Sari la conținut

Recomandare traseu Bulgaria 4 zile


ubik007
 Share

Postări Recomandate

salut colegi,

in vara vrem sa facem o scurta tura de 4-5 zile in bulgaria . Ideea ar fi sa plecam din Tulcea pana la Veliko 1 zi... Si dupa nu prea mai stim .... Ceva propuneri pentru 3-4 zile in Bulgaria? Intoarcerea ar fi pe litoral.

 

 

merci mult anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai parte de spectacol cu motorul pin BG. Poti eventual sa iei in calcul Pasul Shipka sau pasul care face legatura dintre Kotel si Omutag, dar personal nu imi par mare lucru. O zona mai interesanta este litoralul Marii Negre dintre Sozopol si Tsarevo cu continuare spre frontiera cu Turcia (Malko Tarnovo). De la Tsarevo drumul era destul de gaunos dar zona era faina cu mult drum prin padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa ar arata tura pe care as face-o eu.

Din Tulcea as pleca spre Harsova si de acolo Cernavoda pe malul Dunarii, apoi as continua spre Calarasi si as trece granita la Silistra, apoi as merge in Ruse.

Din Ruse sint 120 km pana in Veliko Tarnovo. Din Veliko Tarnovo, Targovishte, Schumen, apoi dreapta spre Burgas.

Reintoarcerea din Burgas pe litoralul Bulgaresc, prin Varna, Nisipurile de Aur, Albena, Durankulak, Vama Veche.

Bulgaria e frumoasa, linistita, curbe si dealuri, priveliste frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

restaurantul din stanga (dupa ce ai coborat valea aia abrupta de pe faleza).

cum cobori si te uiti la mare, restaurantul din dpreata :) Ala e mai curatel, meniu mai diversificat, mancare buna.

 

 

Reintoarcerea din Burgas pe litoralul Bulgaresc, prin Varna, Nisipurile de Aur, Albena, Durankulak, Vama Veche.

 

Nessebar musai. Burgas-ul e frumos, curat, merge de curiozitate si de vizitat parcul asta. Dupa Varna, nu e cine stie ce, dar merge de o plimbare :) Dupa eu as recomanda iesirea spre Dobrici, o tura prin centru iti va lasa o impresie placuta. Daca nu iti place ideea si nu ai vizitat deja, ar merge Balcik si de vizitat ce e pe acolo. Dupa o iei prin kavarna spre Tyulenovo, e un drum frumusel, de fiecare cand am fost, daca m-am intalnit cu 1 bucata masina. Daca esti mancau, iesi prin Shabla, si cum mergi pe drum spre ezerets, vezi cosmelia asta cu soarecele roz si faci dreapta. Astea ar fi mai aproape de casa. Ce mi-a mai placut mie, Plovdiv-ul. Orasel cochet, curat, au facut ceva eforturi sa arate bine. E de vizitat, daca tot te duci pana la Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai parte de spectacol cu motorul pin BG.

 

Ce gluma :)

 

Uite un traseu extraordinar (in special Pasul Troyan si partea de sud, sub Plovdiv) : https://goo.gl/maps/dVYQN

Mai sint multe altele.

In muntii bulgaresti gasesti nenumarate statiuni cu ape termale, numai bune de zacut dupa o zi de motociclit pe sute de curbe. Pe traseul pus de mine, vezi Therma Vitae in Ognyanovo, de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea de la Varna la Durankulak e super, mai ales pe soseaua de coasta care leaga statiunile. De la Balcik este un super drum spre Kavarna pe coasta, apoi de la Kavarna la fel, prin Balgarevo - Tyulenovo - Shabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

 Cascada Kaya Bunar, langa Veliko.

 

 

Nessebar, Messembria (in antichitate) cucerita de Burebista. Mai e si Sozopol... unde este o plaja super.

Ai de unde.

 

 

 

Pasul Shipka si OZN-ul..,

 

 

Dar presupun ca vrei si-un pic de balaceala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei curbe nu rata Sliven. Bucata de la Elena pe DN 53, dar mai ales 488 pana la Gradets.

 

Pasul Troian e ok, dar anul trecut asfaltul era cam praf, deci te bucuri doar de privelisti. O Optiune de cazare daca o iei pe acolo e Koprivshtitsa.

 

Ca optiune de cazare pe litoral iti recomand si Obzor, un pic mai la nord de Nisipuri. Daca nu ai fost inca bifeaza si Balcick si Nessebar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna,

 

Vrem sa facem un traseu din Bucuresti pana la Burgas cu intoarcere pe litoral pana la 2 Mai si inapoi spre Bucuresti. Ce cazari sigure recomandati? Vom fi doar noi 2 si motocicleta. De asemenea therme pe acest traseu? Planuim sa mergem in jur de 15 martie. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți dau un mic sfat pentru cazare: booking. Dar nu fă rezervare prin ei, ci sună la hotel, faci economie de 5-10 leva la fiecare cazare. Nu-i mare lucru, dar rămâne de țigări. Rezervarea o faci cu câteva ore înainte să ajungi, nu când pleci de acasă. Mie nu-mi place "la program" și te sfătuiesc să mergi cât ai chef, nu "trebuie musai să ajung acolo".

În rest, te descurci tu...

Succes!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Iuliana!  , 

Am  facut  deseori aces  traseu. Ultima oara in septembrie anul trecut , pina la Sinemorets , Sozopol , etc.

Indiferent de tinta ta , te sfatuiesc  sa cauti  pe Tom Tom traseul cu optiunea winding roads. Amicul cu care am fost  avea  TomTom si  ne am trezit pe niste drumuri pe care nu fusesem in viata mea , superbe , pline de peisaje  frumoase  si  bineinteles libere.

Incearca sa compari  ce trasee obtii din  google  cu  ce iti  spun eu.

Cum  te vei  descurca  cu  intrarea  in  Romania?  Esti  ok  cu  intrarea in  carantina?  Sau  speri  sa se  ridice  pina  atunci?

 

La multi ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pe langa litoralul din Bulgaria este Capul Kaliakra la vreo 80 km de Vama Veche si Castelul Reginei Maria din Balcik cu gradinile superbe.

Prin mai, iunie sigur se da drumul prin Bulgaria.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...