Sari la conținut

Accident...Rog sfaturi


LucianU
 Share

Postări Recomandate

In aceasta dimineata am facut accident si acum cer sfaturi cum sa procedez ca sa fie totul bine. Eu mergeam pe drum cu prioritate cand un tip a iesit din curte. Faptul ca deja era cu rotile pe asfalt botul masinii( un bmw balena ) era cat jumatate de banda. Eu am incercacat sa-l feresc si a fost combinatia proasta cand am actionat frana am tras de ghidon. Asfaltul fiind ud eu am cazut si motorul a lovit masina in timp ce era deja cazut. In cazul asta cum este cel mai bine sa fac? Politie cu declaratie sau amiabila? Am inteles ca daca declari culpa comuna se face schimb de asigurari si eu imi repar motorul pe asig lui iar el masina pe asig mea? Mie mi-e frica sa nu ma scoata politia vinovat pe mine si sa raman cu dauna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii dur si nu recunosti nimic. Mergi la politie si sustii ca NU ti-a acordat prioritate, e un caz simplu.

 

La culpa comuna, se da 50% din dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista service care repara motoare pe asigurare sau ma judec eu cu asiguratorul ca sa imi recuperez dauna ?

» Post actualizat in 26 May 2015 04:45

Ideea este ca tipul este ok isi recunoaste vina si este deacord sa imi dea asigurarea. De aici in colo nu stiu ce si cum... Asig este la carpatica si daca astia nu despagubesc ? Sau cum sa fie data declaratia ca sa nu ma scoata politia vinovat pe mine...????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la Politie, nu e cazul sa te scoata pe tine vinovat! Omul poate fi ok, la amiabila te f#t aia de la asigurari cum vor ei. POLITIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e normal acum sa isi recunoasca vina... pentru ca este toata a lui, neacordare de prioritate, si ii e frica ca ii ia permisu. Insa mai tarziu nu o sa recunoasca... si ramai cu buza umflata. Sfatul meu este sa mergi la politie, poate asa data viitoare o sa deschida ochii mai bine.

Bafta in rezolvare.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai rezolva cu politia si dupa aia vezi ce faci cu asigurarile. La ce motocicleta ai tu, or sa iti dea aia dauna totala clar din prima, chiar daca ai carena sparta si farul pleznit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la politie (ceea ce recomand), sa il pui pe politist sa treaca pe constatare, toate daunele pe care le gasesti. Daca nu faci asta, o sa ai aceeasi surpriza ca si mine. Am avut un incident anul trecut si nu mi-a trecut capacul de la alternator, iar domnul Asigurare de Doi Lei de la Romanica, a spus ca pe acela nu mi-l ia in considerare ca nu este trecut pe constatarea de la politie.

 

Daca nu iti dau dauna totala, cere reparatie in regim propriu, dar inainte, mergi la un service ca sa iti faca o proforma cu suma reparatiei, pe care o dai asiguratorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% mergi la politie

sa treaca toate, dar absolut toate daunele, atat la motor cat si la echipament, all inclusive!

 

dupa ce primesti dovada, de acasa iti iei nervii de otel si mergi la carpatica.....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La service poti merge la reprezentanta Yamaha (http://www.yamaha-motor.eu/ro), la Dual Tours (www.motociclete.com.ro) si din cate stiu eu si baietii de la MyMoto se ocupa de constatari multimarca.

 

Asadar, la politie sa-ti treaca pe dovada absolut orice ai avariat la ea, de la capate de ghinon, semnale sparte si oglinda pana la discuri, furca, carene, cadru de bord, etc etc.

Dupa ai facut asta, poti incepe nebunia cu asigurarile...

 

Apropo, ce pagube ai la motor?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant cati oameni sunt de parere ca e mai bine sa moara ma-sa decat mama..........aluia ii ia carnetul pe loc daca va duceti la politie, si tu spui ca totusi e om, isi recunoaste vina. Acum faci cum vrei tu, dar eu as fi un pic mai intelegator cu un participant la trafic ce stie ca a gresit.

Si apoi e adevarat ca asiguratorii considera ca un PV de la politie e litera de lege, insa politia nu e obligata sa treaca in PV toate daunele, ci doar ce se vede (de ex, mie nu mi-a trecut si radiatorul de la masina, desi era tandari, ci doar capota si grila frontala, ca cica restul e stabilit de service).

