Sari la conținut

Drum la Chisinau - intrebari


sorinavram
 Share

Postări Recomandate

Cel mai probabil, vinerea viitoare voi merge cu motorul la Chisinau si as vrea sa aflu cateva lucruri de la cei care le stiu mai bine:

1. care este cel mai recomandat traseu, daca trec granita pe la Albita? (ma refer in primul rand la starea asfaltului, acum 5 ani am facut drumul cu masina si de atunci visez sa-l fac si cu motorul, dar nu stiu cum mai e starea lui)

2. Ce restrictii de circulatie mai sunt sunt in Chisinau pentru motociclete (tin minte, de exemplu, ca acum 5 ani nu erau permise motoare pe Stefan cel Mare, de exemplu)

 

Multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce, am auzit ca e voie doar cu buletinul (desi, parca acum 5 ani tot cu buletinul am trecut...)

Apropo, tecucene, ajung joi dupa amiaza in Tecuci, ca-mi las juniorul la bunici, poate ne vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce, am auzit ca e voie doar cu buletinul (desi, parca acum 5 ani tot cu buletinul am trecut...)

Apropo, tecucene, ajung joi dupa amiaza in Tecuci, ca-mi las juniorul la bunici, poate ne vedem.

 

http://www.mae.ro/travel-conditions/3739#827

 

Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrării. Autorităţile de frontieră nu permit intrarea în baza cărţii de identitate româneşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am auzit la telejurnal că se intră doar cu buletinul :)

 

Joi după ora 17 sînt în Tecuci, dacă mai eşti te invit la o apă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Drumul direct Chisinau e mai bun decit prin Hancest,cu toate ca e putin mai lung.Viteza 90 in afara localitatilor.Sunt radare mobile.In localitate e 50.Parcarea peste noapte e mai sigura la parcarile pazite.Drumurile prin localitati sunt proaste.Soferii cam haiduci,Atentie mare!Nu st.obisnuiti cu moto.Nu te lua la cearta,ca nu stii peste cine dai.Cam atit.Daca mai ai intrebari,cu mare drag.Am fost in mai 4 zile.Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut restrictii pt.moto.Am fost pe Stefan cel Mare/centrul orasului/,am parcat pe acolo,nam avut nicio problema.Era o demonstratie,procesiune ,la un moment dat in centru,si mam intors peste 2 linii continui,ma vazut si un politist,nu a reactionat.Si apoi...ce poate sati faca?Permisul nu o sal retina.Amenda?Sa scrie proces verbal si o platesti...hi...hi..hi.Numai sa nu faci nasoale.Alcool,accident.E o.k.Eu am fost Soroca,Balti,Cernauti.Nicio problema.UA.drumuri ff.proaste si vama nasoala,dar e de inteles,deh...razboi.Preturi mai ales in UA.mici.Asa ca nuti fa griji si drum bun!Apropo ai cazare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta era cel mai bun drum, ca si asfalt, anul trecut:

https://goo.gl/maps/kvRHy

 

am fost pe el la ducere, la intoarcere am trecut prin Hincesti iar de la intrarea in Husi am luat-o-n sud pe langa prut

ia pasaportul la tine pentru evitarea oricaror probleme.

eu am vrut sa trec si-n transnistria, am fost pana langa pod, am discutat cu granicerul de acolo, vorbea bine romaneste.

mi-a fost frica si m-am intors. mai toata lumea mi-a zis ca-s legende, chiar si un american care lucra acolo pentru departamentul de agricultura al guvernului american

 

atentie la trafic, mai ales in chisinau

eu era sa mi-o iau.

acolo se trecea pe rosu. practic soferi-s atenti cand se schimba semaforul pe artera perpendiculara, si pleaca inainte sa vada verde pe directia lor.

incearca pentru inceput sa nu fii primul la semafor, apoi e simplu, faci si tu ceea ce fac ceilalti.

 

succes, o sa-ti placa


» Post actualizat in 21 Jun 2015 12:53

Iar acum 2 ani am mers inapoi prin Moldova si am intrat pe la Giuurgiulesti:

https://goo.gl/maps/JlweP

 

Cu GSA-ul a fost acceptabil, gropane multe, la un moment dat, ii dam sa trec peste ele, dar erau locuri in care se mareau ca suprafata si nu mai aveam unde sa franez.

 

Satele insa, sunt rupte din istorie.

 

Nu am vazut nici o restrictie pentru motoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cei care au facut posibil accesul in Rep. Moldova cu buletinul sunt tinerii care au protestat la ambasada din Bucuresti alaturi de cei care s-au adunat cu miile in Chisinau la manifestatiile unioniste recente.
http://actiunea2012.ro/
Duminica 05.07.2014 la ora 14:00 are loc Marea Adunare Nationala la PMAN (piata marii adunari nationale) la Chisinau - locul unde in 1989 au iesit in strada 750 000 oameni (1/6 din populatia republicii sovietice) pentru limba, tricolor si unire.

Sunt cateva sute de km, se intra doar cu buletinul, ne vedem acolo!


» Post actualizat in 07 Jul 2015 15:45

Republica Moldova este o continuare fireasca geografica si nu numai a Moldovei din Romania, Prutul este un rau mediu. Dealuri frumoase, helestee si foarte frumoase si intinse paduri de stejar ce aduc amitne de padurile care au acoperit candva toata Europa centrala.
Chisinaul este frumos intins in 5 sectoare pe mai multe inalte coline delimitate prin parcuri cu copaci inalti, bulevardele sunt largi si lungi, locuri de parcare, vegetatie, preturi mici si lumea foarte amabila, in special daca esti roman.

Benzina intr-adevar este in jur de 3,8 RON - 17,7 MLD.
Acum doar cu buletinul - (si certificat de inamtriculare, asigurare valida).

post-4291-0-68557400-1436283228_thumb.jpg

post-4291-0-69196600-1436283460_thumb.jpg

post-4291-0-42201100-1436283472_thumb.jpg

post-4291-0-00067400-1436283486_thumb.jpg

post-4291-0-09834500-1436283511_thumb.jpg

post-4291-0-37574000-1436283524_thumb.jpg

post-4291-0-16242300-1436283533_thumb.jpg

post-4291-0-59961000-1436283542_thumb.jpg

post-4291-0-56074800-1436283554_thumb.jpg

post-4291-0-13607100-1436283566_thumb.jpg

post-4291-0-71272400-1436283921_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...