Sari la conținut

Accident 19.06.2015 - Rosiori de Vede


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

Salut Colegi,

Ma scuzati daca am postat gresit, am observat ca topicurile initiate pe aceasta tema numai sunt urmarite.

 

Am avut un accident Vineri intre localitatile Plosca si Peretu ( spre Rosiori ,jud.Teleorman) , a fost cam asa:

ploua destul de tare si mergeam cat mai aproape de marginea benzii de mers si cu viteza de siguranta pentru condiitle meteo ( drum cu o singura banda pe sens) , in fata mea aveam la aproximativ 30-40metri o duba , dintr-o data Duba semnalizarea stanga se incadreaza ca si cum ar intra in depasire , dar brusc franeaza si trage dreapta de volan ( vroia sa intre pe un drum de pamant sa ajunga la gradina) , cand am vazut ca se duce in stanga eu mi-am vazut de drum fara sa accelerez , observand manevra brusca am inceput sa franez cat am putut de mult incerc sa il evit pe partea stanga ( el sa dus pe dreapta) dar nu am mai apucat si l-am lovit in spate partea stanga. M-am ales cu fisura la bazin, am fost preluat de salvare si internat. Am martori cei din masina din spate care m-au ajutat si care au vazut si ei acelasi lucru , sunat la 112 etc..: MENTIONEZ CA SOFERUL NU SA INTERESAT DE STAREA MEA, DIN CONTRA A PLECAT LA GRADINA SA II OPREASCA APA LA CAMP IN TIMP CE EU ERAM PE JOS APOI SA INTORS DUPA 10 MIN. MARTORII POT SA CONFIRME

Problema mea care este: Am un mare dezavantaj ca el fiind din sat Rosiori se cunoste cu Politia etc...( stiti cu este la tara) cazul se judeca la Rosiori cred.., care 90% presimt ma vor scoate tot pe mine vinonat ca l-am lovit in spate, SOFERUL a declarat ca numai stie daca a semnalizat stanga si sa trezit cu mine in spate(CRED CA SFATUIT DE POLITIST). Sa inteleg ca pot circula in zig-zag pe drumul public? si trebuie sa pastrez o distanta de 2km?

Am fost externat din spital , m-am dus la Rosiori la Politie sa dau declaratie ( POLITIA NU SA INTERESAT DE MINE), sa aflu cine este soferul, sa discut cu omul (EXPLICATIE CA CICA DACA MA DUC SA IL OMOR) nu mi-au dat datele lui si nici nume. POLITISTUL CARE SE OCUPA DE CAZ ESTE IN CONCEDIU 3 SAPTAMANI SI CA O SA MA SUNE EL, MOTORUL ESTE LA EI , IN CAZ DE EXPERTIZA, nu se ocupa alt Politist? La martori nu le-a data voie sa dea declaratie.....si tot asa . Multumit ca am scapat cu viata , vreau doar sa ma inteleg , sa vedem cine , ce si cum.

Nu imi vine sa cred, ce ma sfatuiti? Am sa ma duc si la IML Bucuresti sa scot certificat , nustiu la ce ma ajuta.

Inca odata mutati topicul daca este cazul,

Astept sfaturile , intrebari, dezbateri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator darcocbr

In 30-40 m fata de cel din fata (cum spui ca era) aveai timp sa opresti de 3 ori. Ori n ai fost atent, ori erai la 5 m fata de cel din fata. Concluzia ? E clara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iesi vinovat ca nu ai adaptat viteza la conditiile meteo si nu ai pastrat distanta suficienta..asta e romania,tara de de loi..poate daca aveai o filmare sa mai fi avut vreo sansa..in martori nu-ti pune bazele..si la mine s-a strans puhoi de oameni,si cand m-am dus la politie au zis ca ei nu au luat pe nimeni ca martor,eu fiind luat cu salvarea..asta e..sanatate sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iesi vinovat ca nu ai adaptat viteza la conditiile meteo si nu ai pastrat distanta suficienta..asta e romania,tara de de loi..poate daca aveai o filmare sa mai fi avut vreo sansa..in martori nu-ti pune bazele..si la mine s-a strans puhoi de oameni,si cand m-am dus la politie au zis ca ei nu au luat pe nimeni ca martor,eu fiind luat cu salvarea..asta e..sanatate sa fie.

cei 3 martori , sunt prieteni de ai mei.