 

Eu unul, in locul pagubitului, as fi un pic mai om. Stiu ca cei de la Carpatica cauta prin toate mijloacele sa scape de despagubiri, dar daca te duci si cu motocicleta si cu masina la un inspector de la ei, la centrele lor, nu au ce face si trec si ei toate bubele rezultate din accident.

 

Deci poti sa mergi la Politie si rezolvi treaba in 60 minute, iar omului ii ia carnetul, sau poti sa il iei de manuta si sa va duceti impreuna la un centru Carpatica, unde de obicei sunt cozi de cateva ore, dar el ramane cu carnetul. Depinde de tine si de cat de om ti se pare vinovatul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mircea.cazachevici

De acord cu ce spui tu, in principiu. Dar ce il opreste pe soferul vinovat sa spuna ca intamplarea a avut loc in alte conditii, in alt loc, in alte circumstante?

Apoi esti cu totul la mana asiguratorului.

Este deja o practica care dateaza din a doua zi in care s-a dat legea cu amiabila. La fata locului recunoaste ce vrei tu, se roaga pt permis, apoi la asigurator spune cu totul alta poveste. Si asiguratorul crede ca vrei sa-l fraudezi, si-ti da MUMU cu clabuci! Spor!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci instant la politie si declari ce s-a intamplat

sa-l arda pe fraier

pai asa se iese din curte? cu toata masina?

mai sunt unii care atunci cand ies de pe strazi secundare in principale se asigura cu cel putin juma de masina iesita in strada.

ma sperii fiind in masina , de mobra ce sa mai zic.

 

arde-l pe fraier, altfel o s-o dea cotita.

 

show no mercy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, amiabila nu s-a inventat ca sa scape unii de rigorile legii cand gresesc in trafic!

Nu, dar daca esti vinovat te poate scapa de ramas fara permis si/sau amenda.

In cazul de fata daca se merge la politie si gaboru' hotaraste ca soferul e vinovat o sa-l lase fara pemis (neacordare de prioritate la iesirea din curte) si o sa-i dea si amenda. Daca se face amiabila in afara de o crestere a RCA la urmatoarea polita, pe ala n-o sa-l coste absolut nimic!

Deci daca stii ca esti nevinovat DU-TE LA POLITIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate au fost atatea cazuri in care dupa ce au facut amniabila lu' peste la asigurari nu si-au mai recunoscut vina. NU MAI FACETI AMNIABILA, da-ti-le la gabori de lucru ca si-asa stau mai mult degeaba. Ar trebui pus un banner aici pe motociclism cu "spune nu amniabilei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiabila e facuta sa fie completata pe loc. Adica sa scrie vinovatul, cu manuta lui, ca el a iesit din curte ca berbecul si ca e vinovat, si apoi sa semneze. In acest caz vinovatul nu mai are cum sa o dea cotita dupa 1-2 zile, ca doar a semnat. Si neaparat sa se faca poze la fata locului, cu cele 2 vehicule implicate in accident. Apoi ai timp 6 luni sa ajungi la asigurator ca sa verifice si inspectorul de acolo pagubele.

 

Eu cred ca vinovatul mai degraba o da cotita la politie, daca masina s-a mutat din loc si au trecut cateva ore, decat pe loc, atunci cand semneaza amiabila.

 

Dar asta-s eu, mai iertator, stiu ca si eu am gresit in trafic din cand in cand si ma pun si in papucii altuia. Daca e om, da, merita sa fie iertat. Dar daca vede ca esti caine cu el, degeaba mai facem noi 50 de marsuri de responsabilizare a soferilor in trafic, pentru ca ca aceasta responsabilizare trebuie sa aiba in spate un sentiment de simpatie fata de motociclisti.

 

Dar, inca o data, aceasta e numai parerea mea, si doar in urma spuselor pagubitului ca vinovatul este, totusi, om.

 

P.S. Ca sa nu fiu intrebat mai tarziu: nu, nu sunt eu vinovatul din topicul actual, nu cunosc nici pagubitul si nici vinovatul. Doar mi-am exprimat o opinie :hug:

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau un sfat, bun pentru ambii soferi. Mergi cu el de manuta la un service si cereti o estimare a reparatiei motocicletei. Daca lui ii convine pretul, plateste si va vedeti de drum. Nu cred ca te-ar refuza, avand in vedere ca e om cu capul pe umeri si decat sa dea bani pe amenda si sa ramana fara permis, mai bine cred ca se multumeste sa-ti plateasca dauna. Asta in ideea ca nu e dauna totala motocicleta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...