Sari la conținut

Bucuresti, 15.05.2015, Sos. Mihai Bravu, intrare Victor Babes


Val.Hayabusa
 Share

Postări Recomandate

Oana, pentru tine si pentru Ciprian cel mai inportant este ca el evolueaza bine.

De acuma singurii vostrii aliati sunt rabdarea si nervi de otel. Va urma o perioada de suferinta fizica pentru el si din pacate una nervoasa pentru tine. Nervii iti sunt necesari ca sa treci peste imbecilitatea sistemului juridic romanesc care il va mangaia pe cap pe sofer si ii va spune 'sa nu mai faci, bine?'. Si el pentru ca a avut o atitudine cooperanta si si-a recunsocut vina va primi ceva cu suspendare. Justitia pleaca de la prezumtia tampita ca nu a vrut, asa a fost sa se intample. Faptul ca el se afla la volan si a decis pe unde sa o ia cu masina este din cate se pare complet irelevant pentru justitie. Si in 90% din cazuri primeste ceva cu suspendare, adica pe scurt basma curata.

Si atunci, ca orice om intreg la minte, vei avea o revolta interioara ingrozitoare fiind jignita si umilita de justitia care este oarba de-a binelea, dar va trebui sa treci peste asta.

Sa fii sigura, ca indiferent de ce crede unul si altul si va 'cearta' ca mers sau nu a mers repede etc, toti sunt linga voi, aici vei fi mereu intre prieteni si vei gasi sprijin.

Curaj, suntem langa voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multa sanatate, Cip!

 

Nu-s chiar activ pe forum, dar cazul asta hits too close to home... Ma baieti, presupunand ca a plecat glont de la semafor, nu vi se pare cam ciudat ca n-a avut campul vizual liber sa vada toate cele trei benzi? Si eu merg tare, si cu masina si cu motorul si din experienta mea, cand esti primul plecat de la semafor vezi stanga dreapta tot.. daca ar fi plecat glont, ocolea conserva.

 

Eu sunt convins ca a plecat normal de la semafor si a fost luat prin surprindere. Banda 2 a franat iar soferu a inteles sa se bage. Manevre de taximetrist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca cineva pe aici transcrie ce stie (cel mai probabil) de la mine, dar transcrie eronat. Da, hematomul cranian este in remisie, dar sangerarea de la vezica inca nu s-a oprit. Este posibil ca tu sa fi fost in vizita la alt pacient pentru ca la Ciprian nu te lasau sa intrii. Este inca la Terapie Intensiva.

 

cine a scris stie f bine situatia lui, poate mai bine ca tine <are voie la el oricand si stie despre ce vb>, dar lasa asta, important e ca ti-e sotul (mai) bine...

 

SFAT: nu mai intra pe pagina asta, nu mai citi si nu mai intra in polemici ca o sa te enervezi/superi degeaba, sectiunea asta e plina de "experti" si sfinti si fiecare accidentat este judecat aici, chiar si aia de mergeau cu 15 la ora pe mobre de 125 si le-a picat un ghiveci in cap... deci uita de pagina asta si concentreaza-ti atentia pe baiat.

SANATATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi facusem cont sa va spun, ca familia stie de acest topic si va v-a raspunde sau da informatii ce anume considera ca trebuie spus. Insa vad ca Oana si-a facut cont, sa va tina la curent, in schimb intra in anumite polemici cu unii, si are destule pe cap, nu-i mai trebuie sa se enerveze si cu acest topic, asa ca ganditi-va de doua ori cand scrieti, cateodata cuvintele dor !

Intreba cineva de experienta, cred ca se apropie de 10 ani, insa nu asta conteaza, a avut ghinionul sa fie la momentul nepotrivit in locul nepotrivit, cred ca si cu masina daca era tot intra in acel individ, insa accidentul s-ar fi mutat in ograda celuilalt si el ar fi scapat si cel care a comis ilegalitatea ar fi fost in spital.

