriu. Insa de la locul "crimei" vezi altfel realitatea decit privid poze. Plus ca stiu zona, traficul , de peste 10 ani de zile, circul in fiecare zi pe acolo si nu e primul accident auto-moto pe care-l vad eu in aceeasi locatie. Plus ca scenariul e tras la indigo.


» Post actualizat in 17 May 2015 07:24


La milioanele de masini care circula in zona, nu am vazut mai mult de 10accidente auto-auto datorate intoarcerii pe linia continua. O face inclusiv Politia, multi care ies sau vor sa intre la spitale, la Megaimage. Tot bvd-ul Mihai Bravu e plin de masini care intorc pe linia continua, Politia inchide ochii de cele mai multe ori.


» Post actualizat in 17 May 2015 07:28


Bulevardele largi , in oras iti ofera cele mai mari surprize mortale. Exista tentatia de a accelera pe asemenea tronsoane aparent libere, insa masini care apar de nicaieri gasesti non stop.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place ca tot ceea ce e scris aici nu are nimic de a face cu modalitatea producerii accidentului. Aaa, ba da, autoturismul care vroia sa vireze stanga peste marcajul continuu si motocicleta care se deplasa catre Pasajul Muncii. In rest, totul sunt fabulatii care mai de care mai departe de adevar :)

 

P.S.: Stiri despre starea baiatului? Nu de alta dar s-a spus mai devreme ca se afla la ATI intubat si ventilat, asta nu conteaza cat de cat putin??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place ca tot ceea ce e scris aici nu are nimic de a face cu modalitatea producerii accidentului. Aaa, ba da, autoturismul care vroia sa vireze stanga peste marcajul continuu si motocicleta care se deplasa catre Pasajul Muncii. In rest, totul sunt fabulatii care mai de care mai departe de adevar :)

 

P.S.: Stiri despre starea baiatului? Nu de alta dar s-a spus mai devreme ca se afla la ATI intubat si ventilat, asta nu conteaza cat de cat putin??

Baiatul e mult mai bine, este constient si se recupereaza,leziunile sunt in regresie,creierul intr-o bucata,toti cei care trebuie sa cunoasca detalii despre starea lui sunt informati.

Nu mai bateti campii aiurea pe forum legat despre ce viteza avea, ca a decolat cu miarul GSXR ca asa fac toti dementii cu supersport, ca asa le trebuie dc merg pe motoare de-astea. Lasati-l in pace ca sughite si n-are voie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem (si bine facusem),ce cloaca a ajuns aici. Multumesc de reamintire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Sunt sotia motociclistului care a avut acest accident, motociclista si eu. Am vazut sfaturile, parerile si aberatiile unora. Gandurile de bi e ale altora. Multi, foarte multi dintre voi, in necunostinta de cauza, bateti campii si va dati mari cunoscatori in domeniu. Anii de experienta (in plus sau in minus) nu va fac zei. Si o sa intelegi asta doar im momentul in care o sa deschideti ochii intr-un pat de spital si o sa va vedeti sotia si sora implorand doctorii, asistentele si pe Dumnezeu sa va tina pe pamant. Abia atunci o sa aveti (probabil) dreptul sa dati replici de experti. Pana una-alta, sunteti toti la fel de inconstienti, diferenta o face doar gradul. Nu o sa stau sa va spun ce fel de om este Ciprian pentru ca cei care il cunosc stiu ce si cum.. iar pt cei care nu il cunosc, oricum nu conteaza. Am vazut ca au fost oameni care au intrebat de starea lui asa ca am hotarat sa le multumesc si sa le spun ca Cip este mai bine. Este tinut cu sedative si calmante, inca nu simte durerile, inca are pierderi scurte de memorie. A suferit un hematom cranian, un hematom la ficat si unul la vezica. Cel de la cap a pus cele mai mari probleme, insa luptam. Am vazut ca cineva pe aici transcrie ce stie (cel mai probabil) de la mine, dar transcrie eronat. Da, hematomul cranian este in remisie, dar sangerarea de la vezica inca nu s-a oprit. Este posibil ca tu sa fi fost in vizita la alt pacient pentru ca la Ciprian nu te lasau sa intrii. Este inca la Terapie Intensiva.

