Jump to content

Recommended Posts

Salut tuturor! Va cer sfatul la achizitia primei motocliclete. Am permis cat. A2, deci nu prea am multe variante de unde sa aleg..Bugetul meu era initial de ~1500 euro pana am gasit asta http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=603488&selpic=2&zoom=1#foto Din ce se poate vedea in anunt credeti ca merita efortul pana la banii aceia? Daca stiti si alte motocilete de vanzare in criteriile acestea, astept cu nerabdare!

P.S.: Sper ca nu am deranjat prin postarea acestui topic si este pus unde trebuie.

esti sigur ca poti sa o controlezi? e micuta si agila - nu e jucarie

cat despre baiatul care le vinde (am uitat cu il cheama) e baiat ft serios si are motociclete bune

620i are in jur de 60 nici decum 33 poate co fi limitat dar el are m-ai mult ,a avut un prieten si m-am dat cu asa ceva ....este c-am sprintena pentru un incepator ,plus ca trebe sa inveti umpic sa intretii un ducati ,mecanicul l-a care o duci sa nu fie doar unu ,,care stie japoneze si atat" io zic sa arunci un ochi pe forum si dupa ce crezi ca esti in stare de asa ceva sa iei o hotarare

Nu este o alegere chiar potrivita ca incepator, documenteaza-te si un pic despre intretinere la ea.Am vazut ca modelul asta se da destul de ieftin in tara la noi, pretul ei plus inmatricularea si o mica revizie te poate duce in 2000 euro lejer.

Succes!

In nici un caz nu este pentru incepatori, cu atat mai mult pentru o subcategorie, nu vreau sa par discriminator dar asta e adevarul. Moto este facut pentru mers sportiv, curbe si mers activ cu ea, plus ca are ambreiaj uscat care nu e la fel de linistit ca cel umed. Mai orienteaza-te si dupa poti sa-ti iei de 1000+ cmc, acum esti nerabdator dar ia-ti ceva care sa poti sa mergi cu ea si sa-ti fie confortabil si placut. Inca un lucru, acomodeaza-te cu gandul ca poti sa cazi - si rau - diferenta o face viteza (nu-mi zice ca o sa mergi calm, ca nu o sa te poti abtine sa nu vezi cum este sa-i dai putin in gusa).

Orienteaza-te spre ceva mai domol

Ia o si gata , e o ocazie, lasa parerile invidioase la o parte . Nu conteaza daca esti sau nu incepator .

Logica mea era ca daca are doar 33 CP o sa am doar pozitia unei sportive, nu si puterea ei. Nu tanjesc spre ceva mare, mai ales acum,doar ca am vazut-o si mi-a placut. Desi imi e greu, o sa mai astept sa vad ce mai gasesc. Multumesc pentru sfaturi!

Dragostea la prima vedere fata de Ducati nu este nimic nou si nimic gresit.

1. Stiu ca motoru asta are 60 si ceva cai, cum se zicea mai sus, nu stiu cum si de ce a fost limitata si cum se poate scoate limitarea
2. Ca prim motor este destul de mult de ingitit din partea ta, motorul V si ambreajul ala.. o sa te faca sa transipiri
3. Avand carene o cazatura te poate costa cat ai dat pe motor, lejer
4. Tobele alea daca sunt complete te-ai scos (nu stiu exact dar daca le iei de noi lasi 900 euro pe tejghea la vanzator) dar atrag si politia ca musca la rahat
5. O sa inveti mecanica cu ea :) asta este, face parte din placerea de a avea un Ducati din anii aia

6. Cum din nou zicea cineva mai sus, e bine sa ai in preajma un mecanic care cunoaste Ducati, nu toti stiu si nu la multi le place sa lucreze pe motocicletele astea
7. Daca astia sunt toti banii tai care poti sa ii investesti in motocicleta nu e bine.. iti mai trebuie din start bani sa ii faci o revizie cap coada de la lichide, filtre, furtune, garnituri, cauciucri posibil, placute etc.; echipament complet care daca te orientezi pe ce cel ma iieftin tot ajungi la o suma greu de ignorat si bani tot timpu pentru diferite piese pe care o sa o ceara motocicleta

8. Banii tai, faci ce vrei cu ei

Daca tot s-a deschis discutia asta sa ne zici si nou ce ai facut pana la urma

Am deschis topicul pentru ca nu eram decis la aceasta alegere. Imi placea, dar din cate am mai citit pe aici stiam ca nu e tocmai pentru un incepator la puterea ei normala (60 CP), limitata speram sa mai am o sansa :) . Sfaturile voastre au fost utile si am luat decizia sa mai astept oferte ( sper ca nu mult...). Sigur, cand ajunge la mine o sa va arat poze cu prima achizitie.

terminati cu tampeniile 620 n-are ambreiaj uscat si oricum nu-i nici o problema cu ambreiajele uscate !

ce scrie in talon???? daca scrie 33cp poti merge cu A2 pe ea.

chiar si la 60cp e foarte buna de incepatori (cu A)

problema e alta, la 1500 rar gasesti o motocicleta in stare buna de functionare , mentenanta la Ducati nu merge facuta chiar in fata blocului si nu sunt foarte multi care se pricep,

Cred ca e ideal, din punctul meu de vedere, acest ducati pentru un incepator, avand in vedere faptul ca este limitat la 33 cai, cand te-ai plictisit/obisnuit ii scoti limitarea si ii dublezi puterea.

Pretul este cat se poate de bun raportat la anul de fabricatie, fiind practic un ducati monster cu carene si o pozitie mai sport.

Pana la urma un cb 500 ( prearecomandata incepatorilor ) are in jur de 40-50 de cai limitat sau nu, astfel incat cred ca e mai safe sa incepi pe ceva limitat la 33.

Intretinerea necesita o atentie sporita, dar cred ca sunt destule serviceuri specializate pe marca. Cu orice sh poti avea probleme in functie de noroc.

• 2 months later...

Cineva a avut curiozitatea ce o sa fac intr-un final. Am cumparat un kawasaki er-6f si sunt foarte multumit.

Felicitari! Arata super! E motorul lui M13 :P

Dar asta nu are 70 de cai? Cum i-ai impacat cu A2?