Sari la conținut

București - Sankt Petersburg


Leontiev
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Deschid acest topic în scopul de a căuta partener(e/i) de drum înspre mărețul Leningrad, și ale sale nopți albe, cu plecare în cea de-a doua jumătate a lunii Iulie, a.c.

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nicio problemă, căci nici eu nu am subliniat prea mult cuvântul.

Sper să reușesc să termin estimările financiare undeva pe marțea viitoare. Durata călătoriei va trebui să fie, într-o formă sau alta, mai scurtă decât cele trei săptămâni de concediu.

Mâine îmi voi ridica pașaportul, ca mai apoi să merg la ambasade pentru vizele aferente.

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nicio problemă, căci nici eu nu am subliniat prea mult cuvântul.

Sper să reușesc să termin estimările financiare undeva pe marțea viitoare. Durata călătoriei va trebui să fie, într-o formă sau alta, mai scurtă decât cele trei săptămâni de concediu.

Mâine îmi voi ridica pașaportul, ca mai apoi să merg la ambasade pentru vizele aferente.

 

Cu bine,

Cristi L.

 

 

foarte interesant traseul. din pacate concediul s-a dus.

asa o tura era bine de postat din timp, sunt convins ca sunt multi interesati de subiect.

asteptam si costurile estimative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

După cele câteva discuții purtate telefonic cu ambasadele Ucrainei și Belarusului, precum și cu MAE am aflat următoarele:

-pentru tranzitarea Ucrainei, folosind această rută, riscurile de călătorie sunt zero, fapt confirmat atât de consulul Ucrainei, cât și de al nostru minister al afacerilor externe. Nu este nevoie de nicio viză pentru Ucraina, dar va trebui să prezentăm la intrarea în țară o dovadă că dispunem de 80 de dolari pentru fiecare zi poposită la ei, fie printr-un extras de cont, fie prin cash. Între Siret și Makrany sunt aproximativ 550 de km, deci un minim de 160 de dolari trebuiesc luați în calcul pentru tranzitarea legală a țării.

-în ceea ce privește Belarusul, vom avea nevoie de viză (pentru tranzit sau de termen scurt). Dl consul nu era la birou atunci când am telefonat, însă voi mai reveni. Pentru detalii referitoare la viză click aici sau aici pentru taxele aferente. Personal, consider că cea mai bună abordare este cea face-to-face cu dl consul, întrucât acesta poate face cele mai potrivite recomandări.

-cât despre mama Rusie....va trebui să mai aștepte :stuck:

Vis-a-vis de costuri, estimez cheltuielile cu benzina până în Sankt Petersburg între 250 și 300 de euro.

 

foarte interesant traseul. din pacate concediul s-a dus.

asa o tura era bine de postat din timp, sunt convins ca sunt multi interesati de subiect.

asteptam si costurile estimative.

 

Ai dreptate; adevărul e că m-a lovit fulgerul cam din scurt :))

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

După cele câteva discuții purtate telefonic cu ambasadele Ucrainei și Belarusului, precum și cu MAE am aflat următoarele:

-pentru tranzitarea Ucrainei, folosind această rută, riscurile de călătorie sunt zero, fapt confirmat atât de consulul Ucrainei, cât și de al nostru minister al afacerilor externe. Nu este nevoie de nicio viză pentru Ucraina, dar va trebui să prezentăm la intrarea în țară o dovadă că dispunem de 80 de dolari pentru fiecare zi poposită la ei, fie printr-un extras de cont, fie prin cash. Între Siret și Makrany sunt aproximativ 550 de km, deci un minim de 160 de dolari trebuiesc luați în calcul pentru tranzitarea legală a țării.

-în ceea ce privește Belarusul, vom avea nevoie de viză (pentru tranzit sau de termen scurt). Dl consul nu era la birou atunci când am telefonat, însă voi mai reveni. Pentru detalii referitoare la viză click aici sau aici pentru taxele aferente. Personal, consider că cea mai bună abordare este cea face-to-face cu dl consul, întrucât acesta poate face cele mai potrivite recomandări.

-cât despre mama Rusie....va trebui să mai aștepte :stuck:

Vis-a-vis de costuri, estimez cheltuielile cu benzina până în Sankt Petersburg între 250 și 300 de euro.

 

 

Ai dreptate; adevărul e că m-a lovit fulgerul cam din scurt :))

 

Cu bine,

Cristi L.

 

daca totusi faci tura, poate postezi si aici ceva fotografii, impresii sau sfaturi din calatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat de facut tura, e ok ca e din scurt, e o tura relativ scurta :) Ma gandeam sa merg pana la Lisabona dar trei sferturi din drum l-am facut intr-o alta tura.

Acum ar trebui cautate ceva locuri de cazare, eu sunt ok cu cortul la camping insa nu-s pretentios si pot sa stau si la hotel :) Trebuie sa vad cum fac cu timpul pentru viza/vize, de ce zici ca mama rusie trebuie sa astepte?

 

Hai sa ne intalnim in week-end sau sa vorbim cel putin la telefon.

