Sari la conținut

Transfagarsan - Cluj - Apuseni - Transalpina - 20 iunie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Plecare: sambata, 20 iunie, ora 08.00, OMV Iuliu Maniu.

Traseu: https://goo.gl/maps/c7HiB

Cazare: http://www.turistinfo.ro/floresti/cazare-floresti/pensiunea_valentin_balintgazda/poze-pensiunea_valentin_balintgazda-c71400.html (aici m-am mai cazat acum 3 ani si a fost ok)

Contact: 0724.467.133 (stiu ca sunt multi oameni care urmaresc plimbarile si nu au cont pe forum)

 

In prima zi: Transafagarasan, oprire pentru mancat in Sibiu, eventual vizitat centrul, pentru cine nu a fost de n ori acolo, cazare Luna de Sus

In a doua zi: Apuseni, oprire pentru mancat in Alba Iulia, eventual vizitat cetatea (eu am fost acum 4-5 ani si este frumos amenajata; pentru cine nu a fost merita o privire), Transalpina

 

Chiar daca aici e cald, luati-va echipament de ploaie si haine putin mai groase pentru partea de munte.

 

Cine vrea sa vina sigur, sa ma anunte joi, cel tarziu vineri dimineata, ca sa fac rezervare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , eu chiar aveam de gand sa fac acet traseu (dar in sens invers adica Transalpina si apoi spre Sibiu) insa am renuntat datorita vremii ...... sambata se pare ca o sa cam ploua toata ziua.....

depinde si cu ce moare se merge .....eu mai mult de 110 km/h nu pot pt ca nu am parbriz si ma ia vantu'

pe Transalpina nu am mai fost si de aceea vreau sa incep pe acolo , vreau sa aloc mai mult timp acelei zone

posibil sa il fac urmatorul weekend....

oricum astept pareri cu privire la excursie !

asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am fost eu de curand pe Transalpina ( joi 11 iunie) si era deschisa, am fparcurs traseul Saliste-Jina-Dobra-Sugag-lac Oasa- Obarsia Lotrului-Ranca-Novaci-Horezu.

Pe bucata de la lacul Tau si pana aproape de Obarsia Lotrului mai sunt segmente mici de travesari care nu sunt asfaltate in rest drumul este ok.

Asa cum se spunea in topic sus este ceva mai rece cu cateva grade si pe noi ne-a prins o ploaie faina de vreo 30 de minute deci nu uitati sa luati echipament corespunzator.

 

Calatorie faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , eu chiar aveam de gand sa fac acet traseu (dar in sens invers adica Transalpina si apoi spre Sibiu) insa am renuntat datorita vremii ...... sambata se pare ca o sa cam ploua toata ziua.....

depinde si cu ce moare se merge .....eu mai mult de 110 km/h nu pot pt ca nu am parbriz si ma ia vantu'

Probabil ca se mai schimba vremea pana in weekend, ca de obicei.

Eu nu am mers niciodata cu parbriz, ca idee, dar nah, fiecare cum se simte confortabil.

 

Viteza in afara va fi undeva pe la 110-120, iar in localitati/curbe, cat se poate, in functie de trafic.

 

Cred k e inchisa

Ambele sunt deschise. Nu ma duceam pana acolo ca sa am de unde sa ma intorc. ;)

 

Ia in considerare Medias - Blaj - Aiud. Portiunea Medias - Iernut am inteles ca e cam sparta...

Ai fost p-acolo recent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost alaltaieri pe TA (14.06.2015). E ca si pana acum, OK pt enduro-touring. Sunt portiuni mai rele, fara asfalt, cu lungimi cuprinse intre 2m si 100m. In rest, merge super. Vremea a fost ... prea calduroasa. Erau 20°C sus. A incercat sa ploua dar s-a oprit inainte sa se ude tot asfaltul. Pacat ca era blocat la Novaci, din cauza de ralyu', ca faceam si TF-ul...

Bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta propunere iar traseul e superb!

Propunerea ta e un subiect de interes in Moto Touring Club. Speram sa confirmam participari.

S-au declarat participanti?....sau toata lumea asteapta prognoza de maine seara:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta propunere iar traseul e superb!

Propunerea ta e un subiect de interes in Moto Touring Club. Speram sa confirmam participari.

S-au declarat participanti?....sau toata lumea asteapta prognoza de maine seara:)

S-a speriat lumea de ploaie. :))

Ramane cum am stabilit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se pare. Din pacate si ai mei colegi tot asa drept pentru care ...cu parere de rau spunem PASS de data asta.

Poate propunem noi ceva interesant data viitoare si veniti voi.

Calatorie frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...