Im concluzie lucrurile se misca in directia buna, suntem puternici si vom trece peste orice. Cei care simtiti nevoia sa judecati: va rog sa judecati oamenii pe care ii cunoasteti. Altfel.. ar di mai frumos din partea voastra sa va abtineti.

va doresc tuturor o seara linistita si... sa aveti grija de voi. Cei dragi va asteapta acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se resorb toate pana la urma. O sa dureze ceva, dar o sa treaca peste. Curaj!

 

Apropos, cred ca ar trebui sa se introduca o limita a numarului de greseli gramaticale pe care le poti face intr-o postare si, daca e depasita, sa se stearga cu totul. Si-asa astia care o comit grav spun de obicei numai bazaconii...wtf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oana ii doresc sotului tau multa sanatate si sa fie cat de curand alaturi de tine pe motor ! Noi dezbatem la rubrica asta doar dinamica unui accident oarecare pentru noi, fara a fi experti si incercam sa intelegem cauzele....sigur ca unii mai gresesc in supozitiile lor, dar nu te mai necaji, lasa forumul, concentreaza-te pe ajutorul acordat sotului tau, e mai important decat ce zice lumea aici. Cand se face bine, daca vrea, ne spune el ce s-a intamplat cu adevarat. Daca poti si vrei, tine-ne in continuare la curent. Daca te putem ajuta in vreun fel spune-ne.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Sunt sotia motociclistului care a avut acest accident, motociclista si eu. Am vazut sfaturile, parerile si aberatiile unora. Gandurile de bi e ale altora. Multi, foarte multi dintre voi, in necunostinta de cauza, bateti campii si va dati mari cunoscatori in domeniu. Anii de experienta (in plus sau in minus) nu va fac zei. Si o sa intelegi asta doar im momentul in care o sa deschideti ochii intr-un pat de spital si o sa va vedeti sotia si sora implorand doctorii, asistentele si pe Dumnezeu sa va tina pe pamant. Abia atunci o sa aveti (probabil) dreptul sa dati replici de experti. Pana una-alta, sunteti toti la fel de inconstienti, diferenta o face doar gradul. Nu o sa stau sa va spun ce fel de om este Ciprian pentru ca cei care il cunosc stiu ce si cum.. iar pt cei care nu il cunosc, oricum nu conteaza. Am vazut ca au fost oameni care au intrebat de starea lui asa ca am hotarat sa le multumesc si sa le spun ca Cip este mai bine. Este tinut cu sedative si calmante, inca nu simte durerile, inca are pierderi scurte de memorie. A suferit un hematom cranian, un hematom la ficat si unul la vezica. Cel de la cap a pus cele mai mari probleme, insa luptam. Am vazut ca cineva pe aici transcrie ce stie (cel mai probabil) de la mine, dar transcrie eronat. Da, hematomul cranian este in remisie, dar sangerarea de la vezica inca nu s-a oprit. Este posibil ca tu sa fi fost in vizita la alt pacient pentru ca la Ciprian nu te lasau sa intrii. Este inca la Terapie Intensiva.

Im concluzie lucrurile se misca in directia buna, suntem puternici si vom trece peste orice. Cei care simtiti nevoia sa judecati: va rog sa judecati oamenii pe care ii cunoasteti. Altfel.. ar di mai frumos din partea voastra sa va abtineti.

va doresc tuturor o seara linistita si... sa aveti grija de voi. Cei dragi va asteapta acasa.

 

Bravo Catalina .

 

Iti tin pumnii si daca e nevoie de ceva ( si aici ma refer, in cazul meu, la ceva banuti ca in mod cert cu astia se poate face orice) arunca un PM.

 

In rest numai de bine ( si nu uita, pe acest forum sunt maxim 10 utilizatori " ok ". restul...uita-te cine conduce tara si asta spune tot. ne reprezinta..).

