Sari la conținut

Bucuresti, 11.06.2015 ora 8:30, Valea Cascadelor


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

Un coleg de al nostru , inca nustiu cine este. Nu am apucat sa fac poze (nu am telefon cu camera)

In stare destul de grava, intins pe jos....smurd etc....

Se pare ca microbuzul de transport persoane ar fi vrut sa intoarca...si poc...

Sanatate , incerc sa aflu am jobul in zona.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Ghinion de neșansa, microbuzul făcea stânga, șoferul de pe banda 2 l-a lăsat sa treacă, din păcate motociclistul nu a văzut asta și nici șoferul de pe microbuz nu a văzut motociclistul. Se pare ca are o clavicula rupta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Ghinion de neșansa, microbuzul făcea stânga, șoferul de pe banda 2 l-a lăsat sa treacă, din păcate motociclistul nu a văzut asta și nici șoferul de pe microbuz nu a văzut motociclistul. Se pare ca are o clavicula rupta

Editat de zetu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E linie continua (dubla daca tin minte corect) si sensul giratoriu in care se poate intoarce linistit este la numai 50 de metri de locul unde parcheaza microbuzele.

Soferii de microbuz care fac transport de persoane in comunele de langa Bucuresti sunt insa o rasa foarte spurcata :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am aflat ca exista oameni care au telefon fara camera :crack: Sorry, sper sa fie ok motoristul!

Sper sa fie bine....

 

Nu radeti mah de mine,

Am telefon, dar in doua zile se descarca ( cand vrei sa faci o poza , gata numai ai baterie) de rezerva am un nokia ma tine o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E linie continua (dubla daca tin minte corect) si sensul giratoriu in care se poate intoarce linistit este la numai 50 de metri de locul unde parcheaza microbuzele.Soferii de microbuz care fac transport de persoane in comunele de langa Bucuresti sunt insa o rasa foarte spurcata :(

Nu e dubla continua, manevra a fost legala. Ideea e ca pe contrast pe banda 2 era o duba care l-a lăsat pe șoferul de maxi sa intre, iar motociclistul care se afla în spatele dubei a țâșnit prin dreapta direct în ușa microbuzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Microbuzul a efectuat virajul legal. Dar nu s-a asigurat si mai mult ca sigur cu tupeu, ca de obicei pe acolo (trec zilnic aproape)

 

Filmarea o am de la un amic de pe alt forum:


XPnmGVBl.jpg

 

Vio4woVl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte periculoasa portiunea aia, mereu se baga handicapatii aia cu microbuzele, la fel stationeaza si pe prima banda in intersectia pacii. Cu grenada as merge la ei futu-le muma-n poponeata de jegosi. Eu trec zilnic pe-acolo(lucrez in zona) si sunt si nesimtiti. Insanatosire grabnica colegului, cat pentru restu' MARE ATENTIE la zona Valea Cascadelor+Pacii. Daca nu ma insel si acum un an tot in acelasi loc a mai fost un motor trantit. Pacat!

 

Nu prea imi dau seama ce motocicleta e, stie careva?

Editat de bezaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Ghinion de neșansa, microbuzul făcea stânga, șoferul de pe banda 2 l-a lăsat sa treacă, din păcate motociclistul nu a văzut asta și nici șoferul de pe microbuz nu a văzut motociclistul. Se pare ca are o clavicula rupta

Soferul de pe banda a 2-a era un (cuvant urat) ca multi altii, legal nu exista notiunea "l-a lasat sa treaca" si nici "s-a oprit ca boul in trafic pe banda a doua" cand microbuzul legal are obligatia sa cedeze trecerea pentru orice vehicul care circula din sensul opus.

 

Mai clar, pentru cine nu a priceput: ala de pe banda a 2-a nu are prioritate si o da el cui vrea, nu e transmisibila, cel cu microbuzul nu a acordat prioritate chiar daca boul de pe banda 2 a oprit.

