Sari la conținut

Motociclist in Romania


aship
 Share

Postări Recomandate

M-am gandit sa deschid un topic nou ca sa avem unde povesti despre bizonii din circulatie ... Cum nu-ti acorda prioritate, cum te considera ca esti cu bicicleta, lipsa de respect, etc. Asta pentru ca am iesit si eu cu motorul prima oara pe anul asta. Si a fost o experienta nu tocmai placuta. Ma dezobisnuisem. Deci, daca aveti cazuri similare, aici le putem aduna. Incep cu ziua de azi:

 

 

 

La un moment dat intru in sens giratoriu sa iau stanga. Trafic mare, trei benzi. Cand sa ies: smecherul cu Dacia imi taie calea, ca doar ... ce. Cand l-am claxonat, nu tu un scuze sau ceva, s-a facut ca ploua. Si nu mi-e de el, da' vine turma dupa ... restul de masini ca niste oi, nu se mai uita. Asa ca m-am pus pe claxon ... si da-i inainte. ...

 

Altul vine pe drum pe contrasens (drum laturalnic, nemarcat) ... ma gandeam, oare m-am teleportat brusc in Anglia? L-am ocolit si eu pe contrasens, ce sa fac ...

 

SUV-ul intra din strada laterala, eu pe banda intai, el pe a doua. Nr. de Bucuresti. Imi zic in gand: sa vezi ca asta schimba banda imediat. Reduc putin viteza siiii ... da. SUV-ul schimba banda, brusc, fara sa semnalizeze. Il las sa se duca ...

 

Ma mai enervez un pic ca primaria s-a gandit sa dea prioritate biciclistilor pe langa o trecere de pietoni cu vizibilitate redusa. Trec si peste asta.

 

O iau dreapta la o intersectie, intru intr-o strada cu masini parcate pe dreapta. Cu viteza normala, de oras ... nu stiu cat aveam, da' nu mergeam incet. Oricum, e trafic, masini parcate ... nu ii dai blana. Ma claxoneaza unu' din spate. Si il si vad in oglinda ca vine cu duba peste mine. Observ, e ambulanta. Ma dau in lateral, ca no, poate n-am vazut luminile albastre. Nu era nici o lumina albastra. Omul a trecut pe langa mine - linie continua - fara sa stea pe ganduri. Bine ca putin mai incolo se face doua benzi, da unde eram eu atunci, inca nu era.

 

Ii arat un deget de dragoste, injur in casca si ma retrag pe banda a doua, las ambulanta sa continue pe banda intai.

 

Dar ce sa vezi: Dupa nici 200 metri, omul intra la spital. Dar cum intra: Direct de pe banda intai, cea de la axul drumului, imi taie calea si da sa intre in curte. Pai eu m-am enervat; am pus degetul pe claxon si am oprit langa el. Si omul senin: Pai ce, nu puteai sa-mi faci si mie putin loc???

 

I-am "explicat" ca nu se conduce asa, dar nu prea avea rabdare sa asculte ... si a plecat. Si am plecat si eu.

 

Si iara ma jur ca-mi pun camera ...

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banda 1 e cea de langa bordura,

 

El zice ca e invers ...

http://neoureaux.blogspot.ro/2008/10/banda-1-sau-banda-2.html

 

Mai sunt vreo trei topicuri in care se discuta fix pataniile de zi cu zi.

Bafta

 

Eu nu le-am gasit ... daca vor considera moderatorii sa-l mute, n-am nimic impotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

El zice ca e invers ...

http://neoureaux.blogspot.ro/2008/10/banda-1-sau-banda-2.html

 

 

Eu nu le-am gasit ... daca vor considera moderatorii sa-l mute, n-am nimic impotriva.

Daca nici numerotarea benzilor de circulatie nu le stiti ,permisul oare cum l-ati luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nici numerotarea benzilor de circulatie nu le stiti ,permisul oare cum l-ati luat?

 

Eu stiu numerotarea benzilor, si am folosit-o corect.