Eu mergeam in fata cu motorul iar ei, sot/stie/sora la prieten in spatele meu cu masina. Ei au chemat salvarea , ei sau dus la politie ca martori dar nu iau lasat sa dea declaratie.

De bazat ma bazez pe ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce l-ai lovit in spate tu vei iesi vinovat de accident. Poate i s-a stricat semnalizarea, poate ti s-a parut ca semnalizeaza etc. Supozitii pot fi multe, dar cert este ca l-ai lovit din spate, asadar esti vinovat

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

In primul rand, insanatosire grabnica. In al doilea rand: imi vine destul de greu sa cred ca au refuzat politistii sa le ia declaratii (luand in considerare ca au fost martori la eveniment). Totodata, nu trebuie sa fii sfatuit de cineva pentru a spune ca "te-ai trezit cu un motociclist in spatele masinii". In 30 de metri nu ai putut opri, desi nu ai accelerat cand ai vazut ce doreste sa faca? Pana la urma, totul se rezuma la nepastrarea distantei/neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Apropo, este posibil sa ai si un dosar penal pe numele tau (incadrarea se face in functie de numarul de ingrijiri medicale necesare pentru vindecare), insa solutia finala va fi clasare a cauzei (fostul N.U.P.). Totodata, s-ar putea ca persoana din duba, sa isi repare masina pe asigurarea ta. Mai multa atentie pe viitor.

Numai bine.

Editat de Ionut88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de cine este vinovatul legal, tu rămâi cu vătămarea... Cauza aparentă e lipsa de atenție sau de anticipare a worst-case-scenario in trafic, adică o conducere (a dracului) de preventivă.

 

Într-o situație oarecum similară, conducând în spatele unei Lada antice, la distanță de 15-20m, mă apropiam de o intersecție cu semaforul pe verde. Mă gândeam aiurea, vremea frumoasă, plimbarea faină. Văd că se face galben, cu mașina cam în dreptul semaforului, norma/logic/firesc și legal era ca mașina să-și continue drumul (mai ales ca pe cealaltă direcție nu era nimeni). Dar nu, nenea de la volan se gândește să oprească brusc, cu scrâșnet de cauciucuri.

 

L-am evitat la mustață, prin stânga. însă a fost doar un reflex, nu știu cum s-a întâmplat, m-am trezit paralel cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

In primul rand, insanatosire grabnica. In al doilea rand: imi vine destul de greu sa cred ca au refuzat politistii sa le ia declaratii (luand in considerare ca au fost martori la eveniment). Totodata, nu trebuie sa fii sfatuit de cineva pentru a spune ca "te-ai trezit cu un motociclist in spatele masinii". In 30 de metri nu ai putut opri, desi nu ai accelerat cand ai vazut ce doreste sa faca? Pana la urma, totul se rezuma la nepastrarea distantei/neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Apropo, este posibil sa ai si un dosar penal pe numele tau (incadrarea se face in functie de numarul de ingrijiri medicale necesare pentru vindecare), insa solutia finala va fi clasare a cauzei (fostul N.U.P.). Totodata, s-ar putea ca persoana din duba, sa isi repare masina pe asigurarea ta. Mai multa atentie pe viitor.

Numai bine.

Salut ,

Dosar penal este deschis insa nu pe numele meu , asa este procedura cand se lasa cu victime trebuie deschis dosar penal , mi-a explicat colegul politistul la sectie.

DA AU REFUZAT SE LA IA DECLARATII.

El cand a semnalizat stanga , eu nu am accelerat, nu am luat nicio masura ( este logic/corect) , dar am inceput franarea cand sa reintors infranat brusc in fata mea.

DAR NIMENI NU IA IN CALCUL, DECE A PLECAT DE LA LOCUL FAPTEI? stiu ca nu ai voie sa pleci, nici pe jos, nici cu masina cand exista victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa incerci pe faza cu parasirea locului , altfel esti singurul vinovat . Incearca sa vezi ce iti spune un avocat , ce nu are cont pe aici . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar el ce a declarat referitor la plecarea lui de la locul accidentului? Am mai vazut soferi care semnalizeaza dreapta, vor sa mearga in dreapta, dar executa manevra ajungand pe sensul opus (de parca ar conduce un tir). Oricum, aspectul acesta cu refuzul de a lua declaratii unor martori, nu prea il inteleg...din ce inteleg, tu nu ai pastrat distanta/neadaptat viteza la conditiile de drum, el a parasit pentru o perioada locul accidentului...cred ca se va ajunge, cel putin, si la un proces civil pentru recuperarea prejudiciului cauzat...aiurea toata situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El ?? nu a declarat nimic despre plecare , in timp ce eu eram pe asfalt , o alta masina a cunoscut duba , a oprit si la sunat ba vino inco'a unde esti? El era la el la camp sa isi opreasca aspersoarele.....