 

Sanatate maxima, putere si Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am scris de pe telefon si vad ca nu s-a postat decat pe jumatate. Asa ca, o sa imi continui intrebarea pentru Jakk: ce ai face? Eu sper (cred ca sper) ca maine sa il intalnesc pe omul care m-a adus in starea in care sunt. Omul care ne-a schimbat intreaga viata radical! Ai apreciat vreodata un zambet sters in coltul gurii sotiei tale? Daca ai tupeul necesar, vin-o sa iti povesesc eu cum un gest atat de simplu si de normal te poate face sa ai incredere in ziua de maine si iti poate da sperante sa lupti. Din spatele tastaturii toti suntem zmei. Crezi ca eu nu am fost in locul tau? Eu nu am dat cu RIP pe la prieteni si nu i-am dojenit pentru greseli? E usor... e joaca de copil... Crede-ma, e de 10 ori mai rau cand esti in locul in care sunt eu acum. Si stii care e toata faza? Nu accidentul. Nu vina cuiva. Nu ce s-a intamplat. Nu astea te omoara in fiecare zi. Ci faptul ca stii ca persoana draga lupta, dar nu stii cat. Faptul ca in primele ore il vezi intins pe o masa, fara nici o miscare... si te intrebi daca va reusi. Ajungi acasa si ti se pare ca este la un strain in casa. Faci curatenie la 2 noaptea ca sa reusesti sa "iei o pauza" psihologica. Iti spun, daca ai ceva sa imi transmiti... daca vrei sa imi spui ca e normal ce mi se intampla... ma gasesti la spital cam 90% din zi. In fata spitalului si pe holuri in mare parte. O sa ma recunosti cu siguranta...

Pentru ceilalti motociclisti, astia care nu sunt cei mai cei din lumea intreaga si care au mai ciupit si ei gazul in oras (ca asa facem toti, difera doar nivelul de ipocrizie cu care recunoastem asta): vineri cand am ajuns la spital politistii mi-au spus ceva cum ca Cip nu avea "viteza neregulamentara". Maine probabil ca o sa aflu mai multe. Insa daca ma intrebati pe mine... In ditamai bulevardul... si daca ar fi avut 300 la ora... singura "pedeapsa" pe care trebuia sa o primeasca era o amenda de radar. Maxim. Si asta pentru ca indiiferent cu ce viteza mergi (in oras sau nu), indiferent cat esti de tanar sau batran, de destept sau de prost, de bogat sau sarac... Nimeni, dar NIMENI nu are dreptul sa iti decida viata. Mai ales ca totul se intampla in Bucuresti, unde sunt mii de motociclisti, unde s-au facut zeci de campanii si marsuri de constientizare.... Poate mi-a luat Dumnezeu mintile, insa eu nu gasesc nici o scuza logica pentru ceea ce s-a intamplat. Probabil de la oboseala nu mai gandesc coerent, insa va rog ca cei care considerati ca aveti sa imi spuneti ceva, pro sau contra, de bine sau de rau, ma gasiti la spital. Otrava unora de pe aici imi face rau si nu o sa mai intru.

Oricum... pana nu ajungi in punctul ala... pana nu vezi... nu intelegi.

Multumesc inca o data pentru incurajari, pentru ganduri frumoase si rugaciuni. O zi usoara tuturor...


» Post actualizat in 18 May 2015 05:44

Foxbat, iti multumesc pentru ajutor, insa momentan suntem ok. Banii nu ne pun probleme in momentul asta, firma la care lucreaza Ciprian s-a oferit sa ne acopere orice interventie medicala. Singurul lucru de care ma gandeam la un moment dat ca vom avea nevoie este transfuzia de sange, insa, din fericire, nu este necesara. Multumesc inca si inca si inca o data pentru incurajari si pentru ganduri... Nici nu stiti ce bine prinde cand cineva te imbarbateaza si iti spune "capul sus, ca o sa fie bine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am scris de pe telefon si vad ca nu s-a postat decat pe jumatate. Asa ca, o sa imi continui intrebarea pentru Jakk: ce ai face? Eu sper (cred ca sper) ca maine sa il intalnesc pe omul care m-a adus in starea in care sunt. Omul care ne-a schimbat intreaga viata radical! Ai apreciat vreodata un zambet sters in coltul gurii sotiei tale? Daca ai tupeul necesar, vin-o sa iti povesesc eu cum un gest atat de simplu si de normal te poate face sa ai incredere in ziua de maine si iti poate da sperante sa lupti. Din spatele tastaturii toti suntem zmei. Crezi ca eu nu am fost in locul tau? Eu nu am dat cu RIP pe la prieteni si nu i-am dojenit pentru greseli? E usor... e joaca de copil... Crede-ma, e de 10 ori mai rau cand esti in locul in care sunt eu acum. Si stii care e toata faza? Nu accidentul. Nu vina cuiva. Nu ce s-a intamplat. Nu astea te omoara in fiecare zi. Ci faptul ca stii ca persoana draga lupta, dar nu stii cat. Faptul ca in primele ore il vezi intins pe o masa, fara nici o miscare... si te intrebi daca va reusi. Ajungi acasa si ti se pare ca este la un strain in casa. Faci curatenie la 2 noaptea ca sa reusesti sa "iei o pauza" psihologica. Iti spun, daca ai ceva sa imi transmiti... daca vrei sa imi spui ca e normal ce mi se intampla... ma gasesti la spital cam 90% din zi. In fata spitalului si pe holuri in mare parte. O sa ma recunosti cu siguranta...

