Jump to content
Sign in to follow this  
B.B.

6. Gran Premio d'Italia TIM

Recommended Posts

Lorenzo e in stare sa castige si lupte pe circuit.Cand e mult mai bun decat ailalti ce sa faca,sa-i astepte ca sa aiba satisfactie fanii?

Oricum intotdeauna a fost adeptul unor lupte mai de catifea, atitudinea gen Simoncelli se pare ca duce doar la groapa.

Anul trecut si chiar in primele curse din acest sezon, JLo a fost facut jalon de MM si de Rossi. Nu cred ca peste noapte a devenit prea combativ. Nu ii place lupta, de aceea si risca ca sa fuga in fata, inca di primele viraje. Dupa ce Mimisor o sa isi rezolve problemele psihologice si mecanice, iar Lorenzo nu o sa isi mai poate pune in aplicare strategia, vom vedea cat de combativ este. Valabil si in cazul lui Rossi, dupa ce va mai exersa startul... :D Cu nici unul din baietii astia, in confruntare directa, 1la 1, sansele lui JLo nu sunt prea mari.

» Post actualizat in 01 Jun 2015 11:52

Man, si acum tot spectaculos a ramas.. dar priveste felul in care depaseste. Oricat de fan ai fi.. nici tu n-ai accepta sa fii scos de pe trasa ca sa intre asta, iar la final il vezi campion mondial. Chiar crezi ca ar mai exista apreciere? Crezi ca sunt multi pe acolo ce dau mai mult de doi bani pe el dupa un astfel de gest?

Da, asta este una din problemele lui MM... tehnica de depasire extrem de "grosiera", daca ma pot exprima asa. Intr-un alt topic spuneam ca acest lucru se datoreaza, printre altele si felului in care se antreneaza si ce anume antreneaza. Nu poti sa vii de pe ovalul de dirt si sa faci depasiri chirurgicale, daca singura preocupare este cum sa controlezi o motocicleta impinsa la limita si sa iti depasesti partenerii de antrenament, indiferent de mijloace...

» Post actualizat in 01 Jun 2015 12:02

Va spun cu cea mai mare incredere, ca daca ar fi posibil ca doi piloti sa mearga 1 la 1 in batalie pe o pista sa zicem 5 ture cu motociclete IDENTICE atunci Marquez ar matura pe jos cu absolut toti pilotii din actualul sezon Motogp. Fara exceptie. Pt ca e nebun, pentru ca poate sa faca lucruri pe care altii nu au curaj sa le faca.

Ei, nu chiar cu absolut toti. Mai sunt exceptii...

Anul trecut si chiar in primele curse din acest sezon, JLo a fost facut jalon de MM si de Rossi. Nu cred ca peste noapte a devenit prea combativ. Nu ii place lupta, de aceea si risca ca sa fuga in fata, inca di primele viraje. Dupa ce Mimisor o sa isi rezolve problemele psihologice si mecanice, iar Lorenzo nu o sa isi mai poate pune in aplicare strategia, vom vedea cat de combativ este. Valabil si in cazul lui Rossi, dupa ce va mai exersa startul... :D Cu nici unul din baietii astia, in confruntare directa, 1la 1, sansele lui JLo nu sunt prea mari.

Asta e o terorie dezvoltata dupa ce ai visat aseara. Nus cand l-ai vazut tu pe Lorenzo sa nu fie combativ. Cand e rapid nu il ajunge nimeni, cand e la bataie pentru cursa a stat mereu, iar cand a fost prea lent a facut loc. Probabil te referi la ultima parte si da, probabi trebuia sa faca ca viteazu de mm si sa cada in cursa pt ca nu a vazut ca ii e imposibil sa se tina dupa adversar. Astea sunt afirmatii pe care le tot repetati pana ajung sa para adevaruri!

Daca iti aduci aminte Lorenzo a pilotat cu umarul in piuneze la o zi dupa operatie, iar MM s-a plans la o saptamana dupa accident ca nu il durea degetelul, dar l-a afectat psihic! :)))

Edited by @jinx

M-am uitat astazi la toate cursele, in reluare. Am tot asteptat sa vad ce era atat de spectaculos la MM in cursa asta. Nici macar cazatura nu m-a impresionat, s-a dus intr-un lowside usor. Eu stiu ca poate mai mult. :crack: Astea-s limitele lui.

Lorenzo, in schimb, e din alta liga.

Cursa de la Moto 3 a fost foarte spectaculoasa. Primii 6 piloti au terminat in 0.381 secunde.