 

Genul asta de accidente sunt prea dese. Traficul are reguli ce circulatie, nu maniere si politete - in acest caz "bunatatea inimii" boului a produs un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte periculoasa portiunea aia, mereu se baga handicapatii aia cu microbuzele, la fel stationeaza si pe prima banda in intersectia pacii. Cu grenada as merge la ei futu-le muma-n poponeata de jegosi. Eu trec zilnic pe-acolo(lucrez in zona) si sunt si nesimtiti. Insanatosire grabnica colegului, cat pentru restu' MARE ATENTIE la zona Valea Cascadelor+Pacii. Daca nu ma insel si acum un an tot in acelasi loc a mai fost un motor trantit. Pacat!

 

Nu prea imi dau seama ce motocicleta e, stie careva?

 

Iti dau dreptate cu grenada, daca mai faci rost de una te ajut si eu sa o arunci.

 

Si eu lucrez in zona si mereu sunt probleme pe aceasta portiune de drum.

 

Am intalnit cazuri in care s-au bagat fix in fata mea cu TIR-ul sau microbuzu cu textul: " asteapta date-n .... mea, ce-o sa faci?" sau tocmai ieseam din acel rond si un TIR a intors la 50 m de rond cu urmatorul argument " ce sa-ti fac daca mergi cu 100" , caz in care aveam 40...

 

Tupeul soferilor din acest oras este neimaginabil, mai ales al soferilor de meserie. Toti au inceput sa mearga pe principiul " da-l in **** mea ca nu vrea sa faca accident". Tare mi-as fi dorit sa fi fost asa acum 9 ani cand aveam o Dacia 1310....

 

Politia e tot timpul muta si stiu sa dea amenzi doar pentru viteza nu si pentru inscrieri necorespunzatoare pe banda, facut stanga de pe prima pe un drum cu 3 benzi ( Vezi chiar Cascadelor cu Iuliu Maniu).

 

Chiar sunt curios daca putem urmari in vreun fel ce sanctiune s-a aplicat soferului respectiv...

 

PS: Motorul e un Suzuki GSX-R K3 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau dreptate cu grenada, daca mai faci rost de una te ajut si eu sa o arunci.

 

Si eu lucrez in zona si mereu sunt probleme pe aceasta portiune de drum.

 

Am intalnit cazuri in care s-au bagat fix in fata mea cu TIR-ul sau microbuzu cu textul: " asteapta date-n .... mea, ce-o sa faci?" sau tocmai ieseam din acel rond si un TIR a intors la 50 m de rond cu urmatorul argument " ce sa-ti fac daca mergi cu 100" , caz in care aveam 40...

 

Tupeul soferilor din acest oras este neimaginabil, mai ales al soferilor de meserie. Toti au inceput sa mearga pe principiul " da-l in **** mea ca nu vrea sa faca accident". Tare mi-as fi dorit sa fi fost asa acum 9 ani cand aveam o Dacia 1310....

 

Politia e tot timpul muta si stiu sa dea amenzi doar pentru viteza nu si pentru inscrieri necorespunzatoare pe banda, facut stanga de pe prima pe un drum cu 3 benzi ( Vezi chiar Cascadelor cu Iuliu Maniu).

 

Chiar sunt curios daca putem urmari in vreun fel ce sanctiune s-a aplicat soferului respectiv...

 

PS: Motorul e un Suzuki GSX-R K3 600.

Treaba cu dacia si eu o regret, chiar ma oftic gandindu-ma c-am dus-o la remat. Puneam face bani frumosi cu ea :))) Cat despre nemernicii astia, trebuie multa multa atentie si rabdare, pentru ca n-ai ce le face si cu omul prost nu te pui ca are mintea odihnita. Pacat ca nu sunt luate masuri. Cand o sa-l mai vad pe gaborul mustacios care sta prin intersecie la Pacii...o sa-l intreb de curiozitate daca se iau masuri in privinta idiotilor care incurca circulatia, acestia fiind si motivul pentru care in fiecare dimineata este coloana de masini pe Iuliu Maniu...asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Microbuzul a efectuat virajul legal. Dar nu s-a asigurat

 

astea 2 se cam bat cap in cap ...

Legal avea voie sa efectueze virajul (linie discontinuua in zona respectiva), problema a fost ca nu s-a asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca toata lumea se gandeste la responsabilizare si la respect in trafic incepand cu : fu*** in gura, F***-le mama in poponet, numai jegosi....si ne asteptam sa fim respectati in trafic. Presupun ca toti cei care injura nu au mers in viata lor printre coloane la semafor ca de, e ilegal !