 

Ciprian multa sanatate, speram sa te putem vizita cat mai curand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca fac ce fac si tot intru aici. Si va spun si de ce: pentru ca am vazut ca multi m-ati incurajat si habar nu aveti cat de bine imi prinde. As vrea sa lamuresc doua lucruri, succint:

1. Cip nu prea era genul care sa plece "teava" de la semafor. Mereu ma dojenea pe mine (pentru ca da, mie imi place demarajul piticei mele si plec glont). Mereu imi spunea sa nu mai plec asa ca nu stii cum forteaza careva semaforul din lateral si te loveste. Asa ca imi vine greu sa cred ca ar fi plecat glont, avea parul in ochi si nu a vazut ditamai bulevardul...

2. Intreba cineva mai devreme de exhipament: DA! Niciodata, dar NICIODATA omul asta nu era de acoord cu mersul pe moto fara (cel putin) casca, geaca si manusi. Anul trecut i-am facut cadou de ziua lui o pereche de ghete Forma de oras si prietenii lui pot confirma ca le purta non-stop (munca sau iesiri in oras); inafara orasului purta cizme SIDI. Pe mine nu a fost niciodata de accord sa ma ia (ca pasager inainte si acum ca partener de drum) fara echipament. Acum o saptamana am plecat in pantaloni 3 sferturi pe moto (la munca "ca e aici aaproape") si mi-a facut morala. Spun asta ca sa va ajut sa il cunoasteti un pic. Ca idee, avea ghetele, iar la picioare nu are nimic. Avea geaca si manusi, iar la maini si la piept nu are nimic. Avea casca, dar hematomul nu s-a facut de la impact (cu auto sau sol), ci cel mai probabil din cauza zgaltaielii in sine, a smuciturii, pentru ca impactul a fost din scurt. Am fost la fata locului... am vazut masuratorile alea... chiar a fost un impact scurt... fara tarat, fara imprastiat. Concluzia la toata aberatia mea este ca DA! Orice echipament, oricat de ieftin, e mai bun decat nimic si iti mai ofera o sansa in plus. Astazi, din pacate, am vazut in oras cred ca minim 4-5 motociclisti in tricouri si pantaloni scurti. Oameni buni... mai bine mori de cald decat de inconstienta si comoditate...

 

Acum ca am lamurit cele doua aspecte, va transmit ca Cip e mai bine; astazi a inceput sa manance (supa, compot... mancare de spital). Zice ca ii era dor de mancarea mea :)) Se tine de glume ori de cate ori e treaz, este pozitiv, vorbeste in engleza :))) Doctorii i-au facut astazi CT-ul care trebuia facut miercuri, insa am inteles ca a aparut o mica fractura la nivel occipital sau ceva de genul asta.. cei de acolo ne-au spus ca nu avem de ce sa ne facem griji, insa o astept cu nerabdare pe dna. doctor Raisa sa ne spuna parerea dansei (maine).

 

Pe final vreau sa va spun ca ma incearca un moment de inconstienta... si ma mananca un pic palma... Ma tot uit pe geam la jucaria mea si... parca imi da ghes sa o scot la o plimbare "de noapte". Ma gandesc ca nu vreau sa las frica sa imi fure pasiunea... si din ce trece mai mult timp fara sa ma urc in sa, para din aia mi-e mai frica... Ma gandesc... pun in balanta... credeti ca ar fi o idee buna? M-as duce pana pe Mihai Bravu... locul prin care trec zilnic in drum spre spital de 4-5 ori si unde ma podideste plansul fara motiv....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Civil? Ai innebunit? Mergem pe penal pana in panzele albe. Azi am vorbit deja cu doi avocati ca sa ma documentez un pic pe parte legala. Crede-ma, iert multe, dar prostia nu o sa o iert niciodata! Cu atat mai putin indiferenta! Pe om l-a durut la tenesi sa se asigure si, mai urat de atat, l-a durut fix in poponeata de starea lui Cip. Nu a intrebat nimic pe nimeni legat de cum este. Pentru mine mai mereu a functionat ideea ca omenia e omenie si greseala recunoscuta... stiti voi prostia aia. In cazul asta greseala altuia ne-a costat scump si se putea mult mai rau (si nu ma refer aici la bani, ci la suferinta in sine). Iar omul ala nu a dat nici macar un semn sa ma intrebe ceva. Desi are nr meu de tel de la politisti pt ca le-am zis ca i-l pot da. Asa ca... intelegeti ca nu o sa ma opresc pana nu o sa "se faca dreptate". Orice ar insemna asta....