M-am uitat astazi la toate cursele, in reluare. Am tot asteptat sa vad ce era atat de spectaculos la MM in cursa asta. Nici macar cazatura nu m-a impresionat, s-a dus intr-un lowside usor. Eu stiu ca poate mai mult. :crack: Astea-s limitele lui.

Lorenzo, in schimb, e din alta liga.

:D

Lorenzo merge enervant de bine. Pe mine ma enerva cel mai mult cand plecase Stoner si Rossi era pe 7 si singurul care il mai incurca era Pedrosa.

Frumoasa cursa, dar pe Lorenzo l-au aratat?

Lasa ca ii fac poza la sfarsit cand e pe podium. Pe treapta 1 a podiumului se vad si sponsorii super bine chiar daca in timpul cursei nu a atras atentia camerelor.

Am vazut si eu cursa in reluare.

Ce bataie le-a dat Lorenzo :crack:

Sa nu exageram.. parca Marcel a avut best lap

Sa nu exageram.. parca Marcel a avut best lap

Da, asta a fost un pic ciudat. Pe grafica aparea MM cu best lap, chiar 2 tururi la rand, in timp ce Lorenzo se indeparata lejer de el

Lorenzo a profitat ca ducatistii l-au incurcat pe MM....daca Lore era si el la batatie nu mai prindea avans asa mare...

Sincer..la un moment dat avea 8 sec dupa ce a cazut MM..asta arata ca a tras pt ca era singur iar ducati nu a avut cum sa reduca din diferenta...din contra a ajuns Vale din urma

Lorenzo a profitat ca ducatistii l-au incurcat pe MM....daca Lore era si el la batatie nu mai prindea avans asa mare...

Sincer..la un moment dat avea 8 sec dupa ce a cazut MM..asta arata ca a tras pt ca era singur iar ducati nu a avut cum sa reduca din diferenta...din contra a ajuns Vale din urma

Daca ai ocazia mai vezi si tu reluarea.

In al 2lea tur Marquez era in spatele lui Lorenzo. Dupa numai 2 tururi nu se poate spune ca isi tocicse cauciucurile sau ca se temea ca ramane fara benzina si mergea conservativ. Deci... Cine l-a incurcat? Cine l-a impiedicat sa se distanteze si el odata cu Lorenzo? Nimeni. Pur si simplu n-a putut. Batalia lui cu Lorenzo n-a avut loc pentru ca n-a fost in stare Marquez sa o dea.

Lorenzo n-a fortat decat cateva tururi si atunci le-a dat o secunda in plus adversarilor. In rest a mers lejer ba a avut timp sa-si salute si fanii cand trecea prin dreptul galeriei.

A fost spectaculos intr-adevar felul cum a ajuns Marquez de pe 13 pe 2. De data asta nu a pocnit pe nimeni ca sa avanseze el. Pur si simplu a gasit toate portitele si s-a strecurat la mare fix.

Edited by DStar

M-a facut praf declaratia lui Lorenzo la cald,a zis ca nu a fost atat de rapid pe cat se putea,dar ca totusi a facut o figura frumoasa.Si nu mi s-a parut ca a zis-o cu aroganta sau pentru a-si sufla singur in trompeta,pur si simplu a fost true.

Pai draq,daca era mai rapid de atat....nu sunt fan Lorenzo dar trebuie sa recunosc ca e artitst.Sunt fan Lorenzo atunci cand are o motoreta mai proasta decat concurenta si e astfel fortat de concurenta.Cred ca cele mai bune curse ale lui Lorenzo au fost facute in 2013 cand era accidentat si avea o motoreta mai slaba decat MM.Atunci,chiar daca a pierdut campionatul,a facut cele mai bune curse ale lui.

Cum si acum MM a facut una din cele mai bune curse ale lui chiar daca a gresit.(pe asta nu tre sa-l forteze nimeni,ca se forteaza el insusi la fiecare cursa pana la disperare) :rock:

Oricum,superba cursa nota 15.

Eu nu inteleg argumentatia asta cu mm pilot genial care a mers mult mult peste limitele motocicletei si in final nu a mai avut ce face. pai pedrosa era la 2 metri in spate cu aceiasi moto ca a lui...unde mai pui ca vine si dupa ditamai operatia si cateva saptamani bune de stat pe bara...ala ce mai e, dumnezeu?!

Ce se mai aude cu benzina din Ducati?

Ce se mai aude cu benzina din Ducati?

are d-aia de 99, carrera...ii tine mai mult.