 

Ca nu stiam in timpul si dupa ce am luat examenul, este alta poveste, si nu are nimic de-a face cu topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima saptamana in Bucuresti am vazut ca este la moda schimbarea benzii cand esti in drept cu ei fara a se asigura. Doi conducatori auto mi-au facut manevra saptamana asta, mai grav este ca a doua masina condusa de o domnisoara nu a reactionat nici la claxon, ea voia sa schimbe banda... . Un alt lucru care ma seaca sunt bizonii care se opresc aiurea la semafor si nu ai loc sa te strecori din cauza lor si chiar daca te vad in oglinda, au loc berechet sa iti faca loc, stau ca (cuvant jignitor) si se uita la tine, eventual fumeaza si o tiagra pe care o scrumeaza pe geam normal, ca nu cumva sa murdareasca scrumiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

El zice ca e invers ...

http://neoureaux.blogspot.ro/2008/10/banda-1-sau-banda-2.html

 

 

Eu nu le-am gasit ... daca vor considera moderatorii sa-l mute, n-am nimic impotriva.

Unde l-ai găsit pe idiotul ala cu numerotarea benzilor?

 

Și uite un topic /index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/page-10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde l-ai găsit pe idiotul ala cu numerotarea benzilor?

 

Pe :google: . Unde puteai sa cauti si tu ca sa stii care sunt regulile de circulatie.

 

 

Mda. Intr-adevar. My bad. Scuze pt. moderatori, va rog sa ne mutati ... dau o bere la prima ocazie. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe :google: . Unde puteai sa cauti si tu ca sa stii care sunt regulile de circulatie.

 

 

Mda. Intr-adevar. My bad. Scuze pt. moderatori, va rog sa ne mutati ... dau o bere la prima ocazie. :alcy:

sper totuși ca ai înțeles ca benzile se numără de la bordura?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper totuși ca ai înțeles ca benzile se numără de la bordura?

 

No c-am mai invatat ceva. Mersi de rabdare, meritati cate o bere. :alcy:

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa deschid un topic nou ca sa avem unde povesti despre bizonii din circulatie ... Cum nu-ti acorda prioritate, cum te considera ca esti cu bicicleta, lipsa de respect, etc.

 

Asta e topic pentru motociclistii care simt nevoia sa se planga, sa-i inteleaga si pe ei cineva si sa aiba cine sa-i consoleze? :)

 

Pe bune, bizonerii in trafic intalnesti la tot pasul. Ce sa faci. Asta e. Mergi mai departe si gata.

Am intalnit soferi neatenti si in Germania, tara super-disciplinata. Chiar o gramada. Nu e Romania mai cu motz.

Si eu am facut greseli in trafic. Tot o gramada. Am avut noroc ca m-au ferit altii, care probabil m-au considerat si pe mine un bizon. Eu le multumesc ca m-au ferit, chiar daca m-or fi injurat dupa aia.

 

Trafic perfect disciplinat o sa existe cand o sa puna la punct Google reteaua de masini care sunt controlate de computer. Si atunci s-ar putea sa se interzica motocicletele - ca deh, intr-o lume perfect disciplinata singurii imprevizibili si cauzatori de accidente vor ramane nebunii pe 2 roti. Ar mai fi varianta sa se construiasca si motociclete comandate de computer ca sa se integreze in traficul disciplinat, dar daca se va intampla chestia asta voi renunta singur la motocicleta ca nu va mai avea niciun farmec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ca cel cu blogul zicea totusi corect:

"Numerotarea benzilor de circulatie pe fiecare sens se efectueaza în ordine crescatoare de la marginea din partea dreapta a drumului catre axa acestuia. În cazul autostrazilor, banda de urgenta nu intra în numerotarea benzilor de circulatie."

 

:rtfm:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, te aflai in unghiul mort in care de la volan nu se vede ca ar fi ceva decit daca intorci capul; dar in trafic bara-la-bara e mai dificil sa o faci, ca il agati pe ala din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat si eu ca injuratura mea "by default" are ceva cu a-i trimite inapoi in gaurile mamicilor lor. Chiar am fost atent de fiecare data, dupa ce scapam de unul sau altul care ba vroiau sa ma culce pe asfalt, ba erau sa se urce pe mine...

Cu tatii lor oare de ce nu am nimic?