» Post actualizat in 18 May 2015 18:45

p.s: Eagle01 inteleg ca ne esti prieten (dar nu stiu cine). Razvan? :D In loc sa stai pe forum, nu vrei sa iesi la o plimbarica cu o incepatoare? :D Ca parca mi-e teama sa ies singura... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

 

Pe final vreau sa va spun ca ma incearca un moment de inconstienta... si ma mananca un pic palma... Ma tot uit pe geam la jucaria mea si... parca imi da ghes sa o scot la o plimbare "de noapte". Ma gandesc ca nu vreau sa las frica sa imi fure pasiunea... si din ce trece mai mult timp fara sa ma urc in sa, para din aia mi-e mai frica... Ma gandesc... pun in balanta... credeti ca ar fi o idee buna? M-as duce pana pe Mihai Bravu... locul prin care trec zilnic in drum spre spital de 4-5 ori si unde ma podideste plansul fara motiv....

Vezi?Si dupa aia ziceti ca se ia lumea de voi! Omu' e scapat,gata,se suie inapoi in sa? Daca cumva asta e semnul ca cu toata experienta lui nu era destul de atent pentru motociclismul in jungla numita Rromania? Te-ai relaxat,deja visezi plimbari nocturne?

Eu zic ca pentru el si pentru familia lui o varianta este sa o considere un semn si o noua sansa de la Dumnezeu si cine stie, poate e timpul sa puna motoreta in cui. Poate ca de atata experienta s-a relaxat prea tare si a cazut in vechea capcana "mie nu mi se mai poate intampla".

 

Sanatate si macar o perioada lasati literatura si dorul de mobre, niste stiri scurte despre starea lui de sanatate sunt de-ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow. Ce deranjat esti... Intrebare: de ce citesti "literatura" daca nu te intereseaza... Asta nu mai inteleg.

Multumesc pentru aciditate, desi nu este necesara. Cat despre sfatul legat de mobre: iti multumesc. D-aia am intrebat cum vi se pare ideea. Am cerut un sfat, luat-i-l ca atare. Cine vrea sa mi-l dea, e binevenit. Cine vrea sa judece... nu prea are ce. Ca e doar o cerere de sfat.

Cat despre "s-a relaxat prea tare" si "gata, a scapat" si etc etc... Mai am prieteni care au avut accidente... Si care nu au renuntat. Au invatat ceva din ele si s-au suit inapoi... D-asta am si intrebat daca vi se pare prostie sau nu. Nu stiu ce te-a aprins asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oana, parerea mea este sa stai acasa si sa va ganditi ce aveti de facut pe viitor.

Strazile Bucurestiului arata ca dupa bombardament. Este periculos de circulat noaptea prin oras.

 

Omul tau e in spital si ti-e iti arde de plimbari nocturne....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am lamurit cele doua aspecte, va transmit ca Cip e mai bine; astazi a inceput sa manance (supa, compot... mancare de spital). Zice ca ii era dor de mancarea mea :)) Se tine de glume ori de cate ori e treaz, este pozitiv, vorbeste in engleza :))) Doctorii i-au facut astazi CT-ul care trebuia facut miercuri, insa am inteles ca a aparut o mica fractura la nivel occipital sau ceva de genul asta.. cei de acolo ne-au spus ca nu avem de ce sa ne facem griji, insa o astept cu nerabdare pe dna. doctor Raisa sa ne spuna parerea dansei (maine).

Multa sanatate in continuare... V-as zice sa luati si pielea de pe nenea, insa la cum merg lucrurile la noi (am cunostinta de 2 situatii de acest gen la cunostinte apropiate), nu cred ca va iesi mare lucru. Poate doar cu vreo 2 moldoveni mai zdraveni.

 

PS: nu e 'kosher' sa faci buba intai si sa te lasi sau sa te sui iar in sa, ci e mai bine sa nu patesti nimic si sa te lasi cat esti inca intreg. Eu la concluzia asta am ajuns. Pe meleagurile noastre nu merita efortul asta (din perspectiva mea). Asta nu inseamna ca nu am respect maxim pt. cei care inca motociclesc cu pasiune...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jesus, chill out! Nu "imi arde de plimbari noacturne"... Stau ca varza in casa... pnm... O faceti sa sune ca si cum as da petrecere... :(

Ok... probabil ca aveti dreptate, e mai bine sa raman cerebrala si sa stau cuminte. E mai bine asa. Sar'na.