In loc sa comentati din spatele tastelor mai bine ganditi cum sa facem sa reducem numarul de astfel de intamplari.

 

Pentru cei care nu cunosc zona pe Valea Cascadelor pe sensul dinspre B-dul Timisoara spre B-dul Iuliu Maniu, pana la rondul de la kauffland se formeaza dimineata coloana destul de lunga si soferii care asteapta oricum le fac loc celor care vin de pe contrasens sa intre spre autogara ( nesimtire curata ar spune unii) . Asta s-a intamplat si azidimineata, un sofer care era cu duba l-a lasat pe cel cu maxi sa faca stanga, din spatele celui cu duba a iesit colegul cu moto pe banda 1 (asa reiese din discutia cu martorii si din urmele de frana) si a intrat direct in microbuz care ii taia calea. Nu vreau sa il scuz pe cel cu microbuzul, dar nu ne place decat sa ariuncam cu noroi fara sa stim sau sa vedem intreaga situatie. Vad in fiecare zi motoare care forteaza trecutul printre coloane, care atunci cand nu au loc tureaza motoarele pana chelacaie tobele sparte de iti sparg auzul, motociclist care tasnesc de nicaieri...


» Post actualizat in 11 Jun 2015 10:14

si poze

post-36652-0-74633200-1434017629_thumb.jpg

post-36652-0-32820600-1434017665_thumb.jpg

post-36652-0-13759000-1434017674_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In clipa in care ala de pe banda 2 a oprit, ala cu microbuzul era fortat sa se bage orbeste, altfel ce sa faca? Sa stea pe loc si sa incurce si mai mult circulatia? Sa se bage cu 1 la ora? Legal e de vina, dar din punct de vedere al modului cum se circula in Bucale, motociclistul a gresit: Se opreste masina din stanga sau dreapta, opresti si tu. Nu fac morala, si eu era sa o patesc la fel. Dar sa il faci jegos pe ala cu microbuzul fara sa gandesti un pic nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In clipa in care ala de pe banda 2 a oprit, ala cu microbuzul era fortat sa se bage orbeste, altfel ce sa faca? Sa stea pe loc si sa incurce si mai mult circulatia? Sa se bage cu 1 la ora? Legal e de vina, dar din punct de vedere al modului cum se circula in Bucale, motociclistul a gresit: Se opreste masina din stanga sau dreapta, opresti si tu. Nu fac morala, si eu era sa o patesc la fel. Dar sa il faci jegos pe ala cu microbuzul fara sa gandesti un pic nu e ok.

eu de asta incerc sa explic circumstantele, nu a zis nimeni ca soferul de maxi nu e de vina, am zis ca doar ca in loc sa injuram si atat, sa aratam ca prin vocabularul de mahala suntem membrii importanti ai comunitatii, sa incercam sa gandim la rece cum se pot evita astfel de situatii, sau cum se poate reduce numaril lor. By the way, soferul e un tip ok si singurul lucru care l-a interesat a fost starea riderului. Nu s-a disculpat cu numic, a zis ca pur si simplu nu a vazut dupa duba si ca nu se astepta.

Editat de zetu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este a celor 3 participanti in egala masura...autoturismul de pe a 2-a banda pentru ca l-a lasat pe cel cu microbuzul fara sa se asigure ca poate trece acel microbuz fara incidente; Microbuzul pentru ca nu s-a asigurat nici el si a intrat ca boul ca deh....el e mare si opresc toti ceilalti in fata lui iar al 3-lea, motociclistul pentru ca n-a fost atent la ceilalti participanti la trafic.

 

Asa-mi place cand toti victimizeaza bietul sofer vinovat de accident. O fi fost tipul ok si a recunoscut vina, dar treaba asta nu i-a pus la loc mandibula motociclistului...ca deh...nu l-a vazut!! Clasica vorba. Stiu ca nu e placut sa faci accident fie ca e vina unuia sau a altuia dar trebuie facut ceva ca sa nu fim DOAR membrii importanti ai comunitatii ci sa schimbam jungla si s-o transformam intr-un loc civilizat si ordonat. Lucru pe care nu-l putem face aici pe forum. Drept urmare injur pentru ca sa ma calmez stiind ca soferii de microbuze din zona aceea nu sunt nici ei usi de biserica. La fel ca si taximetristii cred ca ei sunt leii din jungla si li se permite orice...si au mereu prioritate indiferent ce fac ceilalti.

