Sari la conținut

excursie wkd 26-27 - bucuresti - baile herculane


ccuculas
 Share

Postări Recomandate

asadar planuiesc o excursie 26 - 27 iunie, in felul urmator:

 

a. vineri dupa masa plecat din bucuresti si dormit in baile herculane la cort (trecut prin targoviste

b. sambata intors in bucuresti pe o ruta de aprox 400 km +/- 10%

b.1. targu jiu - ranca - obarsia - voineasa - rm valcea - pitesti - bucuresti

b.2. caransebes - sarmisegetusa - bucuresti

 

deocamdata suntem doi, cu un vstrom si un crossrunner (care abia se inmatriculeaza)

 

stil de condus: lejer, fara vitezomanii sau chucknorrisisme, la plimbare si pozare de peisaje, gratar la botul calului si o sticla de vin... neaparat o baie la herculane.

 

nu avem deadline nici la ajuns nici la plecat, in limita placerii si a oboselii, lejereanu.

 

nici traseul nu e batut in cuie, dar dusul e cert in formula propusa deja. autostrada doar la intors.

Editat de ccuculas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca visezi, plecat dupa amiaza, vineri cind toata lumea se duce acasa, la bunici, la rude la tara sau oriunde si nu poti scoate 50 km/h si vrei sa dormi la Herculane, adica la peste 400 km. Cel mai rau traseu ar fi prin Craiova, sint zeci de localitati in care din 5 in una este radar, iar prin Tg. Jiu drumul este frumos, mai liber dar are portiuni mai grele, munte, sepentine, sau stricat, iar ca sa bati atita drum doar ca sa ai de unde sa te intorci, fara sa profiti de bai este o pierdere, succese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia o folie mare de plastic sa pui peste cort, vor fi ploi.

 

Distractie placuta!

 

Aşa se întâmplă când umblii cu cort din Carrefour, ai făcut o economie de 50 lei la cort, mai dai 10 lei pe folia de plastic, la care adaugi montarea foliei de fiecare dată când plouă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aşa se întâmplă când umblii cu cort din Carrefour, ai făcut o economie de 50 lei la cort, mai dai 10 lei pe folia de plastic, la care adaugi montarea foliei de fiecare dată când plouă.

cam sarcastic si gratuit. proxi a dat un sfat binevenit. ca eu am un cort ignifug si antiseptic si antiploaie si anti atomic e alta poveste. :-)))

 

eu nu ma simt bine in cort cand ploua afara doar pentru ca umezeala si zgomotul nu ma lasa sa dorm pentru ca am somn de iepure. in rest singurul disconfort vine de la sters cortul dimineata, pt ca daca ai iarba in jurul tau oricum l-ai intinde sa il stergi tot se uda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau de ceva vreme sa merg pe Transalpina.....pe urmatorul traseu :

Buc - Pitesti- RmVL- Ranca - Sebes- Alba Iulia- Sibiu........Buc

plecare sambata - facut Transalpina (dormit pe undeva pana in Sebes) - apoi retur spre Buc...as vrea sa vad si Alba Iulia.....apoi depinde.....

am tot amanat din cauza vremii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna bine traseul sub rezerva ca plecarea eu pot de vineri. daca agreezi, am putea pleca de vineri si dormi la Horezu / Ranca in functie de cum ajungem. intors sambata seara, oricat de tarziu ...

 

eu sunt de acord sub rezerva de a imi confirma tu plecarea e vineri / intors sambata si amicul meu razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu scap de la scarbiciu la 17.30....fizic imi este destul de greu

avantaj ar fi ca lucrez chiar la intrarea pe A1...

dezavantaj este ca am 2 copii , unul este inca sugar si ar trebui sa stea 2 nopti cineva cu ei..... f complicat...:)

Buc - Ranca - aprox 300 km - asta inseamna undeva la 5 ore - trebuie sa mai si opresti...deci daca plec la 18 ajung la Ranca pe la 22-23.... si nu agreez deloc mersul cu mobra noaptea....

sa vad cum ma organizez dar nu cred ca pot pleca de vineri.


» Post actualizat in 23 Jun 2015 09:18

trebuie sa ne uitam si pe vreme , iar pt a fi cat de cat siguri tre sa ne uitam joi sau chiar vineri....

daca e noapte si mai si ploua .... nu plec nicaieri...clar ...

la Ranca joi ploua , vineri este innorare accentuata.... asata este procnoza de azi...dar in atatea zile se poate schimba f mult...

iar jos la Oasa vinery sunt furtuni.....

vedem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asfalt uscat in wkd asta e mai greu de gasit. macar sa nu fie torentiala situatia. am abandonat destinatia, de teama vremii de azi. mergem spre dobrogea, macar ne ploua mai putini km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...