 

Acestea fiind zise, o sa va ascult sfaturile si o sa ascult si sfatul colegului de mai sus cu "literatura" ca are si el dreptate in felul lui. V-am informat cu ce trebuia si apoi am dat-o in batut campii... probabil unde... nah. Nu stiu.

 

Anyway, o sa ma retrag si, eventual, o sa va mai anunt peste cateva zile cum evoluam medical si, de ce nu, si legal. Seara faina tuturor si... asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite,acum o sa-mi iau bataie de la Raisa ca am suparat copilu'! :) Ne pare bine tuturor ca e mai bine, sunt sigur ca ai sentimente contradictorii si esti destul de confuza acum, n-am vrut sa te supar. Dar e o chestie pe care multi ne-am proiectat-o inaintea ochilor, motociclismul e misto dar eu vreau si alte experiente in viata, daca voi avea un astfel de accident si voi scapa nu ma voi mai urca pe motocicleta. E doar parerea mea,nu zic ca el sa faca la fel,fiecare judeca cum vrea.

 

Dar e una din posibilitati.

 

Nu ne-am nascut motociclisti, nu e ca aerul. Suntem oameni, experimentam cat putem pe planeta, atat cat ii e dat fiecaruia.

 

Deja aveai tendinta sa tratezi acesti accident ca pe ceva minor care a trecut si de aia m-am luat de tine. Nu mai intervin,ai prins ideea. Mai scrie cand mai ai vesti bune!

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite,acum o sa-mi iau bataie de la Raisa ca am suparat copilu'! :) Ne pare bine tuturor ca e mai bine, sunt sigur ca ai sentimente contradictorii si esti destul de confuza acum, n-am vrut sa te supar. Dar e o chestie pe care multi ne-am proiectat-o inaintea ochilor, motociclismul e misto dar eu vreau si alte experiente in viata, daca voi avea un astfel de accident si voi scapa nu ma voi mai urca pe motocicleta. E doar parerea mea,nu zic ca el sa faca la fel,fiecare judeca cum vrea.

 

Dar e una din posibilitati.

 

Nu ne-am nascut motociclisti, nu e ca aerul. Suntem oameni, experimentam cat putem pe planeta, atat cat ii e dat fiecaruia.

 

Deja aveai tendinta sa tratezi acesti accident ca pe ceva minor care a trecut si de aia m-am luat de tine. Nu mai intervin,ai prins ideea. Mai scrie cand mai ai vesti bune!

 

Nu e problema omule... Sunt cumva constienta ca sunt dubioasa in gandire... Cel putin azi a fost ciudat... Lasa ca mi-a prins bine un pic de "zguduit de umeri" din partea ta. Te-am ascultat, am stat in casa, cine stie ce am evitat... Oricum sunt obosita si suparata.. Oricum am de invatat pt examenul de maine dimineata.... Nu m-am suparat pe tine. Nu ma pot supara pe cineva care imi ureaza de bine, in felul sau.

» Post actualizat in 18 May 2015 20:38

Am zis ca nu mai intru, dar tot primesc notificari pe mail... Cum naiba le scot..???

 

Am rezolvat :)

Editat de Oana Catalina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@Oana Catalina..nici nu stiu cum sa incep, am trecut si eu printr-un accident chiar daca nu de amploarea asta si stiu cum este..intr-un final stii cum se spune, bine ca nu a fost mai rau!

Sanatate sotului tau, daca si-a revenit si mananca inseamna ca totul va fi bine!

Inteleg ca te gandesti la un eventual proces, aici te pot ajuta cu mai multe sfaturi intrucat am trecut si prin asa ceva..in primul rand de la cel care l-a accidentat nu o sa iei nimic, va plati doar cheltuielile de judecata si se va alege cu o pedeapsa cu suspendare, este accident din culpa, chiar daca omora 20 de oameni tot aia era, asa este legea..

De platit daune sunt raspunzatori cei de la societatea de asigurari la care era asigurat soferul, dar pentru a castiga este nevoie sa deschizi proces, iar asta dureaza..la mine a durat 5 ani jumatate, dar cu 50/55 zile de ingrijire medicala cate am avut pt.o mana rupta si cu sechele ramase la mobilitatea incheieturii am luat 15.000 euro daune morale si in jur de 5000 daune materiale..

