Sari la conținut

Manastirile din Bucovina


yamcsi
 Share

Postări Recomandate

vatra dornei - gura humorului e ireprosabil, restul nu stiu.

Multumesc andriu, stiam si eu pentru ca am mai fost, dar nu am fost pe partea unde sunt manastirile.

Eventual daca ati fost recent pe Transrarau, ma intereseaza si acolo cum e drumul si pana unde este asfaltat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Transrarau drumul este foarte bun, se poate ajunge pina la cabana salvamont, la Mao, cam cu orice model moto, doar ultima portiune de la Cabana Rarau pina mai sus nu este asfaltat (citeva sute de metri), dar cu atentie poti vedea releele din apropiere.

In rest, daca nu ai veleitati de Rossi, poti face toata Bucovina si Moldova fara eforturi si zdruncinaturi prea mari.

Drumul mi s-a parut in marea majoritate bun, cu unele zone petecite, dar care la viteze decente nu pun probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu in zona singurele drumuri nereabilitate sint Poiana Largului-Vatra Dornei si Iacobeni-Cirlibaba, chiar si pina in Moisei destul de stricat, in rest bune si foarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la sfârşitul lunii aprilie pe exact acelaşi traseu postat de tine şi în plus Putna, Botoşani, Iaşi, Neamţ, etc. Singura porţiune cu petice unde trebuia redus oarecum viteza dar totuşi acceptabil era de la Marginea în jos până la Păltinoasa. Dacă tot eşti în zonă, poţi vizita şi salina Cacica (zic că merită dacă tot eşti acolo), eventual şi biserica de la Arbore şi stejarul secular de la Cajvana.

La Moldoviţa merită văzut muzeul ouălor încondeiate şi dacă ai noroc poate prinzi o tură cu mocăniţa "Bucovina".

Dacă te cazezi la Suceviţa recomand cu căldură şi încredere pensiunea "Ieremia Movilă" care pe lângă raportul excelent calitate/preţ este şi foarte aproape de mănăstire.

Că tot veni vorba de Transrarău, presupun că mergi şi la mănăstirea Neamţ şi Agapia. Mie Agapia mi-a plăcut cel mai mult dintre toate mănăstirile vizitate în întreaga Moldovă, maicile erau mai deschise. Nu uita să le rogi să vă arate atelierele de ţesut, olărit şi brutăria. Nouă ni le-au arătat cu mare plăcere fără să le rugăm, nici nu ştiam că le au. La Agapia, pensiunea Maria mi s-a părut a fi de nota 10 cu meniu şi mâncare de nota 10+.

De la Agapia poţi merge la M-rea Secu cu oprire la M-rea Sihăstria şi peştera Cuvioasei Paraschieva dar din păcate drumul e cam varză. Dacă îţi plac casele memoriale, sunt o grămadă, mai e zimbrăria de lângă mănăstirea Neamţ, muzeul măştilor Nicolae Popa (de admirat cum o persoană privată face un muzeu de asemnea amploare şi nu primeşte niciun fel de susţinere de la stat, până şi chiria pe indicatoarele de pe stâlp o plăteşte proprietarul).

De obiectivele turistice cu "tradiţie" gen casa lui Creangă, cetatea Neamţ, Voroneţ, Gura Humorului, etc. nu mai pomenesc, presupun că le-aţi bifat deja în planul de călătorie.

Rămân deschis la eventualele întrebări.

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa fac urmatorul traseu:

https://www.google.ro/maps/dir/Cluj-Napoca,+Pia%C5%A3a+G%C4%83rii+2-3,+Cluj-Napoca+400850/Vatra+Dornei/Gura+Humorului/Marginea,+Jude%C8%9Bul+Suceava/Sucevi%C8%9Ba,+Jude%C8%9Bul+Suceava/Sadova,+Jude%C8%9Bul+Suceava/Cluj-Napoca,+Pia%C5%A3a+G%C4%83rii,+Cluj-Napoca/@47.5302703,25.1898746,10z/data=!4m44!4m43!1m5!1m1!1s0x47490ebca73cf337:0xb634fd02e5636b81!2m2!1d23.586354!2d46.784344!1m5!1m1!1s0x473593b2313399d9:0xe49405b751778c57!2m2!1d25.359444!2d47.346111!1m5!1m1!1s0x4735a9214bf47715:0x4be2de569912575!2m2!1d25.889167!2d47.553889!1m5!1m1!1s0x4734493cb2f1e975:0x9372d4687a901dde!2m2!1d25.817375!2d47.8112897!1m5!1m1!1s0x47344a6c4b125abb:0x6c373997e19b09f8!2m2!1d25.7186!2d47.78!1m5!1m1!1s0x4735b88311f647ff:0xf4daecd85a9688e9!2m2!1d25.4736422!2d47.5658365!1m5!1m1!1s0x47490ebca73cf337:0xb634fd02e5636b81!2m2!1d23.586354!2d46.784344!3e0

 

Ma intereseaza starea drumului intre Gura Humorului-Marginea-Sucevita-Sadova. Vreau sa ma duc cu Dragstar si cu pasagera. In Google maps apar imagini din 2012 cu drumul denivelat si petecit...