In declaratia lui scrie ca numai isi aduce aminte daca a semnalizat stanga si ca s-a trezit cu o pocnitura in spate.

Martorii (3 la numar) au vazut si ei acelasi lucru, mi-am pastrat viteza constanta...atata timp cat Duba semnaliza stanga ca si cum ar depasi pe cineva...

Voi cand vedeti ca semnalizeaza unul stanga voi va lasati pe dreapta , in niciun caz nu opresti sa vezi ce face...


» Post actualizat in 23 Jun 2015 14:12

Dar el ce a declarat referitor la plecarea lui de la locul accidentului? Am mai vazut soferi care semnalizeaza dreapta, vor sa mearga in dreapta, dar executa manevra ajungand pe sensul opus (de parca ar conduce un tir). Oricum, aspectul acesta cu refuzul de a lua declaratii unor martori, nu prea il inteleg...din ce inteleg, tu nu ai pastrat distanta/neadaptat viteza la conditiile de drum, el a parasit pentru o perioada locul accidentului...cred ca se va ajunge, cel putin, si la un proces civil pentru recuperarea prejudiciului cauzat...aiurea toata situatia.

nu prea inteleg in ce consta procesul Civil ( am facut dreptul).

ideea este ca vreau sa scap naiba odata....daca sunt vinovat..sa ii dau asigurarea , daca nu sunt vinovat..sa imi dea asigurarea. Am scapat usor doar vreau sa nu ma complic atat de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai lacune mari la capitolul anticipare in trafic, dar daca bagi la cap lectia asta (cam dura, dealtfel) o sa mergi mai prudent pe viitor.

Cat timp te deculpabilizezi cu pretexte puerile (semnalizare stanga etc.) nu o sa inveti nimic.

Desi adevarul neplacut e ca i se poate intampla oricui, ajung cateva momente de neatentie, sa fii cu gandurile putin in alta parte.

Sanatate si repara si mobra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bughy, insanatosire grabnica! Ideea este ca tu ai avut o eroare de pilotaj, cu urmari destul de nasoale. Vorbeste cu un avocat, vezi ce te sfatuieste. Eu cand vad o masina ca semnalizeaza in mijlocul campului, ma gandesc ca ori e ceva pe drum, ori e o alta masina care merge mai incet si evident, eu ma apropii repejor de ea, ori tipul schimba oricum directia de mers, iar in toate aceste cazuri, iau cel putin mana din acceleratie, daca nu si pisc frana. Nu vreau sa fac teoria chibritului, dar tu practic te agati de o chestie care oricum nu te avantajeaza. Eu l-am depasit pe un tip pe un drum cu 2 benzi pe sens in Bucuresti (el fiind incadrat cu mai bn de jumatate de masina pe banda 1), iar omul cand am ajuns in dreptul lui, a dat semnal stanga si a intors peste mine si peste dubla continua. I-am raschetat toata partea stanga. La politie a declarat ca eu am venit de pe contrasens si am intrat in el. Daca nu aveam martorii care l-au auzit spunand ca a vrut sa intoarca si poze doveditoare ca eu m-am dus pe franare peste dubla, eram bun de plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tu sustii ca nu esti vinovat si el sustine ca nu este vinovat, dar amandoi doriti sa va reparati bunurile (motorul si duba) pe cheltuiala celuilalt, nu exista alta cale, decat obligarea de catre o instanta de judecata la plata despagubirilor (proces civil). Nu cunosc amanunte in aceasta privinta, dar un avocat iti poate da mai multe detalii.

Oricum, pana la urma de ce te grabesti? :huh: Ai spus ca motorul este la politie, politistul este in concediu, deci, nu prea inteleg graba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai lacune mari la capitolul anticipare in trafic, dar daca bagi la cap lectia asta (cam dura, dealtfel) o sa mergi mai prudent pe viitor.