Pentru ceilalti motociclisti, astia care nu sunt cei mai cei din lumea intreaga si care au mai ciupit si ei gazul in oras (ca asa facem toti, difera doar nivelul de ipocrizie cu care recunoastem asta): vineri cand am ajuns la spital politistii mi-au spus ceva cum ca Cip nu avea "viteza neregulamentara". Maine probabil ca o sa aflu mai multe. Insa daca ma intrebati pe mine... In ditamai bulevardul... si daca ar fi avut 300 la ora... singura "pedeapsa" pe care trebuia sa o primeasca era o amenda de radar. Maxim. Si asta pentru ca indiiferent cu ce viteza mergi (in oras sau nu), indiferent cat esti de tanar sau batran, de destept sau de prost, de bogat sau sarac... Nimeni, dar NIMENI nu are dreptul sa iti decida viata. Mai ales ca totul se intampla in Bucuresti, unde sunt mii de motociclisti, unde s-au facut zeci de campanii si marsuri de constientizare.... Poate mi-a luat Dumnezeu mintile, insa eu nu gasesc nici o scuza logica pentru ceea ce s-a intamplat. Probabil de la oboseala nu mai gandesc coerent, insa va rog ca cei care considerati ca aveti sa imi spuneti ceva, pro sau contra, de bine sau de rau, ma gasiti la spital. Otrava unora de pe aici imi face rau si nu o sa mai intru.

Oricum... pana nu ajungi in punctul ala... pana nu vezi... nu intelegi.

Multumesc inca o data pentru incurajari, pentru ganduri frumoase si rugaciuni. O zi usoara tuturor...

» Post actualizat in 18 May 2015 05:44

 

Foxbat, iti multumesc pentru ajutor, insa momentan suntem ok. Banii nu ne pun probleme in momentul asta, firma la care lucreaza Ciprian s-a oferit sa ne acopere orice interventie medicala. Singurul lucru de care ma gandeam la un moment dat ca vom avea nevoie este transfuzia de sange, insa, din fericire, nu este necesara. Multumesc inca si inca si inca o data pentru incurajari si pentru ganduri... Nici nu stiti ce bine prinde cand cineva te imbarbateaza si iti spune "capul sus, ca o sa fie bine".

Ce crezi tu ca o sa-i faca legea soferului ? nimic grav. Tu crezi ca il intereseaza pe conservator de soarta sotului tau , ala se vaita de masina acum cum sa o repare , nu are nimeni grije de tine in trafic , trebuie sa iti porti singur . Dar acum sincer , cand pleca sotu de acasa nu iai zis tu niciodata sa fie atent si sa aibe grije de el , sa mearga mai usor ? Si na ca inevitabilul sa intamplat , a platit mult pentru pasiunea lui si o s-a traga toata viata de ele , din partea mea multa sanatate si numai bine , scopul postari era sa ii atentionez si pe alti , nu ce ai crezut tu ca as avea ceva cu tine .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am scris de pe telefon si vad ca nu s-a postat decat pe jumatate. Asa ca, o sa imi continui intrebarea pentru Jakk: ce ai face? Eu sper (cred ca sper) ca maine sa il intalnesc pe omul care m-a adus in starea in care sunt. Omul care ne-a schimbat intreaga viata radical! Ai apreciat vreodata un zambet sters in coltul gurii sotiei tale? Daca ai tupeul necesar, vin-o sa iti povesesc eu cum un gest atat de simplu si de normal te poate face sa ai incredere in ziua de maine si iti poate da sperante sa lupti. Din spatele tastaturii toti suntem zmei. Crezi ca eu nu am fost in locul tau? Eu nu am dat cu RIP pe la prieteni si nu i-am dojenit pentru greseli? E usor... e joaca de copil... Crede-ma, e de 10 ori mai rau cand esti in locul in care sunt eu acum. Si stii care e toata faza? Nu accidentul. Nu vina cuiva. Nu ce s-a intamplat. Nu astea te omoara in fiecare zi. Ci faptul ca stii ca persoana draga lupta, dar nu stii cat. Faptul ca in primele ore il vezi intins pe o masa, fara nici o miscare... si te intrebi daca va reusi. Ajungi acasa si ti se pare ca este la un strain in casa. Faci curatenie la 2 noaptea ca sa reusesti sa "iei o pauza" psihologica. Iti spun, daca ai ceva sa imi transmiti... daca vrei sa imi spui ca e normal ce mi se intampla... ma gasesti la spital cam 90% din zi. In fata spitalului si pe holuri in mare parte. O sa ma recunosti cu siguranta...