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Drumurile in UA.suntproaste...ff.proaste.In Belarus drumurile sunt ceva mai bune.Sfat prietenos...daca nu sunteti familiarizati cu tarile acestea,nu cunoasteti nici limba etc,mergeti prin tarile UE.Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet ,daca ai experienta calatoriilor in aceste tari,da,merita sa vezi unele lucruri.Daca nu stii limba,citus de putin,obiceiurile,apucaturile,e totusi riscant.Iti spun asta ca unul care stie limba rusa si ukraineana.Am prieteni peacolo.Sunt familiarizat cu aceste tari.Daca pleci cu cineva e o.k.de unul singur nu prea.Problema mai e si vama,politia.Asta e parerea mea.St .Petersburgul e bine de vizitat mai,iunie cand sunt noptile albe.E frumos dar scump.Cazarea in special.Poti sa gasesti la particular dar trebue sa stii limba.Poate ai noroc gasesti ceva ,vorbind engleza.Eu am vrut sa merg cu un prieten dar prin Polonia.Tarile Baltice.Succes si Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru sfaturile, experiențele și încurajările voastre.

Este foarte adevărat că traseul ales are riscurile sale, însă dracul nu e chiar atât de negru pe cât pare.

Cât despre barierele lingvistice, personal am avut o experiență foarte palpitantă acum 2 ani când am călătorit până în Tallinn. O boabă de engleză/franceză/italiană/spaniolă nu vorbeau polonezii, lituanienii, letonii sau estonienii. Nici măcar vameșii, ca să nu mai vă mai spun de recepționeri sau chelneri ...

Desigur că experiența mea nu este universal valabilă :)

 

Dragă Bogdan,

De la ultima mea postare lucrurile s-au schimbat un pic în ale mele planuri în privința datei de plecare, adică voi decala data de plecare cu o săptămână mai devreme.

Astăzi am purtat o discuție telefonică cu o domnișoară tare drăguță (cel puțin după voce) de la centrul pentru vize rusești, de la care am aflat că pentru viză vom avea nevoie de pașaport valabil, cu minim 2 pagini libere, o fotografie tip pașaport, asigurare medicală în valoare de minim 30.000 euro, ștampilată și semnată de societatea emitentă (la Generali costă 60 de lei), o invitație de la unitatea unde ne vom caza, care va confirma șederea noastră în Sankt Petersburg și, date fiind condițiile de plecare "mai din scurt", taxa de obținere a vizei în regim de urgență, în valoare de 92 de dolari.

Mi-a fost recomandat cu căldură ca să purtăm cu documentele motocicletei traduse în rusă.

Am să încerc mâine să-mi traduc actele cu pricina (probabil că talonul și cartea de identitate) și să-mi achit asigurarea medicală.

Sâmbătă o să merg în afara Bucureștiului pentru un parastas, iar la întoarcere îmi voi sărbători logodnica.

Dacă după toate cele spuse mai sus mai ești încă interesat, îți propun să ne întâlnim în cursul zilei de duminică,pentru a discuta pe larg restul detaliilor.

 

Încă odată vă mulțumesc pentru sprijinul și sfaturile voastre!

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristi,

 

azi m-am interesat si eu de viza de Rusia si am aflat aceleasi informatii pe care le prezinti si tu plus ceva in plus. Am gasit site-ul consular unde sunte prezentati pasii necesari pentru obtinerea vizei (vhs-romania.com) si preturile. Una din probleme e ca acolo se spune ca e nevoie de un pasaport valabil cel putin 6 luni si acum mi-am adus aminte ca al meu expira undeva in septembrie (am avut emotii cand am fost cu job-ul in state prin aprilie insa ei nu sunt asa pretentiosi la valabilitatea pasaportului). Nu cred ca asta e o problema pentru ca se poate face pasaport temporar intr-o zi.

 

Legat de perioada vizei, am inteles ca viza se da strict pentru perioada cat se sta in Rusia asa ca e nevoie de invitatie care sa acopere perioada respectiva iar asta binenteles apriori cererii de viza. Am gasit si blogul acesta (destul de vechi) care da ceva detalii: https://razvanpascu.ro/2012/05/27/cum-se-obtine-viza-pentru-rusia/

 

Sunt in continuare interesat si o sa incerc sa rezolv cu pasaportul si ce mai e nevoie in perioada asta. La mine s-a schimbat planul pentru weekend-ul acesta pentru ca plec intr-o tura la bulgari (e un concert la Kavarna) de unde probabil ca o sa vin luni seara. O sa-ti las un mesaj pe privat cu nr telefon ca sa putem vorbi.

 

Legat de limba si cum ne intelegem cu oamenii pe parcurs, nu-mi fac asa probleme, am petrecut vacantele cam 3 ani la rand in fosta Yugoslavie impreuna cu pasagerul ( a se citi sotia) si rusa invatata in scoala a ajutat binisor chiar in tarile unde oamenii ne spuneau ca e periculos (Bosnia de ex). Imi fac probleme doar de cat de plictisitoare sunt autostrazile alea din vest :)

 

Numai bine,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Vreau să vă spun că sunt de câteva minute fericitul posesor al unei teribile colecții de vize, respectiv pe cea a Belarusului (obținută în aproximativ 30 de minute, cu mult după terminarea programului de lucru, posibil numai cu bunăvoința domnului consulul) și pe cea a Federației Ruse, în termen de 3 zile de la data depunerii (marți 30.06).

 

Până luni, când voi pleca, urmează 3 zile pline de emoții, stres și iar emoții. Sper să nu uit nimic acasă...

 

Cu bine până data viitoare,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

 

Mi-a fost recomandat cu căldură ca să purtăm cu documentele motocicletei traduse în rusă.

Am să încerc mâine să-mi traduc actele cu pricina (probabil că talonul și cartea de identitate) și să-mi achit asigurarea medicală.

 

Salutare - in cazul in care mai citesti topicul, imi poti spune ce fel de traducere ai facut? Legalizat, traducator autorizat, etc? Si daca ai avut sau nu nevoie de respectivele traduceri.

Multam tare mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...