Sari la conținut

Si tu poti sa fii PROST! Trebuie doar sa vrei!


Postări Recomandate

funny si.. ai invatat o mica lectie. Cat despre frane... bine ca ai mobra pusa la punct si capabila de asa ceva(combinatia frane-gume)

 

...data viitoare stii sa privesti cu 4-5 secunde mai in fata decat priveai atunci ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cei care nu urmaresc forumul zilnic topic cu topic, ar fi bine de adunat subiecte ca acesta intr-un subforum de genul "Fun". Asa, doritorii de zambete nu ar rata astfel de povestiri.

Cine observa greselile, e ori prea concentrat pe forma, ori prea indispus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu urmaresc forumul zilnic topic cu topic, ar fi bine de adunat subiecte ca acesta intr-un subforum de genul "Fun". Asa, doritorii de zambete nu ar rata astfel de povestiri.

Cine observa greselile, e ori prea concentrat pe forma, ori prea indispus.

Corect colegu', perfect de acord cu tine!

Iar amanuntele alea, adica mici greseli (aici chiar in titlu, si-i multumesc moderatorului care a corectat!) fac diferenta!

Unii nu le observa, fiind distrati sau necunoscind scrierea corecta, iar altii se simt lezati pe retina cind gasesc astfel de greseli.

La fel ca si in trafic, unii nu observa, sau nu stiu unde poate se ascunde pericolul...si de-aici incep alte povesti! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva ore pe zi redactez corect, mai si indrept ce au gresit altii. La serviciu sunt exigente.

Aici citesc rapid si superficial, nu am vreo asteptare, deci nu ma poate dezamagi ceea ce scrie un necunoscut.

Daca nu sunt lucruri neinteligibile, este recomandabil sa urmarim spiritul, nu literele, naratiunilor.

Amabilitate inainte de toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit happens, si descrierea e haioasa.

 

Omul prost invata din greselile lui. Omul destept invata din greselile altora. ;)

as corecta....

omul obisnuit invata din greselile lui

omul prost nu invata deloc........ :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

powww... cred ca este dracusorul ce iti sopteste din spate ca dai GAS,dai GAS frate la maxim ca suntem cu motoru...tragi de GASSSS la maxim

:)))) vai doamne :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Hai, nu fiti nerabdatori, ca o sa vedeti imediat ce e cu titlul. O sa fiu cat ma scurt.

 

Vara, dimineata, Bucuresti, Intercontinental, super aglomeratie. Dupa ce am stat prin harmalaia aia pana am inebunit, ca nu aveai loc sa te bagi pe nicaieri ca blocasera astia tot, mai apare si o ambulanta care creaza un haos total. Reusesc sa ma strecor cumva , vad culoar liber, masini care chiar se misca, pe roti, catre directia inainte, nu imi vine sa cred. Si plec si eu! Dar nu ca oamenii normali, nu, ci in stilul Retardul furios, gen 3.2 sec pan' la suta. Poowwwww! Zbor ca racheta spre masinile din fata mea, aleg culoar sa le depasesc, powwww! Masinile aprind stopurile, fac scart, si se opresc brusc ordinarele. Era un amanunt care mie imi scapase si lor nu! Un semafor care se facuse Rosu (pm frate, eu sunt de la Peris, noi nu avem semafoare dastea)! Belea, eu fac "poooow" si astia s-au oprit! Imi activez skilurile de supersayan si franez puternic. Simt bascula cum topaie, lantul vibreaza, am blocat spatele. Deja sunt printre masini! Excelent. Eliberez roata spate, redresez motoreta si franez iar, rugandu-ma, cu glas de fetita mica, la zeul franelor Rossi. Pm... nu m-a auzit Rossi, dar cred ca m-a auzit Christian Pfeiffer, ca am tasnit printre masini intr-un baby stoppie, asa. Nu de alta dar eram cam disperat ca ceilalti participanti la trafic, care aveau verde, vroiau sa treaca si ei prin intersectie. Mai oameni buni, si am tot mers eu asa, sa zicem cam cinci metri, pana in mijlocul intersectiei, unde m-am oprit si am inceput sa dau din picioruse sa o iau inapoi. Acum, astia care aveau verde, au innebunit de fericire cand m-au vazut cum trec eu pe rosu, cu o roata in aer. Toti au inceput sa claxoneze si au deschis geamurile de la masini sa ma felicite. Un domn taximetrist, care zbiera exaltat, cred ca dorea sa imi dea si un premiu! Tot agita pe geam ceva ce semana cu un levier sau o mini-ranga si arata spre mine! L-am refuzat elegant.