Edited by stRADu

tot de-aia de care pune si lorenzo si il bate pe mm ca saracu marc primeste de la repsol de-aia de 93..

Dstar - tu esti un hater Marquez de prima clasa. Povestesti intotdeauna inflorind si punand lucrurile doar in ordinea in care le vezi tu, fara a fi deloc obiectiv. Ori faci asta intentionat ori chiar nu iti dai seama.

MM a avut best lap in cursa in turul 3. In turul 3 se afla pe pozitia 2.

Din turul 4 incolo a inceput sa piarda teren si s-a dus la 1:48, apoi l-a depasit Dovi si mai departe stim ce s-a intamplat.

Da, MM a pierdut vremea batandu-se cu cei de la Ducati - dar nici el nu a reusit sa scape de ei. Fiind in pozitia 2 din turul 3, ar fi putut sa o mentina si sa nu-si mai bata capul ulterior cu Dovi si cu Ianone. Dar nu a putut pentru ca... Honda. Daca nu.. Honda, atunci ce?

Nu-mi spune ca a obosit in 4 tururi. Motoreta aia nu il ajuta, a tras de ea ca nebunul de a ajuns pe 2 in trei tururi dupa care poc, mai jos de 1:48 nu a mai trecut. Cauciucuri, motoreta, etc.

Asta a fost.

----------------------------

Ducati merg in continuare cu 2L mai mult in rezervor decat restul lumii si cu gume soft in calificari.

De-aia, chiar daca ar castiga si 10 curse si 70 de pole-uri eu nu o sa le dau credit, pentru ca ce fac ei se cheama trisat.

Nu poti sa concurezi undeva daca nu respecti acelasi regulament ca altii.

Bai Zaire, ia zi, daca mergem amandoi la un sprint, eu am de alergat 70m si tu 100m si la urma castig eu. Ti se pare corect? :D

Sau eu alerg cu adidasi si satul, si tu alergi in picioarele goale si tinut fara mancare 48 de ore, ce zici, te bagi? :D

Edited by B.B.

BB, man, Dstar nu e hater Marc, e fan Lorenzo. Cam asa ca tine. Cand castiga idolul se scapa in pantaloni, cand nu, strange din dinti si spera ce-i mai bun pentru data viitoare. Si revin si spun - si eu sunt fan Marquez

Problema Ducati e una falsa. Anul trecut au avut mai multe avantaje decat anul asta si n-au facut mare branzaq. Intr-adevar au avut ocazia sa creasca. Anul trecut nu comenta nimeni de nedreptati pentru ca-i durea in cvr - nu reprezenta o problema reala. Anul asta au inceput sa muste si bine fac. N-o sa ia titlul nici la piloti si nici la constructori. Insa macar vor fi aproape mereu la bataie. Singurul care poate avea o problema reala cu asta ar fi Rossi pentru ca e la final de cariera si-ar vrea si el sa se mai distreze putin pe circuit. Ceilalti sa puna mana si sa se descurce. In fond viata mereu a fost o curva. (si nu, nu-s fan Ducati)

Slava domnului, zeul motociclismului - Lore - a reinviat si va avea grija sa ucida atat ducatistii cat si cea mai marunta urma de antren din cursa. Amin!

Când vă zic ca "stratosfera" este deasupra constructorilor, nu înțelegeți.

Săracul Marquez nu știe ce i se întâmplă.

Este suficient să-i îngroși țeava de la furca pe interior cu 0.5 mm, crește rigiditatea și pilotul nu mai simte bine fața.

Nu-i mare lucru, dar din nesiguranță pierzi 0.3s/ tur.

Suficient să nu mai iesi primul.

Sau să cazi dacă fortezi fiecare viraj.

Gata, are 2 titluri, anul asta trebuie să lase și pe alții.

Așa "devin" lucrurile palpitante.

Sigur peste câteva curse îi pun la loc "furca" bună și probabil mai câștiga ceva, să se agite și fanii lui.

Se numește MANIPULARE.

Nu este primul.

A pățit-o și Rossi în 2005-2006.

Este greu de crezut ca niște ingineri, înțelegând principiile optimizării unei construcții pentru performanță, brusc să aibe un "lapsus" taman după 2 titluri mondiale ale unui pilot, de fiecare dată.

Nu înseamnă că ceilalti constructori nu-și fac treaba. Concurența este liberă.

Ci doar Honda și anume Honda lui Marquez, pune frână.

Alea de client nu.

Asa menții înfocarea fanilor.

