Jump to content

Plimbare batraneasca

Recommended Posts

• Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare!

Weekend-ul asta vreti sa organizam o iesire?

Salutare,din pacate nu am cum in acest wk de iesire cu toate ca mi-as fi dorit...next wk poate...distractie placuta si asfalt uscat !

Duminica 05.07.2015, ora 08:30, Petrom Miorita.

Traseu Bucuresti - A3 - Ploiesti - Cheia - Brasov - Bucuresti.

Mai vine cineva?

» Post actualizat in 08 Jul 2015 21:24

Salutarea!

Intre 16-18 iulie imi propun sa fac un mic tur al Romaniei, mai exact:

Bucuresti-Sibiu-Deva-Timisoara-Arad-Oradea-Cluj Napoca-Targu Mures-Brasov-Bucuresti.

Distanta totala (conform google maps): 1.325 km.

Combustibil necesar (consum de 6%): 80 litri = aprox. 480 lei.

Cazare 2 nopti (una in Timisoara alta in Cluj Napoca sau Targu Mures): circa 300 lei.

Alte cheltuielie (mancare, etc)... in functie de fiecare participant.

Daca sunteti interesati de traseu, nu neaparat de perioada in care va avea loc (putem sa o modificam cum ne convine), haideti sa negociem.

» Post actualizat in 08 Jul 2015 21:34

Nu vrei sa va "aventurati" la o tura mai lunga(500 km dus-intors) pana in bulgaria?

Traseul e pus aici: /index.php?/topic/728823-bulgariabuzludzha-407/

Mutumesc de invitatie, dar din cate stiu eu, ca incepator, nu am voie sa conduc motocicleta in afara Romaniei in primul an.

• 3 weeks later...

cam liniste pe aici ?...se mai pregateste ceva iesire pt acest wk ?

Eu nu mai ies sezonul asta. Am facut accident in drum spre Timisoara si trebuie sa repar motorul.

Am iesit un pic sifonat, dar sunt ok, comparativ cu ce ar fi putut sa se intample.

Dupa acest eveniment am o noua vorba: Drumurile noastre, calaii nostri.

Asfalt uscat si drumuri bune iti doresc! :)

Eu nu mai ies sezonul asta. Am facut accident in drum spre Timisoara si trebuie sa repar motorul.

Am iesit un pic sifonat, dar sunt ok, comparativ cu ce ar fi putut sa se intample.

Dupa acest eveniment am o noua vorba: Drumurile noastre, calaii nostri.

Asfalt uscat si drumuri bune iti doresc! :)

Cum asa? Ce s-a intamplat?

Imi pare rau sa aud asta.....

Bine ca esti ok si nu a fost mai grav.

Edited by iulian-isaia

Cum asa? Ce s-a intamplat?

Imi pare rau sa aud asta.....

Bine ca esti ok si nu a fost mai grav.

Eram in zona de deal/munte, curbe deosebit de periculoase. Eram in urcare si urma o curba spre dreapta.

Aveam vreo 40-50 km/h si ma pregateam sa intru in curba, mai aproape de acostament, ca sa nu am surpriza vreunei masina care taie linia continua in curba si m-am lasat usor pe motor si nu am putut evita o groapa (cam adanca) din carosabil si am dat in ea cu roata din fata si de la impact am apasat si frana de fata (fiindca aveam doua degete pe frana, asa conduceam de obicei).

De aici... iti poti imagina ce s-a intamplat.

Motocicleta e avariata pe partea dreapta si aripa spate, inclusiv toba de esapament.

Acum incepe distractia...fiindca vreau sa o repar (nici nu-mi trece prin gand sa o dezmembrez) cu piese oem... dar fiind repsol... am de cautat.

Echipamentul meu de protectie a fost distrus in mare parte (casca, manusi, geaca moto). Cu toate astea, sunt fericit ca am scapat intreg. Dupa ce imi repar motocicleta... ma apuc iar de plimbat... dar de data asta la drumurile lungi nu o sa mai merg singur.

In incheiere... pot spune, cu regret, ca sezonul asta am ajuns sa fac doar 7.648 de km.

Nasol, capcanele de pe drumurile din Romania.

Cat despre motor, nu te grabi cu piesele, vezi ce poti salva( repara) din carenaj prima data.

Numai bine.

Eram in zona de deal/munte, curbe deosebit de periculoase. Eram in urcare si urma o curba spre dreapta.

Aveam vreo 40-50 km/h si ma pregateam sa intru in curba, mai aproape de acostament, ca sa nu am surpriza vreunei masina care taie linia continua in curba si m-am lasat usor pe motor si nu am putut evita o groapa (cam adanca) din carosabil si am dat in ea cu roata din fata si de la impact am apasat si frana de fata (fiindca aveam doua degete pe frana, asa conduceam de obicei).

De aici... iti poti imagina ce s-a intamplat.

Motocicleta e avariata pe partea dreapta si aripa spate, inclusiv toba de esapament.

Acum incepe distractia...fiindca vreau sa o repar (nici nu-mi trece prin gand sa o dezmembrez) cu piese oem... dar fiind repsol... am de cautat.

Echipamentul meu de protectie a fost distrus in mare parte (casca, manusi, geaca moto). Cu toate astea, sunt fericit ca am scapat intreg. Dupa ce imi repar motocicleta... ma apuc iar de plimbat... dar de data asta la drumurile lungi nu o sa mai merg singur.

In incheiere... pot spune, cu regret, ca sezonul asta am ajuns sa fac doar 7.648 de km.

imi pare rau sa aud asta...:(...bine ca nu a venit ceva pe contrasens...insanatosire rapida si cu fieru' nu te grabi ca se rezolva...daca ai nevoie de ajutor ai nr meu :) bafta !!!