Cat timp te deculpabilizezi cu pretexte puerile (semnalizare stanga etc.) nu o sa inveti nimic.

Desi adevarul neplacut e ca i se poate intampla oricui, ajung cateva momente de neatentie, sa fii cu gandurile putin in alta parte.

Sanatate si repara si mobra!

Multumesc,

Daunele...nustiu care sunt..nu am vazut mobra. este la politie....anul asta nu cred ca o sa pot circula/repara..sa rezolv problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ce zic politistii. E treaba lor sa ancheteze si sa prezinte concluziile. Bate la cap politaiul ca esti victima in accidentul ala (chiar daca esti sau nu vinovat de el) sa iti trimita concluziile anchetei. In scris.

Pe urma e treaba ta daca vrei sa le accepti sau nu.

 

Ca sa intelegi, in popor e o vorba: "Cine pupa-n poponeata plateste". Se aplica de cele mai multe ori la accidentele de felul tau.

Faptul ca politaiul din sectie a refuzat declaratiile martorilor tai e cel putin ciudat. Intereseaza-te daca le-a luat datele si o sa le ceara marturiile mai tarziu.

Politistii e si ei oameni, obositi, plictisiti si satui de tot felul de idioti si nenorociti cu care iau contact in fiecare zi. Daca vrei o rezolvare expeditiva a expertizei accidentului, comunica cat mai des si mai civilizat cu agentul care se ocupa de caz.

 

L.E: chiar daca agentul respectiv e in concediu, daca nu e singurul om cu doua maini si un cap in toata sectia aia, sigur are pe cineva inlocuitor. Afla cine e si bate-l pe ala la cap :D

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bughy, insanatosire grabnica! Ideea este ca tu ai avut o eroare de pilotaj, cu urmari destul de nasoale. Vorbeste cu un avocat, vezi ce te sfatuieste. Eu cand vad o masina ca semnalizeaza in mijlocul campului, ma gandesc ca ori e ceva pe drum, ori e o alta masina care merge mai incet si evident, eu ma apropii repejor de ea, ori tipul schimba oricum directia de mers, iar in toate aceste cazuri, iau cel putin mana din acceleratie, daca nu si pisc frana. Nu vreau sa fac teoria chibritului, dar tu practic te agati de o chestie care oricum nu te avantajeaza. Eu l-am depasit pe un tip pe un drum cu 2 benzi pe sens in Bucuresti (el fiind incadrat cu mai bn de jumatate de masina pe banda 1), iar omul cand am ajuns in dreptul lui, a dat semnal stanga si a intors peste mine si peste dubla continua. I-am raschetat toata partea stanga. La politie a declarat ca eu am venit de pe contrasens si am intrat in el. Daca nu aveam martorii care l-au auzit spunand ca a vrut sa intoarca si poze doveditoare ca eu m-am dus pe franare peste dubla, eram bun de plata.

Exact despre asta spun si eu, daca si martori spun/declara exact cum au vazut si ei....tot eu sunt de vina? Daca iti spune unul ca esti beat , nu crezi , dar daca iti spun 3 !! iti da de gandit chiar si cel mai incult politist.

Asta ma irita rau....si de aceea discut cu voi.

» Post actualizat in 23 Jun 2015 14:29

Lasa ce zic politistii. E treaba lor sa ancheteze si sa prezinte concluziile. Bate la cap politaiul ca esti victima in accidentul ala (chiar daca esti sau nu vinovat de el) sa iti trimita concluziile anchetei. In scris.

Pe urma e treaba ta daca vrei sa le accepti sau nu.

 

Ca sa intelegi, in popor e o vorba: "Cine pupa-n poponeata plateste". Se aplica de cele mai multe ori la accidentele de felul tau.

Faptul ca politaiul din sectie a refuzat declaratiile martorilor tai e cel putin ciudat. Intereseaza-te daca le-a luat datele si o sa le ceara marturiile mai tarziu.

Politistii e si ei oameni, obositi, plictisiti si satui de tot felul de idioti si nenorociti cu care iau contact in fiecare zi. Daca vrei o rezolvare expeditiva a expertizei accidentului, comunica cat mai des si mai civilizat cu agentul care se ocupa de caz.