Bine ați venit în club! 😊

dpmdv teoria conspiratiei are fanii ei intotdeauna. nu zic ca nu poate fi adevarat, insa totusi...

din '94-'98 mick doohan campion mondial incontinuu cu honda (adica 5 ani la rand)

'99 tot alex criville tot cu honda

00 kenny roberts cu suzuki

01-05 rossi campion mondial cu honda si cu yamaha (intr-adevar s-au schimbat motoarele in perioada asta, dar cu acelasi producator in primii 3 ani, apoi 2 cu yamaha)

deci din '92 pana in 03 cu o singura exceptie a fost de fiecare data un pilot honda campion mondial

yamaha a stat pe bara din '92 pana in 04, ceea ce nu e putin...

8-09 rossi din nou cu yamaha

10 lore tot cu yamaha

in rest e cam cum zicea @september

Daca e asa cum zici tu inseamna ca MM e un actor de prima clasa, poate sa-si inceapa o noua cariera la Holywood dar eu ma cam indoiesc. Daca ar fi gandit un pic mai matur s-ar fi multumit si cu locul 3 dar a merg pe totul sau nimic, a fortat nota si a picat. Daca ar fi picat si Rossi in final ar fi fost 2 cazaturi la indigo pt ca si Rossi a fortat spre sfarsit dar dupa ce a picat Marc s-a linistit si s-a multumit cu locul 3.

A fost o cursa frumoasa chiar daca a lipsit lupta pt locul 1.

Da, MM a pierdut vremea batandu-se cu cei de la Ducati - dar nici el nu a reusit sa scape de ei. Fiind in pozitia 2 din turul 3, ar fi putut sa o mentina si sa nu-si mai bata capul ulterior cu Dovi si cu Ianone. Dar nu a putut pentru ca... Honda. Daca nu.. Honda, atunci ce?

Nu-mi spune ca a obosit in 4 tururi. Motoreta aia nu il ajuta, a tras de ea ca nebunul de a ajuns pe 2 in trei tururi dupa care poc, mai jos de 1:48 nu a mai trecut. Cauciucuri, motoreta, etc.

Asta a fost.

Pai tocmai ca nu a putut sa scape de ei si nici sa mentina pozitia doi...pentru ca Ianone si pentru ca putin mai tarziu Rossi

Nu merge scuza ca el a fost genial si honda praf...pentru ca Pedrosa

Cauciucuri, motoreta, setari, cand pierde mereu astea de vina, cand castiga doar meritul lui.

Sicur ca daca MM ramanea pe motocicleta si Lorenzo, Ianone, Pedrosa, Dovizioso si Rossi ar fi cazut, sigur MM ar fi castigat cursa, nu e dubiu. :)

Ps: contra ducati-urilor merg si Lorenzo, Rossi, Pedrosa!

Edited by @jinx

.

Nu-mi spune ca a obosit in 4 tururi. Motoreta aia nu il ajuta, a tras de ea ca nebunul de a ajuns pe 2 in trei tururi dupa care poc, mai jos de 1:48 nu a mai trecut. Cauciucuri, motoreta, etc.Asta a fost.

Binie bade, pentru ca Honda...NOT! De ce nu te-ai trezit in 2013-2014 sa urli "pentru ca Yamaka" ?! ..Cand se vedea cu ochiul liber cum, pe anumite circuite, exista un singur producator: Onda - restul erau figuranti pt sponsori...Dimpotriva mai si dadeai sus si tare ca nu exista nicio diferenta bla bla bla...si totu-i "din incheietura" (a lui MM bineinteles) Nu "pentru ca Honda: ci pentru ca tu + MM + HRC = :love: E scris in toate parcarile si scarile de bloc BB+MM=love :P dar hai sa fim putin obiectivi.. Ok Onda are ceva probleme, aia nu inseamna ca e sub restul, de ce nu observi si faptul ca MM are o perioada proasta? I-a mai disparut din mega-bulan-norocul ala pe care il avea in 2013 cand il ocoleau si picaturile de ploaie + probleme de concentare venite din presiunea pe "reigning champion" , care il imping mai nou mereu la strategia "totul sau nimic" Apreciez ca trage de fier peste limita, dar nu are cap nici cat o gaina sa mearga (si) la rezultat. Daca ar fi avut cap / s-ar fi stapanit, ar fi obtinut usor locul 2 si in Argentina si un loc 2-3 si la Mugello.

Eu zic asa: inca o gafa, si poate sa-si ia clar adio dela campionat! O fi el MM dar nici ailalti nu dorm, acum ca performantele mobrelor s-au egalat ;)

Edited by vampiria_t