Pentru ceilalti motociclisti, astia care nu sunt cei mai cei din lumea intreaga si care au mai ciupit si ei gazul in oras (ca asa facem toti, difera doar nivelul de ipocrizie cu care recunoastem asta): vineri cand am ajuns la spital politistii mi-au spus ceva cum ca Cip nu avea "viteza neregulamentara". Maine probabil ca o sa aflu mai multe. Insa daca ma intrebati pe mine... In ditamai bulevardul... si daca ar fi avut 300 la ora... singura "pedeapsa" pe care trebuia sa o primeasca era o amenda de radar. Maxim. Si asta pentru ca indiiferent cu ce viteza mergi (in oras sau nu), indiferent cat esti de tanar sau batran, de destept sau de prost, de bogat sau sarac... Nimeni, dar NIMENI nu are dreptul sa iti decida viata. Mai ales ca totul se intampla in Bucuresti, unde sunt mii de motociclisti, unde s-au facut zeci de campanii si marsuri de constientizare.... Poate mi-a luat Dumnezeu mintile, insa eu nu gasesc nici o scuza logica pentru ceea ce s-a intamplat. Probabil de la oboseala nu mai gandesc coerent, insa va rog ca cei care considerati ca aveti sa imi spuneti ceva, pro sau contra, de bine sau de rau, ma gasiti la spital. Otrava unora de pe aici imi face rau si nu o sa mai intru.

Oricum... pana nu ajungi in punctul ala... pana nu vezi... nu intelegi.

Multumesc inca o data pentru incurajari, pentru ganduri frumoase si rugaciuni. O zi usoara tuturor...

» Post actualizat in 18 May 2015 05:44

Foxbat, iti multumesc pentru ajutor, insa momentan suntem ok. Banii nu ne pun probleme in momentul asta, firma la care lucreaza Ciprian s-a oferit sa ne acopere orice interventie medicala. Singurul lucru de care ma gandeam la un moment dat ca vom avea nevoie este transfuzia de sange, insa, din fericire, nu este necesara. Multumesc inca si inca si inca o data pentru incurajari si pentru ganduri... Nici nu stiti ce bine prinde cand cineva te imbarbateaza si iti spune "capul sus, ca o sa fie bine".

 

In primul rand, toata comunitatea moto e alaturi de tine si de sotul tau, indiferent de ce dam noi din gura sau comentam. Toti ne dorim sa se faca bine cat mai repede si sa revina in sa.

 

Cred ca postul tau plin de emotie si de durere ii va ajuta pe multi sa se gandeasca mai bine, sa fie mai cumpatati si poate si datorita tie vor stii sa se fereasca de accidente.

Lumea are tendinta sa comenteze despre un accident ca despre ceva abstract. Degeaba sfaturi, degeaba contre, multi raman cu impresia ca accidentul respectiv a fost doar o poveste, ca ceva care citesti intr-o carte.

Poate ca postul tau o sa ii faca sa inteleaga ca totul e real. Ca drama e reala. Ca se poate intampla oricui.

 

Multa sanatate lui Ciprian si tie multa putere sa treci peste toata povestea asta urata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu celor spuse de DStar, un post de bun simt, in sfarsit.

Sanatate lui Ciprian si tarie, tie, Oana. Daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa-l ceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...