 

L.E: chiar daca agentul respectiv e in concediu, daca nu e singurul om cu doua maini si un cap in toata sectia aia, sigur are pe cineva inlocuitor. Afla cine e si bate-l pe ala la cap :D

Am fost tratat cu indiferenta...in baraca aia ( ca aia nu e sectie de politie ,deh astea sunt conditiile) , nu mi sa dat, numarul Agentul, numarul soferului, nimeni nu inlocuieste... Tarani intre ei, care vor rezolva ei...asta ma deranjeaza.

Nu am cu cine sa comunic...

DA , DATELE AU FOST LUATE CELOR 3 MARTORI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura ta scăpare este ca șoferul dubei să fi fost băut, chestia asta să fie dovedită/susținută de cineva/ceva, apoi poți merge în instanță. Greu, dar nu imposibil.

Îi poți cere (și, eventual, primi) daune morale și materiale, încât să ieși și cu mobra reparată și cu orgoliul peticit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Alo buna ziua sectia X?

Ma numesc Bughy, sunt victima unui accident de circulatie la data de, in care au fost implicate 2 autovehicule cu numerele de inmatriculare... si din care a rezultat vatamarea corporala a propriei persoane. As dori sa stiu numele agentului care se ocupa de cercetarile in dosarul (nr dosar daca il ai)/ As dori sa stiu numele agentului si numarul dosarului in care se fac cercetari pentru faptele mentionate mai sus. Multumesc. Il pot contacta telefonic pe domnul agent sau trebuie sa ma deplasez la sectie? In urma accidentului am ramas cu o fractura de bazin si e cam greu acum... Multumesc. O zi buna."

 

L.E: In cazul in care iti dau cu flit, mai incearca. In cazul in care sunt nesimtiti, au sefi. Si sefii lor au sefi. Se merge pe referate, da intai incerci cu vorba buna.

 

L.L.E: Dupa daravela asta cu militia o sa urmeze una cu procurorul. Cam la fel si acolo :D.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti zic eu ce se va intampla:

 

1. Mari sanse sa fii scos vinovat pe "neadaptarea vitezei la conditiile de drum".

 

2. Poti sa impingi lucrurile in felul urmator: fa o reclamatie/sesizare in care tu mentionezi ca s-a refuzat declaratia martorilor (voi nu va cunoasteti, pur si simplu, martori care intamplator erau in spatele tau).

 

3. In declaratia de la politie, sper ca ai scris ca soferul a plecat de la locul accidentului si a venit ulterior la ceva timp -> tu aici poti sa invoci si suspiciunea de "poate nu era el la volan, sau cel ce era la volan poate era baut". - pentru parasirea locului accidentului se lasa cu dosar penal.

 

4. Cel mai probabil in procesul verbal intocmit de politie o sa te scoata pe tine vinovat sau in cel mai bun caz, culpa comuna.

 

5. Tu poti refuza semnarea procesului verbal si poti alege calea judecatii (dar crede-ma, o sa dureze mult si bine si probabil o sa si coste) - aici o sa aduci martori fara probleme.

 

6. Nu te baza de acum incolo pe ceilalti participanti la trafic. Gandeste-te ca toti folosesc masinile ca pe niste arme, altii umbla cu siguranta pusa si sunt mai preventivi, altii umbla cu degetul pe tragaci si cu glont pe teava, insa nu stii care e care. Cand ai dubii in privinta manevrelor unora din trafic mai bine incetinesti, te injura unul din spate ca il tii in loc dar ajungi acasa sanatos si voios. Fii mai preventiv, o sa te ajute. Indiferent de cine e vinovat acum, analizeaza la rece, cat poti tu de obiectiv si gandeste-te cum ai fi putut sa eviti incidentul, o sa gasesti raspuns singur.

 

7. Daca o sa te scoata vinovat o sa ai -4 puncte de bonus si asta inseamna o majorare a pretului asigurarii tale.

 

8. Cel mai important, fa-te bine, multumeste-i Celui de Sus ca ai scapat ieftin si invata ceva din experienta asta.

Multumesc frumos !

NU AM DAT NICIO DECLARATIE, AGENTUL E IN CONCEDIU.....LASATI-MI NR.TAU DE TELEFON SI VA SUNA EL...(asta de fata cu mine la telefon in birou la ei....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura ta scăpare este ca șoferul dubei să fi fost băut, chestia asta să fie dovedită/susținută de cineva/ceva, apoi poți merge în instanță. Greu, dar nu imposibil.

