Sari la conținut

CLUJ-NAPOCA, 30.05.2015, Bike fest


teby05
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce relevanta are ce limbi foloseau cei doi?

:10:

 

Pacat ca se intampla si accidente de astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce relevanta are ce limbi foloseau cei doi?

FOARTE MARE!!!!

daca te "autoflagerezi" si vrei sa suni la 112 sa stii ca nu au DISPECERAT IN MAGHIARA......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE MARE!!!!

daca te "autoflagerezi" si vrei sa suni la 112 sa stii ca nu au DISPECERAT IN MAGHIARA......

Daca ai un accident in Finlanda, inseamna ca nu ai dreptul la asistenta medicala, ca nu vorbesti finlandeza , nu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

egészség! :)

Adica?

 

Unui cetatean care nu cunoaste limba tarii al carei cetatean este ar trebui sa i se retraga cetatenia tarii respective...

 

Hai ca asta-i cel mai inedit topic de la accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu vorbești nici finlandeza nici engleza, cred că iti va fi puțin dificil sa vorbești prin semne la telefon.

 

Întrebarea ramane: cum/unde a luat ala permisul de conducere?

Editat de Baxxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion statea linistit pe camp si-si pastea oile... La un moment dat vede o persoana indreptandu-se catre fantana, ca sa bea apa. Amintindu-si ca apa din fantana era otravita, Ion incepe sa tipe:
- Baaaaaaaaaa! Nu beeeaaaaa, baaaaa', ca-i otravitaaaaa!
Strainul nu schita nici un gest, ca si cum nici nu l-ar fi auzit si continua sa se indrepte spre fantana, asa ca Ion se apropie de el si tipa din nou:
- Baaaaaaa!... Nuuuuu beeeeeeaaaaa maaaaaaa, ca-i otravitaaaaaaa!...
Strainul, in continuare, nimic!...
Ion o ia la fuga si ajunge fix la timp langa strainul care tocmai ducea galeata inspre gura. Gafaind, ii spune:
- Mai, omule, tu esti surd? Nu auzi cand iti zic sa nu bei, ca-i otravita?
La care, strainul:
- Nem tudom romanok!
Auzind asta, Ion ii spune, batandu-l usor pe umar:


» Post actualizat in 31 May 2015 12:08

Ion statea linistit pe camp si-si pastea oile... La un moment dat vede o persoana indreptandu-se catre fantana, ca sa bea apa. Amintindu-si ca apa din fantana era otravita, Ion incepe sa tipe:
- Baaaaaaaaaa! Nu beeeaaaaa, baaaaa', ca-i otravitaaaaa!
Strainul nu schita nici un gest, ca si cum nici nu l-ar fi auzit si continua sa se indrepte spre fantana, asa ca Ion se apropie de el si tipa din nou:
- Baaaaaaa!... Nuuuuu beeeeeeaaaaa maaaaaaa, ca-i otravitaaaaaaa!...
Strainul, in continuare, nimic!...
Ion o ia la fuga si ajunge fix la timp langa strainul care tocmai ducea galeata inspre gura. Gafaind, ii spune:
- Mai, omule, tu esti surd? Nu auzi cand iti zic sa nu bei, ca-i otravita?
La care, strainul:
- Nem tudom romanok!
Auzind asta, Ion ii spune, batandu-l usor pe umar:

- Bea, da' bea incet, ca-i rece!


» Post actualizat in 31 May 2015 12:10

» Post actualizat in 31 May 2015 12:08

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii convins ca stiu si romaneste dar unii sunt curve si nu vorbesc decat atunci cand au chef...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, nu stiu ce va freaca atata grija ce limba vorbeste fiecare.

Cu ce va deranjeaza?

 

Nu puteti intelege un lucru simplu. Pentru unguri limba materna e maghiara. Nu conteaza ca traiesc in Romania ci conteaza ce limba au auzit de la mama lor. Pentru ei limba romana este o limba straina.

Si nu toti oamenii sunt atat de meseriasi incat sa vorbeasca limbi straine. Si daca tot invata o limba straina poate ca ar prefera engleza sau germana ca le-ar folosi mai mult.

 

Daca puneti placa cu - traieste in Romania trebuie sa vorbeasca limba romana, va spun ca e gresit. Asta seamana a dictatura. De ce sa obligi oamenii sa faca ceva doar pentru ca decreteaza cineva ca asa trebuie?

 

Si daca-i pe asa, de ce nu s-a gandit nimeni sa-i oblige pe moldoveni sa vorbeasca fara accent moldovenesc? Ca nah, stalcesc limba romana, adica isi bat joc, adica.... si de aici se poate escalada la infinit nebunia.

Deranjeaza pe cineva ca vorbesc moldovenii cu accent moldovenesc.? Pe mine nu ma deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin gresit. Iti garantez ca daca eu si familia mea ne vom muta in spania dupa 7 generatii stra stra stra nepotii mei vor vorbii spaniola.

Du-te in Germania si incearca sa vorbesti alta limba. Ia vezi... poti? Sa nu mai zic de spanioli sau italieni. (Exclus zone turistice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Germania si am vorbit engleza.

 

Depinde pe unde te invarti si cu cine interactionezi. Daca ar fi o comunitate mare, cum sunt maghiarii in Romania, poate ca te-ai putea descurca cu limba romana si in Germania sau Spania.

 

Ce vreau sa spun e urmatorul lucru - nu e niciun dezavantaj pentru mine, care stau in Bucuresti, ca exista maghiari care traiesc in Romania si nu vorbesc romaneste. Eu personal m-am descurcat foarte bine ori de cate ori am fost in Harghita, Covasna, Mures sau in ce judet vreti voi. Daca imi zice unul nem tudom, nu-i nicio problema, il intreb pe altul.

In schimb e dezavantaj chiar pentru ei, pentru maghiari, daca nu stiu limba romana si traiesc in Romania. Isi reteaza singuri o gramada de oportunitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mamaaa unde s-a ajuns!!! povesti despre: ...ce limba vorbeau etc ,M-AI IMPORTANT este daca ii cunoaste cineva pe cei doi ,daca stie ceva de starea lor s-au cel putin a pasagerei ,daca la o adica putem ajuta cu ceva .....unde naiba s-a pierdut termenul de COMUNITATE MOTO ?stam sa dezbatem limba pe care o vorbeau ...dar pe drum ne salutam ca doar suntem <COMUNITATE UNITA >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios daca in orice tara europeana CETATEANUL acelei tari cu carte de identitate cu permis de conducere .... NU CUNOASTE LIMBA NATIONALA!!!!!!

ca pastele masii sa ai buletin de romania si permis de conducere romanesc .... daca esti cetatean al acestei tari SI SA NU STII LIMBA ROMANA????

 

apropo... examenul pentru permis in romania se da in LIMBA MAGHIARA????

chiar acum sunt pe valea pragovei si am vazut acest banner.....

OARE SA MI IAU DICTIONAR ROMAN-MAGHIAR daca merg sa descopar... aceste zone????

 

nu pot pune poza insa scria mare

 

DESCOPERITI harghita si covasna

 

ps M AM INFORMAT poti sustine examenul in 5 LIMBI!!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...