Sari la conținut

Verificare VIN masina - Peugeot


Postări Recomandate

Salutare,

 

Lucreaza cineva de pe forum la reprezentanta Peugeot? Am un VIN pe care vreau sa-l verific, interesandu-ma cel mai important istoricul de service.

 

Merci,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost cumparata din Romania si stii si de unde a fost luata, poti incerca la reprezentanta locala Peugeot, prin telefon. Daca nu e cumparata din Romania, s-ar putea sa nu aiba cei de aici acces la baza de date a strainilor.

Incearca varianta cu telefonul la reprezentanta, poate ai noroc si iti spune. Daca nu iti spune fiindca nu esti proprietar, cere-i proprietarului sa-ti obtina documentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de pe acum tuturor pentru sfaturi, dar stiu ce vorbesc si stiu ce cer: daca cineva dintre voi lucreaza la reprezentanta Peugeot, si VREA sa ma ajute sa verific un VIN, multumesc necontenit. Restul comentariilor cu "daca masina e cumparata sau nu din Romania" sau "suna tu la reprezentanta" nu-si au rostul.

 

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru, eu am avut Peugeot cumparat din Romania si am sunat la ei sa cer informatii despre masina, fix vrei si tu. Interlocutorul meu mi le-a furnizat, fara pile sau relatii, direct prin telefon. Daca ma gandesc bine, mi-a cerut numarul de inmatriculare al masinii, nu VIN-ul, ca asa era trecuta in sistem masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca iti pot furniza informatii doar daca ai mers la un service autorizat anume, si nu daca ai mers la orice service din gama Peugeot. Corect?

adica, daca am facut revizia la cluj la un service, si apoi am facut revizia la bucuresti la un service dar diferit ca nume de cel din Cluj dar amandoua sunt reprezentante Peugeot, ei nu vad ca am 2 revizii.

 

Stii ceva de asta?

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au dat data ultimei revizii, kilometri si ce au schimbat, fusese in mai multe reprezentante ale marcii. Aveam istoric service complet pe hartie din 1998 pana in 2010 si vroiam sa verific daca se ”pupa” cu datele lor.

Cel mai bine, iti faci cont pe forumul dedicat al marcii si intrebi pe acolo, tin minte ca erau cativa utilizatori care lucrau la reprezentanta, s-ar putea sa te ajute cineva.

Ce Peugeot vrei sa-ti cumperi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

307 facelift din 2007. 41000km. este vechea masina personala a fostei mele sefe, deci nu iau orice.full service facut doar la reprezentanta, doar ca stii cum e...mai verific si eu:)

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era renault/Dacia te ajutam cu placere.

Merci, te tin minte daca nu te superi :)

 

incearca si pe http://www.peugeotclubromania.ro/forum/forum.php

http://forum.clubpeugeot.ro/

 

sigur gasesti pe careva care iti poate da detalii despre VIN

Sigur gasesc dar am zis ca pentru o intrebare "banala" nu are rost sa fac un user; cel putin nu inca desi indata ma voi abona si acolo.

Oricum am facut programare pe marti la EURIAL, asa ca sus pe rampa cu ea si verificata. Sincer, daca as gasi ceva la ea as fi surprins :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei ambreiajele cad mai repede la masinile conduse de fomei fiindca au prostul obicei sa tina piciorul pe ambreiaj in timpul mersului.

iti spun din experienta , nu din auzite.

am administrat ani de zile flote auto la firmele unde am dat cu sapa si daca nu-mi joaca feste memoria cred ca la 50k km le inlocuiam

recordul este de 30k la o masina noua cu ambreiaj original, masina condusa in regim mixt urban/extraurban

 

acu , nu vreau sa te descurajez. verifica masina, vezi ce e de schimbat la ea si asta e.

daca pretul e ok vei stii ce ai de facut mai departe.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este - legat de ambreiajul la femei - dar stiu cum conducea masina de serviciu, deci trag concluzia ca si pe-a ei o conducea la fel. daca va fi sa pice ceva, nici ea nu cred ca stie, asa ca nu pot sa-i iau capul. stiu unde sta, stiu ce masina noua isi va lua, stiu programul ei....deci e ok :))))

hai ca va tin la curent, doar asa sa ma laud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Uite aici GRATIS, direct de la sursa:

http://pro.rarom.ro:8080/dosar_vehicul.aspx

PS: fa bine si du masina la un service unde se poate face o inspectie ante cumparare.
Acum 2 saptamani mi-am luat o masina, am intrat si eu in randul lumii - dar o conduce sotia ptr ca eu nu am B-ul...
A fost un mare stres cautand masina: multi nu acceptau verificare, adica vedeam masina, le spuneam ca vreau s-o verific si apoi nu mai raspundeau la telefon...
 

Gasisem o masina "perfecta", mergea bine si, cand am dus-o la service autorizat, surpriza: rezervorul fisurar, mustea motorina, turbina era moarta, plus cateva alte elemente de conectica a turbinei.. si tot asa.

Du-o la verificat ca nu stii ce surprize afli acolo...

Pana la urma am gasit, am verificat-o, a fost ok si-am luat-o.
Acum stau linistit ca n-am aruncat cu banii pe fereastra...
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...