Am plecat moderat si cu frica de Dumnezeu de la stop, si am mers linistit si precaut spre locul de munca. Cam un sfert de ora! Pana am ajuns pe blvd. Aerogarii si era tare aglomerat. Am vazut un culoar liber si....... Powwww!!!! :tomato:

Dragi colegi, nu conteaza ce varsta aveti, cata experienta aveti, ce fel de motoreta aveti! Nu conteaza nici macar cat de lung aveti parul, vorba cantecului! Daca vreti sa fiti PROSTI, SE POATE! YOU CAN DO IT! Trebuie doar sa va doriti cu adevarat asta! Uitati-va la mine! Sunt un exemplu viu (inca)!

 

Eu sper ca ai facut o gluma si ca ceea ce spui e doar fictiune. Altfel .... mai bine renunta la categoria A, cat inca mai ai sanse sa ramai intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pow wow...postul asta sponsored pe facebook? Miroase a basini.

 

Sunt 3 forumisti care au dat quote la tot postul de inceput...atat va duce mintea? plm, ma culc, plina lumea de neintelesi...

» Post actualizat in 27 May 2015 21:59

 

Eu sper ca ai facut o gluma si ca ceea ce spui e doar fictiune.

Chiar crezi ce vezi in filmele cu chichichan sau needforspeed? Exista fiinte umane care au luat vorbele omului pe bune?

 

Pfaaai...acu chiar ca am incheiat.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar crezi ce vezi in filmele cu chichichan sau needforspeed? Exista fiinte umane care au luat vorbele omului pe bune?

 

Pfaaai...acu chiar ca am incheiat.

 

Nu ma intereseaza daca a facut o gluma sau chiar a povestit din experienta, dar mai sus am spus: Eu sper ca ai facut o gluma si ca ceea ce spui e doar fictiune.

Nu stiu daca a glumit si nici nu ma intereseaza, dar pe lumea asta sunt multi oameni ... "inteligenti". Unii isi descriu cu sinceritate experientele de genul asta, tocmai pentru ca sunt "inteligenti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Ma bucur ca va placut povestioara mea, dar din pacate vad ca sunt putini cei care au inteles ceva din ea si de ce a fost postata la rubrica Anti-accidente. Ma asteptam sa gasesc o gramada de sfaturi si reply-uri constructive despre ce si cum am facut. Nimic. Dc? Ca sa nu o dau in jigniri mai bine evit sa dau un raspuns. Ma mir ca nu a scris nimeni aia cu " Nu fugii mai repede decat ingerul tau poate sa zboare". Aia ajuta foarte mult. Demonstrat stiintific.Un domn foarte interesat de gramatica de altfel spunea intr-un reply ca nu intelege ce cauta postul meu la anti-accidente ca el nu vede nici un accident si nici o campanie.

Uite aici domnule cel putin 10 accidente mortale:

 

"Si plec si eu! Dar nu ca oamenii normali, nu, ci in stilul Retardul furios, gen 3.2 sec pan' la suta. Poowwwww! Zbor ca racheta spre masinile din fata mea, aleg culoar sa le depasesc, powwww! Masinile aprind stopurile, fac scart, si se opresc brusc ordinarele. Era un amanunt care mie imi scapase si lor nu! Un semafor care se facuse Rosu (pm frate, eu sunt de la Peris, noi nu avem semafoare dastea)! Belea, eu fac "poooow" si astia s-au oprit! Imi activez skilurile de supersayan si franez puternic. Simt bascula cum topaie, lantul vibreaza, am blocat spatele. Deja sunt printre masini! Excelent. Eliberez roata spate, redresez motoreta si franez iar, rugandu-ma, cu glas de fetita mica, la zeul franelor Rossi. Pm... nu m-a auzit Rossi, dar cred ca m-a auzit Christian Pfeiffer, ca am tasnit printre masini intr-un baby stoppie, asa. "

Uite si campania:

"am mers linistit si precaut spre locul de munca. Cam un sfert de ora! Pana am ajuns pe blvd. Aerogarii si era tare aglomerat. Am vazut un culoar liber si....... Powwww!!!!"