 

 

Dar hai sa incheiem subiectul. Multa sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a zis ca pur si simplu nu a vazut dupa duba si ca nu se astepta.

si daca nu vede dincolo de duba asta inseamna ca poti termina manevra fara griji?

datoria ta este sa te asiguri ca nu vine nimeni pe banda 1 , chiar daca duba s-a oprit si soferul iti face semn sa treci.

 

zona e data dreaq, traficul e infect acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e greu sa te gandesti in mod serios la oasele tale pana nu o patesti. Daca ala din stanga ta a oprit si tu nu vezi nimic de el, unde te mai duci? Incetineste si tu macar, sa ai vreme sa opresti daca e cazul. Asta daca ai facut deja greseala sa mergi prea tare pentru conditiile de trafic. Lack of awareness...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de asta incerc sa explic circumstantele, nu a zis nimeni ca soferul de maxi nu e de vina, am zis ca doar ca in loc sa injuram si atat, sa aratam ca prin vocabularul de mahala suntem membrii importanti ai comunitatii, sa incercam sa gandim la rece cum se pot evita astfel de situatii, sau cum se poate reduce numaril lor. By the way, soferul e un tip ok si singurul lucru care l-a interesat a fost starea riderului. Nu s-a disculpat cu numic, a zis ca pur si simplu nu a vazut dupa duba si ca nu se astepta.

Sa ne gandim, sa ne gandim, sa ne gandim.....Ne-am gandit toti la modalitati de reducere a accidentenlor, la ce ar putea face politia ca aceste lucruri sa se intample mult mai rar, la ce am putea face noi sa minimizam riscurile.

Solutii avem majoritatea dintre noi in gand si minte dar cum le transpunem in masuri eficiente pentru participantii la trafic? Ce ar trebui sa facem noi ca, gandurile noastre sa contribuie la un mediu rutier civilizat....

Chiar sunt curios daca te-ai gandit si lucrurile astea.... eu am incercat si nu am gasit nimic.

 

Cu privire la cazul de fata....pai........" soferul e un tip ok si singurul lucru care l-a interesat a fost starea riderului"......... Firesc, de starea calaretului depinde viitorul lui si sanctiunile care i se vor aplica......

 

Cred ca aici e si problema , am ajuns sa fim multumiti si sa apreciem ca o persoana responsabila de un accident si vatamare corporala se comporta etic si moral adecvat situatiei in cauza...........

 

In clipa in care ala de pe banda 2 a oprit, ala cu microbuzul era fortat sa se bage orbeste, altfel ce sa faca? Sa stea pe loc si sa incurce si mai mult circulatia? Sa se bage cu 1 la ora? Legal e de vina, dar din punct de vedere al modului cum se circula in Bucale, motociclistul a gresit

Are motociclistul partea lui de vina dar la partea cu " altfel ce sa faca?" nu te poti insela mai rau. Cu totii am fost incepatori ori pe auto ori pe moto, la mine (moto primul permis) m-a invatat instructorul asa : " Daca ai cedeaza ( chiar si prioritate in anumite cazuri) si nu esti sigur ca te poti inscrie in siguranta pe o banda, stai si asteapta chiar daca te injura cei din spate, mai bine iei o injuratura, doua decat sa te calce masina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai clar, pentru cine nu a priceput: ala de pe banda a 2-a nu are prioritate si o da el cui vrea, nu e transmisibila [...]

 

[...] Traficul are reguli ce circulatie, nu maniere si politete - in acest caz "bunatatea inimii" boului a produs un accident.

 

Foarte bine punctat !!!

 

Aia care isi "doneaza" prioritatea altcuiva, ar trebui sa se si asigure pentru ei sau mai bine sa inceteze cu politeturile!

Unii nu au creier si se baga ca bezmeticii cand vad ca o banda le da prioritate si nu stau sa se mai uite la celelalte!

 

Sanatate mobristului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...