Sari la conținut

Bucuresti, 13.06.15, Bdul Unirii


aka`
 Share

Postări Recomandate

Doar ce a avut loc un accident pe Bulevardul Unirii. O duba care a iesit de pe o strada laturalnica a vrut sa intoarca pentru a se deplasa spre rondul Alba Iulia si a taiat fata unei fete ce conducea un 650GS. Piciorul rideritei nu arata prea bine din pacate..

Cel cu duba nu e din Bucuresti, urmarea o alta masina care il ducea la destinatie sau ceva in genu.

 

Sanatate fetei..

post-37300-0-56121400-1434186965_thumb.jpg

post-37300-0-77981600-1434186970_thumb.jpg

Editat de aka`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt oras iti iei niste ghete manusi o geaca de vara respirabila , genunchiere si punct nu cizme, nu combinezon si alte vrajeli sa te dai un spectacol ce echipament ai .

Unii ar fi in stare sa mearga full echipati si pana la magazinu de la colt .

Mergi mai precaut reduci viteza la orice intersectie chiar si daca ai prioritate ,nu mergi peste 100 nu faci slalom printre masini cand viteaza e mai mare de 30 la ora si 100% din probleme le eviti ori cu o julitura minora ori dai cu motor de pamant stand aproape pe loc maruntisuiri de astea de ramai cu sperietura si atat pe termen lung.

 

Insanatosire fetei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt oras iti iei niste ghete manusi o geaca de vara respirabila , genunchiere si punct nu cizme, nu combinezon si alte vrajeli sa te dai un spectacol ce echipament ai .

Unii ar fi in stare sa mearga full echipati si pana la magazinu de la colt .

Mergi mai precaut reduci viteza la orice intersectie chiar si daca ai prioritate ,nu mergi peste 100 nu faci slalom printre masini cand viteaza e mai mare de 30 la ora si 100% din probleme le eviti ori cu o julitura minora ori dai cu motor de pamant stand aproape pe loc maruntisuiri de astea de ramai cu sperietura si atat pe termen lung.

 

Insanatosire fetei !

foarte de acord. poti sa mori cu echipament pe tine la fel de usor, daca ai ghinion. ce-i drept, arati ceva mai bine intre scanduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi tu asta. Mie mi-a cazut motoreta pe tibie. Daca nu aveam cizme bune, nu stiu daca mai raminea osul intreg, fara nici o fisura. De durere mi-am pierdut citeva secunde cunostinta. Eram 100% convins ca osul s-a rupt, asa de tare durea.E drept ca poate ceda si protectia, dar atenueaza din impact, si una e o fisura, si alta e sa faci bucatele un os sau mai multe oase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, lasati-o-n plm de treaba, au fost 30+ de grade azi!!! Doar nu scoti tot harnasamentul din dulap pentru o deplasare din punctul A in punctul B. Shit happends :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, lasati-o-n plm de treaba, au fost 30+ de grade azi!!! Doar nu scoti tot harnasamentul din dulap pentru o deplasare din punctul A in punctul B. Shit happends :(

Sa pui o pereche de cizme nu e un mare efort si sacrificiu. Nu ziceam de combinezoane. Am specificat, mai citeste o data, manusi si cizme (miini si labele picioarelor).

Sa te vad pe tine cum te simti cu laba piciorului facuta pilaf, iti garantez ca nici o cisterna de tarie de calitate nu te face sa uiti de durere. Data viitoare pui si 2 rinduri de protectii. Am vazut asta la cei patiti.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te vad pe tine cum te simti cu laba piciorului facuta pilaf, iti garantez ca nici o cisterna de tarie de calitate nu te face sa uiti de durere. Data viitoare pui si 2 rinduri de protectii. Am vazut asta la cei patiti.

