Sari la conținut

bec cu led in stop


Postări Recomandate

Are cineva montat bec cu led (sau cu smd) in stop ? Am vazut ca sunt 2 variante , cu led-uri albe sau rosii. In unele filmulete de pe net pare ca becul cu 2 filamente lumineaza mai tare decat cele cu led. Pareri? Vreau sa-mi schimb becul ala deoarece am umblat ceva vreme cu becul de stop cu filamentul ars pe frana, fara sa-mi dau seama, acum verific periodic chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut io fata si spate ....rezultatul este ca daca cumperi chinezarii ieftine o sa faca c-a instalatia de brad pe moto cu incarcarea in paramaetri .....mie mi-au scos peri albi pentru ca inloc sa le schimb ma apucasem sa imi verific releu stator etc ...posturi in rubrica de service si cand colo problema era de la ele :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 dadusem io pe un h7,h1 si ceva spate deci tot peacolo ii ...parerea mea ii sa nu te complici cu ele tu faci cum vrei am zis doar ce experienta proasta am avut eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am si acum de aproape 4 ani pe stopurile motocicletei si sunt foarte multumit, lumina este extrem de puternica si instant la apasarea franei.

Conditia este sa cumperi ca cele din poza, cu lupa, oricare altele sunt niste porcarii..P1200769.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm io gasisem asa ceva la aproape 200 bucata ii drept aveau si radiator montate pe ele insemna ca totusi exista becuri smd care nu fac ca instalatia de brad pe moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci secretul cu ledurile este ca trebuie sa fie marca CREE.

 

Celalalte sunt niste porcarii, nu merita nici un ban. Cum s-a zis mai sus, nu au faza de frana. Adica in loc sa lumineze mai puternic, doar palpaie cand apesi frana. Plus ca sunt mai slabe ca si putere. Chiar daca le vinde scump, tot ieftine sunt.

 

Cel aratat de l.u.v. este bun, la pretul de 15-25 usd parca. Depinde de unde iei si cat esti dispus sa astepti.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu, insa le-am schimbat inapoi cu unele cu filament. Motivul: erau unidirectionale si se vedeau ca doua puncte pe stop, nu era o reflexie a luminii in oglinda care sa imprestie lumina in tot stopul, si nu se vedea bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne spui mai multe? Eu mi-am schimbat corpul de lumina spate pe led, si inca nu am fost la ITP, dar urmeaza ...

 

 

.... eu tocmai am fost respins la ITP pentru stop cu led si semnale Rizoma (originale)..... deci atentie la ITP si eventuale controale....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat la Dakar un bec LED pe pozitie+frana, CREE, luat anul trecut de la Liviu (http://bec-led-auto.blogspot.ro/2012/02/home.html). A fost 100 ron, parca.

Daca lumina pe pozitie e normala ca intensitate, la franare parcă explodează lumina. Nu o poate rata niciun chior, atât de puternică e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri. O sa caut din astea CREE atunci, am vazut si pe olx de vanzare. Mai am o dilema: cei care aveti, ati pus cu leduri rosii sau albe? Pe blogul lui Liviu se recomanda rosu, dar becul respectiv o sa-mi lumineze si numarul de inmatriculare in jos, si atunci va fi luminat cu rosu si numarul. Oricum sticla stopului e rosie, ma gandesc sa pun cu leduri albe, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alb, clar.

 

Multumesc pt raspunsuri. O sa caut din astea CREE atunci, am vazut si pe olx de vanzare. Mai am o dilema: cei care aveti, ati pus cu leduri rosii sau albe? Pe blogul lui Liviu se recomanda rosu, dar becul respectiv o sa-mi lumineze si numarul de inmatriculare in jos, si atunci va fi luminat cu rosu si numarul. Oricum sticla stopului e rosie, ma gandesc sa pun cu leduri albe, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ne spui mai multe? Eu mi-am schimbat corpul de lumina spate pe led, si inca nu am fost la ITP, dar urmeaza ...

Dupa verificare frane & stuff a intrebat ce este cu lampa si cu semnalele astea... ca nu sunt omologate si a scris direct pe fisa ca sunt respins sa revin cu semnalizari si lampa stop omologate (becuri cu filament).

 

imprumutat niste semnale + 1 stop, revenit la RAR, poza si ~35 lei si gata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa verificare frane & stuff a intrebat ce este cu lampa si cu semnalele astea... ca nu sunt omologate si a scris direct pe fisa ca sunt respins sa revin cu semnalizari si lampa stop omologate (becuri cu filament).

 

imprumutat niste semnale + 1 stop, revenit la RAR, poza si ~35 lei si gata....

Deci ai fost la RAR, nu la o statie ITP oarecare. Ma miram ca te-au respins, astia de la RAR sunt mai stricti, dar la statiile ITP sunt mai flxibili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut inspecția ITP cu LED pe frână (și cu LED pe semnalizare spate) fără problemă. Am făcut inspecția într-o stație ”normala”, mobra a fost blocată de RAR, a venit inspectorul și nu a zis nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Pune rosu fara probleme, si eu am la fel si se vede foarte bine, chiar daca iti lumineaza numarul rosu nu are nimic..

 

 

Cum se prezinta becul cu LED? Ai mai luat (de aici http://accesorii-auto.ro/ sau..)?

As vrea sa il inlocuiesc si eu pe cel cu filament. Nu prea se observa ziua si parca nici nu se aprinde la "prima" apasare pe frana...

 

De unde pot gasi sa cumpar (cu lupa..and stuff, cum se recomanda mai sus)?

Stie cineva?

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se prezinta becul cu LED? Ai mai luat (de aici http://accesorii-auto.ro/ sau..)?

As vrea sa il inlocuiesc si eu pe cel cu filament. Nu prea se observa ziua si parca nici nu se aprinde la "prima" apasare pe frana...

 

De unde pot gasi sa cumpar (cu lupa..and stuff, cum se recomanda mai sus)?

Stie cineva?

 

Multam!

 

Daca vrei din SUA, din mana celor care fac siteul adv rider: advmonster.com Astea sunt tot chinezesti, da' cica au testat mai multe si le-au gasit pe astea ca fiind bune.

 

Daca vrei din China, aliexpres e prietenul tau. Sau ebay. Inarmeaza-te cu rabdare.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei din SUA, din mana celor care fac siteul adv rider: advmonster.com Astea sunt tot chinezesti, da' cica au testat mai multe si le-au gasit pe astea ca fiind bune.

 

Daca vrei din China, aliexpres e prietenul tau. Sau ebay. Inarmeaza-te cu rabdare.

 

 

Multam, cunosc site-urile chinezesti.... Vroiam ceva pe plan local in prima faza. Altfel, voi cauta si mai "in afara"....

Da, vreau si ceva ce a fost testat/"avizat" de un frate motorist. Chinezarii sunt usor de cumparat dar..daca iei foc pt "2 centi"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Multam, cunosc site-urile chinezesti.... Vroiam ceva pe plan local in prima faza. Altfel, voi cauta si mai "in afara"....

Da, vreau si ceva ce a fost testat/"avizat" de un frate motorist. Chinezarii sunt usor de cumparat dar..daca iei foc pt "2 centi"....

» Post actualizat in 12 Aug 2018 00:09

De curand am pus la auto becuri led pe pozitie si stop pe frana, cele cu dulia ca la bec cireasa , le-am luat de la o firma din Bacau http://www.fanelectro.ro/fanelectro/5607-bec-auto-cireasa-3-leduri-smd-cu-lupa-fe10bcc.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...