 

Iar in cazul taximetristului de saptamana trecuta, care iesea cu spatele de pe o alee in curba si fara vizibilitate, char m-ar fi ajutat dbkiller-ul scos. Inca o data sustin ca fara el... in unele cazuri, esti fiul ploii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se urca peste tine unul care schimba banda si era langa tine este PENTRU CA NU TE VEDE. oglinda ii arata ce e in urma, nu ce e langa usa lui din spate!!! El se asigura prin geamul usii fata, nu se uita peste umarNu mai sta paralel cu ei, mergi ori in fata ori in spate ca sa apari in oglinda.

Evit cat mai mult sa merg in paralel sau in fata/spatele soferilor cu stil de condus dubios, dar pentru fractiunea de secunda cat ii devansez/depasesc atunci se intampla si manevra minune. Anywayz ca metota de precautie incerc sa tin distanta cat mai mare fata de masina din lateral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e topic pentru motociclistii care simt nevoia sa se planga, sa-i inteleaga si pe ei cineva si sa aiba cine sa-i consoleze? :)

 

E un topic deschis pentru oricine. Unii vor cate o consolare, altii se descarca, iara altii citesc si invata. E forum public, faci ce vrei. :D

 

 

Pe bune, bizonerii in trafic intalnesti la tot pasul. Ce sa faci. Asta e. Mergi mai departe si gata.

Am intalnit soferi neatenti si in Germania, tara super-disciplinata. Chiar o gramada. Nu e Romania mai cu motz.

Si eu am facut greseli in trafic. Tot o gramada. Am avut noroc ca m-au ferit altii, care probabil m-au considerat si pe mine un bizon. Eu le multumesc ca m-au ferit, chiar daca m-or fi injurat dupa aia.

 

Trafic perfect disciplinat o sa existe cand o sa puna la punct Google reteaua de masini care sunt controlate de computer. Si atunci s-ar putea sa se interzica motocicletele - ca deh, intr-o lume perfect disciplinata singurii imprevizibili si cauzatori de accidente vor ramane nebunii pe 2 roti. Ar mai fi varianta sa se construiasca si motociclete comandate de computer ca sa se integreze in traficul disciplinat, dar daca se va intampla chestia asta voi renunta singur la motocicleta ca nu va mai avea niciun farmec.

 

Sa ne ferim pe noi si sa ferim pe altii, e ok. Dar nepasarea si miserupismul ma enerveaza. Ca omul greseste, il inteleg. Exemplele mele nu prea au fost greseli ... au fost mai mult miserupisme. Si faza cu ambulanta era ... pai eu is mai mare si mai shmeker, tu da-te mai la dreapta. Nu cred ca astfel de soferi vrei sa ai in jurul tau, cu toata libertatea pe care ti-o doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit mult inainte sa postez asta:

 

NU te pazeste nimeni pe drum.
Invata privirea periferica. Fii atent !

In frana si in femei sa NU ai incredere.
Franeaza "de urgenta" cu ochii beliti la oglinzile REGLATE !

Masinile NU se amesteca cu motoarele.

Da-te in Enduro! Cat mai mult ...

Mergi cu grupuri de motoare ca sa te calmezi. Stai in spate daca vrei sa mergi mai tare ...

Fa un curs de condus motociclete cand stii ca le stii pe toate.

Mai bine sa se sperie ei decat Mama! ( daca stii ce faci) ...

 



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit mult inainte sa postez asta:

 

NU te pazeste nimeni pe drum.

Invata privirea periferica. Fii atent !

In frana si in femei sa NU ai incredere.

Franeaza "de urgenta" cu ochii beliti la oglinzile REGLATE !

Masinile NU se amesteca cu motoarele.

Da-te in Enduro! Cat mai mult ...

Mergi cu grupuri de motoare ca sa te calmezi. Stai in spate daca vrei sa mergi mai tare ...

Fa un curs de condus motociclete cand stii ca le stii pe toate.

 

Mai bine sa se sperie ei decat Mama! ( daca stii ce faci) ...

 

 

 

 

True! Si nu-ti lua un monstru de motor din prima, chiar daca varsta iti permite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...