Din pacate sunt multi factori de care depinde cuantumul sumei recuperate de la asigurari si aici amintesc steaua voastra norocoasa, cheful cu care s-a trezit judecatorul in ziua inceperii procesului si priceperea avocatul vostru!

In primul rand sanatatea sotului..daca vreti sa incepeti un proces si crezi ca niste sfaturi de la cineva trecut prin asta te poate ajuta vezi ca sub avatarul meu gasesti numarul de telefon, suna-ma si iti dezvolt subiectul!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am lamurit cele doua aspecte, va transmit ca Cip e mai bine; astazi a inceput sa manance (supa, compot... mancare de spital). Zice ca ii era dor de mancarea mea :)) Se tine de glume ori de cate ori e treaz, este pozitiv, vorbeste in engleza :)))

Mai putin si sa-l vezi cand scapa in frigider ( nimic personal cu user-ul Frigider :) ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v: Esti bine intentionat. Dar pe partea legala mananci gogosi (poate omu-i recidivist, poate e sinucigas, poate era pastilat, nu cunosti speta). Pe partea civila, iar mananci gogosi, depinde cum o scot cu asiguratorul. Speta ta n-are nicio treaba cu speta lor. Sfaturile astea fac mai mult rau decat ajuta. Vorbitul in particular cu avocati ajuta mai mult decat ajuta vorbitul pe forum cu niste baieti care-s bine intentionati dar te baga mai mult in gaura cand incerci sa le aplici sfaturile. Fiecare caz e separat, de aia unii se fac avocati si altii se fac... admini pe forum. No offense, cel mai bine e ca Oana sau cine se ocupa de cazul asta sa lucreze dupa lege, nu dupa sfaturi de pe forum. Cat obtin si daca le acopera sau nu pagubele, asta e fix problema lor. Niciun judecator n-o sa se cace pe tine la daune, asta sa fii sigur.

 

@Oana: chin up. De aici n-are decat sa fie mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa, ca daca scapa in frigider (nimic personal cu userul :) ), e semn ca e sanatos.

refacere rapida si totala.

PS - eu nu sunt de parere ca mobra trebuie uitata. daca ma jeneaza o incaltare nu inseamna ca trebuie sa merg descult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@bigFatAss, legat de cine te accidenteaza si ce pedeapsa primeste ai dreptate, asa este, depinde de antecedentele lui, eu ma refeream in cazul meu in care omul nu a avut nici un antecedent, prin urmare i s-a dat cu suspendare.

Oricum, daca unul da peste tine, te lasa in coma prin spitale si te chinui cu recuperare luni intregi presupun ca te intereseaza ce pedeapsa primeste ala cam cat ma intereseaza pe mine daca tu vorbesti peltic sau ai igrasie in baie..

Pana una/alta eu am trecut printr-un accident si un proces datorat acestuia, asa incat ceea ce spun spun din experienta, presupun ca si tu ai trecut prin asa ceva daca ma contrazici asa vehement, nu?

Legat de judecatori si cum iti acorda despagubiri, este fix cum ti-am spus eu, nu exista un tabel care spune x zile spitalizare = y despagubire, ci ramane fix la dispozitia lor..ca sa-ti dau un exemplu concret..exista un coleg cu noi pe forum care a avut cam in aceeasi perioada cu mine un accident care s-a lasat mai rau ca la mine, avocatul l-a sfatuit sa ceara 50.00o euro morale..si-a luat 3000!! Daca vrei te pun in legatura cu omul, si el mananca ciuperci..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie cum zici tu. Nu te contrazic, nu am intrat aici ca sa ma cert cu oameni. Ce vreau sa ramana e ca incercand sa ajuti, poti face mai mult rau decat crezi. Oana, ia-te dupa avocat(i) nu dupa ce zice unul si altul pe forum. Sa ti se faca omul bine si poate bem intr-o zi toti de aici o bere rece la terasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Evident, ai intrat sa-ti dai cu parerea, ca de aia-i forum..

Ideea este ca avand niste contraargumente pregnante ma astept sa vorbesti din experienta, nu m-ai lamurit, ai trecut printr-un accident si proces sau ba?

Imi poti raspunde si pe PM..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...