După cum bine subliniaza colegul de mai sus, a trecut de alcooltest? Mai bine spus, s-a facut testarea pentru consum de acool?

Stiu ca erau obligati politistii sa ia probe de la ambii soferi atunci cand este accident cu victime (pana si la accidente usoare verifica, asa cum este normal). A fost testat soferul dubei? Daca nu, afla de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vă înțeleg ce-i cu sfaturi de genul...costă mult un proces...poți fi JUSTIȚIABIL (a se consulta DEX-ul) și nu cost decât taxa de timbru+ copiile xerox atașate la dosar.

În cazul unui accident cu victime este obligatorie testarea alcoolemiei celor implicați (din proprie experiență spun asta). Mergi frumos la poliția Roșiori și cere rezultatul etilotestului. Dacă el lipsești/nu a fost făcut, chemi polițistul care a instrumentat dosarul în răspundere solidară în cadrul aceleiași cereri de chemare în judecată...cere măsurătorile, pozele...dacă lipsesc...din nou ai noroc :)...

Scoate certificat medicolegal care să-ți ateste că ai avut nevoie de îngrijiri medicale și cuantumul zilelor cât ai stat internat...dacă mai ai bonurile/chitanțele/facturile la tot ce ai cheltuit în aceasta perioadă, adaugă-le în copii xerox la dosar...

„Gugăl iz ior frend”...și ca sfat prietenesc, nu mai spune la nimeni că ai terminat Dreptul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După cum bine subliniaza colegul de mai sus, a trecut de alcooltest? Mai bine spus, s-a facut testarea pentru consum de acool?

Stiu ca erau obligati politistii sa ia probe de la ambii soferi atunci cand este accident cu victime (pana si la accidente usoare verifica, asa cum este normal). A fost testat soferul dubei? Daca nu, afla de ce.

Da ambii am avut 0.

» Post actualizat in 23 Jun 2015 16:00

Nu vă înțeleg ce-i cu sfaturi de genul...costă mult un proces...poți fi JUSTIȚIABIL (a se consulta DEX-ul) și nu cost decât taxa de timbru+ copiile xerox atașate la dosar.

În cazul unui accident cu victime este obligatorie testarea alcoolemiei celor implicați (din proprie experiență spun asta). Mergi frumos la poliția Roșiori și cere rezultatul etilotestului. Dacă el lipsești/nu a fost făcut, chemi polițistul care a instrumentat dosarul în răspundere solidară în cadrul aceleiași cereri de chemare în judecată...cere măsurătorile, pozele...dacă lipsesc...din nou ai noroc :)...

Scoate certificat medicolegal care să-ți ateste că ai avut nevoie de îngrijiri medicale și cuantumul zilelor cât ai stat internat...dacă mai ai bonurile/chitanțele/facturile la tot ce ai cheltuit în aceasta perioadă, adaugă-le în copii xerox la dosar...

„Gugăl iz ior frend”...și ca sfat prietenesc, nu mai spune la nimeni că ai terminat Dreptul ;)

mersi de sfaturi, am precizat ca nu prea stiu ( nu am terminat dreptul) , daca il faceam...era bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El ?? nu a declarat nimic despre plecare , in timp ce eu eram pe asfalt , o alta masina a cunoscut duba , a oprit si la sunat ba vino inco'a unde esti? El era la el la camp sa isi opreasca aspersoarele.....

In declaratia lui scrie ca numai isi aduce aminte daca a semnalizat stanga si ca s-a trezit cu o pocnitura in spate.

Martorii (3 la numar) au vazut si ei acelasi lucru, mi-am pastrat viteza constanta...atata timp cat Duba semnaliza stanga ca si cum ar depasi pe cineva...

Voi cand vedeti ca semnalizeaza unul stanga voi va lasati pe dreapta , in niciun caz nu opresti sa vezi ce face...

» Post actualizat in 23 Jun 2015 14:12

nu prea inteleg in ce consta procesul Civil ( am facut dreptul).

ideea este ca vreau sa scap naiba odata....daca sunt vinovat..sa ii dau asigurarea , daca nu sunt vinovat..sa imi dea asigurarea. Am scapat usor doar vreau sa nu ma complic atat de mult.

Ai uitat un Nu...este o mare diferență! :)...dacă te hotărăști să faci depui o plângere și ai nevoie de ajutor...putem vorbi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...