 

Cum nimeni nu a incercat sa evidentieze ce a mers aiurea am sa enumar eu mai jos.Si DA, intamplarea a fost ADEVARATA!

 

-Invatatura si Greseala cu nr 1, care le transforma pe toate celelate in Mortal - POwwwwwwww! De ce am facut powwww? Merg zilnic de ani de zile si prin Buc si prin alte parti. Caldura, nervi, oameni care se urca pe tine, aglomeratie. Ati vazut retarzii care sar cu masinile pe linia de tranvai cu 80-100 la ora si depasesc coloana? Deci keep cool! Nu ii lasa pe ceilalti participanti la trafic sa iti dicteze cum si pe unde sa mergi! Nu te enerva! Nu trage de gaz ca cretinul unde nu trebuie. Poooowww este fun, este tare rau, dar facut unde nu trebuie te stramba rau!Nu fi tampit ca mine. Fa POWWWWW responsabil !

-Invatatura si Greseala cu nr 2. Fi atent la tot ce este in jurul tau! Mai ales cand este aglomerat. Pietoni, masini, semafoare, etc. Cand faci Poooowww iti poti scapa multe lucruri, pentru ca te vei concentra mai mult la lucrurile care prezinta o amenintare directa. In cazul meu masinile. Daia nu am vazut ca semaforul se facea Rosu.Nu fii tampit ca mine. Fa Pooooow responsabil !

-Invatatura si Greseala cu nr 3. Invata sa franezi cum trebuie si exerseaza! Din cauza ca am facut Poooow am fost luat prin surprindere si am bruscat frana spate. Groaznic!Credeti-ma ca eu franez blana, ca la cartea de pilotaj. Eram printre masini, cu roata spate in derapaj! Nasol! Plus ca am marit spatiul de franare. A doua oara am apasat prea tare fata, iar am marit spatiul de franare.De ce am gresit? Pentru ca atunci cand vezi cum zbori spre masini nu mai gandesti clar! Defapt, nu ai timp sa gandesti deloc. Du-te la niste cursuri de perfectionare, AMCKart, RiderX, etc.Nu stiu altele. Daca nu acceleram ca imbecilul eram scutit de neplaceri. Daca iti place Pooooowww invata cum sa te opresti din el.Ca sa nu va plictisesc eu cu cat de bun sunt eu si ce stiu sa fac, poate cineva de la supermoto ne poate da o lectie de frana spate, si cum , cand sa o eliberezi in siguranta daca o blochezi din greseala. Ii multumim in avans. Nu fi tampit ca mine.Fa Poooowww responsabil!

-Invatatura si Greseala nr. 4. Nu forta cand nu esti familiar cu zona/drumul. Cu toate ca merg zilnic prin Buc, nu prea am treaba pe la ora aia in zona respectiva. Nu stiu semafoarele pe de rost, trecerile de pietoni, cand si unde se lucreaza. Nu trage de gaz ca disperatul pe drumuri pe care nu le stii.In oras si in afara, nu te lasa pe curbe in zone care nu le stii. Da si tu un tur de recunostere, vezi cei pe jos, etc.Nu fi tampit ca mine.Fa Pooowww responsabil!

-Invatatura cu nr 5. Invata din greselile tale dar si ale altora. Cand scapati cu teasta si fieratania intreaga din situatii similare incercati sa va stapaniti. Spre deosebire de postarea mea, nu am mai repetat pe Poooowww, am mers normal. Dar sunt sigur ca intr-o zi am sa uit, si o sa repet prostia. Sper ca data viitoare sa fiu mai bine pregatit.Nu fii tampit ca mine. Fa Poooww responsabil!

-Invatatura cu nr 6. Mentine motoreta in conditii optime de functionare. Gume, frane, furca, etc.Daca te loveste Prostia pe o motoreta varza si iese nasol, o sa mori! Nu fii tampit ca mine.Fa Pooowww responsabil!

-Inavatatura cu nr 7. Poarta echipament. Daca stii ca esti Prost pe motoreta, investeste mai mult in el. Eu nu m-am faramat in episodul mai sus din noroc.Nu fii tampit ca mine. Fa Pooowww responsabil!

Mai gasiti si voi altele...