Cand vrei tu, ne vedem, dai o bere si-ti arat :)

Doua metatarsiene rupte la dreptul care si la 5 ani dupa cazatura inca ma jeneaza cand merg descult si la drum lung imi amorteste piciorul. Stii ce am facut dupa aia? Mi-am luat o pereche de Sidi Vortice pe care le incalt din An in Paste ca nu-s cizme de facut nici 10 pasi pe jos cu ele... Stii cum e, ai adidasi, iti strici glezna. Iei ghete scurte de oras, poc, cedeaza tibia. Iei cizme inalte, protectii full si dupa aia arati ca Robocop cand intri in Carrefour sa iei doua pungi de malai si niste cremwursti :) Ajungi sa te intrebi daca merita deranjul.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi tu asta. Mie mi-a cazut motoreta pe tibie. Daca nu aveam cizme bune, nu stiu daca mai raminea osul intreg, fara nici o fisura. De durere mi-am pierdut citeva secunde cunostinta. Eram 100% convins ca osul s-a rupt, asa de tare durea.E drept ca poate ceda si protectia, dar atenueaza din impact, si una e o fisura, si alta e sa faci bucatele un os sau mai multe oase.

Nu te-ai lovit chiar asa tare de obicei organismul cand sufera o trauma majora intrerupe senzatia de durere ca altfel ai face infarct, durerea vine mai tarziu. Stiu din proprie experienta, dar fiecare cu perceptia lui.

 

Sa pui o pereche de cizme nu e un mare efort si sacrificiu. Nu ziceam de combinezoane. Am specificat, mai citeste o data, manusi si cizme (miini si labele picioarelor).

Sa te vad pe tine cum te simti cu laba piciorului facuta pilaf, iti garantez ca nici o cisterna de tarie de calitate nu te face sa uiti de durere. Data viitoare pui si 2 rinduri de protectii. Am vazut asta la cei patiti.

Eu la 22 de ani am avut un accident cu mobra de mi-am busit ambele picioare,unul fracturat si unul cu o gaura mare in calcai, nu port in oras baocanci, afara da pentru ca imi tin labele picioarelor imobilizate si nu obasesc pe scari plus protectie la curent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi, cati poarta cizme prin bucuresti sau bocanci in amiaza mare? Poate fata a luat moto sa ajunga 2 strazi mai incolo si cizmele st greu de incaltat si mari si grele, nu le mai iei. Poate i-ar fii prins bine, insa mersul atent si cunoasterea metodelor de evitare si pastearea calmului sunt esentiale. Asta e, a avut o zi proasta. Recuperare usoara !!

Editat de gabyziggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un caz in care un baiat a fost luat pe sus de o masina in intersectie cu cizme si protectii cu tot. S-a dus la spital in Spania sa se rezolve (el fiind spaniol), dar tot i-au amputat piciorul. Tot atentia si indemanarea te scot din rahat. Echipamentul adecvat si de calitate poate face diferenta, dar sunt si situatii in care se dovedeste inutil. Depinde de noi sa nu ajungem in astfel de situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vorbiti prostii cum ca poti sa mori si cu echipamentul si poti sa mori si la 30 la ora

 

da, poti sa mori si cu echipamentul, dar ai sanse mai mari de supravietuire

la fel, daca esti echipat nu inseamna ca o sa scapi fara nici o problema, dar o sa-ti fie mult mai bine

 

daca fata avea cizme sau macar niste ghete moto probabil tot ajungea la spital, dar in stare mai buna si recuperarea dura mai putin

d-asta exista ghetele moto de oras

 

si, la fel ca ceilalti prosti, am invatat pe propria piele, dupa ce mi-am facut glezna praf fiind in adidasi

la cativa ani dupa, cand mi-a cazut motorul fix pe glezna n-am patit nimic, aveam cizma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e irelevant. Eu mi-am busit destul de zdravan glezna incaltat fiind cu cizme. Si NU mi-a cazut motorul pe picior.

 

Da, e mai bine cu echipament decat fara. Insa daca e sa iasa prost, nu te salveaza nici mama echipamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi put cizmele de crapa nasu langa ele, mi-e cald de mor...

dar fara nu ma sui pe moto. adica zilnic de cateva ori pe zi... minim 2...

sunt patit...

am dat un sut intr-o piatra odata de am lasat motorul culcat si m-am tarat pe jos de durere... s-a desfacut "tenesul" ca o floare ...

mi-am belit 2 ungii si mi-am luxat 2 degete. groazic...

din cizme nu ies vara - iarna...

 

acum e optiunea fiecaruia.

insanatosire grabnica.

 

echipamentul nu strica decat la confort...

 

oricum inca o neacordare de prioritate. tipic.

NOI trebuie sa fim perfecti, restul lumii varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...