A fost cineva in zona recent? Ma ajutati cu ceva recomandari?

 

Multumesc anticipat.

Asfalt uscat!

 

Pana la Marginea ai ceva drum denivelat semnalizat in curbele dupa Varfu Dealului in rest drum acceptabil fara gropi ,tot traseul frumos ca peisaj merita daca esti in zona sa il faci . Transraraul e placere pana ajungi in drumul spre Vatra Dornei - Poiana Largului acum o luna era decopertat pe zone extinse insa cu atentie si viteza potrivita il faci fara probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ar fi?


» Post actualizat in 11 Jun 2015 22:41

deja daca te duci spre Neamt te cam abati, insa merita, 2 saptamani daca stai si tot nu te saturi. Ai ce vizita, Lacul Bicaz cu Ceahlaul, cheile Bicazului- Lacul Rosu, cetatea Neamt, o gramada de case memoriale si manastiri Agapia, Varatec, Sihastria(Paisie Olarul, Cleopa), pesteri iar in suceava trebuie sa ajungi neaparat la Putna, Sihastria Putnei si la pestera lui Daniil Sihastru (1km una de alta)

Iar mancarea este ft buna si multa :peace:


» Post actualizat in 11 Jun 2015 22:47

pentru starea drumurilor mai poti folosi asta

http://i.imgur.com/xv7Xz2k.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai asa : Pasul Mestecanis,Pasul Tihuta, Pasul Prislop(cam rupt),TransRaraul, Valea Bistritei(aproape, dar cam peticita), Bicaz(aproape), Fosta exploatatie de sulf CALIMANI(se poate ajunge cu orice motor,cam rupt drumul), Lacul Colibita, Parcul National Calimani, Parcul National Rodnei si mai cate. In unele parcuri nationale, forestiere sunt mai bune ca unele drumurile nationale, le ingrijesc aia de taie lemne si merg mult cu remorca+cap tractor in padure. In Calimani sunt niste forestiere de zici ca maine se toarna asfalt.

 

Depinde de motor acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când vrei să vii în zonă? Dacă sunt acasă te ajut cu cea mai mare plăcere.

 

Până una alta, informații: între Sucevița și Sadova, drumul este puțin denivelat pe o porțiune de vreo 5 km când începi urcarea pe serpentine, apoi este asfaltat curat și puțin denivelat la coborâre spre Sadova, dar treci lejer cu Dragstarul.

 

Iti recomand să mergi către Suceava prin Gura Humorului și să te întorci prin Sucevița. Poți vizita Putna, Bogdana din Rădăuți, Arbore, Ceramica de la Marginea, Salina Cacica.

 

Ținem legătura și dacă ai nevoie, îți pot da informații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când vrei să vii în zonă? Dacă sunt acasă te ajut cu cea mai mare plăcere.

 

Până una alta, informații: între Sucevița și Sadova, drumul este puțin denivelat pe o porțiune de vreo 5 km când începi urcarea pe serpentine, apoi este asfaltat curat și puțin denivelat la coborâre spre Sadova, dar treci lejer cu Dragstarul.

 

Iti recomand să mergi către Suceava prin Gura Humorului și să te întorci prin Sucevița. Poți vizita Putna, Bogdana din Rădăuți, Arbore, Ceramica de la Marginea, Salina Cacica.

 

Ținem legătura și dacă ai nevoie, îți pot da informații.

 

Multumesc pentru ajutor! Am amanat plecarea, inca nu stiu data exacta. Mai mult as vrea sa ma duc pentru peisaje, nu neaparat pentru manastiri. Tinem legatura oricum, te anunt cand stiu exact cand vin in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor! Am amanat plecarea, inca nu stiu data exacta. Mai mult as vrea sa ma duc pentru peisaje, nu neaparat pentru manastiri. Tinem legatura oricum, te anunt cand stiu exact cand vin in zona.

 

Ok, ne auzim. Dacă sunt prin zonă, te ajut cu cea mai mare plăcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa deschid alt topic, postez tot aici, sper ca vede lumea...

Vreau sa ajung de la Viseu de Sus la Vatra Dornei. Stiu ca sunt vreo 3 drumuri posibile, as vrea sa stiu care este practicabil. Puteti sa-mi recomandati ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa deschid alt topic, postez tot aici, sper ca vede lumea...

Vreau sa ajung de la Viseu de Sus la Vatra Dornei. Stiu ca sunt vreo 3 drumuri posibile, as vrea sa stiu care este practicabil. Puteti sa-mi recomandati ceva?

 

Din câte știu eu, Bistrița - Vatra Dornei este varianta câștigătoare. Am să mă interesez și de starea Prislopului și am să revin cu o postare în 2 3 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din câte știu eu, Bistrița - Vatra Dornei este varianta câștigătoare. Am să mă interesez și de starea Prislopului și am să revin cu o postare în 2 3 zile.

mersi, cunosc drumul bistrita vatra dornei, problema mea era starea drumului de la viseu pana la bistrita, pe unde sa merg sa fie drumul bun, am inteles ca pe la iacobeni este booombardat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...