Cu toate ca stiam toate astea dinainte, si ma dau si tare si incet de ceva timp, uite ca am gresit ca un ordinar, nenorocit, nu l-ar mai rabda pamantul de incepator! (incepatorii astia ar trebuii exterminati domnule, pacat ca nu se mai nasc oamenii gata invatati ca altdata!) De ce am gresit? Pentru ca atunci cand sunt pe motoreta cateodata sunt Prost! Iar prostii fac prostii!Unii ii dau gaz, unii o dau pe-o roata, unii intra cu cotul lipit de asfalt in curbe, unii o dau in drifturi, etc.Daca stii ca esti Prost, pregateste temeinic prietene, pantru ca va venii ziua cand o sa faci prostii si este bine sa fii pregatit. Daca nu stii ca esti Prost si esti...o sa mori!

 

P.S. Diseara ma duc sa testez un k1300R cu un prieten.Mai bine zis sa ne testeze el pe noi. Acolo sa vezi poooowwww frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai tare esti @melco, " Fa Poooowwww responsabil" - asta merita multe aplauze :10:

Sa revii cu info dupa drive test.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir ca nu a scris nimeni aia cu " Nu fugii mai repede decat ingerul tau poate sa zboare".

Să nu te mire, deoarece corect ar fi "Nu fugi mai repede etc", înțelegi?

 

Şi eu fac greşeli gramaticale, sînt convins de asta, diferența este că eu de cîte ori am greşit am avut puterea să recunosc, chiar și aici, pe forum.

 

Acum vreo cîțiva ani am scris un post menit să-i ajute pe cei care au dificultăți în a scrie corect cu unul, două sau trei i-uri. Iată-l!

 

Pentru toti cei cu multe i-uri (desi, mi-e teama ca nu citesc pe aici), inainte de a posta, faceti urmatorul exercitiu, foarte la indemana si util: pronuntati cuvantul care contine i-urile buclucase (nu cautati in dictionar, chiar asa se scrie) si ascultati-va vocea. Pentru a transcrie ulterior ceea ce ati auzit, folositi urmatoarele trei reguli simple:

 

 

- cand sunetul dispare repede - puneti un singur i

Exemple: nu veni, fugi de-aici, cunostinta, etc.

 

- cand sunetul prezinta un fel de ecou (nu prea mare) - puneti doi de i

Exemple: tu stii ca, crescatorii, chilotii, obraznicii etc.

 

- cand sunetul prezinta un ecou mare (de pestera, imi place sa-i zic) - puneti trei de i

Exemple: copiii (observati efectul de pestera?), camionagiii,

 

Mai tineti cont si de faptul ca sunetele cu ecou de pestera vor fi foarte rare, deci nu-i mare bataie de cap cu astea.

 

Sper ca aceasta solutie sa vina in ajutorul dumneavoastra si am s-o intitulez sugestiv "Metoda scrierii cu i din auzite" editia Bacalaureat 2012

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Diseara ma duc sa testez un k1300R cu un prieten.Mai bine zis sa ne testeze el pe noi. Acolo sa vezi poooowwww frate!

1. sa faci film(cu mai multe camere, poate scapa una intreaga)

2. fii barbat deschide toata acceleratia pe treptele 1,2 si 3, altfel nu testezi nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Rog un moderator sau admin sa uneasca al doilea post( ala cu powwww responsabil) cu primul.

Multumesc!

 

Ca vad ca nu il citeste nimeni.Si pe primul vad ca au probleme in al intelege. I-ul ala e sigur de vina! Unii cred ca au Windows in loc de creier.... Nu ca s-ar identifica cineva cu personajul de acolo ...nu nu. Motoristii de pe forumul asta se comporta in trafic ca niste calugarite profesioniste, cu piosenie si responsabilitate. Probabil ca din acest motiv avem rubrica de accidente full si Bucurestiul plin de motoare julite si zgariate pe toate partile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să nu te mire, deoarece corect ar fi "Nu fugi mai repede etc", înțelegi?

 

Şi eu fac greşeli gramaticale, sînt convins de asta, diferența este că eu de cîte ori am greşit am avut puterea să recunosc, chiar și aici, pe forum.

 

Acum vreo cîțiva ani am scris un post menit să-i ajute pe cei care au dificultăți în a scrie corect cu unul, două sau trei i-uri. Iată-l!

 

Probabil sunt unii care aud ecoul ala mititel si la infinitiv (ma refer acum la verbele al caror infinitiv se termina in i) si d-aia apar mai multi i. Pe de alta parte, cand ar trebui sa auda ecoul (mai mic sau mai mare), ei nu aud decat un i "perit"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...